Donji lijevi rub ploče je popunjen raznim kontrolerima. Počevši od vrha (tik ispod stražnjeg I/O panela) nalazi se Realtekov RTL8111F Gigabitni LAN kontroler, ispod kojeg je Intelov Gigabitni LAN kontroler. Ispod njih je Realtekov ALC898 osam kanalni HD audio kontroler i njegova prateća elektronika. Ispod njih su dva poveća čipa, prvi je VIA-in VT6308P Firewire kontroler a drugi je ITE-ov IT8728F Super I/O čip. Ploča ima ukupno četiri PCIe 3.0 utora dužine x16 od kojih su prva dva x16 brzine, treći je brzine x8 (ali dijeli bandwidth sa drugim) i četvrti je x4 brzine. Između prvog i drugog PCIe x16 utora smjestio se jedan PCIe x1 utor iza kojeg je standardna baterija i ICS-ov generator takta PCIe-a, a na samom je dnu jedan legacy PCI utor kontroliran od strane C606. Uz donji su se rub ploče poredali F_AUDIO, SPDIF_O, F_1394, SYS_FAN4, TPM i F_USB_3_2_1 konektori, a na samom su kraju F_Panel, Reset tipka i SYS_FAN3 konektor. U predjelu iznad F_Panel konektora nalaze se dva BIOS čipa i C606 čip (65nm, 12W TDP). Uz sami desni rub ploče nalazi se čak osam SAS konektora, četiri SATA 3Gbps konektora i dva SATA 6Gbps konektora – svi horizontalno orijentirani. Ovo je upravo i najveća vrijednost Gigabyteove ploče jer pruža ogromne mogućnosti kombiniranja "skladišnog" prostora. zamislite samo 8 SATA ili još bolje SAS diskova u nekoj od RAID kombinacija (SAS je unazad kompatibilan sa SATA standardom). Kombiniranjem možete postići veliku brzinu rada i sigurnosti uz ogroman prostor za spremanje podataka, a Gigabyte je korisnicima omogućio i izbor brzine rada – SAS Link Speed u BIOS-u je moguće mijenjati od Gen1, Gen2 do Gen3.

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse port
  • 1 x CPU overclocking button
  • 1 x BIOS switch button
  • 1 x Clear CMOS button
  • 1 x IEEE 1394a port
  • 4 x USB 3.0/2.0 ports
  • 5 x USB 2.0/1.1 ports
  • 1 x eSATA/USB Combo connector
  • 1 x eSATA 6Gb/s connector
  • 2 x RJ-45 ports
  • 1 x optical S/PDIF Out connector
  • 5 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Line In, Line Out, Mic In)

Na stražnjem su I/O panelu najzanimljiviji OC tipka putem koje BIOS automatski overclockira procesor koji imate do određene (sigurne) granice, tipka za odabir jednog od dva BIOS-a koja nam je dobro došla kada nismo uspjeli POST-ati pri flashanju na zadnju F4h verziju BIOS-a i malena tipka za reset BIOS-a. Uz to, tu je i jedan Firewire, jedan eSATA 6Gbps i jedan eSATA/USB comnbo konektor te svi oni već uobičajeni priključci.

style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'> X79S-UP5-WiFi style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>(dostupni naponi)
CPU Vcore Auto, Normal, Manual, Dynamic (od 0.8V do 1.7V u koracima od po 0.005V)
CPU Vtt

Auto, Normal, Manual od 0.715V do 1.61V u koracima od po 0.005V

CPU PLL Auto, Normal, Manual od 1.195V do 1.985V u koracima od po 0.005V
IMC Auto, Normal, Manual od 0.8V do 1.6V u koracima od po 0.005V
DRAM Auto, Normal, Manual od 1.1V do 1.99V u koracima od po 0.005V
PCH Core Auto, Normal, Manual od 0.8V do 1.51V u koracima od po 0.005V
PCH 1.5V Auto, Normal, Manual od 0.925V do 1.8V u koracima od po 0.005V
PWM Phase Control Auto, Lite, Mid, Balanced, Perf, High Perf, eXm Perf
Vcore Voltage response Auto, Standard, Fast
Vcore Loadline Calibration Auto, Normal, Standard, Medium, High, Turbo, Extreme

 

BIOS, tj. njegovo UEFI sučelje je vrlo slično ostalim X79 pločama koje Gigabyte ima u ponudi, no ponešto je ubrzano i radi malo glađe. Ne baš onako kao kod Z77 modela, no napredak se može osjetiti. Ipak, vremena POST-a X79 ploča su i dalje jako duga i to je nešto što se ne može promijeniti. Ipak, jednom kada uđete u sučelje dočekat će vas poznati MIT, u kojem vam je omogućeno igranje s masom postavki ploče, procesora i memorije. Unatoč tome što je ovo workstation ploča i ne bi trebala biti okrenuta naprednijem OC-u i mogućnostima tweakanja ipak ima dosta elemenata koji okreću na OC stranu. Ono što će vas onemogućiti u ozbiljnijem OC-u (tekući dušik, fazno hlađenje) su niži naponi koje ploča dozvoljava. No, kao što smo rekli, ovu ploču neće kupovati ozbiljniji OC-eri, a za casual overclocking je sve tu. Mi smo nakon malo igranja uspjeli doći do stabilnih 4.6GHz na 1.5V (1.512V pod opterećenjem) i to nam se čini kao sasvim dovoljno za ovu ploču.

Sa softverske strane ova ploča ne donosi nikakve novosti barem što se Gigabyte tiče. Tu su standardni EasyTune6 koji optimistično najavljuje mogućnost overclockinga do 4.68GHz no u stvarnosti ima probleme s bootanjem i pri 4.18GHz (no ponudio nam je i mogućnost igranja s frekvencijama SOC kartice koja stvarno funkcionira), te ostala već otprije poznata plejada Gigabyteovog softvera. S Intel strane sada u Rapid Storage Managementu imamo dodatak Enterprise jer je ipak riječ o serverskom čipsetu, a i opcije su drugačije.