Huawei P9 test

Datum objave 09.11.2016 - Sanja Ledinek

P9 - prvi dio

huawei_p9_1

Ovih dana, testirajući nosive modne gadgete, usput smo testirali Huawei P9 kompaktni pametni telefon kojim se ove godine kineski proizvođač želio približiti LG G5, HTC 10, Galaxy S7 top modelima i dodatno etablirati među najveće brandove u svijetu pametnih telefona. Jedna od prodajnih marketinških točaka je uključivanje poznatog Leica brenda u posao oko kamera, ali ostalo je i dalje veliko pitanje u kojoj je mjeri Leica  bila uključena u razvoj dvojnog sustava fotoaparata. Huawei nije susretljiv s tim informacijama. No, ostavimo to sada po strani i idemo vidjeti što smo sve otkrili našim testiranjem rada Huawei P9.

huawei_p9_2

Specifikacija Huawei P9 (EVA-L09)
  • Dimenzije:  145 x 70.9 x 6.95 milimetara
  • Masa: 125 grama
  • Zaslon: LCD (TFT / TFD)  IPS NEO, 5.2 inča, 1920 x 1080 piksela, 424 ppi,  16,7  M boja
  • Operativni sustav: Android 6.0.1, Marshmallow, Emotion UI 4.1
  • Procesor: HiSilicon Kirin 955 ( 4 x 2.5 GHz Cortex-A72 + 4x 1.8 GHz Cortex-A53)
  • GPU : Mali-T880 MP4
  • Memorija:  3 GB RAM i 32 GB  interne memorije + microSD do 128 GB
  • Kamere: primarna DUAL 12 MP, Full HD, f/2.2, 27 mm, Leica optika // prednja 8 MP, Full HD, Dual tone LED bljeskalica, RAW podrška
  • Baterija: Li-Po neodvojiva 3.000 mAh
  • Povezivost: WiFi: 2,4 g / 5 G / b / g / n / ac sa WiFi Direct;  Bluetooth 4.2; USB Tip-C (Speed 2.0);NFC; Link + 2,0 (Signal + Roaming +, WIFI + 2,0), GPS
  • SIM: Nano SIM
  • Mreže 4G: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B12 / B17 / B18 / B19 / B20 / B26 / B28 / B38 / B39 / B40, 3G: B1 / B2 / B4 / B5 / B6 / B8 / B19, 2G: 850/900/1800/1900 MHz
  • Ostalo: HD Voice, DLNA, Miracastom
  • Dostupne boje: Ceramic White, Haze Gold, Rose Gold, Titanium Grey, Mystic Silver, Prestige Gold
  • Pakiranje: USB kabel koji ima s druge strane standardni USB-A ulaz što znači da nema potrebe za kupovinom dodatnog adaptera,  brzi vodič, iglica za SIM i SD, slušalice ali nema brzog punjača.
Dizajn

huawei_p9_4

Huawei P9 je napravljen od materijala s minimalnim toksičnim utjecajem na okoliš i ljudsko zdravlje, nositelj je UL110 standarda. Ima tanko jednodijelno aluminijsko kućište blago zaobljenih kutova s plitkim skošenim bridom uz rubove na obje strane. Odlično leži u ruci. Rad jednom rukom nije problem. Mala zamjerka ide završnoj obradi koja može uzrokovati klizanje i ispadanja iz ruke kod malo nespretnijih korisnika. S druge točke gledišta, izbjegnuti su ružni vidljivi otisci prstiju.

huawei_p9_8

Raspored ulaza i fizičkih tipki je standardan. Na desnoj strani su tipke jasnog hoda za reguliranje glasnoće i uključivanje/isključivanje rada, dok je na suprotnoj strani ladica za nanoSIM i microSD kartice. Uz SIM iglicu ili spajalicu iskače dosta lako.

