Komunikacije i bežične komunikacije

Naš akter dopušta instalirati dvije 5G nano-SIM kartice. Dostupni su Bluetooth 5.1 s podrškom za LDAC, aptX i aptX HD profile, Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), NFC, kao i navigacijski moduli (GPS, GLONASS, BeiDou i Galileo).

Honor_ magic5_Lite_ recenzija_ slika17

U praksi nema gubitka bilo koje vrste signala. Sateliti detektiraju brzo tijekom hladnog pokretanja i točnost pozicioniranja nije problem.

Baterija: izdržljivost i punjenje

Baterija je glavni prodajni adut. Kako su inženjeri uspjeli u tako tanko kućište ugraditi relativno veliku Li-poli bateriju 5.100 mAh (19,38 Wh; 3,8 V), ostaje misterij – dok ga netko ne otvori. :)

Prema službenoj objavi, može se koristiti  dva dana s jednim punjenjem. Iskustvo pokazuje da proizvođač po tom pitanju nije pretjerao ako se na prilagodljivoj svjetlini zaslona koriste  društvene mreže, surfa internetom, pogleda neki video na YouTubu, odigra koja igrica, sluša glazba itd. Rekli bi da je autonomija idealna za one koji navečer vole naglo zaspati i ne stavljaju telefon na punjenje.

Honor_ magic5_Lite_ recenzija_ slika18

Postoji način rada za uštedu energije kao i poboljšanje performansi. Ugodno iznenađuje da ovaj mod neće previše povećati potrošnju energije. PCMark 3.0 test korištenja baterije  od 100 do 20 posto pokazao je 13 sati i  58 minuta mješovite upotrebe, što je  više nego odličan rezultat.

Baterija podržava  Honor Supercharge žično punjenje od 40 W. Adaptera nema u kutiji. Za potrebe testiranja  koristili smo vivo USB-PD (USB Power Delivery) adapter od 60 W. U potpunosti punu bateriju za  2 sata i 54 minute.

Proces punjenja izgleda ovako:

  • od 0- 15 %  – 17 minuta
  • do 20 %  – 24 minute
  • do 25 %  – 29 minuta
  • do 30 %   – 36 minuta
  • do 50  % – 60 minuta
  • do 70  %  – 90 minuta
  • do 80 % –  105 minuta
  • do 90 % – 125 minuta
  • do 100 % – 154 minute

Honor_ magic5_Lite_ recenzija_ slika19

Ovo vrijeme punjenja mrvicu je dulje od DxOMark deklariranog 1 sat i 51 minutu no svakako nije korišten isti punjač. Konačno, proizvođač osigurava da nakon tri godine neće biti problema sa starenjem baterije.

Zvuk

Čujnost tijekom razgovora s gornjeg zvučnika je dobra, zvuk  glasan i sugovornik  fino razumljiv. Stereo zvuka nažalost nema. Samo je jedan mono zvučnik. Za naše uši umjereno je glasan, prosječne kvalitete i slabog prisustva basa. Za bežične slušalice podržan je aptX HD standard.

Kamere

Prednja kamera ima 16 MP (f/2.45) senzor. Selfiji nude dobre detalje  i solidno zamućenje pozadine. Osim toga, postoje mnoge značajke uljepšavanja.

honor_magic5_lite_foto_1

Set glavnih kamera čine tri modula. Prvi je 64 MP (Quad Bayer spajanje piksela 4 u 1,  f/1.8, žarišna duljina   ekvivalentu 35 mm – 26 mm, autofokus detekcije faze) bez optičke stabilizacije. Drugi je širokokutni žarišne duljine od 17 mm u ekvivalentu od 35 mm s 5 MP senzorom i otvorom optike f/2.2. Posljednji modul je makro od 2 MP (f/2.4 ) s fokusom fiksiranim na 4 cm koji je nemoguće promijeniti. Nažalost niti jedan program nije nam omogućio da vidimo  tko su proizvođači senzora.

Kamere rade uz inteligentne funkcije snimanja (AI), dok aplikacija nudi prilično velik popis kreativnih načina rada uključujući snimanje istovremeno na glavnoj i prednjoj kameri, PRO s ručnim postavkama,  HDR itd.

