Gigabyte Z790 Aorus Master X & Intel Core i9 14900K recenzija

Datum objave 17.10.2023 - Krešimir Matanović

Intel Core i9-14900K

gigabyte_aorus_z790_master_x_24

Da, došlo je to vrijeme u godini za predstavljanje novih Intelovih procesora i matičnih ploča za njih. No nažalost, ove godine novosti nema puno. Intel je re-izdao prošlogodišnju 13. generaciju procesora, malo ju ubrzao i prozvao ju 14. generacijom. Proizvođači ploča su se pak maksimalno potrudili donijeti kakve takve novosti, no zadržali su Z790 imenovanje ploča, kako i treba. Prva na redu za test od tih novih ploča je Gigabyteova Aorus Z790 Master X koja je doživjela blage izmjene u odnosu na prošlogodišnji model, no neke od njih su ipak vrlo zanimljive. Core i9-14900K

intel_core_i9_14900k_1

Intel je jučer svijetu predstavio svoju novu, 14. generaciju Core procesora koja je sve samo ne nova i nosi kodno ime Raptor Lake-R. Riječ je o čistom refreshu 13. generacije koja je samo malo ubrzana unutar istih granica snage zahvaljujući zrelijem Intel 7 proizvodnom procesu. Jedina prava novost u lineupu je činjenica da je i7-14700K konkurentniji jer ima 4 dodatne E jezgre i s njima nešto više priručne memorije. Model kojeg danas testiramo, i9-14900K je samo ubrzan na maksimalni boost takt od 6,0 GHz - zlobnici bi rekli da je riječ o preimenovanom 13900KS modelu. Arhitekturalno se ništa nije promijenilo još od 12. serije i Alder Lake hibridne arhitekture kada su uvedene P i E jezgre. Core i9-14900K specifikacije:
  • 16x Gracemont jezgri (Efficient)
  • 8x Raptor Cove jezgri (Performance) s Hyper Threading podrškom
  • 32x threada
  • Osnovni takt 3,2 GHz za P-jezgre i 2,2 GHz za E-jezgre
  • Maksimalni boost takt 6,0 GHz za P-jezgre i 4,4 GHz za E-jezgre
  • 16x 48 KB L1 Data (E-jezgre), 8x 32KB L1 Data (P-jezgre)
  • 16x 32KB L1 Instruction (E-jezgre), 8x 64 KB L1 Instruction (P-jezgre)
  • 16x 1 MB L2 (E-jezgre), 8x 2MB (P-jezgre) – ukupno 32 MB
  • 36 MB LLC (last level cache) priručne memorije
  • Integrirana grafika: Intel UHD 770 (Gen12.2), 32 EU, 1,65 GHz
  • Base power: 125 W; Turbo Power 253 W
  • Preporučena cijena: 589 USD

intel_core_i9_14900k_2

Kao što vidimo iz specifikacija, ništa se znatnije nije promijenilo u odnosu na 13900K, samo je proces zreliji i 14900K procesori su vjerojatno cherrypickani s waffera pa mogu postići nešto više taktove unutar istih parametara snage, tj. potrošnje. Ovaj procesor je uvelike sličan 13900KS modelu, a početni turbo taktovi kod Cinebench R23 testa su mu 5,7 i 4,4 GHz (za P i E jezgre). No, vrlo brzo pod AIO 360-milimetarskim hladnjakom postiže 100°C pri čemu taktovi padaju na oko 5,4 GHz i 4,3 GHz (za P i E jezgre). Prosječan radni napon je oko 1,27 V na svim jezgrama, a CPU package power ide sve do 355 W s prosjekom na oko 318 W. Kod manje zahtjevnih opterećenja kao što je 7-Zip taktovi od 5,7 i 4,4 GHz su konstantni uz maksimalnu temperaturu do 92°C. Kada je opterećeno samo nekoliko jezgara procesor normalno postiže i obećanih 6 GHz.

intel_core_i9_14900k_3

14900K smo naravno testirali na Gigabyteovoj Aorus Z790 Master X ploči čiji će te opis vidjeti na sljedećoj stranici, a koja se tijekom testa ponašala besprijekorno. Ima moćnu napojnu jedinicu koja je primjerena ovakvom procesoru i najviša zabilježena temperatura na VRM dijelu je bila solidnih 61°C. To znači kako je ploča spremna za puno više, pa i ekstremni overclocking. Jedna od zanimljivijih funkcija u UEFI sučelju je izbor preddefiniranih profila za overclocking i jedan od njih je Instant 6 GHz+ koji je donio lijep porast performansi kao što ćemo vidjeti kasnije.