huawei_p9_10

Vrh je gotovo prazan. Tu je samo drugi mikrofon s poništavanjem šuma. Donji dio kućišta smješta 3,5 mm audio ulaz, mikrofon, USB Type-C (2.0) sučelje (nema obrnutog polariteta i čistih petljanja) i mono zvučnik. Zvuk nije ništa posebno iako nema izraženu distorziju pri maksimalnom volumenu. Okretanjem uređaja na stražnju stranu odmah upada u oči staklena površina s natpisom Leica Summarit H1: 2.2 / 27 ASPH, dual kamera, LED bljeskalica s temperaturom boje i laserski fokus. Nešto niže je četvrtasti senzor otiska prsta. Osim za identifikaciju može se programirati za pristup aplikacijama, zaustaviti alarm, prikazati zaslon obavijesti odgovoriti na poziv, snimiti fotografiju ili videozapis, te gestama klizanja listati fotografije u Galeriji.

huawei_p9_6

Brzina otključavanja nije brzine svjetlosti, ali je otključavanje pouzdano. Plastične trakice za neometani rad antena umetnute su u kućište postupkom ubrizgavanja (nano-injection). Elegantno su izvedene. Ne bodu previše u oči. Prednja strana ekrana, a čiju proizvodnju potpisuje Japan Display, je pokrivena 2.5 D staklom kako bi prelasci jagodicama prstiju bili što ugodniji. Zaštićena je Gorilla Glass 3 tehnologijom zaštite od ogrebotina. Prema vrhu je standardan skup senzora, prednja kamera i slušalica za razgovore u kojoj se skriva LED indikator obavijesti. Zvuk u slušalici je uravnotežen.

huawei_p9_5

Zaslon je dijagonale 13,21 cm (širine 6,48 cm i 11, 51 cm visine) što se u kontekstu današnjih pametnih telefona kod kupaca smatra jednom od najviše željenih veličina. Okvir oko zaslona nije reprezentativno tanak, vidjeli smo tanje, pa tako čini udio od 72,5 % prednje površine. Dodatno mu umanjuju vidljivu površinu Android navigacijske tipke. Usput, rade savršeno u redu, može im se promijeniti redoslijed ili dodati četvrta tipka. LCD je IPS TFT matrice poboljšane Neo tehnologijom koja nudi bolji prikaz crne boje kako bi se što više približio AMOLED ekranima. Rezolucije je 1080 × 1920 piksela. Danas, kada svi svojim top modelima hrle prema 2K/4K rezoluciji (jer VR je zakucao na vrata), P9 zaostaje po tom pitanju. Dovoljno je oštar sa svojih 427 piksela po inču i maksimalne svjetline 480 cd / m². Iako konkurenti LG G5 i Galaxy S7 imaju bolju svjetlinu, svojim parametrima osigurava dobru čitljivost na suncu. U ekstremnim kutovima gledanja vidi se blago izobličenje boja i plavkasti ton. Prisutna je mogućnost podešavanja prikaza boja na toplije ili hladnije tonove u postavkama. Preciznost i odziv su odlični. One koji žive u hladnijim podnebljima razveselit će što je uključen način rada za rukavice. Hardver

 huawei_p9_7

Hardversku osnovu čini Huawei HISILICON Kirin 955 SoC s dva  klastera po četiri ARM procesorske jezgre (4x Cortex-A72 na  2,5 GHz i  4x  Cortex A53  na 1,8 GHz (big.LITTLE)) u kombinaciji s ARM Mali-T880 MP4 grafičkim procesorom na 900 MHz.  Rade upareni s dvokanalnom 3 GB radnom memorijom LPDDR4 ili 3 kontrolera i 32 GB eMMC interne memorije. Korisnički je dostupno 23 GB proširivih memorijskim karticama do 128 GB, a što je kapacitet na koji smo već navikli kod takvih modela. Karticu ne možete na uobičajen način formatirati da radi kao puna memorija, odnosno na koju bi mogli staviti aplikacije. Možete samo odrediti ciljnu mapu za slike i video i neke podatke aplikacija. Svakako treba spomenuti INTELLISENSE I5 koprocesor, zadužen za obradu podataka iz žiroskopa, pedometra i ostalih senzora. Svoj posao obavlja sasvim u redu. Za vrijeme testiranja nismo osjetili pad performansi kod obavljanja svakodnevnih zadataka jer je sustav prilično optimiziran. Ali kod instaliranja velikih aplikacija poput igara, surfanja Internetom na više otvorenih kartica,  RAM pokazuje usko grlo.  Pokretanje najzahtjevnijih igara nije problem, ali javljaju se trzaji za vrijeme igranja kao posljedica manje snažnog GPU-a. No, to je već poznata stvar. Na nekim je testovima zauzeo je relativno visoku poziciju, no ipak nije na razinu današnjih flagshipa.  Prije nego pogledate rezultate dobivene mjerenjem, nadodali bi da smo odabrali ova mjerila jer su u posljednje vrijeme nadograđena novim algoritmima i autori nisu skloni manipulacijama kao npr. Što je slučaj s AnTuTu Benchmark testom.

