IBM T43 prijenosnik

Datum objave 28.04.2005 - Ozren Žagmešter

Uvod

Nakon male pauze evo nas opet u društvu prijenosnih računala. Ovaj put smo isprobali IBM ThinkPad T43 koji spada u kategoriju poslovnih notebook računala. IBM T43 nasljednik je uspješnog T42 i od njega se ne razlikuje baš previše jer se radi samo o obnovi modela koji (naravno) donosi poboljšanja u performansama zahvaljujući novijoj platformi i procesoru. Ipak, nekih novosti svejedno ima.

Poslovni prijenosnici su na papiru vrlo slični mainstream notebook računalima - snaga procesora i slične stvari su uglavnom jednake. No, cijena im je često znatno viša jer se radi o prijenosnicima koji su bogatiji featurima te jednostavno kvalitetnije napravljeni. Kod nas se često jako lagano može vidjeti razlika u položaju između zaposlenika u nekoj tvrtki upravo po tome koji notebook koriste. Autor ovih redaka je dosta vremena proveo u jednoj takvoj tvrtki pa se još sjeća kako je većina običnih zaposlenika hodala okolo sa HP mainstream prenosnicima dok su IBM-ovi serije T bili rezervirani samo za "diše".

IBM T43 koji smo mi isprobali došao je sa Pentium M 745 procesorom (takt 1.86GHz), 512MB memorije i diskom od 60GB. Osim toga oprema se sastojala od 56k V.92 modema, Bluetootha, IrDA-e, Firewirea, Gigabit LAN i WiFi-a. Što se tiče grafike, radi se o ATi Mobility Radeonu X300. Model koji smo mi isprobali došao je sa 15" ekranom čija je rezolucija 1024x768.

Čista IBM klasika

Monitor je inače solidne kvalitete no rezolucija od 1024x768 nije baš idealna - ipak rađe imamo nižu rezoluciju koja je upotrebljiva, nego neki nešto tipa 1400x1050 za koji vam treba mikroskop, large fonts, dalekozor i teleskop da bi ste nešto vidjeli pročitati. Pogotovo što large fonts u Windowsima ni dan-danas nije napravljen baš 100% kako bi trebalo.Kvaliteta izrade samog notebooka je inače odlična, kao i kvaliteta plastike. Nažalost, ljepota nije vrlina IBM-ovih računala - ne možete imati baš sve. Ipak najgora stvar vezana uz izlgled i korištene materijale je crna boja na koju se prašina skuplja da to nije normalno. Nakon par sati na stolu računalo će izgledati kao da je već u upotrebi godinama i kao da mu je korisnik netko tko nije čuo da se stvari mogu i čistiti.

Što se srca računala tiče, tu je situacija očekivana - Pentium M sa 2MB-a cache memorije je ono što pokreće cijelu stvar. Uz njega je tu još 915GM platforma sa podrškom za DDR2 memoriju i PCI Express. Intelov čipset garantira stabilan rad i tu stvarno sa T43 nije bilo problema. IBM je T43 opremio i dodatnom grafikom u vidu ATi Mobility Radeona X300. Po nama je ovo odličan odabir jer integrirana GMA900 nije neka sreća a nešto jače od X300 stvarno nebi smjelo biti potrebno nekom poslovnom čovjeku, pa čak i za trenutke relaksacije za vrijeme dugog leta (čitaj: za igranje neke manje zahtjevne igre).

Opis

Postoji par stvari koje su realno najbitnije za prijenosna računala - dobar ekran, dobra tipkovnica, ergonomija i autonomnost. Ekran smo već popratili, a sad je vrijeme da prokomentiramo ostatak. Tipkovnica na T43 je stvarno dobra i vrlo brzo ćete se priviknuti na nju pa makar inače koristili i "divlje" stvari poput MS Natural Keyboard. Osjećaj dok se tipka je vrlo dobar i tipkice su ugodne za prste. Još bitnije je to da su tipke dobre veličine, uključujući i Enter tipku čijih dimenzija se nebi posramile i neke desktop tipkovnice.

