HTC Sensation XL test

Datum objave 31.03.2012 - Krešimir Matanović

Sensation XL

U iščekivanju HTC-ovih One modela, predstavljenih u Barceloni krajem veljače, odlučili smo testirati trenutno najveći HTC-ov model u ponudi. Sensation XL kao što mu i ime govori, smartphone je velikog formata koji neće svakome odgovarati po dimenzijama. I stvarno, neobično je bilo u ruke primiti ovako glomazan uređaj dimenzija 132.5 x 70.7 x 9.9 mm, uz masu od gotovo 163 grama. No, nakon nekog smo se vremena priviknuli, a najzaslužniji za to je bio veliki komforni ekran. Kapacitivni ekran osjetljiv na dodir je kao što smo spomenuli u uvodu, dijagonale 4.7", S-LCD tipa je te ima WVGA rezoluciju od 480 x 800 piksela s mogućnošću prikaza 16 milijuna nijansi boja. Najavljeni nasljednik One XL, također dolazi sa 4.7" ekranom no s rezolucijom od 720 x 1280 piksela. Povećanje rezolucije nipošto ne znači da Sensation XL ima loš i zrnat prikaz, nego je jednostavno standard otišao gore. Potpuno bijelo kućište testnog XL-a odaje dašak ekkluzivnosti, kakav tamniji telefoni jednostavno nemaju. Ispod ekrana se s lijeva na desno nalaze četiri na dodir osjetljive tipke, koje služe za odabir Home ekrana, odabir dodatnih podešenja, tipka za povratak na prethodni ekran i tipka za traženje. Iznad se ekrana na prednjoj strani nalazi zvučnik i prednja kamera rezolucije 1.3 Megapiksela.

Gotovo cijelu stražnju stranu pokriva poklopac ispod kojega pristupamo bateriji i utoru za SIM karticu. Ispod se "haube" ovoga modela nalazi dobro poznati hardver no s ponekom izmjenom. SoC (system on a chip) na kojem XL počiva je Qualcommov Snapdragon MSM8255 koji integrira Scorpion CPU baziran na ARM v7 instrukcijskom setu i Adreno 205 grafiku sa hardverski ubrzanim SVG-om i Adobe Flashom. I dok je originalni Sensation imao dvojezgreni Scorpion procesor koji je radio na 1.2GHz, ovaj je model "izgubio" jednu jezgru i dobio 300MHz. Smanjenje broja jezgri bi se moglo osjetiti samo u najzahtjevnijim aplikacijama, a svi kojima bi to eventualno moglo predstavljati problem imaju opciju nabavke XE modela koji i dalje ima dvojezgreni Scorpion i to na istih 1.5GHz kao i kod XL-a. XL nema SD Card slot, već ima ugrađeno 16GB memorije za spremanje sadržaja, uz 768MB radne memorije koja je na raspolaganju OS-u i aplikacijama. Sa senzorske strane XL donosi senzor ubrzanja, žiroskop, senzor blizine i kompas. Na stražnjoj se strani nalazi i glavna kamera koja ima rezoluciju od 8MP (3264 x 2448 piksela), a opremljena je sa dual-LED bljeskalicom, auto fokusom, te podržava Geo-tagging, face detection, touch focus, HDR i auto-upload. Uz mogućnost snimanja fotografija, ima i mogućnost snimanja video materijala i to u 720p kvaliteti (1280x720) sa slow motion funkcijom.

Sensation XL podržava GPRS i EDGE protokole klase 12, te HSDPA (14.4 Mb/s) i HSUPA (5.76 Mb/s) 3G protokole. Ima ugrađen WiFi modul s podrškom za 802.11 b/g/n standarde i DLNA te Wi-Fi hotspot funkcijama. Bluetooth je također podržan, a modul je verzije 3.0, uz A2DP podršku (Advanced Audio Distribution Profile). XL podržava i USB 2.0 protokol, preko jednog mini USB porta koji služi za komunikaciju ali i punjenje baterije. Taj se port nalazi s lijeve bočne strane, a uz telefon će te dobiti i bijeli AC/DC pretvarač koji se s uređajem spaja preko USB kabela s klasičnim konektorom A tipa i mini USB konektorom. Kada nije u punjaču, kabel koristimo za povezivanje s računalom. Na gornjoj se strani XL-a nalazi tipka za paljenje, tj. zaključavanje i otključavanje ekrana, te 3.5mm Jack za spajanje slušalica. Žica u kabelu slušalica ujedno služi i kao antena za ugrađeni Stereo FM radio s RDS funkcijom. Uz to spomenimo i GPS modul koji ovaj uređaj ima integriran s podrškom za A-GPS sistem (assisted).