Kvaliteta fotografija

honor_magic5_lite_foto_2

honor_magic5_lite_foto_3

Fotografije od 16 megapiksela imaju dinamički raspon malo iznad prosjeka, dobar balans bijele, visok kontrast i priličnu količinu detalja, pa čak bi mogli reći u razini onih snimljenih sa 64 megapiksela. Za tmurnog oblačnog dana, a kao što možete vidjeti na priloženim fotografijama, kadrovi su sivi i mračni, što je kolorit upravo u skladu kako ga vide naše oči.

honor_magic5_lite_foto_4

Širokokutne, niskom rezolucijom donose lagana zamućenja na rubovima i blagi gubitak detalja. Međutim,   konkurentski modeli imaju iste probleme.  Za ljubitelje ovog modula, preporučujemo popuniti cijeli kadar, a osobe držati bliže središtu.

honor_magic5_lite_foto_5

honor_magic5_lite_foto_6

Zoom je zapravo digitalni  2x  crop od 64 MP s nešto šuma i manje kontrasta. Za makro fotografije, bolje je koristiti   glavnu kameru.

honor_magic5_lite_foto_7

Pod umjetnim osvjetljenjem glavna kamera snalazi se dobro i boje su prirodne.

honor_magic5_lite_foto_8

S Noćnim načinom rada teško je postići oštrinu bez osnovne stabilizacije ili nekog oslonca za ruke jer  uzimanje fotografije traje oko pet  sekundi.  Ma koliko se ruke drže mirno dolazi do zamućenja. Ali usprkos tome poništavanje buke dobro radi.

Video

 

SoC ne dopušta snimanje 4K videa, pa ovdje imamo samo 1080p pri 30 fps. Nema prebacivanja između kamera tijekom snimanja, a zbog nedostatatka  stabilizacije, videu  je  vidljivo podrhtavanje ako se kreće i snima te ponekad dolazi do kratkotrajnog gubitka detalja.

Android 12 i aplikacije

Kao softverska platforma koristi se OS Android 12 s  Magic UI 6.1.  Sučelje je sažeto i funkcionalno. Nije preopterećeno nepotrebnim opcijama i bloatwareom.

Honor_ magic5_Lite_ recenzija_ slika20

Nudi sve usluge i servise od Googlea, kloniranje aplikacija, brzi prijenos datoteka, multiscreen mod (prikaz zaslona na tabletu ili prijenosnom računalu, povezivanje sa sustavom Windows, snimka pomične web stranice ( duge web stranice) itd.

Sviđa nam se praktičan multitasking način rada povlačenjem trake s ruba zaslona. Uz  aplikacije koje su inicijalno dodane, moguće je  dodati i gotovo sve instalirane.

Honor_ magic5_Lite_ recenzija_ slika22

Honor_ magic5_Lite_ recenzija_ slika21

Tipkovnica je ugodna za pisanje, ali ako vam nije omiljena, lako ju je zamijeniti bilo kojom drugom.

Zaključak

Honor_ magic5_Lite_ recenzija_ slika8

Honor Magic5 Lite dizajnom tankog laganog kućišta, izraženom simetrijom i razumnim dimenzijama je lifestyle  telefon koji se nećete sramiti staviti na stol ili držati u rukama. Što se tiče čipseta, više bi veselilo da je u igri neki SoC poput Snapdragona 7 Gen 1 što bi omogućilo čvršće rezerve snage za godinu ili dvije unaprijed. Glavna i prednja kamera rade prilično dobro, dok je makro modul više šminka nego koristan. Po tom pitanju se ne razlikuje od gro konkurenata. Samo ne razumijemo  zašto je u telefonu ove klase izostavljena elektronička stabilizacija videa, a ultraširoka kamera  je skromnih 5 MP? To je Honor mogao odraditi bolje.

Eto, kompromisa ima, ali u cjelini s vrlo izdržljivom baterijom, odličnim 120 Hz  OLED zaslonom na kome proizvođač očito nije štedio, daje prilično zadovoljstva za  uložen novac.