Honor 8X recenzija

Datum objave 29.01.2019 - Krešimir Matanović

Honor 8X - prvi dio

honor_8x_1

8X je nasljednik popularnog 7X-a koji je predstavljen krajem 2017. godine i koji je prodan u petnaest milijuna primjeraka do predstavljanja nasljednika. Honor (sub-brand Huaweia) je za 8X zacrtao prodaju od 20 milijuna, a da bi to ostvarili napravili su ga vizualno još privlačnijim, donijeli notch dizajn na prednjoj strani i sjajnu staklenu stražnju površinu u dva tona te s nekoliko atraktivnih boja. Uz izgled, znatno je unaprijeđen i hardver pa je 8X opremljen novim 12-nanometarskim Kirin 710 čipsetom, većim ekranom, boljim kamerama, baterijom većeg kapaciteta i podebljanom memorijom.

honor_8x_2

8X je narastao u svim smjerovima i teži je za 10 grama od prethodnika, no zbog lijepo zaobljenih 2.5D rubova stakla i metalnog okvira dobro leži u ruci. Aluminijski okvir, tj. njegovi rubovi nisu glatki, anodizirani su i uređaj ne klizi lako kroz prste i dlan. Ipak, zbog veličine i težine potrebno ga je čvrsto primiti priliko rukovanja. Stražnja strana je prekrivena staklom, i to baš kao i prednja Gorilla Glass-om 3. Stražnja je strana u dva tona - lijevo je traka od par centimetara koja je manje glossy i na kojoj se nalazi Honor logo s detaljima o proizvođaču, AI Camera natpis, LED-ica i dvije ispupčene leće kamere omeđene crvenim metalnim rubom. Obje su leće zaštićene staklom otpornim na grebanje. Na sredini gornje polovice uređaja nalazi se rez u zaštitnom staklu i u malenoj udubini senzor otiska prsta. Ova lokacija nam se sviđa jer na nju prirodno "pada" kažiprst i automatski otključava uređaj. Senzor je brz i precizan.

honor_8x_4

Osnovne specifikacije:
  • Model: 8X (JSN-L21)
  • Boja: Crvena (dolazi i u plavoj, crnoj te ružičastoj boji)
  • Dimenzije i masa: 160.4 x 76.6 x 7.8 mm; 175 grama
  • Ekran: LTPS IPS LCD kapacitivni ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 6.5 inča, rezolucije 1080×2340 piksela (397 ppi), formata 19.5:9 (oko 84% površine pokriveno ekranom), Corning Gorilla Glass 3 sprijeda i straga.
  • Čipset: Hisilicon Kirin 710; Octa-core (4x 2.2 Cortex-A73 & 4x 1.7 GHz Cortex-A53), Mali-G51 MP4, 12-nanometarski proizvodni proces.
  • Memorija: 4 GB RAM; 128 GB (postoje i verzije 6/128GB i 4/64 GB)
  • Operativni sistem: Android 8.1.0; EMUI 8.2.1 (Sigurnosna zakrpa: 1.11.2018.)
  • Baterija: 3.750 mAh Li-Po
  • Kamere: Stražnja: Dual 20 + 2 MP (wide + depth), (f/1.8, 27 mm, PDAF), autofocus, LED flash, geo-tagging, HDR, panorama, video snimanje: 1080p@30/60fps (480 fps, stereo sound); Prednja: 16 MP, f/2.0, 26 mm wide, HDR, video snimanje: 1080p@30fps
  • Data: GSM / HSPA / LTE
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (WiFi Direct, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP, LE,aptX), GPS (A-GPS,GLONASS/BDS), Dual Nano-SIM, microSD 400 GB (dedicirani slot), micro USB 2.0 (USB On-The-Go), senzor otiska prsta, senzori blizine i ubrzanja, kompas, žiroskop, active noise canceling s dediciranim mikrofonom - 3.5 mm jack, punjenje 5V/2A (10W).
S hardverske strane, 8X je doživio nadogradnju na potpuno novi HiSiliconov 12-nanometarski čipset Kirin 710. HiSilicon je kao što znamo podružnica Huaweia, a 710 je konkurencija Snapdragonu 660/710, i Heliu P60. Riječ je o 64-bitnom octa-core čipsetu proizvedenom u TSMC-ovom 12-nanometarskom CMOS proizvodnom procesu sa Little.big konfiguracijom jezgara. Uz ARM jezgre je integrirana i Mali G51 (4 core) grafika, te WiFi + Bluetooth 4.2, i LTE modem (Cat12 down, Cat13 up). Uz novi čipset tu je i 4 GB LPDDR4 radne memorije (ima i verzija sa 6), a skladišne je čak 128 GB (oko 103 GB dostupno korisniku). Kome to nije dosta, može ju proširiti SD karticom u dediciranom slotu sa 400 GB.

