Gigabyte Z890 AORUS ELITE WiFi7 recenzija
Datum objave 10.11.2024 - Krešimir Matanović
Z890 AORUS ELITE WiFi7 - prvi dio
Nakon testa bijele Z890 AORUS PRO ICE prije dva tjedna, na red dolazi klasična crna AORUS ELITE WiFi7 ploča koja i nije toliko drugačija. Donosi odličnu napojnu jedinicu sposobnu i za ekstremniji overclocking, a i oprema je sasvim solidna – WiFi7, Thunderbolt 4, 2,5 Gbps LAN, Realtek ALC1220 audio, PCIe 5.0 x16 i M.2 PCIe 5.0 x4. Tko nije zainteresiran za bijelu boju i više voli klasiku, možda je Elite baš za njega.
U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da se ploča nalazi klasično dizajniranoj za Aorus proizvode kartonskoj kutiji, unutar koje je smještena u antistatičku vrećicu i položena na kartonsko ležište. Povrh nje je postavljen još jedan karton koji štiti od slučajnog pritiskanja kutije. Ispod kartonskog ležišta se nalazi bundle, tj. sva potrebna oprema koja se sastoji od:
- višejezičnog vodiča za instalaciju
- dva SATA kabela
- WiFi antene
- Q-konektora za prednji panel
Ploča je rasporedom elemenata i njihovim dizajnom vrlo slična AORUS PRO ICE modelu, no naravno korištene su potpuno druge boje. Sviđa nam se nenametljiva kombinacija sivih i crnih tonova, no ipak nam je ICE ljepša. Aluminijske hladnjake krase Aorus elementi i grafike, a i prošarani PCB je zgodan. Hladnjaci su masivni, ali opet lijepo oblikovani pa nemamo dojam da dominiraju. Jasno, moraju biti masivni zbog hlađenja moćne napojne jedinice, a i zagrijanih kontrolera M.2 SSD-a. Ploča ima i decentno dvozonsko osvjetljenje – maleni Aorus natpis na vrhu I/O pokrova, kao i nekoliko LED-ica ispod hladnjaka čipseta.
Raspored komponenata na ploči je sasvim solidan i Gigabyte je odradio jako dobar posao – sve je vrlo logično razmješteno. Kao i kod ICE modela PCB (low-loss) je 8-slojni te ima standardne 2oz bakrene vodove, koji su dio Ultra Durable dizajna koji još uključuje i pojačani PCIe UD Slot X, ploču koja pojačava njegovu konstrukciju s donje strane, kao i UD EPS konektore.
Na napojnoj se jedinici nalaze dva rebrasta aluminijska bloka povezana toplovodnom cijevi. Na svakom se nalaze po dvije termalne podloške (5 W/mK) s dodirnim točkama na integriranim MOSFET-ima i na prigušnicama. Oko LGA1851 socketa ima dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, no kod onih s vanjskim ventilatorima bi moglo biti problema, jer stršati iznad masivnog hladnjaka. Rješenje ovoga problema je ugradnja AIO hladnjaka, no i tu treba pripaziti s kompatibilnošću jer je i prvi M.2 hladnjak većih dimenzija. Za dodatno napajanje procesora su iznad hladnjaka smještena dva uobičajena 8-pinska konektora.
Napojna jedinica je twin (parallel) dizajna u 16+1+2-faznoj konfiguraciji. Na PCB-u nalazimo 16 80-amperskih MOSFET-a ISL99380 (Vcore), jedan 40-amperski (Vccgt) i dva 80-amperska OnSemieva (Vccsa). PWM kontroler je Renesasov 12-fazni RAA229130. Napojna je jedinica je nešto slabija nego kod PRO ICE modela, no svakako je adekvatna i za teže zadatke prilikom malo ekstremnijeg overclockinga. To ujedno znači i da je opterećenje bolje raspoređeno i da je zagrijavanje manje, što jasno produžuje život komponentama. U faze su ugrađeni i kvalitetni kondenzatori te prigušnice.
Da je fazna jedinica dobro napravljena i da dva aluminijska hladnjaka dobro obavljaju svoj posao vidimo i po maksimalnoj temperaturi od 54,2°C koju smo izmjerili vanjskim IC termometrom na VRM hladnjacima. HWiNFO nam je ispravno iščitao i temperature s Renesasovog RAA229130 PWM kontrolera koji je pokazao maksimalnih 83°C na fazama (Power Stage Max) i 52°C na PWM kontroleru – odlične temperature. Čipset se također nije pretjerano zagrijavao i tu je očitanje bilo 48,3°C, no HWiNFO očitanje putem ITE-ovog IT8696E kontrolera je pokazalo 78°C za PCH što je dosta visoko!
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i malene Power, Reset i QF_PLUS tipke (posljednja je Q-Flash za snimanje BIOS-a). Tu je i LED dijagnostika, pored koje se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Ovaj put ni jedan DIMM slot nije oklopljen, i tu je vidljiva mala ušteda u odnosu na PRO ICE ploču. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.200 MT/s prilikom overclockinga. Gigabyte je DDR5 XMP Booster tehnologiju koja pospješuje overclocking memorije, tj. donosi mnoštvo različitih preddefiniranih profila za izbor u BIOS-u.
Na ploči se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji ima i izbacivač, dok su na dnu ploče dva PCIe x16 slota od kojih su oba 4.0 x4 – oba su kontrolirana od strane čipseta. Audio jedinica na ovoj ploči je unaprijeđena u odnosu na raniji model i Gigabyte konačno pokušava uloviti korak s konkurencijom. Riječ je o Realtekovom poznatom ALC1220 CODEC-u koji omogućava 7.1-kanalni HD audio, te je potpomognut s audio kondenzatorima (Solid + Wima). Za ethernet vezu se brine Realtekov 2,5-gigabitni LAN kontroler.
Na ploči se nalazi četiri M.2 slotova za SSD-e. Gornji, onaj s najdebljim hladnjakom je M2A_CPU, podržava uređaje formata do 25110 (i manje) po PCIe 5.0 x4 standardu. M2B_CPU slot podržava uređaje dimenzija do 22110 i 2280 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu. M2Q_SB slot podržava uređaje dimenzija do 25110 (i manje) koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu, Posljednji, M2M_SB podržava 22110 i 2280 uređaje koji rade po SATA i PCIe 4.0 x4 standardima. Tri niža M.2 slota imaju zajednički veliki hladnjak. Oba se hladnjaka jednostavno postavljaju i skidaju bez alata.
Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri za LED dodatke, SPI TPM header, interni USB 2.0 header, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Tu je još i baterija, BIOS čip, ITE kontroler itd.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Lenovo ThinkPad kutakObjavljeno prije 8 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 19 minuta
Kucna mreza savjetObjavljeno prije 25 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 27 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti