HP iPAQ rx3715

Datum objave 10.06.2005 - Dean Narandžić

Uvod

HP iPAQ rx3715

Od zadnje recenzije nekog PDA uređaja na PC Ekspert stranicama proteklo je nekoliko godina - većina čitatelja je vjerojatno zaboravila ili nije niti pročitala test Palm IIIx objavljen krajem davne 2000. godine. Dlanovnici su u međuvremenu napredovali, a u tržišnu utakmicu se sa odličnim rezultatima upustio i veliki Microsoft sa svojom Windows Mobile platformom za Pocket PC računala. Iako su prve verzije Microsoftovog OS-a za najmanju i najlakšu kategoriju računala doživjela velike i opravdane kritike, ova tvrtka nije odustajala te kroz nekoliko verzija ispravljala pogreške i donosila nove mogućnosti, te zauzimala sve veći tržišni udio. Iako je danas Windows Mobile platforma odnosu na Palm u vodstvu, dosta zamjerki upućene ovom operativnom sustavu i dalje stoje, te će uređaji sa Palm OS-om više odgovarati pojedinim tipovima korisnika. Jedno od područja gdje Pocket PC ipak briljira je multimedija, što se najbolje vidi na pojedinim uređajima kao što su HP-ova ručna računala iz serije 3000 koja se reklamiraju pod nazivom Mobile Media Companion i ciljaju prvenstveno na kućne korisnike. Na test smo dobili upravo uređaj iz te serije, i to najjači model iPAQ rx3715. iPAQ brand koji je HP preuzeo kupovinom Compaqa je zasigurno najpoznatije ime među Pocket PC računalima i većini čitatelja ga neće trebati posebno predstavljati.

HP iPAQ rx3715 iz drugog kuta

HP iPAQ pocket PC računala se dijele po ciljanom tržištu na poslovna i kućna računala. Testirani model namijenjen je kućnim korisnicima za pregledavanje i upravljanje multimedijom, pristup Internetu i mreži iz svih kutaka stana ili kuće, igranje igrica, te zapravo predstavlja šarenu hi-tech igračku za odlikaše. Naš malo oštriji nastup prema ovom konceptu je rezultat ograničenja ove platforme i testiranog uređaja - naime bilo kakvo dugotrajnije pregledavanje video sadržaja na uređaju koji držimo u ruci će rezultirati ukočenim i bolnim vratom. Srećom, ništa nas ne priječi da ga koristimo i za ozbiljnije primjene, kao što je organizacija vremena i podsjetnika, e-mail korespondenciju i slično. Pojedine multimedijalne funkcije kao što je emulacija daljinskog upravljača ili preslušavanje audio zapisa su isto tako korisne i praktične (a i zabavu ako volite zezati starije osobe i mijenjati im programe na TV-u). Za što god ga koristili, korisnici koje se do sada nisu susreli sa dlanovnicima će morati proći kroz određeni period privikavanja. Razlike sa stolnim računalima nisu samo u dimenzijama, već i u načinu upravljanja (tapkanje umjesto kliktanja) pri čemu će im tipkovnica najviše nedostajati. Iako je unos teksta olovkom (stylus) vrlo jednostavan za naučiti, niti iskusni korisnici se neće odlučiti na unos veće količine teksta na ovaj način (osim našeg Ozrena koji bolje piše sa stylusom nego sa običnom olovkom).

