HP Envy 32 test

Datum objave 29.09.2016 - Krešimir Matanović

HP Envy 32 - prvi dio

hp_envy_32_1

Ovaj je WQHD monitor tržištu poznat već nekoliko godina, a u prijašnjoj je verziji dolazio s Beats Audio zvukom, kojeg je u ovoj generaciji (predstavljena krajem 2015.) zamijenio poznati Bang & Olufsen (B&O). Danska je tvrtka pomogla svojom ekspertizom u zvučnom podsustavu, a zbog njega Envy dolazi i s vrlo karakterističnim dizajnom. Naime, oko 32" A-MVA panela tankih rubova, nalazi se sa svake strane još po 6.5 cm plastične mrežice iza koje su po dva zvučnika. Uz stražnje niskotonce, ukupna se snaga sistema penje na solidnih 6 W po kanalu (stereo). Tijelo monitora, tj. kućište za panel je dvobojno - s prednje strane je crno a sa stražnje bijelo, a bijeli se okvir vidi i na rubovima s prednje strane. Materijal izrade je plastika i to vrlo visoke kvalitete. Pomalo čudno postolje je aluminijsko, a dovoljno je masivno kako bi ovaj 10.7 kg težak monitor stajao čvrsto na bilo kojoj podlozi.

hp_envy_32_2 hp_envy_32_3

Uz monitor u kutiji nalazimo i čitavo mnoštvo kabela i dodataka koji uključuju - VESA nosač (100 x 100), audio kabel, AC-DC adapter snage 150 W, VGA kabel, USB kabel (B to A), DisplayPort kabel (1.8 m), HDMI kabel i medij s upravljačkim programima te knjižica s uputstvima. Tu je još i stilski zaobljen daljinski upravljač koji ima šest tipaka za osnovne funkcije te kretanje kroz OSD.

hp_envy_32_4

Ono što je najvažnije za znati je kako 32" ekrana sa sobom donose velike dimenzije i kako će vam biti potreban dubok radni stol za adekvatnu udaljenost i dobru preglednost. Uz veliki panel i integrirani zvučnici dodatno povećavaju dimenzije pa je Envy 32 širok čak 86.16 cm. Sa stalkom mu je dubina 17.89 cm, a bez njega (samo monitor) je 5.82 cm. Visina sa stalkom iznosi 52.2 cm, a bez njega 43.36. S obzirom da je stalak fiksan, ergonomija nije na visini i jedino je moguće mijenjati nagib i to od -5° do +23°.

hp_envy_32_5 hp_envy_32_6

Stražnja strana donosi i mnoštvo utora, tipaka, kotačića ali i komore za niskotonce. Na lijevoj se strani (gledano straga), tako nalazi utor za eksterno napajanje, zatim USB 3.0 Type B port (upstream), dva USB 2.0 Type A porta (downstream) i Audio out port. Desno su smješteni Display Port (1.2 s FreeSync podrškom) i dva HDMI porta od kojih jedan ima MHL funkciju.

hp_envy_32_7 hp_envy_32_8

Na donjoj lijevoj strani (ponovno gledano straga), se nalazi tipka za paljenje monitora, a skroz desno je kotačić za podešavanje glasnoće zvučnika. Na donjoj se strani nalaze i rešetke za hlađenje, te naljepnice s informacijama o proizvodu.

hp_envy_32_9

Na zaobljenom se lijevom stražnjem boku (s prednje strane je to desno), nalaze tipke za kretanje po OSD meniju, a ovdje lijepo vidimo i mrežicu iza koje je niskotonac. Ovdje ćemo spomenuti i kako monitor ima maksimalnu potrošnju električne energije od 97 W i tipičnu od oko 50 W (mjeračem smo utvrdili kako je najčešće između te dvije brojke), a u ON modu je potrošnja 41 W. U stand-by i off modu je potrošnja pola Watta. Sa strane ekoloških normi monitor je Mercury free (bez žive), Arsenic free (bez arsena) i Low Halogen, te je po potrošnji u energetskoj klasi A.

