GoodDrive USB memorije i Goodram MicroSD kartica

Datum objave 24.06.2010 - Krešimir Matanović

Opis

Wilk Elektronik je Poljska firma i kako sami kažu jedini su proizvođač memorijskih proizvoda u Europi. Osnovani su 1991. godine, a svi proizvodni pogoni su im u Poljskoj. Na taj način imaju potpuni nadzor nad proizvodnim procesom te na svoje proizvode daju doživotno jamstvo. Pod robnom markom GOODRAM proizvode memorijske module i memorijske kartice, a pod robnom markom GOODRIVE USB memorije i solid state diskove. Prva USB memorija koju danas opisujemo nosi naziv ECO jer je kućište napravljeno od drva a pakiranje od recikliranog papira. Znamo kako se unazad desetak godina na tržištu USB memorije dalo naći u svakojakim pakiranjima i zapravo nas ništa više ne može začuditi. Ova u drvenom pakiranju svakako nije novost jer je sličnih bilo i u prošlosti, a znamo kako jedan proizvođač proizvodi i prijenosnike u kućištu od bambusa.

Ova USB memorija nije od bambusa nego od Merbau drveta, koje raste jedino na Sumatri, Javi i Papui Novoj Gvineji. Jedinstveni klimatski uvjeti na tim otocima čine ovo drvo tvrdim i otpornim na uvijanje, ali i daju im jedinstvenu teksturu. ECO drive dolazi u izvedbama od 2GB pa do 16GB, a ima doživotno jamstvo. Proizvođač navodi brzine transfera od 18MB/s za čitanje i 9MB/s za pisanje.

Drugi je na red stigao EDGE model koji dolazi u klasičnom plastičnom prozirnom pakiranju, kao uostalom i ostatak danas testiranih modela. Pakiranje je zanimljivo riješeno sa proizvodom uzdignutim kako bi privukao što više pogleda. EDGE dolazi sa 90-dnevnom licencom za Kaspersky Internet Security, pa je to dodana vrijednost uređaju.

Kućište je napravljeno od anodiziranog aluminija sa plastičnim umetcima. Čep, kada ga jednom skinemo, nemamo na što nataknuti pa je njegov gubitak time olakšan (isto je i sa ECO-om). Model koji smo imali na testu je kapaciteta 4GB, a u ponudi su još i 2, 8, 16 i 32GB modeli. 4GB model je deklariran na brzinu od 17MB/s za čitanje i 9MB/s za zapis, dok ostali imaju drugačije deklarirane brzine rada. Uz plavi u ponudi imaju i žute, narančaste, crvene i zelene modele.

Fresh model će se svidjeti ponajprije najmlađima zbog mirisa jagode. Uz jagodu u ponudi su i USB memorije sa mirisom narandže, limete i mentola, te običan Fresh model. Miris nije samo reklamni trik i dosta je intenzivan, no nakon nekog vremena ipak oslabi. Kućište je napravljeno od meke gume te ima dobar grip pod prstima.

Fresh dolazi u kapacitetima 2, 4, 8 i 16GB sa deklariranim brzinama od 14MB/s za čitanje i 4MB/s za zapis. Zgodan detalj je i privesak na koji je moguće nataknuti kapicu kako ju ne bi izgubili. Garancija je kao i na ostale proizvode doživotna.

Posljednja USB memorija nosi naziv Shark, a specifična je po kliznom mehanizmu i ergonomskom gumiranom kućištu. Klizni mehanizam je dobro riješen jer je za otvaranje ili zatvaranje potrebno pritisnuti klizač. To znači kako u krajnjim položajima USB utor čvrsto stoji i time osigurava dobro spajanje u USB utor.

Shark isključivo dolazi u plavoj boji, a dostupni su kapaciteti 2, 4, 8 i 16GB. Deklarirane brzine transfera za ovaj 4GB model su 17MB/s za čitanje i 9MB/s za zapis, dok je kod ostalih to nešto drugačije. Jamstvo je također doživotno.

Posljednji proizvod koji danas opisujemo je MicroSD kartica uz koju u pakiranju dolaze i dva adaptera. MicroSD kartice su primarno namijenjene mobilnim uređajima, a uz pomoć adaptera ih možemo koristiti i kao USB te punu SD karticu. USB adapter malo teže ulazi u USB utor zbog svoje debljine, a ukoliko karticu umetnemo u SD adapter moguće ju je zaključati kako ne bi ispala van.