honor_8x_5

S koje ga god strane pogledamo, 8X je lijepo zaobljenih rubova i 2.5D zaobljenog zaštitnog stakla. Na dnu se uređaja nalazi loudspeaker zadovoljavajuće glasnoće i reprodukcije zvuka, zastarjeli micro USB konektor, mikrofon i 3.5 jack utičnica za slušalice. 8X dolazi solidno potkovan i sa strane kamera. Stražnja, glavna, je s dvije leće - iza 27-milimetarske wide je glavni 20 MP senzor (otvor blende je f/1.8), a iza druge 2 MP koji pripomaže u određivanju dubine scene. Kamera ima i tzv. AI algoritam koji prepoznaje 22 različite scene i prema tome određuje parametre okidanja. Sve AI fotografije su pojačanog kontrasta i boja, a ograničene su na veličinu od 12 MP. Prednja kamera se uz notifikacijsku LED-icu smjestila u tzv. notchu, a senzor je rezolucije 16 MP, s otvorom blende od f/2.0 i HDR opcijom snimanja.

honor_8x_6 honor_8x_7

Na desnom se boku uređaja nalazi klackalica za zvuk i tipka za uključivanje, isključivanje i zaključavanje. Dobro su smještene i palac prirodno pada na njih. Na vrhu je uređaja mikrofon za active noise cancellation funkciju, a na lijevom je boku ladica za dvije nano SIM kartice i dodatnu micro SD. U 8X je ugrađena Litij polimer baterija velikog kapaciteta od 3.750 mAh koja podržava standardno punjenje strujom od 2 ampera priloženim punjačem. Punjenje do potpuno prazne baterije do 100% traje gotovo dva sata. Povezivost sa svijetom se ostvaruje putem u čipset integriranog LTE modema, dual-band WiFi-a po AC standardu i starijeg Bluetootha v4.2. Za očekivati je bilo da će novi čipset donijeti i noviji Bluetooth no to se nije desilo, očito su se morale napraviti određene uštede na ovom mainstream čipsetu.

honor_8x_8 honor_8x_9

Na površini od oko 84% prednje strane se rastegnuo IPS ekran dijagonale 6.5 inča i omjera stranica 19.5:9. Rezolucija je solidnih 1080 x 2340, a gustoća iznosi visokih 396 piksela po kvadratnom inču. Slika je vrlo oštra i pojedini se pikseli ne vide ni iz blizine. Prikaz boja ne ekranu je vrlo dobar, dubina crne je zadovoljavajuća, a na bijeloj se vidi lagana plava sjena. Maksimalna osvijetljenost donosi odličnu vidljivost i u uvjetima sunčanog dana, a i kontrastni omjer je visok. U softveru postoji mogućnost promjene postavki boja i temperature, a tvornički je podešeno na Vivid + Default. Mod boje se može prebaciti u Normal, a toplina u Warm ili Cold. Kako god okrenemo, tvorničke su nas postavke najviše zadovoljile. Na ekranu se nalazi i tvornički zalijepljena zaštita, a i preko nje je zadovoljavajuće responzivan. Notch ili otočić na kojem se nalaze senzori, kamera i notifikacijska LED-ica je u većini slučajeva neprimjetan i ne smeta, no u nekoliko aplikacija nije sve idealno. U opcijama postoji mogućnost isključivanja rastezanja aplikacije po cijelom ekranu što je korisno i može pomoći u tih nekoliko slučajeva kada smeta.