huawei_p9_3

Od bežičnih modula ništa ne nedostaje. Na popisu su  GPS, Bluetooth 4.2 LE,  NFC,   Wi-Fi 802.11  b / g / n/ ac , WiFi + (automatsko prebacivanje  između Wi-Fi i mobilne mreže  u potrazi za najboljim mrežnim signalom),  Signal + (primanje signala u svim smjerovima) i Roaming +.  Nema problema s uparivanjem bilo kojeg Bluetooth pribora ili navigacijom. Moduli rade kao što se očekuje kod jednog top modela.  Nemamo primjedbi. Baterija Baterija je Li polimer,  kapaciteta 3 000 mAh i većina korisnika ne bi trebala imati problema s autonomijom od jednog dana na preporučenim optimalnim postavkama potrošnje energije.  Ako ste aktivni korisnik poput nas,  dobro je biti spreman za  punjenje baterije i tijekom dana.   Softver uključuje niz štednih alata poput odabira razlučivosti zaslona na 720p,  kao i ručno upravljanje koje aplikacije mogu raditi u modu niske potrošnje.  Proces punjenja od nula do 100 posto traje 2 sata i 25 minuta s isporučenim ispravljačem od 5V / 2A. Ne podržava brzo punjenje kao neki drugi uređaji pomoću isporučenog punjača.

P9 - drugi dio

Softver

huawei_p9_20 huawei_p9_11 huawei_p9_12 huawei_p9_13

Testni Huawei P9 radi na Androidu 6.0 Marshmallow globalnoj/Euro verziji sustava (EVA-L09C432B182), dopunjenom grafičkim sučeljem EMUI 4.1. To što inačica firmwarea nije najnovija ne bismo uzeli kao nedostatak, no i nakon nekoliko mjeseci razina sigurnosne zakrpe je ostala od 1.ožujka 2016. što ukazuje na manju sigurnost osobnih podataka. Postoji samo jedan prečac izravno na zaključanom zaslonu, a to je fotoaparat. Budući da se kamera može pokrenuti i dvostrukim pritiskom prema dolje na tipku glasnoće, prečac nam nema previše smisla. Kao kod većine pametnih telefona moguće je kontrolirati što je vidljivo na zaključanom zaslonu. Korisničkom sučelju omogućeno je mijenjati dizajn. Za preuzimanje novih tema morate se prijaviti s Huawei ID. Obavijestima se pristupa povlačenjem prsta prema dolje od vrha zaslona, a osnovnim alatima (kalkulator, svjetiljka, opet kamera) povlačenjem prema gore od dna ekrana. Bilo bi lijepo kad bi postojala opcija prilagodbe aplikacije za korisnike.

huawei_p9_14 huawei_p9_15 huawei_p9_16 huawei_p9_17

Sviđa nam se što sve aplikacije sustava dijele isti izgled ikona i što se koriste ikone u boji aplikacija na statusnoj traci za obavijesti, a ne generičke crno-bijele ikone. Jedna od ugrađenih značajki je sposobnost za pokretanje aplikacije dodirom zaslona crtanjem slova, ali je ograničena na slova C, E, M i W, odnosno četiri aplikacije. Imate li manje ruke i kada želite da vam je zaslon „malo manji“, prelaskom prstom lijevo ili desno na navigacijskoj traci ćete UI smanjiti za 30% i tako pozicionirati na željenu stranu pametnog telefona. Dobra vijest je da je Huawei  smanjio broj unaprijed instaliranih aplikacija koje dolaze s uređajem. Od predinstaliranih aplikacija dolaze Gmail, Google+, Facebook, Twitter, Bilješke, Backup, Kingsoft Office, Upravitelj telefona koji nudi korisne informacije o bateriji i dopušta kreiranje liste s filterom protiv uznemiravanja itd.