Na desnom se boku telefona nalazi velika tipka koja služi za povećanje i smanjenje glasnoće, te promjenu profila zvonjave i vibracije. S prednje se donje strane nalazi otvor za mikrofon i tipkica mehanizma za otvaranje stražnjeg poklopca. Sensation XL dolazi jedino u bijeloj boji, koja se miješa sa srebrnim metalnim elementima. Uređaj tako izgleda vrlo atraktivno, a podjednako je privlačan i jednom i drugom spolu. Što se kvalitete izrade tiče, ona je kao i do sada kod HTC-a na vrlo visokoj razini, što smo se imali prilike i uvjeriti kada je slučajno skliznuo sa metra visine na pod. Uređaju nije bilo ništa, ogrebotina nema, a to je posebno pohvalno jer je do sada prošao kroz mnoštvo redakcija i mnoštvo ruku. Jedinu sitnu zamjerku možemo uputiti poklopcu koji se pod pritiskom malo uvija, no to nije jako izraženo. Kada je ekran u pitanju, kvaliteta slike i njegova zaštita tu imamo samo riječi hvale. Prikaz slike je odličan, oštar na cijeloj površini, boje su vrlo dobre baš kao i kutevi gledanja. Nije nam se jedino svidjela malo prevelika refleksivnost površine.

Po otvaranju aluminijskog poklopca uočavamo razmjerno veliku bateriju solidnog kapaciteta od 1600mAh koja telefonu osigurava solidno vrijeme autonomije. U praksi to znači kako će te ga u nekakvoj normalnoj upotrebu s nešto razgovora, surfanja webom (preko WiFi-a), povremenim korištenjem Bluetootha i slušanjem muzike puniti otprilike svaka dva dana. Ukoliko se pak okrenete igranju, mi smo se npr. zarazili Drag Raceom, baterija neće izdržati više od 4 - 5 sati jer su tada i CPU i GPU vrlo opterećeni. Dobro je što niti nakon par sati igranja u rukama nećete držati topao telefon. Jedina situacija gdje se pojačano grije je kada se igrate i istovremeno ga punite strujom iz utičnice. Bateriju smo testirali besplatnim battery Benchmarkom v2.6 koji je izbacio ukupni rezultat od 33969 sekundi, što je malo ispod 9.5 sati. U odnosu na druge slične uređaje ovo je vrlo dobar rezultat. S hardverske bi strane to bilo to, možemo prijeći na Android v.2.3.5 i Sense 3.5 sučelje.

Gingerbread & HTX Sense 3.5 - 1.dio

Tko je radio s Android operativnim sistemom i HTC-ovim telefonima brzo će se snaći u novom Sense 3.5 sučelju koje je logično i jednostavno za korištenje. Zaključani ekran otključavamo "potezanjem" prstena prema sredini ekrana, a na isti se način i javljamo na pozive kada je ekran zaključan. Po otključavanju otvara nam se glavni (središnji) desktop, na kojem su ikone osnovnih widgeta, sat koji je povezan s trenutnim vremenom u mjestu u kojem se nalazite (Weather widget). U donjem je dijelu izbornik koji nas vodi do svih aplikacija, aplikacije za telefon i tipka za uređivanje radne površine, izgleda itd. Osnovnih je desktopa sedam, a na donjem luku vidite položaj na kojem ste trenutno. Na svakom od desktopa možete grupirati ikone po vlastitim željama.

Osim standardnog lockscreena, HTC nudi još četiri, a svaki je podjednako zanimljiv i lijep. Izbor različitih satova je vrlo velik, te je moguće izabrati između njih čak 11. Personalizacije su dakle odlična stvar kod Sense 3.5 sučelja i svatko bi trebao pronaći nešto za sebe. HTC je najavio i službenu mogućnost nadogradnje na novi Android v.40, tzv. Ice Cream Sandwich, a s njime će doći i novi Sense.

Podešenja su naravno standardnog "Android" rasporeda, a u sistemskim informacijama vidimo koja je verzija OS-a instalirana, koje HTC sučelje, a tu su naravno i podaci o raspoloživom prostoru na uređaju. Korisnik kao što vidimo ima na raspolaganju oko 10GB prostora, što bi trebalo biti dovoljno za većinu potreba. Negativno je naravno što nema nadogradnje memorije pa se "zapeli" s onime što ne tvornički ugrađeno.

Po aktivaciji defaultnog Google Marketa, automatski nam se instalirao novi Google Play, koji je evolucijski korak naprijed i objedinjuje Android Market, Google Music i Google Books usluge. Funkcionalnost Play-a je vrlo dobra, a tražilica je kao i do sada odlična. Aplikacija je naravno bezbroj i onih odličnih ali naravno i katastrofalno loših.

Kao što smo spomenuli, Sensation ima 8Mpix stražnju kameru i 1.3Mpix prednju koje kontroliramo pomoću Camera widgeta. Kontrole kamere su logične i dobro raspoređene, sa brzim linkom na galeriju i dostupne efekte u vrhu ekrana, te glavnim izbornikom u dnu. Fotografiramo dodirom na srednji "gumb" na glavnom izborniku, a tu naravno se nalazi i Rec tipka kada smo u Video modu. "Slider" za softverski zoom je lijevo (ili dolje ako rotiramo). U glavnom izborniku podešavamo funkcije kamere, a moguće je odrediti slikamo li s vremenskim odmakom ili ne, zatim podešenja slike, balans bijele boje, ISO, rezoluciju, trajanje pregleda slike te odabir želimo li koristiti Widescreen rezoluciju ili ne.

Kada je riječ o kvaliteti slika ne možemo reći da smo do kraja zadovoljni. Slike će u pravilu biti kvalitetne jedino ako imate vrlo mirnu ruku te ako su uvjeti za fotografiranje savršeni. Daleko je ova Sensationova kamera od npr. one na iPhone-u 4S. Jedino čime smo bili koliko toliko zadovoljni je u macro načinu slikanja, no i tada uvjeti (osvjetljenje) moraju biti vrlo dobri. Dvije LED-ice koje služe kao Flash, vrlo su jake i dobro će osvijetliti prostor ispred sebe, no slikanje s flashom ipak ne preporučujemo zbog prevelike ekspozicije. Ni u snimanju se videa Sensation XL nije najbolje snašao.

Gingerbread & HTX Sense 3.5 - 2.dio

Na posljednjem je destopu widget za brzo paljenje/gašenje mreža, jačine osvjetljenja itd. Izbornik za personalizaciju je kao što vidimo vrlo jednostavan a mogućnosti su praktički beskonačne. Nama su se iz izbora Widgeta posebno svidjeli Weather s animacijom trenutnog stanja te Flashlight kojeg je moguće koristiti u tri različita intenziteta. Dvije pozadinske LED-ice daju vrlo jaku svjetlost te je XL vrlo upotrebljiv kao rasvjetno tijelo - barem dok ne "iscuri" baterija :)

Predinstalirano na uređaj dolazi i mnoštvo korisnik aplikacija, pa ćemo kroz nekoliko sljedećih redaka proći kroz neke od njih. Googleova potpomognuta navigacija radi odlično, čak toliko dobro da će te moći isključiti i svoj navigacijski uređaj u automobilu, a korisna je svakako tražilica mjesta na karti u vašoj okolini. U Hrvatskoj to naravno dobro radi samo u najvećim gradovima, dok je vani to znatno bolje.

Uz standardan kalendar, tu je i kalkulator, FM Radio, muzički Player i Voice Recorder. S obzirom da je XL Beats telefon, možemo slobodno reći kako je odlična alternativa Sonyevim Walkmanima, a kvaliteta zvuka koja izlazi iz njegovih zvučnika je na vrlo visokoj razini. U njega dolaze i iBeats slušalice, koje nažalost u našem testnom paketu nisu bile. Stoga smo koristili Verbatimove Sound Isolating Earphones koje su također sa XL-om radile odlično. Ipak, najimpresivnije je usporediti ovaj i neki drugi uređaj u reprodukciji glazbe preko ugrađenog zvučnika. Trenutno nam je na testu HTC-ov model Radar koji je po tom pitanju znatno lošiji. Voice Recorder u skladu s ugrađenim mikrofonom radi odlično i jako dobro "hvata" zvuk i s udaljenijeg izvora.