Z790 Aorus Master X - prvi dio

gigabyte_aorus_z790_master_x_1 gigabyte_aorus_z790_master_x_2

Gigabyteova Master X ploča dolazi u neizmijenjenom stanju u odnosu na prošlogodišnji model, barem što se pakiranja tiče. Kutija je u istim bojama, dodan je naravno onaj X sufiks u imenu i to je to. Straga se nalaze malo detaljnije informacije o proizvodu, među kojima se najvažnijom čini implementacija WiFi 7 modula. Straga se nalaze i slike proizvoda, i još nekoliko novosti koje ova ploča donosi, a to su kopče za M.2 sockete o kojima ćemo nešto više kasnije.

Ploča je odlično zapakirana i zaštićena, a uz nju kupac dobiva sljedeći bundle:
  • high gain WiFi 7 antena
  • pamflet s regulatornim obavijestima (korisničke upute su online)
  • naljepnice
  • mikrofon za upravljanje glasom
  • G konektor za prednji panel
  • dva SATA kabela
  • produžni RGB kabel
Ništa se ovdje nije znatnije promijenilo u odnosu na prošlogodišnji model, pa su i pakiranje i bundle jako dobro poznati.

gigabyte_aorus_z790_master_x_3

Gigabyte je napravio minimalne izmjene u dizajnu hladnjaka i elemenata na ploči, a i grafike su malo izmijenjene. No, na prvi pogled će vam Master i Master X ploče izgledati identično. Ono što je zanimljivo su funkcionalne izmjene na M.2 hladnjacima koji sada imaju vrlo jednostavne mehanizme za kopčanje što će te vidjeti kasnije. Generalno, dizajn se nije bitnije mijenjao još tamo od Z590 Master ploče. Nenametljiv je, sviđaju nam se sivi tonovi, a opet ploča odiše robusnošću i kvalitetom materijala te izrade. Svi PCIe konektori su pojačani i zaštićeni, a PCIe 5.0 x16 ima i novi PCIe UD Slot X dizajn koji prema proizvođaču ima 10x čvrstoću za masivne grafičke kartice.

gigabyte_aorus_z790_master_x_4

Layout ploče je kao i kod ranijeg modela odličan jer ništa ničemu ne smeta, što je i najbitnije. Sve je lako dostupno i smješteno uz rubove ploča. Kvaliteta svega je kao što smo napisali na visokom nivou i Gigabyte posebno ističe dvostruku debljinu bakra u unutarnjim vodovima, 8-slojni PCB, NanoCarbon Fins-Array III hladnjak na VRM-u (slagan od aluminijskih limova), tehnologiji Direct-Touch Heatpipe II (toplovodna cijev koja povezuje hladnjake ujedno i direktno dodiruje komponente VRM-a, tj. preko termalne podloške), te 12W/mK termalne podloške. Tu je i NanoCarbon aluminijska stražnja ploča za učvršćenje konstrukcije i dodatno hlađenje, a za lakše izbacivanje grafičkih kartica i tipka na desnom rubu ploče - sve dobro poznato.

gigabyte_aorus_z790_master_x_5

Napojna jedinica je 20+1+2-fazne konstrukcije. Svaki od dvadeset integriranih MOSFET-a je maksimalne snage 105 ampera (Renesas RAA22010540) koji su direktne konfiguracije i kontrolirani od strane Renesasovog 229131 20-faznog kontrolera. Tu je još jedna Vccgt faza s istim 105-amperskim MOSFET-om, te dvije Vccaux faze s nešto slabijim MOSFET-ima. Za hlađenje VRM-a je kao i do sada korišten Fins-Array III hladnjak, s manjim izmjenama u dizajnu - više kozmetičkim. Slagan je od tankih aluminijskih limova i spojen s 8-milimetarskom toplovodnom cijevi s hladnjakom od punog aluminija. Oba hladnjaka imaju tzv. Nano Carbon premaz. Gigabyte je koristio i bolje 12W/mK termalne podloške, koje sjede direktno na toplovodnoj cijevi, a stvaraju kontakt kako s MOSFET-ima, tako i s prigušnicama. Pod punim smo opterećenjem procesora VRM MOS senzor pokazivao maksimalnih 61°C što je odličan rezultat. Čipset se također nije puno zagrijavao, a njegov je senzor pokazivao 42°C. Gigabyte je ponovio dobitnu formulu i time odlično riješio hlađenje ključnih komponenata ove ploče.

gigabyte_aorus_z790_master_x_6

S desne strane socketa se nalaze četiri DIMM utora koji primaju DDR5 memoriju propusnosti do čak 8,26 Gbps prilikom overclockinga. Arhitektura je jasno dvokanalna, a maksimum je povećan na 192 GB zbog 48 GB modula koji su se pojavili u međuvremenu. Tu se još nalaze i standardni 4-pinski konektori za ventilatore i pumpe, jedan RGB header (jedan je uklonjen u odnosu na prošlu generaciju), LED dijagnostika, Power tipka, 24-pinski konektor, dva USB 3.2 Gen 1 interna konektora, i jedan USB 3.2 Gen 2 Type C port s pripadajućim Realtekovim kontrolerom ali u malo drugačijem aranžmanu nego na prošlogodišnjoj Master ploči.