huawei_p9_19 huawei_p9_21 huawei_p9_22 huawei_p9_23

Prisutan je prilično robustan stupanj kontrole aplikacija, pa obično neki korisnici imaju problema sa stizanjem na vrijeme WhatsApp ili Viber poruka. Sve dok im se u postavkama ne da dozvola za spajanje na Internet u pozadini i mogućnost prikaza obavijesti na zaslonu, problem ostaje. Isto tako, ako ste zainteresirani da imate određeni zvuk za svaku IM aplikaciju, potrebno je odabrati melodiju unutar izbornika. Inače, reproducira se zvuk izabran kao zvuk sustava.

huawei_p9_24 huawei_p9_25

Huawei tipkovnica ima podešavanje visine, način jednoručnog unosa, Swype geste, podršku za rukopis itd. Ako vam nije po volji, uvijek ju možete zamijeniti drugom iz Google Play trgovine. Surfati možete ugodno uz Chrome web preglednik. Ipak, predlažemo da to činite uz neki laganiji preglednik jer uređaj ipak ima 3 GB RAM-a koji se brzo napune. Kamere

huawei_p9_30

Prednja kamera je 26 mm širokokutnog Sony IMX179 Exmor 8 MP senzora. Na snimljenim selfijima vidljivi su detalji i nećete se posramiti objaviti fotografije na Instagramu ili Facebooku. No, alat za ljepotu trebalo bi izbjegavati jer  je algoritam  vrlo agresivan i izgledat ćete kao da imate 5 kg šminke ili , bolje rečeno, neprirodno poput lutke. Glavna kamera je opremljena Leica Summarit H 1: 2,2 / 27 APSH dvostrukim setom od šest leća debljine 4,5 mm, žarišne duljine od 27 mm u kombinaciji dva IMX286 12 MP Sony senzora (1.25μm). Jedna kamera snima standardne RGB fotografije, druga crno-bijele za poboljšanje ekspozicije i kontrasta, a konačan rezultat je jedna fotografija. Fotografije se spremaju u .jpg i u DNG RAW formatu. Kamere rade u kombinaciji LED bljeskalice i hibridnog sustava automatskog izoštravanja što uključuje određivanjem kontrasta putem lasera i kroz određivanje dubine do stereoskopije. Nudi se automatski način snimanja i Pro photo za napredne korisnike. Omogućuje ručno podešavanje ekspozicije, brzinu zatvarača (1 / 4 000 do 32 sekunde), svjetlinu, balans bijele boje, ISO ( od 50 do 3200), i vrstu fokusa (blizu / daleko).

huawei_p9_26 huawei_p9_27

Osnovni izgled sučelja aplikacija je tipičan za većinu istih u pametnim telefonima. Mišljenja smo da sučelje ima nespretno riješen pristup načinima snimanja. Naime, uređaj se mora držati u portretnom načinu rada, što nije praktično budući da fotografiramo držeći uređaj vodoravno. Međutim, ima još jedan problem s orijentacijom. Niti jedan tekst za promjenu postavki također nema automatsku orijentaciju UI.

 huawei_p9_29

Fotografije možete snimati u 12 MP rezoluciji samo u omjeru 4:3. Kod snimanja u omjeru 16:9 ili 1:1 se rezolucija spušta na 9 MP.  Vjerojatno će se mnogima svidjeti DOF mod koji omogućuje nakon što je fotografija snimljena promjene točke fokusa za stvaranje zamućenja pozadine uz zadržavanje glavnog objekta izoštrenog u fokusu. Pri tome algoritam simulira otvor blende od f / 0.95 – f / 16 i mogu se staviti različiti filteri. Učinak zamućenja pozadine je vrlo agresivan. [embed]http://imgur.com/vEeCe7e[/embed] [embed]http://imgur.com/FfJER9B[/embed] Što se tiče kvalitete snimljenih fotografija, većina slika (jer ima zamućenja) pokazala je oštar fokus, točnu ekspoziciju, dinamički raspon i dobar balans bijele boje u dobrim svjetlosnim uvjetima okoline. Crno-bijele fotografije pružaju više detalja nego one u boji što je posebno vidljivo na višim ISO vrijednostima. [embed]http://imgur.com/jsOhUWt[/embed] Ipak, tvrdnja da će kombinacijom oba fotoaparata slika  dobiti najviše detalja nije u potpunosti točna. Izgleda da 14 bitni dual ISP, čija je propusnost do 960 MP/s, iako pruža dovoljno snage za brzo fokusiranje i snimanje fotografija, ipak nema IMAGESmart5.0 algoritam najbolje optimiziran s mogućnostima modula kamere. Iako svi pametni telefoni imaju problem snimanja fotografija pri slabom osvjetljenju, ne samo u mraku već i u zatvorenim ili otvorenim prostorima s limitiranom količinom svjetla, tako i P9. Dodatno mu stvar otežava nedostatak optičke stabilizacije. Naše iskustvo tijekom testiranja uređaja i dosadašnji usporedni testovi su pokazali da je u tom pogledu konkurencija bolja. [embed]http://imgur.com/GY91ylt[/embed]

