Gigabyte X670E Aorus Master & X670 Aorus Elite AX recenzija

Datum objave 11.10.2022 - Krešimir Matanović

X670E Aorus Master

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_0

Vraćamo se recenzijama X670 ploča, a ovaj put su na redu dvije Gigabyteice. U unboxing videu objavljenom ranije, mogli ste vidjeti kako izgledaju i kakvu opremu donose, a danas ćemo se malo detaljnije pozabaviti njima. X670E Aorus Master je moćna ploča koja je samo jedan korak ispod najskuplje Xtreme verzije. Donosi moćnu 16+2+2-faznu napojnu jedinicu opremljenu 105-amperskim power stageovima, napredno rješenje hlađenja i mnoštvo druge opreme. X670 Aorus Elite AX je model bez onog E sufiksa u imenu čipseta, što znači da ima manje PCIe 5.0 tehnologije na sebi. Usprkos tome, donosi i ona solidnu količinu ostale opreme i dobru VRM jedinicu.

Unboxing video pokazuje sadržaj pakiranja obje ploče, njihov izgled te na kraju usporedbu jedne pored druge. Ploče su standardno pakirane, na kutijama se nalaze detaljna objašnjenja što donose od tehnologija i opreme, a ploče su dobro zaštićene unutar njih. Aorus Master ima jasno bogatiji bundle, a on se sastoji od:

  • set Aorus naljepnica
  • Aorus samoljepljivi bedž za kućište
  • pamflet o štednji papira (upute za korisnike su sve online)
  • WiFi antena s magnetnim postoljem
  • G-konektor za prednji panel
  • dva temperaturna senzora
  • mikrofon za AI noise cancellation
  • dvije Velcro vezice za kabele
  • ARGB adapter i ARGB produžni kabel
  • 4x SATA kabela

gigabyte_x670e_aorus_master_1

X670E Aorus Master ploča je kao što smo rekli samo jedan korak ispod najmoćnijeg Xtreme modela, a ploča dolazi u proširenom E-ATX formatu dimenzija 30,5 x 26,9 centimetara. Zbog silne je količine metala na sebi vrlo teška. Osim masivnih hladnjaka na gornjoj strani, ima i metalnu ploču za učvršćivanje konstrukcije i disipaciju topline i s donje strane. Po pitanju je dizajna vrlo decentna s crno-sivim tonovima, a na pokrovu stražnjih I/O portova ima i elegantno RGB osvjetljenje koje je jasno moguće i isključiti. Da je ploča šira od uobičajenog formata vidi se po poziciji DIMM utora, tj. koliko mjesta ima na desnoj strani do ruba.

gigabyte_x670e_aorus_master_2

Layout, tj. raspored elemenata na ploči je dobar. Sve bitno je postavljeno uz rubove i do svega se lako dolazi. Istina, većina ploče je pokrivena masivnim hladnjacima, pa je sve ostalo i trebalo razmjestiti okolo. Na VRM jedinici se nalaze dva velika hladnjaka koji odlično odrađuju svoj posao. Lijevi je napravljen od spojenih limova, te je proširen i kao pokrov stražnjih I/O portova, a dva su hladnjaka spojena debelom toplovodnom cijevi promjera osam milimetara. Ispod njih je masivni hladnjak na prvom M.2 slota, pa jedan široki hladnjak za tri niža M.2 slota, te naposljetku veći hladnjak na dva X670 čipa.

gigabyte_x670e_aorus_master_3 gigabyte_x670e_aorus_master_4

Ispod masivnih hladnjaka se nalazi VRM jedinica, posložena u klasično L oko AM5 socketa. Gigabyte koristi vrlo sličan, ali opet mrvicu drugačiji mehanizam za pričvršćivanje procesora. Ipak, odlično je i ovaj napravljen i puno je kvalitetniji od Intelovog notornog rješenja za Alder Lake procesore.