Honor 8X - drugi dio

honor_8x_10 honor_8x_11 honor_8x_12

Na Androidu 8.1.0. je Huaweiev EMUI 8.2.0 launcher koji izgleda solidno, i donosi dosta promjena u odnosu na stock iskustvo Androida. Novosti u ovoj verziji su dodatak Party Moda za simultanu reprodukcije iste pjesme preko više uređaja, poboljšanja u Face Unlock opciji, dodatak strojnog učenja za Galeriju itd. Lockscreen svaki puta prikazuje drugu fotografiju, a na njemu se nalazi sat, datum i prečac za kameru. Po otključavanju nas dočekuje dva homescreena na kojima se nalaze sve prečaci za instalirane aplikacije koji su ili pojedinačno smješteni ili u foldere. Na oba se homescreena na dnu nalaze ista četiri prečaca za telefon, SMS poruke, Chrome i kameru, ispod kojih su tri "tipke" za kretanje menijima (Back, Home i Task Manager). Face Unlock je oplemenjen s AI Power opcijom (machine learning) pa sada prepoznaje i promjene na vašem licu kao što je izrast brade, sunčane naočale, duža kosa itd.

honor_8x_13 honor_8x_14 honor_8x_15

Pull down notifikacijski meni je u dva dijela, prvim povlačenjem pozivamo jednoredni, a drugim dvoredni meni koji je jasno prilagodljiv potrebama korisnika. Homescreenove možemo uređivati po svojim željama, mijenjati wallpapere, dodavati widgete i načine tranzicije. Zvukove podešavamo kroz zaseban meni koji se otvara kada pritisnemo klackalicu za zvuk, a zasebno mijenjamo Ringtone, Media, Alarme i pozive. Na početnom se lockscreenu nalaze i aplikacija kao što su Phone Manager (optimizacija rada, cleanup, virus scan itd.), zatim Themes (četiri preddefinirane teme i mogućnost skidanja novih), Music (Huaweieva aplikacija za glazbu) i Video (ponovno Huaweieva aplikacija za reprodukciju videa). Sučelje na ovom uređaju radi glatko i brzo, tranzicije su dobre i svakodnevno korištenje uređaja je vrlo ugodno iskustvo.

honor_8x_16 honor_8x_17 honor_8x_18

Settings meni nudi mnoštvo opcija za promjenu načina rada uređaja, prilagodbe po vlastitim željama, a organiziran je standardno s ladicama opcija. Battery nudi dvije razine štednje baterije, opciju za automatsko ili ručno spuštanje rezolucije ekrana na 720 x 1560 piksela kada je potrebno zaštedjeti energiju (korisno i kod igara koje možemo ubrzati igranjem). Display opcija donosi mogućnost promjene moda boje i temperature o čemu smo već pisali, uključivanje Eye Comfort opcije, korištenje Default opcije za Notch ili njegovog skrivanja crnom trakom, primjene veličine teksta itd.

honor_8x_19 honor_8x_20 honor_8x_21

Skladišnog prostora je na ovome uređaju i više no dovoljno, a korisnik na praznom uređaju ima dostupnih  oko 115 GB prostora, a nudi se i opcija za Clean Up koja nudi opcije ako što su čišćenje za Similar and Blurry images, Junk Videos, Rarely Played Music, Large Files, Unused apps i Installation packages.

Sučelje kamere je standardno za EMUI, a opcije možemo vidjeti u videu iznad. Zanimljivost je AI fotografija koja je potpomognuta strojnim učenjem i koja prepoznaje do 22 kategorije scena te prema tome podešava parametre. Uz to tu je i Moving Picture opcija za animirane fotografije, zatim skeniranje QR kodova i prepoznavanje objekata za pomoć pri kupovini. Glavni izbornik nudi šest opcija - Aperture, Night, Portrait, Photo, Video i More. Pod More su opcije Pro, Slow-mo, Panorama, AR Lens, Light painting, HDR, Time-Lapse i slični modovi.