Objektiv foto aparata je najuočljiviji detalj na stražnjoj strani uređaja

Karakteristike

Reset tipku je lako dosgnuti uz pomoć stylusa

Sada kada smo se izjadali na neke probleme u korištenju, pogledajmo tehničke karakteristike uređaja. Hp iPAQ rx3700 je relativno malih dimenzija 114,3 x 71,2 x 16,3 mm i težine svega 147,4 g koje zaista neće biti problem prenositi čak niti u džepu od hlača (naravno pod uvjetom da u isti džep nećete pokušati nagurati i mobitel). Uređajem očekivano dominira TFT ekran dijagonale 3,5" koji je osjetljiv na dodir a karakterizira ga rezolucija od 240x320 i 16-bitna paleta boja (65536 boja). Ispod ekrana nalazimo uobičajene četiri tipke u nizu, a na sredini između njih je joypad u obliku prstena sa tipkom za odabir u sredini. Na gornjoj strani pronalazimo stylus, 3,5 mm priključak za slušalice, utor za SD kartice (podržava 4-bit SDIO i 4-bit SD/MMC kartice), te tipku za paljenje i gašenje uređaja. Na donjoj strani uređaja nalazi se univerzalni konektor za sve ostale priključke te uvučena tipka za resetiranje uređaja. Sa lijeve strane nalazimo još jednu tipku koja aktivira foto aparat ugrađen u uređaj. Objektiv kamere je smješten na donjoj strani uređaja, a ugrađeni CCD čip je rezolucije 1,2 megapiksela (1280x960) i ne nudi optički zoom (proizvođač navodi potpuno nebitan podatak o 4x digitalnom zoomu). Osim izrade fotografija, kamera nam nudi mogućnost snimanja filmova sa zvukom maksimalne rezolucije 320x240 čija dužina je ograničena jedino slobodnim prostorom u memoriji računala. Kada smo već kod memorije, spomenimo da se radi o 128MB ROM, 64MB RAM i 96MB storage memorije koji rezultiraju sa 152MB prostora na raspolaganju korisniku. Slobodnu RAM memoriju je moguće rasporediti za izvršavanje programa ili pohranu podataka, dok je 96MB storage memorije rezervirano za podatke koji će ostati sačuvani čak i ako iPAQ ostane bez svih izvora napajanja.

Tipka za aktiviranje funkcija foto aparata je vrlo nespretno postavljena

Primarni izvor napajanja je izmjenjiva Li-Ion baterija kapaciteta 1440 mAh, a sekundarni ugrađena NiMh baterija zadužena za održavanje sadržaja memorije do nadopune ili zamijene ispražnjene primarne baterije. Za komunikaciju sa stolnim računalom zadužena je USB konekcija putem kolijevke (cradle) u koju umetnemo Pocket PC. Putem kolijevke istovremeno punimo bateriju, bilo da struju dobivamo iz USB priključka uključenog računala ili priloženog strujnog adaptera dok je računalo isključeno. Bateriju možemo puniti i strujnim adapterom bez kolijevke putem priloženog adaptera, što je vrlo zgodno kada smo na putu. Za umrežavanje se brine ugrađena WiFi kartica koja podržava sve aktualne tehnologije korištene sa 802.11b standardom (brzina 11Mbps, 128/64-bit WEP, WPA, 802.1X, ad-hoc i infrastrukturne mreže…) i Bluetooth adapter po specifikaciji 1.1 Class 2 (10m dometa), a prisutan je i IR primopredajnik koji podržava Consumer IR specifikaciju tj. upravljanje uređajima sa IR daljinskim upravljačima. Sve to pogonjeno je Samsungovim S3C2440 procesorom na 400 MHz koji iako ne i jedan od najbržih procesora za Pocket PC većinu zadataka obavlja praktički trenutno. U dodatnoj opremi, uz kolijevku i punjač pronalazimo prosječne slušalice i praktičnu kožnu futrolu, te CD sa softverom i upute za multimedijalne mogućnosti uređaja.

Utor za SD/MMC kartice

Software

iPAQ možemo puniti uz pomoć priloženog punjača…

HP iPAQ rx3715 pogonjen je priloženim Windows Mobile 2003 Second Edition operativnim sustavom koji se standardno isporučuje sa setom aplikacija kao što su Pocket Word i Excel, Internet Explorer, Outlook, MSN Instant Messenger, Media Player i nekoliko uobičajenih pomoćnih programa. HP dodatno nudi nekoliko svojih aplikacija kod kojih je naglasak na multimediji. To su redom HP Mobile Printing, iPAQ Mobile Media, Nevo Universal Remote, Pocket TV Pro, iPAQ Backup, HP Image Zone i neke druge. Rad sa ovim uređajem se u manjoj mjeri razlikuje od rada sa ostalim Pocket PC uređajima jer HP na inicijalnom ekranu nudi pristup svojim multimedijalnim aplikacijama, a ne kalendaru i zadacima kao što smo navikli, no to se (naravno) može promijeniti. Također, ukoliko uređaj ostavimo priključenim na vanjsko napajanje, nakon određenog vremena neaktivnosti pojavit će se screen saver koji prikazuje vrijeme i datum iz kalendara, a za pozadinu koristi slike koje se trenutno nalaze spremljene na uređaju. Operativni sustav podržava više različitih načina unosa teksta. Osim ispisivanja uobičajenih grafita, možemo tapkati po on-screen tipkovnici, a nas je najviše impresionirala mogućnost prepoznavanja rukopisa. Ako se odlučimo za prepoznavanje rukopisa, tekst možemo ispisivati na bilo kojem dijelu ekrana, a nakon što napravimo pauzu u pisanju uređaj će krenuti u prepoznavanje koje radi iznenađujuće dobro, bez obzira pišemo li pisanim ili štampanim slovima. Prepoznavanje je moguće i poboljšati, a nama je radilo vrlo dobro i bez posebnih podešavanja - problema smo imali tek sa nekoliko slova koje imamo običaj pisati na način koji je nešto drugačiji nego što to uređaj očekuje. Najveća zamjerka je nemogućnost korištenja posebnih hrvatskih grafema (a o provjeri pravopisa da ni ne govorimo).