Procesor i ploča jasno podržavaju DDR5 memoriju maksimalno do DDR5-6600 (OC), i to 128 GB (32 GB po DIMM utoru). Podržani su AMD EXtended profili za overclocking (EXPO) i u principu ne morate ići dalje od 6.000 Mbps modula kao što smo već ranije objašnjavali. Gigabyte se potrudio i dodatno zaštitio vodove oko DIMM slotova, tj. izolirao ih od ostatka PCB-a. Oko DIMM slotova se nalaze tri 4-pinska konektori za ventilatore i pumpe vodenih hlađenja, RGB headeri (njih tri), LED dijagnostika, 24-pinski konektor ojačan metalom, još dva 4-pinska konektora za ventilatore, USB 3.2 interni port, LED-ice za POST dijagnostiku (VGA, CPU, BOOT i DRAM), te dva konektora za eksterne temperaturne senzore.

gigabyte_x670e_aorus_master_5 gigabyte_x670e_aorus_master_6

VRM jedinica je posložena u standardni L oblik oko socketa, a sastoji se od 16+2+2 faze. Glavnih 16 faza za Vcore su 105-amperski integrirani MOSFET-i (Renesasovi RAA22010540 power stageovi), dok su dvije SoC faze izvedene s 90-amperskim (ISL99390), a dvije faze za iGPU i memorijski kontroler s druga dva 90-amperska PS-a (ISL99390). VRM jedinica je izvedena u Twin varijanti, ili ono što Asus zove Teamed up, a to znači da svaki kanal RAA229620 PWM kontrolera kontrolira po dvije faze.

Sve to hlade dva masivna hladnjaka spojena debelom toplovodnom cijevi i zadržavaju temperaturu VRM-a na pristojna 62°C. Veći je hladnjak izveden po principu spajanja tankih aluminijskih limova (Fins-Array III), dok je manji napravljen od punog bloka aluminija. Dva su hladnjaka presvučena NanoCarbon premazom.

gigabyte_x670e_aorus_master_7 gigabyte_x670e_aorus_master_8

Ploča je napravljena od 8-slojnog PCB-a i dvostruke količine bakrenih vodova (dvostruke u odnosu na neke starije standarde), a s donje strane je pokrivena velikom metalnom pločom dvostruke uloge. Prva je da odvodi toplinu s VRM elemenata na donjoj strani za što služe i termalne podloške, a druga da ojača konstrukciju ploče zbog silne težine hladnjaka na gornjoj strani. Sve termalne podloške na ploči su kapaciteta 12W/mK. Ploča je kao i hladnjaci pokrivena NanoCarbon premazom.

gigabyte_x670e_aorus_master_9

Na donjoj se strani ploče nalazi audio jedinica koja je napravljena oko nešto starijeg Realtekovog ALC1220-VB CODEC-a, oko kojega su smješteni i audio kondenzatori. Sa softverske strane tu je podrška za DTS: Ultra. Na dnu se nalaze uobičajeni konektori i headeri, a treba spomenuti dva USB 3.2 Gen 1 interna headera i tri 4-pinska konektora za ventilatore. LAN kontroler na ovoj ploči je Intelov poznati 2,5-gigabitni. Na ploči se nalazi i jedan PCIe x16 slot s podrškom za PCIe 5.0 tehnologiju, te dva PCIe x16 slota koji su zapravo PCIe 4.0 x4 i PCIe 3.0 x2 slotovi.

gigabyte_x670e_aorus_master_10

Storage opcije uključuju četiri M.2 socketa. Prva dva su po PCIe 5.0 x4 standardu i kontrolirana od strane procesora, s druga dva (od vrha prema dnu) su PCIe 4.0 x4 i kontrolirana od strane čipseta.  Svi podržavaju 22110 format uređaja, a novost je da prvi podržava i novi 25110 format. U tom novom formatu će dolaziti neki PCIe 5.0 NVMe SSD-i i dobra stvar je da ih ova ploča podržava. Svi M.2 socketi imaju i donje i gornje hladnjake s termalnim podloškama. 6-gigabitnih SATA portova je šest i svi su horizontalno postavljeni s desne strane ploče.

gigabyte_x670e_aorus_master_11 gigabyte_x670e_aorus_master_12

Gigabyte je za razliku od Asusa čipset čipove grupirao zajedno i postavio na njih veliki aluminijski hladnjak ispod kojih je izmjerena temperatura od oko 57°C. Na ovom dijelu ploče se nalazi i jedna tipka koja je primarno za Reset, ali možemo ju koristiti i kao RGB prekidač, Direct to BIOS tipku ili tipku za ulazak u Safe Mode (podesivo unutar UEFI sučelja). Tu se nalaze i dva horizontalno postavljena 4-pinska konektora za ventilatore, što znači da ih je na ploči ukupno deset. Kontroliramo ih uz pomoć Smart Fan 6 funkcije. Tu je i konektor za senzor ambijentalne buke koji pomaže prilagođavati krivulju rada ventilatora.