gigabyte_aorus_z790_master_x_7

Na donjoj se strani kao i do sada nalazi metalna ploča s NanoCarbon premazom, koja ima i termalne podloške na komponentama napojne jedinice koje se nalaze s donje strane. Ploča ima ulogu i očvršćivanja cijele konstrukcije.

gigabyte_aorus_z790_master_x_8

Na donjem dijelu ploče su  tri oklopljena PCIe x16 slota, s tim da je onaj gornji PCIe 5.0 x16 dobio potpuno novi, 10x snažniji oklop za teške grafičke kartice. Njega kontrolira od procesora, a donja dva PCIe 3.0 x4 i x1 čipset. Tu je i već dobro znani Realtekov ALC1220-VB CODEC za audio, koji je uparen s ESS-ovim ES9118 DAC-om za slušalice i Gigabyte tu kombinaciju već gura kroz tri generacije. Audio jedinici pomažu i premium audio kondenzatori. Na stražnjim I/O portovima su 5.1 kanalni analogni konektori, te S/PDIF, a softverski je podržan DTS:X Ultra standard. I kod mrežnog se dijela nije ništa previše mijenjalo još u odnosu na Z690 Master model i tu imamo poznati Marvell AQtion AQC113C 10-gigabitni LAN kontroler. Novost je WiFi 7 podrška no o tome na drugoj stranici. Na dnu su ploče napravljene manje izmjene, tj. tu se sada nalazi treći RGB header, koji je zapravo prebačen s gornje strane. Tu s i dalje konektor za noise senzor (mikrofon), reset tipka, tri 4-pinska konektora za ventilatore i header prednjeg panela. Kao i prethodnica, i ova ploča ima deset PWM/DC 4-pinskih konektora za ventilatore, sedam internih temperaturnih senzora, jedan mikrofon za detekciju buke (eksterni) i dva eksterna temperaturna senzora. Svime se kao i do sada upravlja uz pomoć SmartFan 6 aplikacije. No po tome ništa nije mijenjano u odnosu na Z690 Master.

Z790 Aorus Master X - drugi dio

gigabyte_aorus_z790_master_x_9

Kao što ste mogli vidjeti na kraju unboxing videa, M.2 hladnjaci su doživjeli izmjene u načinu kopčanja. I dalje su vrlo masivni, te odlično odrađuju svoj posao, a pričvršćivanje je sada bez odvijača i to funkcionira izvrsno. Na jednom je kraju klin u kojeg postavimo hladnjak, a na drugom kopča kao i za sam SSD. Hladnjaci su pri tom sasvim dobro osigurani. Svih pet M.2 utora je pokriveno hladnjacima, a svi imaju i donje aluminijske ploče s termalnim podloškama. Prvi, onaj ispod najmasivnijeg hladnjaka je PCIe 5.0 x4 s podrškom za 25110 uređaje i manje, dok je onaj ispod njega PCIe 4.0 x4 s podrškom za 22110 uređaje – oba kontrolira procesor. Ostala tri kontrolira čipset. Treći po redu je PCIe 4.0 x4 za 22110 uređaje, četvrti je PCIe 4.0 x4 za 2280, a peti (desni) za SATA i PCIe 4.0 x4 2280 uređaje. Svi dolaze i s RAID podrškom. Na ploči se nalaze i četiri SATA 6 Gbps konektora s podrškom za RAID polja.

gigabyte_aorus_z790_master_x_10 gigabyte_aorus_z790_master_x_11

Stražnji je I/O panel potpuno ispunjen, a sastoji se od:
  • 1 x Q-Flash Plus tipke
  • 1 x Clear CMOS tipke
  • 2 x SMA konektora za antenu (2T2R)
  • 1 x DisplayPorta
  • 1 x USB Type-C porta, s USB 3.2 Gen 2 podrškom
  • 2 x USB Type-C porta, s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom
  • 7 x USB 3.2 Gen 2 Type-A portova (crveni)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
  • 1 x RJ-45 porta
  • 1 x optical S/PDIF Out konektora
  • 2 x audio jacka
Ploča je stvarno nakrcana s mnoštvom što internih, što eksternih USB portova i tu je sve što svaki napredniji korisnik može zamisliti i poželjeti. Možemo izdvojiti dva 20-gigabitna USB-C porta što će zadovoljiti potrebe mnogih. Ono što je potpuno novo je WiFi 7 kartica. Riječ je o Qualcomm Wi-Fi 7 QCNCM865 modulu koji podržava 802.11be standard (i sve prije njega) ze podržava tri pojasa - 2.4/5 i 6 GHz. 802.11be standard donosi novi 320 MHz kanal za komunikaciju, te znatno veću propusnost kada je uparen s odgovarajućim routerom. Tu je jasno i podrška za Bluetooth 5.3. Nova je i high-gain antena koja ide uz modu. Sve zajedno radi odlično, a prijem je izvrstan. Naravno, čekamo još samo WiFi 7 routere kako bi testirali pune mogućnosti novih kartica.

