Gigabyte X99 G1 Gigabyte X99 G1

X99 Gaming G1 je “ugodno popunjena” ploča kojom dominiraju VRM hladnjaci spojeni toplovodnom cijevi na gornjoj strani, i chipset hladnjak povezan s manjim također toplovodnom cijevi. Ovakvo hlađenje osigurava stabilan rad ploči i kod overclockinga, s tim da se tada malo jače zagriju hladnjaci, pa je protok zraka preko njih poželjan za stabilniji rad. Na gornjoj strani ploče se kao i uvijek nalazi napojna jedinica sa DDR4 memorijskim utorima oko LGA2011 v3 socketa. Napojna je jedinica digitalno kontrolirana a Gigabyte se hvali IR Digital PWM kontrolerima (Gen 4), i IR PowIRstage IC-ima (Gen 3), koji osiguravaju stabilnu struju i za žešći overclocking. Uz to, za bolju isporuku struje Gigabyte je pozlatio (30µ) konektore CPU socketa, DIMM-ova i PCIe slotova. Općenito, ploča je sazdana na UltraDurable tehnologiji koja uključuje i Black solid kondenzatore, te server grade prigušnice (Bussmann). Na desnoj strani ploče se uz 24-pinski konektor nalazi i LED dijagnostika, mjerne točke napona koje dobro dođu kod ekstremnijeg overclockinga, zatim manje Direct to BIOS, CMOS i Reset tipke, jedna veća osvijetljena Power tipka, i dva konektora za ventilatore. Ploča inače ima sedam konektora za ventilatore i svi su 4 pinski. Tu su još i prekidači za izbor jednog od dva BIOS-a. Između stražnjeg I/O a i VRM-a se nalaze dva kontrolera i to Renesasovi uPD720210 USB 3.0 hubovi.

Gigabyte X99 G1 Gigabyte X99 G1

Donja je strana ploče krcata kontrolerima, opremom, utorima i konektorima. Audio jedinica je posebna priča jer kombinira Creative Sound Core3D čip (quad core audio procesor), AMP-UP Audio tehnologiju s nadogradivim operacijskim pojačalom, fizički (električno) odvojene lijevi i desni audio kanal, izoliran (odvojen) zaseban dio na PCB-u za audio jedinicu (LED osvjetljenje na mjestu razdvajanja), Dual DAC-UP USB portove, pozlaćene Audio kontakte i Nichiconove audio kondenzatore. Sve ovo, poduprto sa solidnim SBX Pro Studio softverom osigurava kvalitetan zvuk i na high-end PC zvučničkim sistemima i slušalicama – pravi gamerski feature. Uz ovo, gamerski feature su i dvije mrežne kartice – jedna je Qualcomm Atheros Killer E2201, a druga Intel GbE LAN s prioritiziranjem prometa kao glavnom značajkom. Ploča podržava 4-Way/3-Way/2-Way CrossFire i SLI tehnologije preko dva fizička x16 utora i dva x8 (40 stazica iz CPU-a). Uz to tu su i tri PCI Express x1 utora, te jedan iskoristivi M.2 utor, pri čemu je jedan već popunjen Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac karticom koja radi na 2.4 i 5 GHz (Dual-Band), a podržava i Bluetooth 4.0 te starije protokole. na dnu se nalaze klasični konektori, a desno od chipseta su smješteni jedan SATA Express konektor i šest SATA 6Gb/s konektora. Do njih je PCIe Power konektor za dodatno napajanje u slučaju korištenja višestrukih grafičkih kartica. Potrebno je znat kako od M2_10G, SATA Express i SATA3 4/5 konektora može biti korišten samo jedan, dok ostala dva tada neće funkcionirati.

Gigabyte X99 G1 Gigabyte X99 G1

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse port
  • 1 x CPU overclocking button
  • 1 x Fast Boot button
  • 1 x Clear CMOS button
  • 8 x USB 3.0/2.0 ports
  • 2 x USB 2.0/1.1 ports
  • 2 x RJ-45 ports
  • 1 x optical S/PDIF Out connector
  • 1 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Line In/Mic In, Line Out, Headphone)
  • 2 x SMA antenna connectors (2T2R)

Stražnji je I/O panel bogat opcijama, a u oči upada Fast Boot tipka, CPU OC tipka, pozlaćeni audio konektori, dva LAN porta te naravno konektori za dvije antene.

 Gigabyte X99 G1 Gigabyte X99 G1

Gigabyte X99 G1

UEFI sučelje je trostruko – Startup Guide, klasičan ili Smart Tweak izgled. Nama se naravno najviše sviđa klasika, premda je i ona u zaostatku za Asusovim rješenjem. Samrt Tweak nudi dobar “pregled igre” no ne sviđa nam se stil sa klizačima. Ploča ima mnoštvo opcija za igranje te naravno odlične oveclocking mogućnosti. Naponi su dovoljno visoki i za ekstremnija hlađenja. Za one koji su manje vični ručnom overclockingu tu je mogućnost izbora CPU Upgrade-a koji je nama nudio podizanje procesora sve do 4.3 GHz što se pokazalo i stabilnim za rad. S obzirom da naš primjerak nije htio raditi iznad 4.5 GHz to je vrlo dobar rezultat. Ipak, na ovoj ploči nismo uspjeli podići ručno množitelj iznad 40 što je očito bio bug beta BIOS-a kojeg smo koristili, no o tome ćemo malo više u OC dijelu.

Gigabyte X99 G1 Gigabyte X99 G1

Gigabyte X99 G1 Gigabyte X99 G1

Uz još malo slika hardvera prijeći ćemo i preko dostupnog softvera. U kombinaciji APP Centera tu su @BIOS, Ambient LED, EasyTune, EZ Setup, Fast Boot, Game Controller, Cloud Station, ON/OFF Charge, Smart TimeLock, Smart Recovery 2, System Information Viewer, USB Blocker i V-Tuner. Paket softvera radi solidno, stabilan je a i mnoštvo ovih aplikacija je stvarno i korisno. Ipak, još su jedan maleni korak iza svog glavnog konkurenta.