Stražnji I/O panel je bogat opcijama, a sastoji se od:

  • 1 x Q-Flash Plus tipka
  • 2 x SMA konektora za antenu (2T2R)
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI 2.0 port
  • 1 x USB Type-C port (DisplayPort), with USB 3.2 Gen 2 podrškom
  • 1 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2x2 podrškom
  • 4 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
  • 2 x USB 2.0/1.1 porta
  • 1 x RJ-45 port
  • 1 x optički S/PDIF Out konektor
  • 2 x audio jacka
Na ploči se nalazi sasvim dovoljan broj USB 3.2 Gen 2 portova (nekoliko Type A i jedan Type C), te jedan Type C Gen 2x2. Konkurent Asus je s ugradnjom Thunderbolt 4 čipa otišao korak dalje i tu Gigabyte ipak malo zaostaje. Za WiFi povezivost je tu standardni Intelov AX210 modul s WiFi 6E i Bluetooth podrškom.

gigabyte_x670e_aorus_master_13 gigabyte_x670e_aorus_master_14

Jedina rasvjeta na ploči se nalazi na pokrovu stražnjeg I/O-a, tj. aluminijskom hladnjaku i to je elegantno izveden logo koji se vrti u različitim bojama. Jasno, sve je moguće i kontrolirati uz pomoć RGB Fusion softvera, a k tome možemo dodati i pet vanjskih traka koje spajamo na interne headere.

gigabyte_x670e_aorus_master_17 gigabyte_x670e_aorus_master_18

gigabyte_x670e_aorus_master_19

Gigaybte Control Center je nova glavna aplikacija uz pomoć koje instaliramo drivere i aplikacije, kontroliramo i rasvjetu i ventilatore i performanse ploče. Gigabyte se konačno potrudio i napravio moderniji softver u kojem su već dugo zaostajali za konkurencijom. RGB Fusion je dio uz pomoć kojeg upravljamo rasvjetom, Fan Control ventilatorima, a Performance dio služi za automatski overclocking ili pak prilagodbu taktova procesora, napona i snage, takta memorije, ali i pregled statusa parametara hardvera. Uz to Gigabyte nudi i uobičajeni Smart Backup.

gigabyte_x670e_aorus_master_20 gigabyte_x670e_aorus_master_21

gigabyte_x670e_aorus_master_22 gigabyte_x670e_aorus_master_23

gigabyte_x670e_aorus_master_24 gigabyte_x670e_aorus_master_25

UEFI sučelje nije doživjelo značajnije promjene u odnosu na prethodne modele, no to zapravo i nije bilo potrebno. Sučelje je pregledno, vrlo brzo i bogato opcijama. Nema ih možda kao na ROG pločama, no sve ono osnovno za overclocking je tu, čak i za onaj ekstremni. Naravno, puno je opcija za tweakanje, sve što su novi Ryzeni donijeli. Problem je što je za sada BIOS moguće nadograditi jedino putem bootabilnog USB-a u flash.nsh aplikacije, pa će to biti problem za manje iskusne korisnike.

X670 Aorus Elite AX

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_1 gigabyte_x670_aorus_elite_ax_2

X670 Aorus Elite AX dolazi u sličnom pakiranju kao i Masterica, samo je kutija malo manja. Ova je ploča bez onog prefixa E u imenu čipseta, a to znači da je zakinutija za PCIe 5.0 tehnologiju u odnosu na E modele. Ne znači da nema to sučelje, samo ga nema i na M.2 i na PCIe x16 utorima. Ovdje se proizvođač logično opredijelio za M.2 PCIe Gen 5. U videu na prethodnoj stranici smo vidjeli kako izgleda pakiranje, ploča i ostali sadržaj kutije. Jasno je da je riječ o jeftinijoj ploči od prethodne pa je i bundle nešto slabiji:
  • Aorus samoljepljivi bedž za kućište
  • pamflet o štednji papira (upute za korisnike su sve online)
  • WiFi antena s magnetnim postoljem
  • G-konektor za prednji panel
  • vijak + odstojnik za M.2 socket
  • 2x SATA kabela

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_3

X670 Aorus Elite AX je ploča standardnih ATX dimenzija (30,5 x 24,4 centimetara) i to je odmah vidljivo u odnosu na model Master. Ploča prati vrlo sličan dizajn kao i skuplji model, s jasno nekim razlikama. Manji su hladnjaci, kako VRM, tako i oni za M.2, a i šare na njima su nešto drugačije. Zgodno je kako su uklopili Aorus natpis koji se proteže s M.2 hladnjaka na hladnjak X670 čipseta. Ploča nema kiča, ti dani su davno završili, a ova čak nema ni RGB osvjetljenja što će mnogi pozdraviti s oduševljenjem. Ozbiljna ploča za ozbiljne korisnike.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_4

