Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 recenzija
Datum objave 01.10.2017 - Krešimir Matanović
Z370 Aorus Gaming 7 - drugi dio
Gigabyte se hvali sa “server class” napojnom jedinicom koja uključuje oba digitalna PWM kontrolera, Intersilove 60-amperske Smart Power jedinice, “server level” prigušnice i solid kondenzatore. Sve je to dovoljno za napajanje 95-wattnih procesora, a mnoštvo prostora je ostavljeno i za overclocking. Gigabyte se također hvali i s Turbo B-clock generatorom takta, koji ima mogućnost promjene frekvencije od 90 pa sve do 500 MHz. Hlađenje napojne jedinice je robusno i dobro odrađuje svoj posao, no pri overclockingu ipak preporučujemo omogućavanje strujanja zraka preko hladnjaka i napojne jedinice, jer se ista dosta zagrijava.
Odmah do memorijskih utora su smještena dva 4-pinska konektora za ventilatore, a sami su memorijski utori osvijetljeni u sklopu Fusion RGB LED rasvjete kompletne ploče. Desno od DIMM utora se nalaze tipke za OC i Power, tu su i CMOS Switch te CMOS Reset tipke, WRGB i GDV konektori, XMP osvjetljenje, zatim osvijetljena promjenjiva pločica uz sami rub, još jedan 4-pinski konektor za ventilator, interni USB 3.1 utor, te interni USB 3.0 utor kojeg kontrolira Realtekov čip. Ploča inače ima još dva ASMedijina USB 3.1 kontrolera za stražnji I/O.
Audio jedinica koja se smjestila na samom donjem lijevom rubu ploče na odvojenom dijelu PCB-a ugošćava Realtekov ALC1220 8-kanalni CODEC, koji ima potporu u obliku poznatog Sabreovog ESS9018Q2C DAC-a koji donosi dinamički raspon od 121 dB (DNR), podršku za Hi-res muziku (32 bit, 384 kHz PCM) i Super Low THD+N (Total Harmonic Distortion plus Noise, -115 dB). Za kvalitetnu se struju brinu WIMA audio kondenzatori, uz neovisno Texas Instrumentsovo analogno operacijsko pojačalo (LE49720). Uz standardno pozlaćene kontakte na audio jackovima, dobar zvuk je time zagarantiran. U to smo se i uvjerili spajanjem naših Cambridge Soundworks 5.1 zvučnika, ali i raznih modela slušalica za koje je rezervirano i posebno pojačalo s automatskom detekcijom impedancije. Za softversku je stranu priče zaslužan Creative Sound BlasterX 720°.
I mrežni je dio priče malo kompleksniji. Ploča ima dual gigabit LAN setup – Killer E2500 + Intel I219V. Uz pomoć Killer Control Centera se automatski može prioritizirati promet (aplikacije, web) ali i alocirati količinu propusnosti za svaku pojedinu aplikaciju. E2500 nudi dobre performanse kod online gaminga, a I219V smanjuje overhead procesora i donosi Jumbo Frame podršku za veće pakete prometa. Oba su kontrolera, tj. portovi zaštićena i ESD i Surge zaštitnim komponentama.
Na ovom dijelu ploče se nalaze i tri pojačana PCIe x16 konektora koji dolaze s podrškom za 3-way Crossfire i 2-way SLI u kombinaciji x8 + x8 + x4. U punoj x16 brzini radi samo prvi slot. Iznad i između slotova su smještena i dva PCIe x1 slota.
Ipak, ne možemo pričati o PCIe slotovima, a ne spomenuti M.2 slotove s kojima dijele resurse. Tri su M.2 slota, od čega su dva dužine 22110 i s podrškom za SATA i PCIe x4, a jedan 2280 ima samo podršku za PCIe x4. Upravo 2280 dijeli resurse s PCIe x4 slotom (zadnjim x16), kojem se brzina spušta na x2 ako je M.2 socket u upotrebi. Ujedno, treba pripaziti i na PCIe x1 slotove, od kojih donji dijeli resurse sa SATA3_1 konektorom.
Donji je dio ploče ispunjen s različtim konektorima i elementima, a oni najzanimljiviji su LED dijagnostika, konektor za LED trake, tri 4-pinska za sistemske ventilatore, front panel konektor itd. Za nadzor se ventilatora na ploči kao i do sada brine Smart Fan 5 koji je integriran u UEFI, ali dolazi i u obliku aplikacije za operativni sistem. Na ploči se nalazi devet temperaturnih senzora, 8 konektora za ventilatore i vodenu pumpu, a tu su i dodatni konektori za eksterne temperaturne senzore. Z370 čipset je pokriven s niskim ali širokim hladnjakom koji je osvijetljen i jedna je od višestrukih zona osvjetljenja RGB Fusiona. Ploča je premrežena LED-icama i zapravo je gotovo cijela osvijetljena, a za one koji to ne vole dobra je vijest da se sve skupa može kompletno isključiti. Z370 čipset je napravljen u 22 nm proizvodnom procesu, TDP mu je 6 W, a za komunikaciju je zadužena 8 GT/s DMI3 sabirnica – dakle sve kao i kod Z270, a tu sličnosti ne prestaju jer je riječ o praktički identičnim čipovima.