HP Envy 32 - drugi dio

hp_envy_32_12 hp_envy_32_13

OSM meni ima dva menija - glavni i brzi. Glavni nudi detaljno podešavanje svjetline, kontrasta, kontrole ulaza, kontrole boja, slike, potrošnje i načina rada OSD-a, općenitog menadžmenta monitora, mogućnost promjene jezika izbornika te opće informacije. Brzi pak izbornik nudi pred definirane opcije za prikaz slike - HP Enhance+, Gaming, Photo, Multimedia, Text i Custom. Tek odabirom Gaming profila nam se u Crimson sučelju pojavljuje i opcija za uključivanje FreeSync funkcije. Izbornici su intuitivni, a glavnim se izbornikom uz tipke na monitoru može upravljati i daljinskim upravljačem kada je meni i puno veći (pretpostavlja se da ste tada puno udaljeniji od monitora). Brzi se izbornik ne može pozvati daljinskom upravljačem i to pišemo kao malu manu.

hp_envy_32_10

32" (81.28) panel je WVA+ (wide viewing angle) ili A-MVA tipa, s anti-glare premazom. Omjer stranica mu je 16:9, a rezolucija WQHD odnosno lijepih 2560 x 1440 pri stopi osvježavanja od 60 Hz. S obzirom na veliku rezoluciju i pixel pitch od 0.276 x 0.276 mm, pikseli su vidljivi na udaljenostima manjim od pola metra pa je preporučljivo imati duboki stol i sjediti barem metar od ekrana. Panel je u stanju pokriti 100% sRGB spektra i prikazuje 16.7 milijuna boja uz pomoć FRC tehnologije (8-bit + FRC). Svjetlina je 300 cd po metru kvadratnom, a statički kontrast iznosi 3000:1 (dinamički je 1 milijun : 1). Odziv panela je 7 ms (siva do sive), a kutevi gledanja su odlični - 178°/178° što se potvrđuje i u praksi.

hp_envy_32_11

Kada je u pitanju kvaliteta prikaza slike tu smo malo podijeljeni. Svi pred podešeni profili su adekvatni onome čemu su namijenjeni, no pomalo smo dojma kako su boje uvijek lagano isprane i kako nemamo istu razinu kvalitete kao kod našeg svakodnevnog monitora (Dell UltraSharp U2713HM). Taj monitor nudi i veću gustoću piksela i ne možemo se oteti dojmu kako je 32" malo previše prostora za WQHD rezoluciju (91.8 ppi), no možda su nas ipak već previše razmazili high-ppi ekrani pametnih telefona. Pozadinsko osvjetljenje je LED tipa i dovoljno je jako te ravnomjerno raspoređeno po cijeloj površini, a lagani je "glow" prisutan po cijelom ekranu. Većeg curenja pozadinskog osvjetljenja nema, pa će gledanje filmova u mraku biti ugodno - do one mjere u kojoj vas već ne počinje smetati prikaz crne boje koja je više sivkasta. Oštrina i kontrast slike su vrlo dobri, a panel je dovoljno brz za igranje premda ne kao TN ili čak IPS. Nema pretjeranog flickeringa i zamaranja očiju, a uz AMD karticu i FreeSync i igranje je fluidno premda je stopa osvježavanja fiksirana na 60 Hz. Zvuk koji dolazi iz zvučnika koje su podesili B&O stručnjaci je solidnog raspona i snage, no onima koji očekuju više će faliti malo niskih i visokih tonova - inače, sve multimedijalne zadaće će solidno izvršiti.

HP Envy 32 je moderan multimedijalan monitor, dobrog dizajna koji donosi iskoristive tehnologije kao što su FreeSync i MHL, te WQHD rezoluciju na kojoj je pravi gušt igrati igre. Za to je jasno potrebna malo moćnija grafička kartica, no zauzvrat imate osjećaj uronjenosti u sadržaj - što je dodatno naglašeno velikom dijagonalom monitora. Isto tako, gledanje filmova ili YT sadržaja je vrlo ugodno uz sasvim solidne zvučnike i daljinski upravljač koji je koristan za kontrolu glasnoće. Envy 32 na hrvatskom tržištu starta od 4.000 kuna na više i pri tom zapravo nudi dobar omjer uloženog i dobivenog. Samo, osigurajte dovoljno dubok stol i udaljite se barem 1 metar od njega.