Layout je dobro posložen sve je vrlo slično kao kod jačeg modela, no s ipak manje elemenata i mogućnosti. Vidljive su uštede jer nisu korištena metalna pojačanja na DIMM utorima, nema ih ni na konektorima za dodatno napajanje procesora, nema LED dijagnostike itd. Ploča je jednostavnija, no opet donosi sve što nam treba. Gigabyte se kao i uvijek hvali dvostrukom količinom bakra u vodovima PCB-a i poznatim Ultra Durable pristupom u izradi.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_5 gigabyte_x670_aorus_elite_ax_6

Oko socketa se smjestila napojna jedinica koja je u istoj 16+2+2-faznoj konfiguraciji kao kod modela Master, no s ipak nešto slabijim power stageovima (70 s. 105 A). Ploča podržava DDR5 memoriju maksimalno do DDR5-6400 (OC), i to 128 GB (32 GB po DIMM utoru; 1Rx8/2Rx8/1Rx16). Podržani su AMD EXtended profili za overclocking (EXPO). Iznad DIMM slotova se nalaze dva 4-pinska konektora za ventilatore te tri RGB headera. Desno od utora su smještene Power i Reset tipke, 24-pinski konektor za napajanje, jedan 4-pinski konektor za ventilatore, USB 3.2 interni port, i LED-ice za POST dijagnostiku (VGA, CPU, BOOT i DRAM).

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_7 gigabyte_x670_aorus_elite_ax_8

Kao što smo već spomenuli, napojna jedinica je 16+2+2-fazne konfiguracije, a korišten je twin dizajn sa 16 Vcore 70-amperskih integriranih MOSFET-a, dva SOC 60-amperska i dva 90-amperska za PCIe. PWM kontroler je Infineonov 14-fazni XDPE192C3B. 70-amperski integrirani MOSFET-i korišteni za Vcore su nam nepoznati, a za ostatak su korišteni Intersilovi 99390 (90A) i ONSemi NCP303160 (60A). Hladnjak VRM-a je sastavljen od dva aluminijska rebrasta bloka povezana debelom 8-milimetarskom toplinskom cijevi. Senzor na ploči je pokazivao maksimalnih 48°C pod opterećenjem što je odličan rezultat.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_9

Na donjoj se strani ploče nalazi audio jedinica koja je napravljena starog Realtekovog ALC897 CODEC-a, oko kojega su smješteni i audio kondenzatori. Gigabyte ovdje debelo zaostaje za Asusom koji mahom koristi novije CODEC-e i naprednije audio komponente. Uz donji rub se nalaze uobičajeni konektori i headeri. Dva su 4-pinska konektora za ventilatore, a tu se smjestio i CMOS prekidač. LAN kontroler je Realtekov 2,5-gigabitni i on je sasvim adekvatan. Na ovom se dijelu nalaze i tri PCIE x16 utora. Prvi je oklopljen a PCIe x16 4.0 standarda je, dok su donja dva zapravo PCIe 4.0 x4 i PCIe 3.0 x2 slotovi.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_10

Na ovoj su ploči hladnjaci za M.2 SSD-e jednostavniji, nema donjih, no gornji su solidni i imaju termalne podloške. Ispod najvišeg se nalazi M.2 socket koji podržava do 25110 uređaje po PCIe 5.0 x4 standardu i kontroliran je od strane procesora. Prvi ispod njega je također kontroliran od strane procesora no podržava 22110 uređaje po PCIe 4.0 x4 standardu. Donja dva kontrolira čipset i oni podržavaju 22110 uređaje po PCIe 4.0 x4 standardu. Uz to, na ploči se nalaze i četiri SATA 6 Gbps konektora s podrškom za RAID polja diskova.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_11

Dva se čipseta nalaze jedan pored drugog, a s obzirom na to da svaki ima vršnu potrošnju od 7 W, potreban je malo veći aluminijski hladnjak koji svoj posao odrađuje solidno. Temperaturna sonda koja se tu nalazi je zabilježila maksimalnih 63°C. Tu se još nalazi i baterija, te jedan horizontalno smješteni USB 3.2 Gen 1 interni header.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_12 gigabyte_x670_aorus_elite_ax_13