Stražnji su I/O portovi uobičajeni za ploču ovoga segmenta:
- 1 x PS/2 keyboard/mouse port
- 1x DisplayPort
- 1 x HDMI port
- 5 x USB 3.1 Gen 1 ports
- 1 x USB Type-C port, with USB 3.1 Gen 2 support
- 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-A port (red)
- 2 x RJ-45 ports
- 1 x optical S/PDIF Out connector
- 5 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Line In, Line Out, Mic In)
Zanimljivo je kako su i video konektori pozlaćeni, a žuta dva USB konektora imaju DAC-UP 2 podršku, tj. pogodni su za korištenje s VR naočalama, slušalicama, eksternim diskovima itd. SATA konektora je šest, svi su horizontalni i svi su po SATA III standardu. Gigabyte je ovdje odustao od SATA Express i U.2 utora poznatih iz prošle generacije Gaming 7 ploče.
UEFI sučelje je tipično za Gigabyte, a s obzirom na to da je ovo ipak top model, malo je bogatije s opcijama za tweaking. Sučelje je relativno jednostavno za korištenje i dovoljno je brzo. Opcija za overclocking je mnoštvo, a i raspoloživi naponi su vrlo izdašni. Uz to, ploča nudi i automatske opcije za overclocking, a za i7-8700K nam je ponudila maksimalnih 5.0 GHz, na kojih je procesor i vrlo stabilno i sretno kuckao.
Sa softverske je strane ova ploča također solidno opremljena uz poznati Gigabyteov softver za kontrolu ploče i svih njenih mogućnosti APP Center, a dodatno su tu i Sound Blaster X 720° softver za zvuk sa Scout Radar i Scout Mode dodacima, zatim Smart Fan 5 za kontrolu hlađenja, XSplit Gamecaster + Broadcaster (12 mjesečna licenca itd.). Kontrolu sveobuhvatnog osvjetljenja možemo vršiti putem UEFI sučelja, ali i aplikacije u operativom sustavu, a efekti su razni –Pulse, Music, Color Cycle, Static, Flash, Random, Wave, Double Flash, Demo, CPU Usage, CPU Temperature itd.
I za kraj opisa samo kratka crtica o testnom procesoru. Riječ je o Core i7-8700K modelu, koji donosi šest fizičkih jezgri s podrškom za Hyper Threading, pa ih ima dvanaest logičkih. Osnovna radna frekvencija je 3.7 GHz, a maksimalni turbo takt na jednoj jezgri je 4.7 GHz. TDP je 95 W, a Intel Smart Cache je kapaciteta 12 MB. Procesor ima memorijski kontroler koji podržava dva kanala DDR-a 4 brzine 2.666 MHz. Procesor ima i integriranu grafiku, a malo više detalja ćemo donijeti u zasebnoj recenziji.
Forum
Objavljeno prije 7 minuta
AMD Radeon RX 9000 series (Navi RDNA4) Objavljeno prije 13 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 21 minuta
Biciklizam - savjeti za kupnju, popravci, dogovori za vonje i ostaloObjavljeno prije 21 minuta
Lenovo ThinkPad kutakObjavljeno prije 23 minute
Hi-FiNovosti
Uz kupnju pametnih telefona HONOR Magic7 Pro, HONOR 400 Pro i HONOR 400 stiže i prijenosni aparat za kavu
Ljeto je pravo vrijeme za nove početke, putovanja, spontane avanture i male rituale koji čine svaki dan posebnim. Ove sezone, HONOR je pripremio kampanju koja spaja napredno i ugodno. Uz kupovinu pametnih telefona HONOR Magic7 Pro, HONOR 40... Pročitaj više
10 stvari koje treba učiniti odmah nakon kupnje novog Android telefona
Posjedovanje novog Android pametnog telefona svakako je uzbudljivo jer postoji toliko mnogo mogućnosti prilagodbe. Evo 10 stvari koje trebate učiniti odmah nakon uključivanja uređaja kako biste maksimalno iskoristili mogućnosti personalizac... Pročitaj više
Kineska tvrtka izazvala je groznicu u PC zajednici: lansirala je "ogroman" CPU hladnjak s 4 ventilatora
Nakon serije JF13K, JIUSHARK, kineska tvrtka specijalizirana za razvoj i proizvodnju CPU hladnjaka, nastavlja privlačiti pažnju modelom hladnjaka JF15K Diamond – masivnim dizajnom tornja opremljenim s do 4 ventilatora od 100 mm, hlađenjem d... Pročitaj više
Njemačka traži od Applea i Googlea da izbace DeepSeek iz svojih trgovina aplikacija
Njemačka se pridružila sve većem broju europskih zemalja koje pooštravaju mjere protiv kineskih AI aplikacija – sada traži od Applea i Googlea da uklone DeepSeek iz svojih trgovina aplikacija u Njemačkoj. Njemačka povjerenica za zaštitu pod... Pročitaj više
ASUS ruteri – najbolji izbor za vrhunsko Starlink iskustvo
U Hrvatskoj sve više korisnika prepoznaje prednosti Starlink satelitskog interneta – brzi, stabilni i dostupni internet gotovo na svakom mjestu, bez obzira nalazili se u gradu ili na selu. No, za maksimalno iskorištavanje brzine i pouzdanos... Pročitaj više
Sve novosti