I Gigabyte danas lansira svoje modele X870E i X870 ploča, a pred nama je X870E Aorus Pro verzija. Ova ploča donosi sve što jednom prosječnom igraču treba i nadograđuje mogućnosti svoje X670E prethodnice. Uz moćnu napojnu jedinicu, tu je veći broj bržih M.2 PCIe 5.0 slotova, bolje hlađenje, bolja audio jedinica, bolje zaštite te pametnije opcije za overclocking.
Prethodnica ove ploče, X670E Aorus Pro X je dolazila u bijeloj izvedbi a sada je Gigabyte malo konsolidirao imenovanja. X870E Aorus Pro je klasični tamni model, a X870E Aorus Pro ICE je bijela varijanta. Kao što vidimo po kutiji, Gigabyte koristi standardu shemu boja kao i poznate grafike. Na kutiji se nalaze sve bitne informacije o proizvodu, a u kutiji je ploča standardno smještena u antistatičku vrećicu i položena na kartonsko ležište.
Uz ploču Gigabyte daje i standardan bundle koji i nije naročito bogat te se sastoji od:
višejezičnog vodiča za instalaciju
dva SATA kabela
Gigabyte naljepnice za kućište
WiFi antene
mikrofona za mjerenje razine buke
Q-konektora za prednji panel
seta naljepnica
U odnosu na X670E Aorus Pro X model, Gigabyte je kod ove nove ploče uveo manje kozmetičke izmjene. Osim boje naravno, malo drugačiji je samo dizajn M.2 hladnjaka na prvom slotu, te hladnjaka na čipsetu koji više nije rebrast. VRM hladnjak je identičan, samo je naravno u drugoj boji. Već je i prethodnica bila dobro osmišljena, pa tu i nije bilo potrebe za većim zahvatima. Zanimljivo je da je malo presložen stražnji I/O panel, kao i sami donji rub ploče gdje su konektori i headeri malo preraspoređeni.
Ploča je vrlo suptilna, te neutralnih i nenametljivih tonova boja. To znači kako će se izvrsno uklopiti u svako kućište. Za ona s prozirnom stranicom, tu su i dvije zone osvjetljenja. Na vrhu stražnjeg I/O pokrova, tj. aluminijskog hladnjaka, nalazi se prozirni AORUS natpis ispod kojeg su ARGB LED-ice. Druga zona je još decentnija i nalazi se ispod hladnjaka čipseta. Drago nam je da u Gigabyteu nisu pretjerivali i da nema nepotrebnog kiča. PCB je siv, prošaran svijetlo sivim elementima, a napravljen je od 6 slojeva i sa standardnim 2oz bakrenim vodovima.
Na gornjoj strani ploče Gigabyte nije ništa previše mijenjao u odnosu na model koji ova ploča zamjenjuje. VRM hladnjaci su identični, dva rebrasta aluminijska bloka povezana toplovodnom cijevi, koji imaju termalne podloške s dodirnim točkama na integriranim MOSFET-ima i na prigušnicama. Oko AM5 socketa ima dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, no kod onih s vanjskim ventilatorima bi moglo biti problema, jer stršati iznad masivnog hladnjaka. Najpopularnije rješenje ovoga problema je ugradnja AIO hladnjaka, što mnogi danas i čine.
Oko AM5 socketa se u obrnuti L smjestila napojna jedinica koja je u istoj 16+2+2-faznoj konfiguraciji kao i kod X670E Aorus Pro ploče, no ovaj put s jačim MOSFET-ima (80 vs 70A). I dalje je riječ o twin (parallel) dizajnu, ali ovaj put sa 16 Vcore 80-amperskih integriranih MOSFET-a, dva SOC 80-amperska i dvije slabije faze za PCIe koje nemaju integrirane MOSFET-e. PWM kontroler je Infineonov 14-fazni XDPE192C3B. 80-amperski integrirani MOSFET-i su Infineonovi PMC41410. Hladnjaci su dovoljno masivni i sasvim solidno obavljaju svoj posao.