gigabyte_aorus_z790_master_x_12

Kao što znamo, 15. generacija procesora kodnog imena Meteor Lake će koristiti novo LGA1851 ležište, čime će nestati potreba za LGA1700 ležištem koje nas prati sada već tri generacije procesora i dvije čipseta - Z690 i Z790. Isto tako kao kupci moramo znati da sve LGA1700 procesore, uključujući i ove 14. generacije možete koristiti i na Z690 pločama, pa čak i onima koje imaju podrškom za DDR4 memoriju. Ujedno, ako imate stari procesor 12. generacije, možete ga koristiti i uz nove Z790 ploče. Sami Z790 čipset je kao što znamo doživio face lift i sada umjesto 12 downstream PCIe Gen 4 stazica koliko je imao Z690 donosi ih 20, dok je broj PCIe Gen 3 stazica smanjen sa 16 na 8.

gigabyte_aorus_z790_master_x_13 gigabyte_aorus_z790_master_x_14

Master X ploča donosi jednu redizajniranu zonu osvjetljenja koju možemo kontrolirati uz pomoć RGB Fusion 2.0 softvera, kao i ostale LED trake koje možemo spojiti na nju (2x LED i 2x Addressable LED). Gigabyte ovdje nije pretjerivao s rasvjetom, a svi koji vole šarenilo mogu spojiti još četiri LED trake. Novi dizajn osvjetljenja nam se sviđa i nije prenapadan.

gigabyte_aorus_z790_master_x_16 gigabyte_aorus_z790_master_x_17

gigabyte_aorus_z790_master_x_18 gigabyte_aorus_z790_master_x_19

Kao što vidite s fotografija, UEFI sučelje je doživjelo kozmetičke i funkcionalne preinake. Prošlogodišnji dizajn koji je već dugo prisutan je zamijenjen novim modernijim, ali jednako preglednim i jednostavnim za korištenje. Gigabyte je unaprijedio dizajn, ali postavio i neke nove mogućnosti kao što je Gigabyte PerfDrive opcija unutar Tweakera koja nudi automatski overclocking procesora u ovisnosti o hlađenju. Unutar nje su opcije Unleash, Optimization, Instant 6GHz+, Spec Enhance i E-core Disable. Mi smo koristili Instant 6GHz+ koja je znatno ubrzala rad procesora podizanjem frekvencija (prva i druga jezgra do 6,2 GHz) pa samim time i performansi, no o tome ćemo nešto više kasnije u tekstu. Zanimljivo je da je Unleash opcija namijenjena za 420/480-milimetarske AIO hladnjake, te DIY hlađenja, dok su za sve druge opcije dovoljni 360-milimetarski hladnjaci.

gigabyte_aorus_z790_master_x_20 gigabyte_aorus_z790_master_x_21

Gigabyte je ponešto unaprijedio i svoj softver s novim mogućnostima, a i dalje je za sve zadužen centralni Control Center u kojem su performance dio kao i poznati RGB Fusion. Zasebno možemo koristiti i Smart Backup opciju. Ukupno gledano, softver još uvijek nije na razini Asusovog. Gigabyte donosi i ekskluzivno partnerstvo s HWiNFO softverom te donosi ekskluzivan Aorus Skin za njega.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Gigabyte Aorus Z790 Master X
Procesor Intel Core i9-14900K
Memorija G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS
Grafičke kartice AMD Radeon RX 7900 XT; Sapphire Radoen RX 6750 XT Nitro +
Zvučna kartica On board
Napajanje SilverStone DA1000R Gold
SSD ADATA Swordfish 2 TB; Corsair MP600 2TB
Monitor Dell S2721DGF
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11 22H2
DirectX verzija 12
AIDA64 Engeneer 6.92.6600
PCMark 10
3DMark TimeSpy: CPU Profile
Cinebench R20 & R23 (32.2)
JetStream 2 Benchmark (Chrome)
wPrime 2.0 1024M
Corona Benchmark v1.3
Blender BMW Benchmark & Gooseberry benchmark
Handbrake v1.4.2
V-Ray Benchmark 4.10.03

Način testiranja

gigabyte_aorus_z790_master_x_15

Testirali smo uz pomoć G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memorije, AMD Radeon RX 7900XT te Sapphire Radoen RX 6750 XT Nitro + grafičkih kartica i ostalog već poznatog hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen moćnim Alphacoolovim 360-milimetarskim T38 hladnjakom čiju ste recnziju mogli čitati. Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu. Overclocking

gigabyte_aorus_z790_master_x_23

Procesor smo overclockirali uz pomoć Extreme Tuning Utility softvera. Kada kažemo overclockirali, zapravo mislimo da smo samo probali. OK, uspjeli smo izvući mrvicu više performanse od tvorničkih, no te performanse ionako već nisu bile nešto puno bolje od i9-13900K. Ipak, korištenjem Gigabyte PerfDrive automatskih opcija za overclocking smo uspjeli izvući znatno više i to ćemo sve pokazati kod overclocking dijela grafova!