Kvaliteta fotografija uvelike ovisi o količini svjetla, čega u ovim tmurnim danima baš i nema pa fotografije prava reprezentacija onoga što ova kamera može. Količina detalja na 20 MP fotografijama je vrlo dobra kao što se vidi na gornjoj (45% crop), a donje dvije su napravljene u Portrait odnosno AI modovima pa su manje (50% crop). AI je odmah prepoznao da je riječ o biljci, prilagodio postavke i napravio najsvjetliju snimku, a bez primjetnog gubitka detalja - osim činjenice da je manje piksela. Video materijal snimljen u 1080p pri 60 fps-a je vrlo dobar i oštar, a kao i kod fotografija primarno je imati dobro ambijentalno osvjetljenje za bolju kvalitetu. Selfie fotografije su rezolucije 16 MP i solidne su, a opcija Perfect Selfie donosi poboljšanja svima onima koji nisu zadovojni svojim izgledom.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark (Work 2.0)" htitle="Score"  labels="Honor 8X,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Nokia 6.1 Plus,Huawei Mate 9,Sony Xperia X Performance,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Samsung S8+,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Honor 7c,Xiaomi Mi 5X,Elephone S8,Sony Xperia Z5 Compact,Nokia 5,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Sony Xperia XA,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="7014,6863,6404,6311,5864,5817,5563,5469,5248,5234,5125,5106,4969,4881,4773,4723,4429,4292,3967,3707,3662,3616,3518,2821,2684,2586" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] Odličan ukupan rezultat za 8X koji je ovdje nadmašio i Snapdragon 835. [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Sling Shot Extreme" htitle="Score"  labels="Sony Xperia XZ1 Compact,OnePlus 5T,Samsung S8+,Sony Xperia XZ Premium,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Elephone S8,Honor 8X,Nokia 6.1 Plus,Honor 8,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Xiaomi Mi 5X,Honor 7c,Sony Xperia XA,CAT S60,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="3714,3557,3187,3046,2510,2472,2376,1662,969,953,949,887,854,639,464,443,429,396,309,297,198,117,109" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] Integrirana grafika nije na visini zadatka, tek je malo brža od Adrena 509 u Nokiji 6.1, i u zahtjevnim se igrama to i osjeti. Slabost grafike je potvrdio i Seascape benchmark sa samo 13 prosječnih FPS-a. [ichart headers="ID,Score" title="BaseMark GPU Offscreen (1920x1080)" htitle="Overall Score (OpenGL)"  labels="OnePlus 5T,Honor 8X,Nokia 6.1 Plus,Honor 7c" values="2197,751,742,448" colors="blue,red,blue,blue" height="300" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="BaseMark GPU Offscreen (1920x1080)" htitle="Overall Score (Vulkan)"  labels="OnePlus 5T,Honor 8X,Nokia 6.1 Plus,Honor 7c" values="2270,985,739,401" colors="blue,orange,blue,blue" height="300" min="0"] U OpenGL-u je Mali grafika u 8X tek malo brža od Adrena 509 u Nokiji, no situacija se znatno mijenja kada prijeđemo na Vulkan za koji je Mali očito bolje optimizirana. Jasno, performanse Adrena 540 u 5T su u potpuno drugoj ligi i ako se puno igrate na telefonu jača je grafika obavezna. [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (single-core score)" htitle="Score"  labels="Apple iPhone X,Samsung S8+,OnePlus 5T,Hauwei Mate 9,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Huawei P9,Honor 8,Honor 8X,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,Nokia 6.1 Plus,Dell Venue 8 7840,Elephone S8,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA1 Ultra,Honor 7c,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Nokia 5,Huawei T2 8 Pro,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="4250,1995,1963,1942,1909,1841,1825,1801,1726,1693,1608,1585,1581,1394,1361,1345,1079,1009,875,841,774,712,705,668,623,571,563,552" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (multi-core score)" htitle="Score"  labels="Apple iPhone X,Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ Premium,Huawei Mate 9,Honor 8X,Honor 8,Nokia 6.1 Plus,Huawei P9,Xiaomi Mi 5X,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Elephone S8,Honor 7c,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XA1 Ultra,Sony Xperia X Compact,Samsung Galaxy A3 (2017),Dell Venue 8 7840,Nokia 5,Sony Xperia Z5 Compact,CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="10199,6683,6571,6542,6451,5864,5644,5324,4908,4695,4316,4262,4217,3974,3937,3842,3762,3575,3562,3410,3074,2879,2257,2198,1928,1591,1512,1487" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (render script)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ,Xiaomi Mi Mix Prime,Sony Xperia X Performance,Nokia 6.1 Plus,Honor 8X,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Xiaomi Mi 5X,Elephone S8,Huawei P9,Honor 8,Honor 7c,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,CAT S60,Nokia 3,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="8708,8025,7980,7833,7122,6899,6844,4582,4082,3728,3385,3215,3213,3195,3119,2812,2790,2379,2137,1891,1032,806,802" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"] Single core performanse Kirina 710 su vrlo slične onima Snapdragona 636, no kada se prijeđe u multi-core testiranje tada je Kirin u prednosti zbog viših taktova. Render script test pokazuje slabije performanse za integriranu grafiku u odnosu na Adreno 509. U svim grafički i procesorski intenzivnim zadaćama primijetili smo i povećano zagrijavanje uređaja u gornjem dijelu što znači kako je i hlađenje moglo biti malo bolje riješeno. [ichart headers="ID,Minute" title="PCMark Work battery life (min)" htitle="Score"  labels="Honor 8X,Honor 7c,Nokia 5,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung S8+,Sony Xperia XZ1 Compact,Xiaomi Mi 5X,Nokia 3,Sony Xperia Z5 Premium,Sony Xperia Z3 Compact,Coolpad Modena,HTC 10,Sony Xperia XZ,Nokia 6.1 Plus,CAT S60,Honor 8,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5,Wiko U Feel Lite,LG G4,HTC Desire 626,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia E5,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,Sony Xperia X Performance,Elephone S8,LG G4 Stylus,Sony Xperia XA,Prestigio Grace" values="728,704,697,659,583,568,551,492,482,482,481,480,471,467,465,464,462,427,420,373,365,359,348,328,320,316,294,292,283,254,206" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1200" min="0"] PCMarkov test 8X smješta na vrh tablice, a to potvrđuje i svakodnevno korištenje ovoga uređaja. Kombinacija kapacitetne baterije i nove generacije čipseta doprinosi stvarno velikoj autonomiji. U normalnom korištenju koje podrazumijeva surfanje, gledanje filmova, slušanje muzike i malo igranja, baterija bez problema izdrži i dva puna dana.

