Honor 7c recenzija

Datum objave 27.08.2018 - Krešimir Matanović

Honor 7c - prvi dio

Honor je početkom kolovoza u Hrvatskoj predstavio tri nova cjenovno pristupačna pametna telefona- 7S, 7C i 7A. Nama su na test poslali 7C, uređaj koji je pogonjen od strane Snapdragon 450 čipseta, ima 3 GB radne i 32 GB skladišne memorije te 5.99" ekran 720p rezolucije. Prednja "selfie" kamera je rezolucije 8 MP, stražnja je dvostruka s 13 + 2 MP senzorima, a baterija je kapaciteta 3000 mAh. Operativni sistem je Android 8.0, a uređaj dolazi u crnoj, crvenoj, zlatnoj i plavoj izvedbi aluminijskog tijela.

honor_7c_1

Honor je kao što znamo Huaweiev sub-brand koji proizvodi pametne telefone, tablete i razne wearable (nosive) uređaje. Ovi nam uređaji nisu novost na PCEkspertu jer smo se osmicom pozabavili još početkom 2017. godine. Ove godine u kolovozu su na tržište došli modeli 7S, 7A i 7C, a riječ je o slabijim izvedenicama modela 7X koji je predstavljen 2017 godine (originalna sedmica datira iz 2015.). Uređaj prati osnove modernog dizajna pametnih telefona sa zaobljenim bočnim stranicama i zaobljenim rubovima. Tijelo je napravljeno od aluminija u mat plavoj boji. Nije riječ o unibody dizajnu, nego je sastavljeno iz nekoliko dijelova, a na ekranu se nalazi zaštitno staklo te na njemu tvornički nalijepljena folija za dodatnu zaštitu. Ekran se proteže solidno velikom površinom prednjeg dijela s uskim rubovima. Iznad njega su senzori, kamera i zvučnik za razgovore,  a na dnu je honor logo. Uređaj nije prevelik i generalno dobro sjedi u većoj šaci s masom od 164 grama, a zbog matiranih rubova nije ni previše klizav.

honor_7c_2

Stražnja je strana metalna, sastavljena od više aluminijskih elemenata, a ukupna je konstrukcija zadovoljavajuće čvrsta i uređaj se ne svija ni pod većim pritiskom. Straga se nalazi Honorov logotip na dnu, a pri vrhu je središnje postavljen čitač otiska prsta koji je zadovoljavajuće brz i precizan, dvostruke leće kamere s LED flashom i mikrofon za noise cancelling funkciju. Osnovne specifikacije
  • Model: 7C (LND-L29)
  • Boja: Plava (dolazi i u crvenoj, zlatnoj i crnoj boji)
  • Dimenzije i masa: 158.3 x 76.7 x 7.8 mm; 164 grama
  • Ekran: IPS LCD kapacitivni ekran osjetljiv na dodir (prepoznaje 10 prstiju simultano), dijagonale 5.99″, rezolucije 720×1440 piksela (269 ppi), formata 18:9 (76.3% površine pokriveno ekranom), zaštitno staklo otporno na grebanje sprijeda.
  • Čipset: Qualcomm SDM450 (Snapdragon 450); Octa-core Cortex-A53 @ 1.8 GHz, Adreno 506.
  • Memorija: 3 GB RAM; 32 GB (postoji i verzija sa 4/64 GB)
  • Operativni sistem: Android 8.0.0; EMUI Sučelje
  • Baterija: 3.000 mAh Li-polymer
  • Kamere: Stražnja: Dual 13 + 2 MP (normal + depth), (f/2.2, PDAF), autofocus, LED flash, geo-tagging, HDR, panorama, face unlock, video snimanje: 1080p@30fps; Prednja: 8 MP, f/2.0, video snimanje: 1080p@30fps
  • Data: GSM / HSPA / LTE
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 b/g/n (WiFi Direct, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP, LE), GPS (A-GPS,GLONASS/BDS), FM Radio, Dual Nano-SIM, microSD 256 GB, USB 2.0 Type-C, senzor otiska prsta, senzori blizine i ubrzanja, kompas, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, H.264 player, itd.
7C je baziran na Qualcommovom Snapdragon 450 čipsetu koji je predstavljen sredinom 2017. godine. Riječ je o čipsetu iz nižeg srednjeg segmenta (ispod njega je samo serija 200, a viši srednji segment bi bila serija 600), koji je napravljen u 14 nm proizvodnom procesu i koji je donio X9 LTE modem, Adreno 506 grafiku, nove značajke kamere kao što su Clear Sight i Bokeh itd. Ima osam malih 64-bitnih ARM Cortex-A53 jezgrica brzine do 1.8 GHz, Hexagon DSP procesor, LTE modem Cat. 13/7 (300/150 Mbps), podržava HEVC (H.265) video, Aqstic audio tehnologiju itd. U ovom je uređaju uparen je s 3 GB radne memorije i 32 GB skladišne (slobodno oko 26 GB), što je dovoljno za prosječne korisnike i za relativno gladak rad Androida.