Na najtoplijem dijelu hladnjaka smo izmjerili 58,5°C što je izvrstan rezultat jer je Ryzen 9 9950X veliki potrošač i kao što smo vidjeli kod Asusove je X870E-E ploče temperatura bila puno viša. Pregledom HWiNFO loga nismo puno saznali jer on očitava temperature s nekoliko senzora na ploči, no oni nisu imenovani. Ipak, na jednom dijelu ploče je senzor očitao i visokih 84°C putem ITE IT8705F Super I/O kontrolera.
AMD je u svom X870E dizajnu za brze USB 4.0 portove propusnosti 40 Gbps koristio ASMedijin ASM4242 kontroler koji nosi i Thunderbolt 4 certifikat. Omogućava dva USB 4.0 porta na stražnjem I/O dijelu u obliku Type C portova te donosi i podršku uza monitore do 8K rezolucije ako je samo jedan port u upotrebi (ili dva monitora od 4K). ASM4242 je malo veći kontroler, troši više energije pa mu je potreban i zaseban aluminijski hladnjak kojeg možete vidjeti na fotografijama VRM jedinice.
Uz ta dva USB 4.0 Type C porta na stražnjem dijelu, na ploči se nalazi i sasvim respektabilan broj ostalih USB konektora, što Type A što Type C tipa konektora. Ipak, samo je jedan Type C 20 Gbps port i to je dostupan preko unutarnjeg headera.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i malene Power te Reset tipke. Tu je i LED dijagnostika, ispod koje se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Oko AM5 socketa je dovoljno mjesta za sve hladnjake, a desno od njega su četiri memorijska DIMM utora. Gigabyte je malo štedio u odnosu na prethodnicu pa su samo dva oklopljena - oni koje najčešće i koristimo. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.000 MT/s. Na tržištu su se pojavili i prvi EXPO 8.000 MT/s kitovi pa svi oni željni visokih memorijskih performansi mogu i bez overclockinga postići ovako visoke transfere. Gigabyte je koristio poseban zaštitni sloj PCB-a za razdvajanje memorijskih vodova kako bi signal bio čišći, a koristili su i daisy-chained rute za vodove.
Na ploči se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji dijeli resurse sa M2B i M2C slotovima za SSD-e. Ako je bilo koji od navedenih slotova u upotrebi PCIe X16 će raditi s propusnošću x8. Taj gornji PCIe x16 slot ima i izbacivač za kartice, što je novost u odnosu na prošlu generaciju ploča. Na dnu ploče su dva PCIe x16 slota od kojih je gornji 4.0 x4, a donji 3.0 x4.
Audio jedinica na ovoj ploči je unaprijeđena u odnosu na raniji model i Gigabyte konačno pokušava uloviti korak s konkurencijom. Riječ je o Realteovom poznatom ALC1220 CODEC-u koji omogućava 7.1-kanalni HD audio, te je potpomognut s audio kondenzatorima. Za ethernet vezu se brine Realtekov 2,5-gigabitni LAN kontroler.
X870E Aorus Pro - drugi dio
Na ploči se nalazi ukupno četiri M.2 slota za SSD-e. Gornji, onaj s najdebljim hladnjakom je M2A, podržava uređaje formata do 25110 po PCIe 5.0 x4 standardu s Ryzen 9000 serijom procesora. M2B i M2C slotove kao i prvi kontrolira CPU, a podržavaju uređaje formata do 22110 po PCIe 5.0 x4 standardu. Najniži M2D slot kontrolira čipset, a on podržava uređaje formata do 2210 po PCIe 4.0 x4 standardu.
Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri za LED dodatke, ESPI i SPI TPM headeri, interni USB 2.0 i USB 3.0 headeri, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel.
Na donjoj se strani PCB-a nalazi ponešto elektronike, te AM5 donja ploča, kao i ploča koja pojačava strukturu PCIe slota grafičke kartice. Donja je strana PCB-a također kao i gornja prošarana sivim linijama Aorus dizajna.