Zaključak

honor_8x_9

Honor 8X je pametni telefon srednjeg tržišnog razreda koji donosi kvalitetnu izvedbu i solidan hardver po povoljnoj cijeni. Vidljive su određene uštede s ugradnjom micro USB-a, starijeg Bluetootha v4.2 i slabije grafike, no generalno je ovo vrlo dobro zaokružen uređaj. Kirin 710 donosi solidne performanse, u rangu sa Snapdragonom 636 ili 660, i u stanju je glatko pokretati operativni sustav i sve aplikacije. Raden memorije je dovoljno za prosječnog korisnika, a napredniji uvijek mogu kupiti i model sa 6 GB. Skladišna je memorija vrlo izdašna sa 128 GB, a proširiti ju možemo za dodatnih 400 GB i to bi trebalo biti dovoljno svima koji instaliraju mnoštvo igara ili pak snimaju veliku količinu video uradaka. Ostatak tehnologije je u skladu s vremenom, a i takav je i Notch dizajn velikog 6.5-inčnog ekrana. Osim oštre slike, nudi i kvalitetan prikaz boja uz tek malu plavičastu sjenu koja zna smetati na bijelim podlogama. Kamere su solidne, potrebno im je dosta svjetla za najbolje fotografije, no razina detalja koju obje proizvode je vrlo dobra. Velika je autonomija snažan mamac za kupce, a jedino što fali je neka opcija brzog punjenja. Najbolji aspekt ovoga uređaja je njegov dizajn. Izgleda odlično s koje ga god strane pogledali i stakleni mu sandwich dizajn odlično pristaje. Svi su kutevi ugodno zaobljeni i ergonomija je vrlo dobra, a stražnja strana s izborom boja i u izvedbi s dvije različite površine je jednostavno odlična. Honor 8X bi zbog toga mogao biti vrlo popularan među kupcima i Huawei neće imati većih problema s prodajom očekivanih količina. Prosječna cijena 8X u Hrvatskoj je vrlo primamljivih 2.100 kuna, a testirani primjerak sa 4/128 GB izvedbom košta oko 2.350 kuna.