honor_7c_3

Stražnja je kamera u dual setupu, no druga je vrlo niske rezolucije i služi za povećanje dubinskog efekta. Setup je 13 + 2 megapiksela, s otvorom blende f/2.2 i maksimalnom rezolucijom fotografija 4160 x 3120 u 4:3 formatu (13 MP), 3104 x 3104 piksela u 1:1 formatu (10 MP) i 4160 x 2080 u 18:9 formatu (9 MP). Kamera podržava geografsko tagiranje, ima automatsku detekciju osmijeha, i podržava ultra snapshot funkciju - dvostruki pritisak na volume down okida fotografiju i ako je uređaj zaključan. Prednja kamera je rezolucije 8 MP u 4:3 formatu i 5 MP u 18:9, a otvor blende je f/2.0. Čitač otiska prsta je smješten na dobru poziciju, kažiprstu je lako dostupan i pri tom je brz i precizan.

honor_7c_4 honor_7c_5

WiFi po N standardu i Bluetooth verzije 4.2 povezivost su nešto stariji i sporiji, no dobro hvataju signal i prijem je vrlo dobar. GPS dolazi s podrškom za sve osim Galilea, i radi vrlo precizno. Glasovne mogućnosti su također vrlo dobre, zvučnik je solidan, glavni mikrofon također, a tu je i dedicirani mikrofon s noise cancelling funkcijom (prigušenje vanjske buke). Na dnu se uređaja nalazi loudspeaker koji je dovoljno glasan, no ne i savršene reprodukcije. U sredini je sada već zastarjeli Micro USB 2.0 konektor kojeg za tijelo drže dva vijka pa je mogućnost da ga uguramo u tijelo čestim korištenjem minimalna. Tu su još i mikrofon za razgovore, te utičnica za 3.5-milimetarski jack. Uređaj ima i FM radio, pa će slušalice dobro poslužiti i kao antena. Na lijevom se boku nalazi dugačka ladica koja prima dvije Nano SIM kartice i jednu MicroSD.

honor_7c_6

Na desnoj se strani uređaja, odlično pozicionirane za pristup palcem nalaze tipka za uključivanje, otključavanje i zaključavanje uređaja, te klackalica (rocker) za glasnoću. Uređaj je tako ergonomski jako dobro riješen, a uz otključavanje otiskom prsta, softver je s najnovijom nadogradnjom donio i Face unlock funkciju koja je malo manje efikasna od otiska prsta po preciznosti i brzini, no radi solidno. Uređaj ima Litij polimersku bateriju kapaciteta 3.000 mAh što je sasvim dovoljno s obzirom na ugrađeni hardver i ekran.

honor_7c_7 honor_7c_8

Za kraj smo ostavili ekran koji je LCD tipa s IPS matricom. Formata je 18:9, dijagonale 5.99 inča i rezolucije 720 x 1440 piksela. Unatoč nižoj rezoluciji na velikoj dijagonali, pikseli nisu vidljivi sve dok se iz blizine zagledamo u jednu točku na ekranu. U svakodnevnom korištenju to nije primjetno. Ono što jest primjetno je da je reprodukcija boja solidna, no i da na bijeloj podlozi ima previše sivih tonova. Crna je dovoljno duboka, no ima primjetnog IPS Glow-a po rubovima ekrana. Kontrast je solidan, a osvjetljenje je nešto slabije i na suncu je teško vidjeti ekran. Sve u svemu, prosječan ekran koji ne oduševljava prikazom slike, no u ovoj cjenovnoj klasi je to teško i očekivati.

Honor 7c - drugi dio

honor_7c_9 honor_7c_10 honor_7c_11 honor_7c_12

Operativni sistem je Android 8.0 s EMUI sučeljem na sebi. Huawei i Honor uređaji dolaze s pregršt predinstaliranih aplikacija, i onih korisnih i onih manje korisnih. Sučelje ne radi potpuno glatko kako bi očekivali, osjeti se malo kašnjenje u renderiranju, no obećano je ubrzanje s budućom nadogradnjom softvera. Lockscreen je klasičan s mogućnošću brzog poziva kamere, što je moguće i dvostrukim pritiskom na volume down tipku. Na lock screenu se periodički izmjenjuju wallpaperi što je moguće i isključiti. Home screena su ukupno tri, s mogućnošću dodavanja novih, a skroz desno je korisni Google Feed. Sučelje možemo podesiti u dva načina rada, klasičan koji vidimo na slikama iznad i drawer koji je bliži originalnom Android iskustvu. Tipke za kretanje su virtualne (navigation bar), a možemo koristiti i tzv. navigation bar koji ima četiri funkcije dodir na ekran za povratak, dodir pa puštanje pa dugi dodir ekrana za home screen, dodir i pomicanje za overview i pomicanje (drag) za move position funkciju.