Stražnji je I/O panel doživio promjene u odnosu na onaj na prethodnoj generaciji, a sastoji se od:
1 x Q-Flash Plus tipke
2 x USB 2.0/1.1 porta
1 x HDMI porta
4 x USB 3.2 Gen 1 porta
2 x USB4 USB Type-C porta (DisplayPort)
3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
1 x RJ-45 porta
2 x konektora za antenu (2T2R)
1 x optičkog S/PDIF Out konektora
2 x audio jacka
Na ovom se dijelu nalazi integriran i Qualcommov Wi-Fi 7 modul QCNCM865. On jasno podržava 802.11be standard (i sve starije), a radi na tri pojasa - 2.4, 5 i 6 GHz te podržava 320 MHz kanale. Uz to, podržava i Bluetooth 5.3. Prijem antene je jako dobar i veza je brza i na etaži iznad bežičnog routera. Na ploči se nalaze i četiri SATA III porta, te HDMI utor za Gigabyteov dijagnostički monitor (Sensor Panel Link).
X870E kao što znamo donosi sustav dva čipseta, te ima više PCIe stazica što rezultira i s više bržih M.2 portova, više USB mogućnosti, te više SATA portova. Hladnjak dva čipseta je masivan, a i mora biti jer se oni dosta zagrijavaju.
IC termometrom smo zabilježili maksimalnu temperaturu od 56,5°C na gornjoj strani aluminijskog hladnjaka, što znači da su sami čipovi još topliji. I stvarno, pregledom HWiNFO loga smo utvrdili kako je maksimalna zabilježena temperatura na čipsetu 2 bila 72,8°C, a na čipsetu 1 nešto nižih 70,1°C.
Na ploči se nalazi ukupno osam PWM/DC 4-pinskih konektora koji se svi mogu kontrolirati putem Smart Fan 6 aplikacije, ili unutar UEFI sučelja. Ploča je sazdana na Ultra Durable principima koje Gigabyte koristi već dugo vremena, a u to ulaze pojačani PCIe slot koji podnosi deset puta više opterećenja od običnog, ima unutarnju gumenu podlogu koja štiti PCB grafičke kartice od potencijalnog oštećenja, a kontakti su napravljeni od legure cinka za efikasniju EMI zaštitu. Tu je i M.2 UD Slot PG5 koji je također pojačane strukture, a ima i SMD tehnologiju za smanjenje degradacije signala. I memorijski slotovi su pojačani (no samo dva), te također imaju SMD tehnologiju. U ostale UD tehnologije spadaju i pojačani pinovi na EPS konektorima, kao i PCIe Armour koji se nalazi s donje strane ploče za dodatno pojačanje PCIe x16 slota.
Osvjetljenje ploče dolazi u dvije zone - osvijetljeni Aorus natpis na aluminijskom hladnjaku, te ARGB LED-ice koje se nalaze ispod hladnjaka čipseta. Gigabyte nije pretjerivao s rasvjetom ploče i to nam se sviđa. Svime, što uključuje i tri ARGB Gen2 headera i jedan klasični RGB LED header, kontroliramo uz pomoć GCC-a i RGB Fusiona.
UEFI sučelje je kao i do sada, a Gigabyte je uveo mogućnost promjene tema, tj. izgleda sučelja. Advanced sučelje se sastoji od Favorites, Tweaker, Settings, System Info, Boot i Save&Exit menija, dok je ono Easy Mod kombiniralo sve na jednoj strani. Nama je Tweaker jasno najzanimljiviji koji nudi mnoštvo opcija za podešavanje u radu procesora, memorije i napojne jedinice ploče.
Rasvjetu kao i sve ostalo vezano za ploču kontroliramo putem Gigabyte Control Center aplikacije koja nudi opcije poput RGB Fusiona, Performance ali i Fan Control. Softver je još uvijek miljama od Asusovog, no ipak sve solidno funkcionira. Gigabyte nudi i cFosSpeed aplikaciju za nadzor i kontrolu mrežnog prometa, a partner su i s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala.
Testirali smo uz pomoć AMD-ovog moćnog Ryzena 9 9950X, G.Skill Trident Z5 RGB F5-6000J3038F16GX2-TZ5N memorije, AMD Radeon RX 7900XT grafičke kartice i ostalog već poznatog hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen moćnim Alphacoolovim 360-milimetarskim Eisbaer LT360 hladnjakom kao i do sada kod testa AMD ploča.
Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu.
Overclocking
Već znamo da Ryzen 9 9950X nije baš zabavan za overclocking jer se ne može puno više izvući, no svejedno smo isprobali barem PBO opciju. Nakon istraživanja s opcijama uspjeli smo ga ustabiliti na PBO 90 Level 3 što je donijelo blagi porast performansi koji će te vidjeti u grafovima.
Rezultati testiranja
UL test
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro" values="10894,10725,10610" colors="blue,blue,orange" height="300"]
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro" values="17833,17809,17788" colors="blue,blue,orange" height="300"]
Ispada da starija ploča izvlači najbolje performanse iz sustava kako u općenitom PCMarku, tako i u 3DMarkovom CPU testu - vrlo zanimljivo.
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Gooseberry Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Gigabyte X870E Aorus Pro,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="244.32,246.27,246.33" colors="orange,blue,blue" height="300"]
Ovdje su ipak novije ploče u prednosti i izvlače sasvim solidne performanse iz procesora.
Cinebench R24
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X870E Aorus Pro" values="2242,2225,2214" colors="blue,blue,orange" height="300"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="137,136,134" colors="blue,orange,blue" height="300"]
Gigabyteova ploča je na začelju, no naravno razlike nisu jako visoke.
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte X870E Aorus Pro,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="88.9,89.2,99.8" colors="orange,blue" height="300" min="0"]
Procesor je dosta hladniji na X870E pločama, one mu jednostavno ne daju da se zagrije do Tjmax kao što je to slučaj sa X670E pločom.
Porast performansi PBO overclockingom
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="17960,17788" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Gooseberry Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="244.13,244.32" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="2316,2214" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="139,136" colors="red,blue" height="200"]
Overclocking PBO 90 Level 3 opcijom nije donio značajnije pomake u performansama, no zanimljivo je da je u svim testovima osim u prvom Gigabyteica izvukla malo više performanse od Asuove X870E-E (nije prikazano na grafu, ali se može usporediti usporedbom ovih i grafova u recenziji Asusove ploče).
Zaključak
Gigabyte je s X870E Aorus Pro pločom ponudio provjerenu kombinaciju kvalitete izrade, odlične VRM jedinice i bogate opreme. Ovo je ploča primarno namijenjena igračima i donosi im sve ono što treba za jedan moćan gamerski stroj. Bit će ovo idealna suputnica budućim X3D modelima. No, ne skačimo pred rudo.
U odnosu na prethodnu generaciju, Gigabyte je malo promijenio imenovanje pa će ova tamnija varijanta biti samo Pro, a bijela izvedba Pro Ice. Za razliku od X670E modela, Pro-ica sada ima moćniju napojnu jedinicu jer su 70-amperski integrirani MOSFET-i zamijenjeni 80-amperskim, a i dalje je riječ o 16+2+2 "twin" izvedbi s poznatim Infineonovim VRM kontrolerom. Napojna se jedinica ni ne zagrijava previše dok napaja moćni Ryzen 9 9950X, te je hlađenje jako dobro riješeno.
Što se opreme tiče, tu je sasvim solidna količina USB portova (2x 40 Gbps), WiFi 7, 2,5-gigabitni LAN, a konačno je i audio jedinica malo unaprijeđena. M.2 utora ima dovoljno, a sviđaju nam se i sva pojačanja slotova na ploči kao i dodatak PCIe izbacivača. Osvjetljenje je riješeno sasvim solidno, UEFI je kao i uvijek dobar i brz, a jedino na čemu Gigabyte treba još raditi je softver jer tu ipak zaostaju za glavnim konkurentom.
X870E Aorus Pro je vrlo skupa ploča i cijeni se oko 385 € u EU, dok je X670E Aorus Pro X i do 115 € jeftinija. Naravno, ovo je cijena u trenutku izlaska i vjerujemo da će kasnije malo pasti. Ipak, i dalje je riječ o znatnom poskupljenju koje svakako ne opravdavamo.