Model koji smo mi dobili na test je SDHC Class 4 standarda, te ima deklarirane brzine od 18MB/s za čitanje i 7,6MB/s. Osim tog standarda imaju i Class 2 te normal speed, a kapaciteti variraju od 1GB pa do 16GB. Jamstvo je kao i na sve uređaje doživotno.

Rezultat testova i Zaključak - Conclusion

Rezultati testova

AS SSD

Read (MB/s)
Goodram ECO
20,76
  
Goodram Shark
20,73
  
Goodram Edge
19,95
  
Goodram MicroSD
16,12
  
Goodram Fresh
15,16
  
Transcend JF V30
14,98
  
 
0 1 1 2
2
 
Write (MB/s)
Goodram ECO
9,54
  
Goodram MicroSD
9,36
  
Goodram Fresh
9,01
  
Goodram Edge
7,05
  
Goodram Shark
5,52
  
Transcend JF V30
5,4
  
 
0   5 1
0
 

Što se sekvencijalnih brzina čitanja i zapisa tiče, one su manje više slične onima koje deklarira proizvođač. Podbacio je jedino Shark koji se nije uspio približiti tvornički obećanih 9MB/s za zapis te je "zapeo" na samo 5.5MB/s. Gooddrive uređaje smo usporedili sa nešto starijom Transcendovom USB memorijom istoga kapaciteta.

Zapis podataka

Vrijeme (s)
Goodram Edge
383,9
  
Goodram ECO
389,6
  
Goodram MicroSD
439,1
  
Goodram Fresh
455,4
  
Goodram Shark
596,1
  
Transcend JF V30
707,1
  
 
0 3 55 71
0
 

Za "živi" smo test koristili folder u kojem su se nalazila 823 fajla ukupne veličine 2.02GB (2.172MB). Na ovaj smo način maksimalno opteretili kontrolere, pa će razumljivo, rezultati biti znatno niži nego u prethodnom testu. Najprije smo testirali brzinu zapisa na USB memorije, a potom sa njih na tvrdi disk. 5.65MB/s je rezultat koji je postigla najbrža USB memorija, tj. EDGE, a ECO nije puno zaostala. Najsporiji je bio Shark sa 3.64MB/s.

Kopiranje podataka

Vrijeme (s)
Goodram ECO
229,8
  
Goodram Edge
230,3
  
Goodram Shark
237,1
  
Goodram MicroSD
266,9
  
Transcend JF V30
299,2
  
Goodram Fresh
308,3
  
 
0 1 55 31
0
 

U ovome je testu ECO bila najbrža sa 9,45MB/s, a najsporija (izuzevši Transcendovu) Fresh sa postignutih 7,04MB/s.

 

Zaključak

Wilk Elekronik je tržištu ponudio veliki broj različitih i zanimljivih USB memorija od kojih smo mi danas testirali jedan dio. Sve, kao što smo vidjeli imaju manje više solidne performanse, uz već klasično usporenje kada je riječ o velikoj količini manjih fajlova. Prednosti i mane GOODDRIVE proizvoda su klasične kao i kod ostalih proizvođača, pa će izbor na kraju ostati na kupcu i njegovim osobnim afinitetima. Ocjenjivati ih nećemo pojedinačno, a svima osim Sharku (zbog slabijih performansi) možemo dati jednu zajedničku prolaznu ocjenu. Nama se najviše svidio ECO model koji je neobičan zbog korištenja drva, tj. zbog njegovog ekološkog aspekta, a ima i sasvim solidne performanse. MicroSD kartica je također za preporuku jer dolazi sa dva korisna adaptera, a performanse su joj u prosjeku klase. Cijene za hrvatsko tržište ne znamo, a kako smo čuli trebale bi biti vrlo konkurentne.

 

Conclusion

Wilk Elektronik has offered a big variety of interesting USB pen drives to the market, of which we have tested some today. All of them, more or less have good performance, with classic bottleneck in dealing with a large number of small files. Advantages and faults of GOODDRIVE products are common for all manufacturers, so the final choice will be on the customer. We won`t rate them separately, and all of them except Shark (low write performance) deserve our recommendation. We liked ECO drive the most because of its ecological aspect, unusual pattern of its wooden case and solid performance. MicroSD card is also something we can recommend because it comes with two different adapters and has an average performance for the class it is in.