Rezultati testiranja - prvi dio

UL test [ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="10646,10081" colors="blue,red" height="200"] Prvi sintetički test i već flop za 14900K. Moramo napomenuti da su oba procesora testirana u isto vrijeme i naravno na istoj platformi i u istim uvjetima. Valjda Master X bolje zna što bi s 13900K nego s 14900K. Idemo dalje. [ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Ryzen 9 7950X, Core i9-13900K,Core i9-14900K,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7900X,Ryzen 9 5950X,Core i9-12900K,Ryzen 7 5800X,Ryzen 7 7700X,Core i5-12600K,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 5700X,Ryzen 5 7600X,Ryzen 5 5600X,Core i3-12100F" values="16956,16373,16362,15118,13296,12119,12034,11985,9058,8235,8060,7867,7429,5390,4078" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"] Ovdje je razlika minimalna, no stvarno nam već sada nije jasno zašto 14900K ne uspijeva biti iznad 13900K.

CPU testovi

Blender [ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender BMW Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Core i9-14900K,Core i9-13900K,Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7900X,Core i9-12900K,Ryzen 9 5950X,Ryzen 9 3950X,Ryzen 7 7700X,Ryzen 7 7800X3D,Core i5-12600K,Ryzen 9 5900X,Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 3900XT,Ryzen 9 3900X,Core i9-10850K,Ryzen 7 5700X,Ryzen 7 5800X,Ryzen 7 3800XT,Core i7-10700K,Ryzen R7 3700X,Ryzen 7 2700X,Ryzen 5 5600X,i7-8700K,Core i3-12100F,Ryzen 7 1800X,Ryzen 7 2700,Core i5-10600K,Ryzen 5 3600X,Core i5-10400,Ryzen 5 2600X,i7-7800X,Core i5-10500,Ryzen 5 2600,i5-8600K" values="59.88,62.82,64.11,67.33,81.62,88.72,116.49,121.84,123.92,127.20,139.65,143.12,155.56,156.62,157.37,172.34,188.41,201.36,202.42,218.38,232.95,264.82,271.89,283.41,285.91,299.64,301.5,301.74,312.96,342.96,344.84,355.05,357.47,366.65,406.55" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1300"] [ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7950X3D,Core i9-13900K,Core i9-14900K,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 7700X" values="266.19,276.77,290.35,292.85,527.28,527.29" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue" height="400"] Ovdje ipak blago vodstvo, no samo u prvom testu. U drugom, onom koji duže traje je 14900K jednostavno malo sporiji. Cinebench R23 [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 nT" labels="Core i9-14900K,Intel i9-13900K,Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7900X,Core i9-12900K,Ryzen 9 5950X,Ryzen 7 7700X,Ryzen 7 7800X3D,Core i5-12600K,Ryzen 5 7600X,Ryzen 7 5800X,Core i9-10850K,Ryzen 7 5700X,Ryzen 5 5600X,Core i3-12100F" values="39314,39223,37776,35139,29303,27259,23653,19459,18381,17491,15409,15349,15175,12652,10218,8490" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 1T" labels="Core i9-14900K,Intel i9-13900K,Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7900X,Ryzen 9 7950X3D,Core i9-12900K,Ryzen 5 7600X,Ryzen 7 7700X,Core i5-12600K,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 5800X,Ryzen 9 5950X,Core i3-12100F,Ryzen 5 5600X,Ryzen 7 5700X,Core i9-10850K" values="2306,2246,2030,2015,2002,1988,1954,1951,1861,1820,1596,1583,1582,1529,1443,1278" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"] U Cinebenchu je 14900K ipak nešto brži i to postotno više u 1T testu nego u nT testu. Corona 1.3 [ichart headers="ID, Time (s)" title="Corona 1.3 Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900K,Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 5950X,Ryzen 9 7900X,Ryzen 9 5900X,Core i9-12900K,Ryzen 9 3950X,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 7700X,Ryzen 9 3900X,Ryzen 9 3900XT,Core i9-10850K,Core i5-12600K,Ryzen 5 7600X,Ryzen 7 5800X,Core i7-10700K,Ryzen 7 5700X,Ryzen 7 3800XT,Ryzen 7 3700X,Ryzen 7 2700X,Ryzen 5 5600X,Core i5-10600K,Core i7-8700K,Ryzen 5 3600X,Core i5-10500,Core i5-10400,Core i3-12100F,Ryzen 3 3300X,Ryzen 3 3100" values="36,36,36,37,47,47,58,59,61,71,72,72,72,76,90,91,92,96,101,104,112,118,123,134,141,144,146,148,172,202,233" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1100"] U ovom su testu izjednačeni. Handbrake transcode 4K to 1080p [ichart headers="ID, CPU (average fps)" title="Handbrake" htitle="4K H.264 mkv to mp4 (average fps)" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900K,Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7900X,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 7700X,Ryzen 9 5950X,Ryzen 5 7600X,Ryzen 7 5800X,Core i9-10850K,Ryzen 7 5700X,Ryzen 5 5600X,Core i9-12900K,Core i3-12100F,Core i5-12600K" values="89.87,83.03,82.07,79.88,76.99,74.38,64.21,57.2,57.01,49.38,49.16,43.88,38.64,35.3,32.28,18.4" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"] Transkodiranje ide bolje za 13900K, tj. ponavlja se ista priča, ploča više performansi izvlači iz njega. Možda je jednostavno do hladnjaka, trebamo još moćniji sistem za više performanse. V-Ray [ichart headers="ID, Score (ksamples)" title="V-Ray Benchmark 4.10.03 (ksamples)" labels="Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7950X3D,Core i9-13900K,Ryzen 9 7900X,Core i9-14900K,Core i9-12900K,Ryzen 9 5950X,Ryzen 7 7700X,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 5 7600X,Core i5-12600K,Ryzen 7 5800X,Core i9-10850K,Ryzen 7 5700X,Ryzen 5 5600X,Core i3-12100F" values="42556,41732,41715,39819,38968,27559,27384,22117,22050,17582,17516,17040,16808,14436,11589,9400" colors="blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"] Ovdje je zaostatak pak znatniji. 14900K jednostavno ne uspijeva izvući maksimum na ovoj ploči ili s ovim hlađenjem.

Overclocking (Instant 6GHz+)

Blender [ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender BMW Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Core i9-14900K @ OC,Core i9-14900K" values="59.01,59.88" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Core i9-14900K @ OC,Core i9-14900K" values="290.77,292.85" colors="red,blue" height="200"] Overclcking, tj. najbolja opcija za automatski OC pokazuje lagana ubrzanja performansi na oba Blender testa. Cinebench R23 [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 nT" labels="Core i9-14900K @ OC,Core i9-14900K" values="40032,39314" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 1T" labels="Core i9-14900K @ OC,Core i9-14900K" values="2406,2306" colors="red,blue" height="200"] Konačno ovdje 14900K pokazuje zube i svoj pravi potencijal. Corona 1.3 [ichart headers="ID, Time (s)" title="Corona 1.3 Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Core i9-14900K @ OC,Core i9-14900K" values="35,36" colors="red,blue" height="200"] Lagano ubrzanje za 14900K. Handbrake transcode 4K to 1080p [ichart headers="ID, CPU (average fps)" title="Handbrake" htitle="4K H.264 mkv to mp4 (average fps)" labels="Core i9-14900K @ OC,Core i9-14900K" values="85.25,83.03" colors="red,blue" height="200"] Ubrzanje je i ovdje vidljivo, no nije dovoljno da dosegne rezultat koji je ostvario 13900K. V-Ray [ichart headers="ID, Score (ksamples)" title="V-Ray Benchmark 4.10.03 (ksamples)" labels="Core i9-14900K @ OC,Core i9-14900K" values="39560,38968" colors="red,blue" height="200"] I ovdje vidimo određeno ubrzanje, no ništa spektakularno.