honor_7c_13 honor_7c_14 honor_7c_15 honor_7c_16

Padajući meni i notifikacijsko područje je klasično s deset brzih funkcija, podešavanjem osvjetljenja i pristupom glavnom meniju podešenja. Pregled otvorenih aplikacija pozivamo dužim pritiskom na overview tipku uz pomoć koje možemo koristiti i split-screen funkciju. Homescreen možemo uređivati na klasičan način dodavanjem novih wallpapera, widgeta, mijenjanjem načina na koji se dešavaju tranzicije između ekrana, a mijenjati možemo i veličinu mreže za aplikacije. Aplikacije na ekranu možemo slagati ručno ili automatski, slagati ih u mrežu trešnjom uređaja, automatski dobivati sugestije za aplikacije koje najčešće koristimo, uključiti ili isključiti kontinuiranu petlju home screenova, te isključiti Google Feed ako ga ne koristimo.

honor_7c_17

honor_7c_18 honor_7c_19

Sučelje kamere je vrlo jednostavno za korištenje s glavnim tipkama lijevo i pomoćnim desno. Dodatne menije povlačimo s krajeva ekrana, a tu su Settings i Modes. U modovima rada imamo HDR, Panorama, Filter i Watermark, s mogućnošću dodavanja novih (Document Scan i Good Food).

honor_7c_camera_1 honor_7c_camera_2

honor_7c_camera_3

honor_7c_camera_5 honor_7c_camera_6

Fotografije koje stvara glavna kamera su sasvim zadovoljavajuće uz dobro osvjetljenje i kada ne koristimo HDR. HDR je jedino korišten u slučaju fotografije automobila, a tada je kamera puno sporija. U noćnim su uvjetima fotografije loše zbog visokog ISO-a, a i za pristojan video materijal je potrebno odlično osvjetljenje. Prednjoj kameri fali detalja na slici, a u uvjetima odlične osvijetljenosti producira solidne fotografije. Fotografije iznad su smanjene, a originale pogledajte ovdje.