Za razliku od Master ploče koja ima mehanizam na opruzi za pričvršćivanje M.2 SSD-a, na ovoj se ploči nalazi sistem s poklopcem koji također dobro funkcionira no djeluje mrvicu krhkije za čestu upotrebu. Jasno, korisnici će rijetko mijenjati SSD-e pa takvih briga nemaju kao mi koji često postavljamo i skidamo SSD-e s ploča. Inače, onaj masivni hladnjak na Master ploči je bio manje učinkovit od ovoga manjeg na Elite - 54°C vs. 51°C za SSD.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_14

Na stražnjem se panelu nalaze sljedeći elementi:
  • 1 x Q-Flash Plus tipka
  • 2 x SMA konektora za antenu (2T2R)
  • 1 x HDMI port
  • 6 x USB 3.2 Gen 1 portova
  • 4 x USB 2.0/1.1 portova
  • 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
  • 1 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2x2 podrškom
  • 1 x RJ-45 port
  • 3 x audio jacka
USB utora je dovoljno, a tu je i jedan Gen 2x2 Type C, dok je WiFi po 6E standardu i radi jako dobro. Adapter je poznati MediaTekov MT7922A22M (RZ616) s podrškom za Bluetooth 5.2.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_17 gigabyte_x670_aorus_elite_ax_18

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_19 gigabyte_x670_aorus_elite_ax_20

UEFI sučelje BIOS-a je isto kao i kod Masterice i tu nema nikakvih razlika ili iznenađenja. Također ga je za sada moguće nadograditi jedino putem bootabilnog USB-a u flash.nsh aplikacije, pa će to biti problem za manje iskusne korisnike. Mi smo kao i na Master modelu koristili zadnji dostupni BIOS i problema sa stabilnošću nismo imali. Jedini problem kod obje ploče je što se nakon postavljanja ručnih OC postavaka ploča ne želi POST-ati, nego ju je potrebno isključiti pa uključiti nakon čega normalno ulazi u OS - osim ako jasno nismo pretjerali s overclockingom. Softverska podrška je slična kako kod Masterice.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Gigaybte X670E Aorus Master & X670 Aorus Elite AX; UEFI: F7e & F6a
Procesor AMD Ryzen 9 7950X
Memorija G.Skill Trident Z5 Neo DDR5-6000
Grafičke kartice Sapphire Radoen RX 6750 XT Nitro +
Zvučna kartica On board
Napajanje Superflower Leadex Platinum 1200W
SSD ADATA Swordfish 2 TB;
Monitor Dell S2721DGF
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11
DirectX verzija 12
AIDA64 Engineer 6.75.6100
HWInfo64 v.7.30-4870
3DMark CPU Profile
Cinebench R23
wPrime 2.0 1024M
Blender BMW Benchmark

Način testiranja

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_15

Testirali smo kao i do sada uz pomoć procesora AMD Ryzen 9 7950X, memorije G.Skill Trident Z5 NEO F5-6000J3038F16GX2-TZ5N memorije, i Sapphire Radoen RX 6750 XT Nitro + grafičke kartice te ostalog već poznatog hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen moćnim Alphacoolovim Eisbaer LT360 HPE hladnjakom i tu moramo posebno naglasiti da je hlađenje iznimno bitno – što je moćniji hladnjak to će i boost taktovi biti bolji.

gigabyte_x670e_aorus_master_15

Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu. Overclocking

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_21

Procesor smo na obje ploče overclockirali standardno iz UEFI-a. Kao i kod ASUS-ovih ploča, PBO nije dao neke značajne rezultate okrenuli smo se ručnom podešavanju. Tu smo na obje ploče bili nešto manje uspješni nego kod ASUS Hero ploče i procesor je bio stabilan na 5,2 GHz za CCD1 i 5.1 GHz za CCD2 pri 1.275 V uz lagani overvolt od strane ploče. Općenito, Elite AX ploča već dosta izvlači performansi iz procesora pa nas slabi PBO rezultati ne iznanađuju, no očekivali smo ipak 5,2 GHz za sve jezgre. Master je ta koja je na kraju malo više razočarala, jer je ipak moćnija.