Rezultati testiranja - drugi dio

Grafičke performanse w. RX 6750 XT @ 1.280 x 720 [ichart headers="ID, FPS" title="Borderlands (Ultra)" htitle="1280 x 720" labels="Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 7950X,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 9 7900X,Ryzen 9 7950X3D,Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="204.11,204.04,203.32,200.22,199.1,174.25,170.18" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="400"] [ichart headers="ID, FPS" title="Cyberpunk 2077 (Ultra)" htitle="1280 x 720" labels="Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 7900X,Core i9-14900K" values="171.15,167.02,161.96,160,146.49" colors="blue,blue,blue,blue,red" height="400"] [ichart headers="ID, FPS" title="Far Cry 6 (Ultra)" htitle="1280 x 720" labels="Core i9-14900K,Core i9-13900K,Core i9-12900K,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 9 7950X,Core i7-12600K,Ryzen 7 7700X,Ryzen 9 7900X,Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 5950X" values="189,187,176,159,155,148,144,144,142,129,112" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] [ichart headers="ID, FPS" title="For Honor (Extreme)" htitle="1280 x 720" labels="Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 9 7950X3D,Core i9-14900K,Core i9-13900K,Core i9-12900K,Ryzen 7 7700X,Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 7900X,Ryzen 9 7950X,Core i7-12600K,Ryzen 9 5950X" values="390.67,389.38,386.35,385.49,381.86,380.87,380.07,379.32,378.83,378.5,375.22" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700"] [ichart headers="ID, FPS" title="Ghost Recon: Breakpoint (Ultra)" htitle="1280 x 720" labels="Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7900X,Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="185,184,183,182,179,175,167" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="500"] [ichart headers="ID, FPS" title="Godfall (Ultra)" htitle="1280 x 720" labels="Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7950X,Core i9-13900K" values="246.4,246,244.3,231.6" colors="red,blue,blue,blue" height="400"] [ichart headers="ID, FPS" title="Hitman 3 (Ultra)" htitle="1280 x 720" labels="Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7900X,Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 7950X,Ryzen 7 7700X,Core i9-14900K,Ryzen 9 5950X,Core i9-12900K,Core i7-12600K,Core i9-13900K" values="297.19,295.27,281.61,277.20,266.03,263.47,259.4,244.02,222.63,217.52,216.51" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue" height="600"] [ichart headers="ID, FPS" title="Horizon Zero Dawn (Ultimate)" htitle="1280 x 720" labels="Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 7900X,Ryzen 7 7700X,Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 5950X,Core i9-12900K,Core i9-13900K,Core i7-12600K,Core i9-14900K" values="206,206,205,205,204,204,191,173,171,170,168" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="600"] Posljedično slabijim rezultatima u CPU benchmarcima, ni grafički ne briljiraju, no barem je tu negdje s 13900K u većini testova. Grafičke performanse w. Radeon RX 7900 XT @ 1.920 x 1.080 [ichart headers="ID, FPS" title="Company of Heroes 3 (High)" htitle="1920 x 1080" labels="Core i9-14900K,Core i9-13900K" values="165.78,151.05" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Cyberpunk 2077 (High)" htitle="1920 x 1080" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="176.02,166.97" colors="blue,red" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="F1 22" htitle="1920 x 1080" labels="Core i9-14900K,Core i9-13900K" values="395,393" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Godfall (Epic)" htitle="1920 x 1080" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="330.2,313.5" colors="blue,red" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Horizon Zero Dawn (Quality)" htitle="1920 x 1080" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="209,193" colors="blue,red" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="The Calisto Protocol (High)" htitle="1920 x 1080" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="155.06,141.41" colors="blue,red" height="200"] I s drugom grafičkom karticom, u drugoj rezoluciji 14900K ne briljira i samo u dva naslova je brži od 13900K.