Pretraživanje glasom je moguće pokrenuti i preko velike bočne desne tipke, a kako bi bili zadovoljni pronađenim govoriti morate sporije i vrlo razgovjetno. I premda XL ima komfornih 768MB radne memorije, Task Manager je jedan od najkorisnijih alata na XL-u. Nije nam se često desilo da bi ostali bez memorije, no kada jesmo tipka Kill all je poslužila odlično :) Kada je uređaj spojen na računalo i nakon instalacije upravljačkih programa, daje nam se na izbor korištenja Charge only te Disk Drive opcija, ali i HTC Sync, USB tethering (računalo ili neki drugi uređaj dobiva pristup internetu preko telefona) te Internet passthrough funkcija (telefon je na internetu preko računala).

I za kraj smo ostavili dva benchmarka. CF-Bench u svojoj besplatnoj verziji izmjerio je performanse XL-a i usporedio ih sa sličnim smartphoneima. Ne može naravno parirati dvojezgrenim modelima, no mi u radu s ovim uređajem nismo naletjeili niti na jednu aplikaciju koja bi patila od činjenice da ima samo jednu CPU jezgru ili nešto stariju Ardeno 205 grafiku. Jedino gdje smo stvarno vidjeli da se muči, je pri radu s glomaznim PDF datotekama. Drugi je benchmark biti BenchmarkPi a s obzirom da druge androide nismo testirali nemamo ga s čim usporediti, nego to ostavljamo vama koji želite znati kakav je vaš uređaj u odnosu na Sensation XL. Za kraj recimo samo da kako se i ostali Android telefoni mogu rootati, takav je slučaj i s ovim. Svi koji imaju takve ambicije, sve će informacije pronaći na uvijek pouzdanim XDA Developers forumima.

Zaključak

I premda smo do sada vidjeli i radili s raznim HTC-ovim telefonima, ovaj nas je najviše zadovoljio. Za početak kvaliteta zvuka je nenadmašna, a velika 4.7" radna površina je odlična za surfanje webom, igranje igara, pregledavanje dokumenata i ostalog. Dizajnerski je XL vrlo dobro riješen, a kvaliteta materija i kućišta je visoka - kakva uostalom i treba biti u visokoj klasi telefona. Hardverska je baza, premda po današnjim standardima već malo zastarjela, ipak dovoljno moćna i nismo se našli u situaciji da nam fali "konjskih snaga". Ekran je kao što smo rekli vrlo dobar, kako u primanju naredbi tako u kvaliteti slike, a tek bi mu manu našli u malo nižoj rezoluciji za tu dijagonalu. Autonomijom smo također bili vrlo zadovoljni i u prosjeku smo ga morali puniti svaki drugi dan. Najveći nedostatak ovoga uređaja je kamera. Kako kod snimanja fotografija, tako i videa, uvjeti moraju biti idealni kako bi bili zadovoljni kvalitetom. Ukoliko vam je kamera najbitnija na telefonu, ima drugih uređaja koji to rade bolje.

Što se Gingerbreada i Sense 3.5 sučelja tiče tu također imamo samo pohvale. Gingerbread kao takav sa svim svojim prednostima i manama nećemo puno komentirati, možemo samo reći kako na ovom telefonu radi vrlo glatko. Sense 3.5 je unaprijeđena verzija dosadašnjih sučelja i kao što smo vidjeli donijela je neke novine, dok će se naravno dodatna poboljšanja donijeti novo 4.0 sučelje i ICS na koji će se XL i službeno moći nadograditi.

I za kraj financije. U slobodnoj se prodaji ovaj uređaj može naći po cijeni od 4.700 - 5.000 kuna što je pozamašan iznos. No, s obzirom na njegov ipak solidan hardver, skoru mogućnost nadogradnje na ICS, odlične audio mogućnosti i veliki komforan ekran koji graniči s tabletima, i uz sve ostalo viđeno u ovome testu svakako ga možemo preporučiti. I unatoč činjenici kako nas je razočarao po pitanju općih performansi kamere. Ako je cijena u slobodnoj prodaji visoka, uvijek postoji mogućnost nabavke preko nekog od teleoperatera pri čemu se može proći jeftinije.