…ili kada ga ubacimo u cradle i povežemo sa računalom

Prije nego možemo pristupiti podacima na dlanovniku, na stolno računalo je potrebno instalirati MS Active Sync aplikaciju. Njena funkcija je dvostruka - osim što će nam omogućiti kopiranje datoteka sa i na ručno računalo, prilagođavat će datoteke koje koriste kompleksne formate zapisa kao što su MS Word i Excel u format prilagođen ekranu i mogućnostima Pocket PC uređaja. MS Word datoteke će tako na dlanovniku dobiti ekstenziju .psw, a u postupku je lako moguće izgubiti pravilno formatiranje stranice. Ovako nešto vam se ne može desiti sa Palm računalima iako na njima nije OS made in Microsoft što je prilično ironično. Active Sync zadužen je i za sinkronizaciju kalendara i zadataka sa MS Outlook aplikacijom. Općenito, u korištenju Windows Mobile operativnog sustava i priloženih aplikacija najviše nas je smetala nemogućnost prilagodbe na koju smo navikli u korištenju aktualnih operativnih sustava za stolna računala.

Postavke koje možemo mijenjati su malobrojne i sakrivene - ekvivalent kontekstualnih menija kojima pristupamo desnom tipkom miša je zadržavanje stylusa pritisnutog uz ekran dlanovnika, no popis opcija koje ćemo tako pozvati je osjetno manji nego na stolnim računalima. Prilikom korištenja ostalih aplikacija naišli smo na nekoliko manjih problema i nelogičnosti, pa tako ukoliko prilikom pregledavanja web stranica tapnemo na sadržaj stranice koji nije link, riskiramo da IE selektira sav tekst na stranici što će rezultirati velikim usporenjem u radu dlanovnika. Također, Adobe PDF preglednik ne skalira slike proporcionalno sa tekstom što rezultira nepreglednim i praktički neupotrebljivim prikazom dokumenta. Srećom, većinu takvih problema moguće je zaobići korištenjem druge aplikacije kojih na Internetu ne nedostaje! Većih problema sa stabilnošću sustava nismo imali - dlanovnik nam se zamrznuo samo jednom i to prilikom reprodukcije .mpg datoteke koja je znala srušiti preglednik i na stolnom računalu.

Uvodni ekran uređaja nakon pokretanja i aplikacije koje hp isporučuje sa uređajem

Kako bi što bolje iskoristili multimedijalne mogućnosti uređaja, HP nam sa njime isporučuje nekoliko vrlo zanimljivih aplikacija tvrtke Nevo kojima pristupamo sa početnog ekrana. Nevo Home Control pretvara dlanovnik u univerzalni IR daljinski upravljač kojim zahvaljujući ugrađenom consumer IR primopredajniku možemo upravljati praktički svim uređajima sa IR daljinskim upravljačima. Odabir uređaja kojim ćemo upravljati vršimo iz baze koja sadrži veliki broj modela različitih proizvođača a ukoliko posjedujemo egzotičnije televizore ili DVD reproduktore koji nisu navedeni, iPAQ je moguće naučiti i njihov "jezik". Iako će ugrađena memorija dostajati za većinu aplikacija i korisničkih podataka, multimedijalne datoteke bi mogle biti prevelike za spremanje na sam iPAQ. Osim nabavkom dodatne memorijske kartice (koju svakako preporučamo), ovaj problem možemo riješiti korištenjem resursa stolnog računala, tj streamingom multimedijalnih datoteka sa stolnog računala korištenjem aplikacija Nevo Media Player i Server, te WiFi veze. Jedini nedostatak ovog postupka je podrška isključivo za Windows Media formate (wma, wmv) koji ipak nisu masovno korišteni od strane korisnika (npr. većina naših zapisa je u mp3, divx i sličnim formatima). Ostale aplikacije nisu toliko zanimljive, a namjena im je da olakšaju rad sa slikama i slično.