Rezultati testiranja - treći dio

Memorijske performanse @ 6.800 MHz CL30 [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="Core i9-14900K,Core i9-13900K,Core i9-12900K,Core i5-12600K,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7900X,Ryzen 9 7950X,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 7700X,Ryzen 5 7600X" values="95379,95114,95073,88940,77987,75442,75360,59421,58999,58974" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0"] [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900KCore i9-12900K,Core i5-12600K,Ryzen 5 7600X,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 7700X,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7900X,Ryzen 9 7950X" values="84401,83940,83870,82814,81060,80877,80517,79490,77679,76801" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0"] [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="Core i9-13900K,Core i9-14900KCore i9-12900K,Core i5-12600K,Ryzen 9 7900X,Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 5 7600X,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 7700X" values="86939,86606,84316,81198,69836,69658,69119,59990,59922,59847" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0"] [ichart headers="ID, ns" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Latency (ns, manje je bolje)" labels="Ryzen 9 7950X,Ryzen 9 7900X,Ryzen 7 7700X,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 7 7800X3D,Core i9-12900K,Core i9-14900K,Ryzen 5 7600X,Core i9-13900K,Core i5-12600K" values="64.8,65.3,65.9,68.2,68.4,69.2,69.3,70.4,71,74" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue" height="500" min="0"] Samo za usporedbu, ubacili smo sporiji kit i ovdje vidimo da nema većih odstupanja od performansi ranijih modela. Memorijske performanse @ 6.800 MHz CL30 [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="Core i9-14900K @ instant 6GHz+,Core i9-14900K @ optimized" values="103330,101450" colors="orange,blue" height="200" min="0"] [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="Core i9-14900K @ optimized,Core i9-14900K @ instant 6GHz+" values="89791,89224" colors="blue,orange" height="200" min="0"] [ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="Core i9-14900K @ instant 6GHz+,Core i9-14900K @ optimized" values="94474,93852" colors="orange,blue" height="200" min="0"] [ichart headers="ID, ns" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Latency (ns, manje je bolje)" labels="Core i9-14900K @ instant 6GHz+,Core i9-14900K @ optimized" values="66.1,67.2" colors="orange,blue" height="200" min="0"] Ovdje smo pak usporedili dva PerfDrive profila i vidimo da ima određenih razlika, kao što ih je naravno bilo i kod ostatka performansi. Potrošnja sistema [ichart headers="ID,Load (W)" title="Potrošnja" htitle="Load (W, manje je bolje)"  labels="i5-7500,Ryzen 3 1200,Ryzen 5 1400,i7-6700K,Core i5-10500,Core i5-10400,Ryzen 3 1300X,Ryzen 5 1500X,Ryzen 5 1600,Ryzen 7 1700,i7-7700K,Ryzen 7 5700X,Ryzen 7 2700,Ryzen 3 3100,Ryzen 5 2600,Ryzen 7 3700X,Ryzen 5 3600X,Ryzen 7 1700X,Ryzen 3 3300X,Ryzen 5 1600X,i5-8600K,Core i5-10600K,Ryzen 5 2600X,Ryzen 5 5600X,Ryzen 7 1800X,Core i7-10700K,Ryzen 7 5800X,Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 7 3800XT,Ryzen 9 3900X,i7-6950X,i7-8700K,Ryzen 7 2700X,i7-5820K,Ryzen 5 7600X,Ryzen 9 5900X,Ryzen 9 3900XT,i7-5930K,i7-7800X,Ryzen 9 5950X,i5-12600K,Ryzen 9 3950X,Ryzen 7 7700X,Ryzen 9 7950X3D,i9-10850K,Ryzen 9 7900X,i9-12900K,Ryzen 9 7950X,Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="92,105,113,120,124,125,125,130,132,137,138,138,141,146,155,160,162,162,163,163,165,167,170,172,173,183,183,190,193,195,196,200,201,205,206,210,211,216,225,230,225,226,230,268,275,305,325,370,470,490" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="1200" min="0"] Očekivano, potrošnja 14900K procesora je još malo veća nego 13900K, no to one inicjalne performanse ipak nisu opravdavale. Tek kada smo uključili Instant 6GHz+ profil su stvari krenule na bolje i to zanimljivo - uz isu potrošnju. Zagrijavanje @ LT360 HPE [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Ryzen 7 7800X3D,Ryzen 9 7950X3D,Ryzen 9 7950X,Core i9-13900K,Core i9-14900K" values="87.2,90,96,100,100" colors="blue,blue,blue,blue,red" height="400" min="0"] Nema se tu što previše za napisati. Ploča forsira procesor do 100°C nakon čega spušta napon i takt te zadržava najviše moguće performanse u ovisnosti o tome kakav hladnjak koristimo. Drugim riječima, čim bolje hlađenje tim više performanse.

Zaključak

gigabyte_aorus_z790_master_x_12

Intelove nas Core i9-14900K ni malo nije oduševio. Da, ima nešto više potencijala za veći takt od 13900K no ne uspijeva to iskoristiti. U samo nekoliko testova je pokazao pravi potencijal i mišljenja smo da ga možda koči hlađenje. Svakako imamo još matičnih ploča za testiranje i drugih hladnjaka pa ćemo u narednim tjednima napraviti detaljnu analizu. Za sada nismo oduševljeni, no barem je cijena ostala ista. Prije testa smo smatrali kako će 14900K biti ultimativni gaming procesor, no nije ispalo tako - to je i dalje Ryzen 7 7850X3D.

gigabyte_aorus_z790_master_x_24

S druge strane, Gigabyte je odličnu ploču napravio još boljom. Blago je izmijenjen dizajn i položaj nekih elemenata na ploči, a M.2 hladnjaci su dobili jednostavne kopče pa je korisnicima, a i nama recezentima koji često mijenjamo SSD-e uvelike olakšan posao. Najveće novosti su dodavanje WiFi 7 modula koji radi odlično, no za test pune funkcionalnosti još moramo pričekati routere, te redizajn UEFI sučelja koji je donio lakši način overclockinga. Jasno, sučelje nudi i mnoštvo naprednih funkcija za entuzijaste i overclockere, a i hardver to prati.

gigabyte_aorus_z790_master_x_3

  Napojna jedinica je iznimno moćna i sposobna. Bez problema možete 14900K podvrgnuti ekstremno niskim temperaturama, koje mu očito i trebaju da pokaže puni potencijal. Oprema koju ova ploča donosi je odlična, pa osim WiFi 7 modula tu nalazimo i 10-gigabitni LAN, solidnu audio jedinicu (koja je doduše mogla biti i s malo novijim CODEC-om), 20-gigabitne USB-e itd. Ipak, najimpresivniji dio cijele priče je hlađenje koje je odlično izvedeno i sve komponente na ploči su pristojnih radnih temperatura. Ploča se u njemačkim dućanima prodaje po cijeni od oko 604 € pa na više, dok prošlogodišnji model košta 526,98 €. Koji odabrati ostavljamo vama i vašem budžetu.