Rezultati testiranja

UL test [ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Gigabyte X670E Aorus Master,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi" values="17033,17025,17020,16956,16845" colors="orange,red,blue,blue,blue" height="400"] Blender [ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender BMW Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,ASRock X670E Taichi" values="62.96,63.21,63.22,63.27,64.11" colors="red,orange,blue,blue,blue" height="400"] Cinebench R23 [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 nT" labels="Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,ASRock X670E Taichi,Gigabyte X670E Aorus Master,Asus Rog Crosshair Z670E Hero" values="37986,37794,37776,37756,37450" colors="orange,blue,blue,red,blue" height="400"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 1T" labels="Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Gigabyte X670E Aorus Master,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero" values="2036,2032,2030,2024,2012" colors="orange,red,blue,blue,blue" height="400"] wPrime 2.0 [ichart headers="ID, Time (s)" title="wPrime 2.0" htitle="1024M Time (s, manje je bolje)" labels="ASRock X670E Taichi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX" values="30.1,30.55,30.914,31.011,31.714" colors="blue,blue,blue,red,orange" height="400"] Gigabyteice su u 3DMarku, Blenderu i Cinebenchu izvukle najviše performanse iz procesora, no jasno razlike nisu velike. u wPrimeu su nešto malo slabije. Memorijske performanse @ 6.000 MHz CL30 [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero" values="78333,78134,75360,75360,75192" colors="red,orange,blue,blue,blue" height="400" min="0"] [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero" values="81588,81379,78448,77001,76801" colors="red,orange,blue,blue,blue" height="400" min="0"] [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="Gigabyte X670E Aorus Master,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero" values="73114,72945,69658,69637,69370" colors="red,orange,blue,blue,blue" height="400" min="0"] [ichart headers="ID, ns" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Latency (ns, manje je bolje)" labels="Gigabyte X670 Aorus Elite AX,ASRock X670E Taichi,Asus ProArt X670E-Creator WiFi,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Gigabyte X670E Aorus Master" values="62.8,64.8,65.2,65.7,69.5" colors="orange,blue,blue,blue,red" height="400" min="0"] Obje Gigabyteice briljiraju u memorijskim performansama, barem kada je propusnost u pitanju. Elite AX nastavlja dominirati i u latenciji, dok je kod Masterice ona najviša. Zagrijavanje procesora @ Alphacool Eisbaer Aurora LT360 HPE [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="ASRock X670E Taichi,Gigabyte X670 Aorus Elite AX,Asus Rog Crosshair Z670E Hero,Gigabyte X670E Aorus Master,Asus ProArt X670E-Creator WiFi" values="96.6,97.1,97.3,97.6,98" colors="blue,orange,blue,red,blue" height="400" min="0"] Pod opterećenjem, procesor se zagrijava otrilike kao i na ostalim pločama.

Zaključak

gigabyte_x670e_aorus_master_16

Gigabyte X670E Aorus Master je dobro napravljena, bogato opremljena i vrlo sposobna ploča. Zamjeramo tek upotrebu starije audio jedinice, nemogućnost nadogradnje BIOS-a osim s bootabilnim USB-om i činjenici da ne želi POST-ati nakon postavljanja OC postavki. Sve osim audio jedinice se jasno može popraviti nekim budućim nadogradnjama BIOS-a, koji nisu u Betama kakve smo mi koristili. Sve ostalo, od dizajna, preko napojne jedinice, PCIe 5.0 mogućnosti, mrežnih mogućnosti i softvera je na visokoj razini kako treba i biti. Nažalost, sveopća inflacija je učinila svoje i ova ploča na njemačkom tržištu košta oko 550 € ili oko 4.800 kuna u Hrvatskoj što je stvarno velika suma novca. Samo za usporedbu Gigabyte X570S Aorus Master košta oko 400 €.

gigabyte_x670_aorus_elite_ax_16

X670 Aorus Elite AX ima zadatak svidjeti se korisnicima koji nemaju velike zahtjeve i s nižim budžetom. I u tome uspijeva, no samo donekle. Opet ta nesretna inflacija čini svoje i ploča košta 355 € na njemačkom tržištu i oko 3.200 kuna na hrvatskom. Za taj iznos je zapravo neoprostivo da ova ploča koristi ALC879 CODEC, ma koliko god u svim ostalim poljima bila dobra. A stvarno jest dobra, ima solidnu napojnu jedinicu, izvlači visoke performanse iz procesora.  Rashladne mogućnosti su vrlo dobre. Donosi zadovoljavajuću količinu opreme - USB Type C Gen 2x2 i općenito dovoljan broj utora, WiFi 6E, 2,5 Gbps LAN, dobar UEFI i solidan softver. Uz to, ploča i dobro izgleda! Eh da, Gigabyte priprema i reviziju 1.1 ove ploče koja će uskoro doći na tržište (testirana je bila 1.0). Obje ipak zaslužuju našu preporuku za kupovinu, tj. da ih uzmete u obzir kada budete spremni za prijelaz na Ryzen 7000 procesore.