gigabyte_z590_aorus_extreme_21 gigabyte_z590_aorus_extreme_20

Desni bok ploče je zapravo glavni za uobičajene konektore i headere, dio kojih smo pokrili i na prethodnoj stranici. Ispred vertikalnog USB 3.2 konektora se nalazi 2-pinski konektor za senzor buke, a lijevo od njega je šest SATA 6 Gbps portova. Ispod njih se nalazi interni USB 3.0 konektor, još dva 4-pinska konektora za sistemske ventilatore, te poseban konektor za adapter prednjeg panela.

gigabyte_z590_aorus_extreme_25

gigabyte_z590_aorus_extreme_26 gigabyte_z590_aorus_extreme_27

 Odmah iza toga konektora se nalaze i dva BIOS čipa, uz CLR_CMOS izvode koji se ne koriste. Na donjoj strani ploče cijelom dužinom nema nikakvih konektora sve dok na kraju ne dođemo do poklopcem pokrivenog F_Audio headera i dva BIOS prekidača – prvi je za izbor Single ili Dual BIOS funkcije, a drugi je za izbor Main ili Backup BIOS-a. Inače, tipka Reset koja se nalazi na vrhu ploče je tzv. MultiKey, odnosno ima mogućnost promjene funkcije pa tako može služiti i kao RGB prekidač, Direct-to-BIOS tipka ili tipka za ulazak u Safe Mod. Njenu funkciju je moguće promijeniti unutar BIOS-a, odnosno njegovog UEFI sučelja.

gigabyte_z590_aorus_extreme_19 gigabyte_z590_aorus_extreme_22

Ploča ima tri pokrivena M.2 slota koji svaki ima hladnjak i odozdo, pa je riječ o sendvič konstrukciji aluminijskih hladnjaka s pridodanim termalnim podlogama. Na ovaj način je hlađenje adekvatno riješeno, pa ne moramo brinuti da će se naši M.2 SSD-i pregrijavati, koliko god brzi bili. Gornji je M.2 slot 22110 po PCIe 4.0 x4 standardu i radi samo kada koristimo procesor Core 11. generacije. Slotovi ispod njega su PCIe 3.0 x4 i SATA kompatibilni a oba podržavaju 22110 uređaje i oba su povezana na čipset.

gigabyte_z590_aorus_extreme_23

Tri su PCIe x16 slota, od čega će gornja dva raditi po PCIe 4.0 standardu ako koristimo procesor Core 11. generacije, a po PCIe 3.0 standardu ako koristimo 10. generaciju. Gornji jedini radi u x16 propusnosti, dok je donji x8, a onaj PCIe 3.0 najniži radi s x4 propusnosti. Gornja dva slota dijele propusnost pa za slučaj da srednji popunimo Aorus Pro Gen4 AIC adapterom, moramo računati na to da će nam grafička kartica raditi na x8.

gigabyte_z590_aorus_extreme_24

S donje se strane ploče nalazi velika metalna ploča koja učvršćuje konstrukciju, ali i služi kao veliki hladnjak za doublere VRM-a i ostatak komponenata koje se nalaze s donje strane. VRM komponente na sebi imaju i termalne podloge za bolje provođenje topline. Ploča je dio konstrukcije koju je potrebno skinuti i kako bi se skinuli gornji hladnjaci i zaštita za stražnje I/O portove.

gigabyte_z590_aorus_extreme_28 gigabyte_z590_aorus_extreme_29

Na ploči se nalazi i standardno dobra audio jedinica, no Gigabyte je ovdje propustio priliku da codec nadogradi na noviji ALC4080. Stoga na ploči imamo sklop identičan onome s prethodnice. Tu je ALC1220-VB codec kojem su pridodani LME49720 i TI OPA1622 operacijska pojačala, te eksterni ESS ES9018K2M DAC kojeg smo opisali na početku. Tome su pridodani kvalitetni audio kondenzatori, te pozlaćeni jackovi. Softverska podrška dolazi u obliku DTS:X Ultra, a rezultat je vrlo dobar zvuk (127 dB SNR) na koji će se malo tko žaliti. S mrežne strane imamo već ranije spomenuto Aquantijin 10-gigabitni kontroler , te standardni Intelov 2,5-gigabitni s podrškom za cFosSpeed. Tu je naravno i Intelova WiFi 6E (tri-band – 2,4, 5 i 6 GHz) 802.11ax kartica s podrškom i za Bluetooth 5.2.