honor_7c_21 honor_7c_22 honor_7c_23 honor_7c_28

honor_7c_24 honor_7c_25 honor_7c_27 honor_7c_26

Settings meni je bogat opcijama za podešavanje i prilagođavanje, a logično je označen i raspoređen u pod sekcije. Opcija je pregršt, od onih kojima upravljamo s aplikacijama, mrežama, stanjem baterije, spremišta podataka, zvukom, sigurnošću, računima itd. Ovdje možemo mijenjati i izgled home screena (standard i drawer), sistemsku navigaciju (bar ili dock), omogućiti upravljanje jednom rukom i pokretima itd. Kada smo se žalili na bijelu boju ekrana, treba znati kako je moguće odabrati i druga dva moda osim standardnog, a to su warm i cold, međutim oni nisu ugodni za korištenje - warm je previše žut, a cold previše plav. Uređaj ima i opciju za Eye Comfort (noćni mod rada), a zanimljivo je kako ga se može podesiti da se uključi i isključi u točno određeno vrijeme. Eye Comfortu možemo mijenjati toplinu boja i prilagoditi ga onako kako nam je najbolje za čitanje u uvjetima slabije osvijetljenosti.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark (Work 2.0)" htitle="Score"  labels="OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Huawei Mate 9,Sony Xperia X Performance,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Samsung S8+,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Honor 7c,Xiaomi Mi 5X,Elephone S8,Sony Xperia Z5 Compact,Nokia 5,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Sony Xperia XA,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="6863,6404,6311,5817,5563,5469,5248,5234,5125,5106,4969,4881,4773,4723,4429,4292,3967,3707,3662,3616,3518,2821,2684,2586" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"] Zlatna sredina i zapravo neloš rezultat za 7c, koji nije tako daleko u odnosu na primjerice Samsung S8+ ili Xperiu XZ. [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Sling Shot Extreme" htitle="Score"  labels="Sony Xperia XZ1 Compact,OnePlus 5T,Samsung S8+,Sony Xperia XZ Premium,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Elephone S8,Honor 8,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Xiaomi Mi 5X,Honor 7c,Sony Xperia XA,CAT S60,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="3714,3557,3187,3046,2510,2472,2376,1662,969,887,854,639,464,443,429,396,309,297,198,117,109" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"] Adreno 506 grafika nije dorasla zadatku na Sling Shot Extreme benchmarku i to se osjeti i na igrama. Na onim zahtjevnijim je framerate nešto niži, i samo zahvaljujući 720p rezoluciji su koliko toliko igrivi. Manje zahtjevni naslovi rade zadovoljavajućom brzinom i glatkoćom. [ichart headers="ID,Score" title="BaseMark GPU Offscreen" htitle="Overall Score"  labels="Honor 7c @ OpenGL, Honor 7c @ Vulkan" values="448,401" colors="red,blue" height="300" min="0"] GPU ovdje još jednom pokazuje slabost i samo ćemo spomenuti kako su prosječni frameratei 4.48 i 4.02 FPS-a. [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (single-core score)" htitle="Score"  labels="Apple iPhone X,Samsung S8+,OnePlus 5T,Hauwei Mate 9,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Huawei P9,Honor 8,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,Dell Venue 8 7840,Elephone S8,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA1 Ultra,Honor 7c,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Nokia 5,Huawei T2 8 Pro,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="4250,1995,1963,1942,1909,1841,1825,1801,1726,1693,1585,1581,1394,1361,1079,1009,875,841,774,712,705,668,623,571,563,552" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (multi-core score)" htitle="Score"  labels="Apple iPhone X,Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ Premium,Huawei Mate 9,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi Mi 5X,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Elephone S8,Honor 7c,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XA1 Ultra,Sony Xperia X Compact,Samsung Galaxy A3 (2017),Dell Venue 8 7840,Nokia 5,Sony Xperia Z5 Compact,CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="10199,6683,6571,6542,6451,5864,5324,4695,4316,4262,4217,3974,3937,3842,3762,3575,3562,3410,3074,2879,2257,2198,1928,1591,1512,1487" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (render script)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Xiaomi Mi 5X,Elephone S8,Huawei P9,Honor 8,Honor 7c,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,CAT S60,Nokia 3,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="8708,8025,7980,7833,7122,6899,6844,3728,3385,3215,3213,3195,3119,2812,2790,2379,2137,1891,1032,806,802" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"] Slabe single core performanse donekle nadoknađuje multi core performansama jer ima osam jezgri, a render script je ponovno dosta nizak. Međutim, ako ga usporedimo s Honorom 8 koji je imao čipset srednje klase, vidimo kako je napredak za Adreno 506 solidan. [ichart headers="ID,Minute" title="PCMark Work battery life (min)" htitle="Score"  labels="Honor 7c,Nokia 5,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung S8+,Sony Xperia XZ1 Compact,Xiaomi Mi 5X,Nokia 3,Sony Xperia Z5 Premium,Sony Xperia Z3 Compact,Coolpad Modena,HTC 10,Sony Xperia XZ,CAT S60,Honor 8,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5,Wiko U Feel Lite,LG G4,HTC Desire 626,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia E5,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,Sony Xperia X Performance,Elephone S8,LG G4 Stylus,Sony Xperia XA,Prestigio Grace" values="704,697,659,583,568,551,492,482,482,481,480,471,467,464,462,427,420,373,365,359,348,328,320,316,294,292,283,254,206" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1200" min="0"] Kombinacija baterije visokog kapaciteta, slabijeg hardvera i ekrana niže rezolucije je rezultirala odličnom autonomijom. Najviši do sada rezultat, gotovo 12 sati! U real life se korištenju to tzranslatira na dva dana češćeg korištenja za surfanje, multrimediju i igre, te i do tri dana lakšeg korištenja. Odlično!

Zaključak

honor_7c_2

Honor 7c na domaćem tržištu košta oko 1.600 kuna što je vrlo fer cijena za ono što nudi. A nudi solidnu kvalitetu izrade u aluminijskom tijelu i staklenoj zaštiti, te dobru čvrstoću. Hardver je niže srednje klase i kao takav nudi samo prosječne performanse, pogotovo u igrama. Ekran je solidan za cjenovnu klasu, s izraženom manom lošeg prikaza bijele boje, dok su ostale solidne i u skladu s drugim IPS ekranima ove kategorije. Kamere su solidne, a stražnja u uvjetima dobrog osvjetljenja čak i vrlo dobra s dobrom dubinom i oštrinom. Ono najbolje kod ovog uređaja je autonomija koja je dokazana i u testu i u svakodnevnom korištenju. Operativni sustav i sučelje su moderni, a voljeli bi vidjeti manje predinstaliranih aplikacija i igara te malo glađi rad. Ovaj uređaj možemo preporučiti svima koji imaju niži budžet, a žele solidan uređaj dobre autonomije.