Aplikacija koja iPAQ pretvara u univerzalni daljinski - Nevo Home Control

Zaključak

Isječak slike napravljene sa ugrađenim foto aparatom

Kao što smo iz opisa uređaja vidjeli, mogućnosti i prateća oprema su vrhunski i ostavljaju nam vrlo malo mjesta za dodatne želje i proširenja. Pogledajmo kakav dojam su na nas ostavile sve te komponente u radu. Iako je sam ekran vrlo dobre kvalitete, zamjerku upućujemo rezoluciji koja je relativno niska obzirom na namjenu i činjenicu da 480x640 nije više neuobičajena za vidjeti na ručnim računalima. Samim tim pregledavanje neprilagođenih web stranica i video sadržaja nije ugodan doživljaj iako na korištenje kalendara i zadataka nemamo primjedbi. Kontrast i odziv su dobri, no kut gledanja bi mogao biti i veći (pogotovo u landscape prikazu koji je podržan od strane operativnog sustava). Upravljanje uređajem putem stylusa je također vrlo dobro, a ekran se pokazao ujednačeno osjetljiv na dodir cijelom površinom.

Dodatne tipke predstavljaju vjerojatno najlošiju komponentu uređaja jer su premale i previše uvučene u uređaj, te loše reagiraju na pritisak. Zamjerku imamo i na tipku za paljenje foto aparata - pozicionirana je na takvom mjestu da skoro svaki put kada uređaj poželimo izvaditi iz futrole nehotice upalimo kameru. Iako je uz kameru navedena osjetljivost od samo 5 luxa, slike napravljene sa ovim aparatom će u praksi biti upotrebljive jedino ako su slikane po sunčanom danu ili uz studijsku rasvjetu, a isto vrijedi i za filmove. Procesor je dovoljno brz za većinu zadaća, no prilikom reprodukcije pojedinih video datoteka smo primijetili trzanje. Zato je duljina trajanja baterije iznad svakih očekivanje. BSP battery benchmark pokrenut sa maksimalnim pozadinskim osvjetljenjem i uključenom WiFi karticom je izdržao tek nekoliko minuta manje od punih 8 sati, a uz maksimalnu štednju (isključen WiFi i minimalno osvjetljenje ekrana) čak 14 sati i 40 minuta! Imajte na umu da program za testiranje cijelo vrijeme emulira rad sa uredskim aplikacijama (Word i Outlook)… Isti benchmark smo koristili i za mjerenje performansi uređaja koje vam donosimo u priloženoj tablici (mjerenje smo obavili sa priključenim napajanjem, te dok je uređaj radio na baterije, no kako većih razlika nije bilo prilažemo prosječne izmjerene vrijednosti).

File System Tests
Write 1MB file
1035.15
Read 1MB file
155
Copy 1MB file
947.9
Write 100kBx100 files
1672.45
Read 100kBx100 files
350.75
Copy 100kBx100 files
1913.4
Directory list of 2000 files
89.45
Internal database read
749.35

Graphics Test
DDB BitBlt
2.64
DIB BitBlt
33.97
GAPI BitBlt
2.56

Built-in Applications Tests
Pocket Word doc load
4897.2
Pocket Internet Explorer html load
2245.7
Pocket Internet Explorer jpeg load
1822.55
File Explorer large folder list
5706

Miscellaneous Tests
Compress 1MB file using ZIP
3823.05
Decompress 1024x768 jpeg file
720.7
Arkaball fps
6.34
Whetstones MFLOPS
4499.55
Whetstones MFLOPS
1249.5
Whetstones MFLOPS
9360
Copy 1MB using memcpy()
17.43

I to je to!