Z590 čipset se nalazi ispod zasebnog aluminijskog hladnjaka koji ima integrirano i RGB LED osvjetljenje, a temperatura čipseta se ne penje iznad 49°C.

gigabyte_z590_aorus_extreme_30

Stražnji je panel nakrcan konektorima i tipkama. Prve dvije tipke su korisne – jedna je za Q-Flash nadogradnju BIOS-a, a druga za resetiranje postavaka BIOS-a. Dva su konektora za 2T2R antene, a WiFi 6E kartica ima izvrstan prijem u svim uvjetima i udaljeno od routera (koristimo AX router). Dva su LAN porta, jedan je kao što znamo 10-gigabitni, a drugi 2,5-gigabitni.

Ostatak portova možemo vidjeti na kompletnom popisu:

  • 1 x Q-Flash Plus button
  • 1 x Clear CMOS button
  • 2 x SMA antenna connectors (2T2R)
  • 2 x Thunderbolt 4 connector (USB Type-C port, with USB 3.2 Gen 2 support)
  • 8 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red)
  • 1 x HDMI port
  • 2 x RJ-45 port
  • 1 x optical S/PDIF Out connector
  • 5 x audio jacks

Ono što je posebno zanimljivo su dva Type C porta s podrškom za Thunderbolt 4, odnosno nude mogućnost povezivanja s različitim uređajima i to brzinom do vrlo visokih 40 Gbps. Thunderbolt podržava i Power Deliver 2.0 značajku, USB4 specifikaciju i DisplayPort 1.4, a dozvoljava lančano spajanje do 10 uređaja (primjerice podržava spajanje dva 4K@60 ili jednog 8K monitora). Ova je ploča ujedno i iznimno bogata USB portovima kojih ima na pretek, a interni Type C port podržava USB 3.2 Gen 2 standard, baš kao i šest Gen 2 crvenih portova na stražnjem panelu.

gigabyte_z590_aorus_extreme_31

Ploča ima i dvije zone ARGB LED osvjetljenja – jednu na čipsetu, i drugu na pokrovu stražnjih I/O portova. Gigabyte to zove multi-zone light show dizajn, no nije pretjerano napadno da bi se zvalo show – srećom. Standardna je podrška za RGB Fusion 2.0 aplikaciju s kojom možemo kontrolirati i ostali povezani hardver, tipa svjetlosnih traka, bilo standardnih bilo addressable.

gigabyte_z590_aorus_extreme_32 gigabyte_z590_aorus_extreme_33

gigabyte_z590_aorus_extreme_34 gigabyte_z590_aorus_extreme_35

UEFI sučelje je standardno Gigabyteovo, i nema ne odskače po ničemu od malo jeftinijih modela. Naravno, nudi apsolutno sve što je potrebno za napredno tweakanje i overclocking, pa čak i onaj ekstremni. UEFI sučelje je pregledno, intuitivno i brzo, a tek su poneke opcije “zakopane” tri ili čak četiri koraka dublje u meniju. Sa softverske strane Gigabyte nudi klasične i već poznate opcije kao što su APP Center koji uključuje @BIOS, EasyTune, Fast Boot, Game Boost, Smart Backup, System Information Viewer, a tu su i Xpress Install, Q-Flash Plus i Q-Flash, Ono što svakako treba spomenuti je Smart Fan 6 dizajn koji uz softver uključuje i višestruke temperaturne senzore na ploči, hibridne konektore za ventilatore, Fan Stop funkciju i Noise Detection funkciju koja je iznimno korisna.