P9 može snimati video do 1080p rezolucije. Prilikom snimanja videa treba pripaziti da prebacite zadanu kvalitetu sa 720p u 1080p (16: 9, stereo, 60 fps) za dobivanje prilično dobrih rezultata. Dobro, to još uvijek nije 4K, ali video će izgledati puno bolje nego snimljen na 720p. U biti, potonja rezolucija je dobra za snimanje videa na 120 fps. U video zapisima osjeti se nedostatak optičke stabilizacije. [embed]http://imgur.com/ZX8U9qZ[/embed] Ukupno gledajući, većina korisnika bi mogla bit zadovoljna rezultatima snimljenih fotografija i videa na automatskim postavkama. Nije zamjena za DSLR, ali osobe kojima treba visoka kvaliteta digitalnih fotografija sigurno neće snimati pametnim telefonom.

P9 - treći dio

Rezultati testova [ichart headers="ID,Total" title="PCMark Work Performance" htitle="Score"  labels="Huawei P9,HTC 10,Sony Xperia Z5,Sony Xperia Z5 Premium,LG G4,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z3,Sony Xperia Z3 Compact,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,HTC Desire 626,LG G4 Stylus,Coolpad Modena,Prestigio Grace" values="6259,5840,5192,4860,4500,4394,3766,3743,3440,3400,3396,3161,2901,2243" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0" max="6500"] P9 ima odlične ukupne performanse koje kao što vidimo nadmašuju i HTC 10. [ichart headers="ID,Total" title="3DMark Ice Strom Unlimited" htitle="Score"  labels="Apple iPhone 7,Apple iPhone 6S, Sony Xperia Z5,Dell Venue 8 7840,HTC One (M8),Sony Xperia Z2,Sony Xperia Z3 Compact,Huawei P9,LG G4,Sony Xperia Z3,Samsung Galaxy S5,Sony Xperia Z Ultra,Sony Xperia Z1" values="37129,28020,27014,20308,19753,18764,18576,18424,18277,17881,17731,17124,17112" colors="green,green,green,green,green,green,green,purple,green,green,green,green,green" height="600" min="0" max="38000"] GPU nije na visini zadatka i u razini je sa starijim Adreno 418 i 330 GPU-ima. Zaključak

huawei_p9_31

Huawei P9 nudi dobro korisničko iskustvo i odličan je prikaz razvoja Huawei pametnih telefona u pravom smjeru. Dobro izgleda, GPU malo kvari dojam korisničkog iskustva za zahtjevne operacije, ali i 3 GB RAM-a su usko grlo. EMUI 4.1 nije baš po svačijem ukusu ili navikama, možda će neke smetati neki njegovi hirovi, te što su postavke i kontrole na razini sustava zakopani nekoliko slojeva duboko, uglavnom u naprednim postavkama. Ako ste u potrazi za uređajem elegantnog izgleda s  dobrim skenerom otiska prsta, podrškom mikroSIM kartica, odličnom telefonijom,  jedinstvenim iskustvom fotoaparata i ne treba vam 4K snimanje video zapisa, P9 je vrijedan razmatranja. Dolazi s tri godine jamstva što nije zanemarivo u odnosu na konkurenciju. Cijena mu se na hrvatskom tržištu u ovome trenutku kreće od oko 4.000 kn pa na više, što je u skladu s konkurencijom.