gigabyte_z590i_aorus_ultra_1 gigabyte_z590i_aorus_ultra_2

Na Z590I Aorus Ultra ploču možemo promatrati kao na smanjenu verziju Aorus Masterice, jer su dizajnom i namjenom vrlo slične. Obje su namijenjene entuzijastima, svaka u svojoj klasi, obje su izrađene po najvišim standardima i obje imaju bogatu opremu. Z590I je namijenjena onima koji žele slagati maleno gamersko računalo u koje će ugraditi kakvu ITX grafičku karticu i tweakati performanse hardvera do krajnjih mogućnosti.

Što sve dolazi uz ovu malenu pločicu mogli ste vidjeti u unboxing videu, a spomenimo samo da su tu dva SATA kabela, WiFi antena, naljepnica u obliku značke za kućište, tri produžna kabela za ventilatore, jedan razdjelnik za interne USB 2.0 konektore, produžni RB kabel, vijci za M.2 sockete, te naravno korisničke upute. Gigabyte je na ovoj ploči morao štedjeti s prostorom pa su stoga stavili manje konektore za ventilatore i USB te ih “izvukli” van ploče produžnim kabelima.

gigabyte_z590i_aorus_ultra_3

Ova je ploča u prethodnoj generaciji imala svoju prethodnicu Z490I Aorus Ultra od koje je sada nešto bolje opremljena i naprednija. Izgledom su vrlo slične, a Gigabyte je tek unaprijedio hladnjake koji su sada malo veći i moćniji. Tako je onaj na sjevernoj strani ploče sada spojen od gusto složenih aluminijskih limova što je malo efikasnije od čistog aluminijskog bloka. Ipak, ako poželite overclockirati nešto moćniji procesor svakako savjetujemo dobro provjetravanje, jer je zagrijavanje visoko i penje se i do 100°C. Tri su aluminijska hladnjaka spojena toplovodnom cijevi a onaj desni je zadužen za hlađenje dijela VRM-a, ali i čipseta koji je smješten na toj strani. Treći je hladnjak zapravo hladnjak M.2 socketa i njegova se gornja strana može skinuti.

gigabyte_z590i_aorus_ultra_4

Sada kada smo prošli hlađenje, riječ dvije i o VRM jedinici. Ona je s 8+1 fazne kod Z490I unaprijeđena na 10+1 faznu. Kontroler je poznati Intersilov ISL69269, a deset faza su 90-amperski ISL99390 integrirani MOSFET-i, s pripadajućim prigušnicama i kondenzatorima. 11. faza za SOC je 50-amperski Vishay SIC651. 900 ampera bi trebalo biti sasvim dovoljno i za overclockiranje jačih procesora no dobro prisilno hlađenje je nužno.

Za napajanje ploče i hardvera na njoj tu su oklopljeni 24-pinski ATX i jedan 8-pinski EPS konektor. Četiri su SATA porta smještena vertikalno tik ispod ATX konektora, a u produžetku imamo i interne USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2 konektore s internim konektorom za razdjelnik s dva USB 2.0 konektora u produžetku ploče. Tu je jasno i jedan oklopljeni PCIe 4.0 x16 port koji će samo na novim procesorima 11. generacije raditi u toj specifikaciji, dok će sa starijima raditi na 3.0.

gigabyte_z590i_aorus_ultra_5

Ploča je kao i ona iz prethodne generacije opremljena s Realtekovim ALC1220-VB audio codecom (DTS-X Ultra), te s Intelovim 2,5-gigabitnim LAN kontrolerom. Na stražnjem panelu se nalaze i konektori za antenu, na WiFi 6 (ax) kartici koja podržava 2,4 i 5 GHz frekvencije, te Bluetooth 5.1 protokol. Na stražnjem panelu još nalazimo i Display Port teh HDMI izlaze, Type C USB 3.2 Gen 2×2 port, tri crvena USB 3.2 Type A Gen 2 porta, Q-Flash tipku, četiri USB 2.0/3.2 Gen 1 porta, RJ45 port i samo tri audio jacka.

gigabyte_z590i_aorus_ultra_6

Donja je strana ploče djelomično oklopljena aluminijskom konstrukcijom koja služi i za disipaciju topline s VRM komponenata, ali i za ojačanje strukture. Ovdje se nalazi i drugi od dva M.2 socketa koji podržava 2280 SATA i PCIe 3.0 x4 SSD-e. Gornji M2. također podržava 2280 uređaje, ali radi po PCIe 4.0 x4 specifikaciji.

gigabyte_z590i_aorus_ultra_7 gigabyte_z590i_aorus_ultra_8

Uvijek je zanimljivo vidjeti koliko su “normalne” komponente veće i nezgrapnije od ovih malenih mini ITX ploča, premda je i ona sama poprilično masivna zbog pozamašne količine aluminija kojeg ima na sebi. No, i ovakva malena ploča je sasvim dovoljno moćna u kombinaciji s jačim procesorom za izvlačenje maksimalnih performansi iz grdosija kao što je RX 6800.

gigabyte_z590i_aorus_ultra_10 gigabyte_z590i_aorus_ultra_13

gigabyte_z590i_aorus_ultra_11 gigabyte_z590i_aorus_ultra_12

UEFI sučelje nije doživjelo nikakve veće izmjene u odnosu na prethodnu generaciju, a naravno, vrlo je slično kao i kod Aorus Master ploče. U odnosu na nju ipak ima tu i tamo koji tweak manje, te nudi nešto slabije mogućnosti za overclocking. Gigabyteov softver je solidan, ali također ne donosi ništa novoga u odnosu na prošlu generaciju. Krenimo sada na overclocking i testove.