Ugodna tastatura

Situacija sa zamjenom za miš je još bolja jer IBM (opravdano) nikada nije šljivio touchpad niti pola posto - tu je umjesto njega TrackPoint. TrackPoint je izvrsna stvar i svjetlosne godine ispred bilo kakvog touchpada po pitanju preciznosti i lakoće upravljanja. Sa TrackPointom čak ni editiranje slika u Photoshopu nije problem. Jednostavno ukoliko ste vlasnik T43 prenosnika, dodatni miš vam nije nužnost. Dapače, ukoliko ste jedan od korisnika koji puno koristi miš ali ne i kombinacije tipki za neke radnje, kombinacija TrackPointa i tipkovnice biti će vam najbrža jer nije potrebno skidati ruku sa tipkovnice da se nešto napravi sa pointing uređajem.

Iako je ergonomija za tipkovnicu i pointing device riješena savršeno, isto se ne može reći za ostatak priče. Prva glupost je smještaj VGA konektora na desnu stranu računala. Puno je bolje kada se VGA konektor nalazi sa uobičajene zadnje strane no najgore je to što T43 zbog ovakvog rješenja nema niti jedan USB port sa desne strane. Iako nemamo ništa protiv ljevaka (među kojima jebtw. i autor ovih redaka), činjenica je da ogromna većina korisnika miš koriste sa desnom rukom. Kako na T43 nema USB portova sa desne strane, kabel od miša mora ići sa lijeve strane i pri tome se još "potući" sa kablom od napajanja (jer se utor za napajanje nalazu sa zadnje strane). Ovako nešto je najgore moguće riješenje pogotovo što većina mišonja namijenjenih prijenosnima računalima imaju dosta kratki "žnjoru".

Konektori s desne strane

Na lijevoj strani se pak nalazi većina konektora što je OK. Nažalost, kao što smo već i rekli, tu se nalaze i jedini USB portovi, njih svega dva. Kada se uzme u obzir da će proječan korisnik vjerovatno koristiti bar miš i USB key jasno je da portova fali. Nakon što uključite miš i USB key možete zaboraviti na stvari poput eksternog TV tunera, COM porta koji ide preko USB-a i sličnih stvari. IBM inače nudi rješenje u vidu USB huba no po nama je to smiješno - samo vam još fali koja dodatna kutijica da smeta računalu čija glavna osobina bi trebala biti prenosivost...

Konektori s lijeve strane

Sve u svemu nismo zadovoljni. Inače sve ove boljke nisu ništa novo jer je ista situacija i sa T42. Što će reći da je vrijeme da se IBM trgne i napravi poptpuno novi model T-serije i prestane raditi face liftinge. HP je bio legendaran po tome kako nisu ništa mijenjali pa se danas pitaju gdje im je nestao dominantan tržišni udio.

Zadnja strana

Što se tiče težine, T43 teži oko 2.75kg što je po nama malo previše. Na papiru se razlika izmđu 2.4 i 2.75kg ne čini previše no u stvarnom životu je priča sasvim drugačija. Ukoliko okolo nosite notebook nakon par sati se razlike od par sto grama počinju itekako osjećati a kako vrijeme prolazi situacija postaje sve gora i gora dok napokon ne padnete na pod i izdahnete od napora. Sa druge strane dojam popravlja činjenica da je hlađenje na T43 jako dobro riješeno i da je stroj i pod punim opterećenjem vrlo tih.

Dodatne fore i test konfiguracija

Na T43 je IBM ugradio još par svojih originalnih stvari/featura. Kao prvo tu je Active Protection System zaštita za hard disk koja sprečava fizička oštećenja uključenog diska prilikom jakih udaraca, padova i sl. Nećemo ulaziti u detalje kako smo dotični feature isprobali ali možemo reći da stvar funkcionira i da što se hard diska tiče nema zime prilikom padova s manje visine. Naravno, ova zaštita neće spasiti T43 ukoliko vam se strašno igra nogomet a lopte nigdje na vidiku - no za većinu situacija ova taštita je dovoljna.

Acess IBM

Druga zanimljiva stvar je Rescue & Recovery koja funkcionira čak i nakon napada nekog opasnog virusa ili brisanja neke od ključnih dadoteka bez kojih Windowsi ne mogu (bootati). Na računalu se nalazi velika plava tipka na kojoj piše "Access IBM" koju treba pritisnuti prilikom bootanja. T43 će tada učitati ugrađeni Linux utility koji vam omogućava da napravite par zgodnih stvari. Uz pomoć programa koji su sadržani u ovom utilityu možete napraviti diagnostiku računala a uz to nudi i file manager funkcije da možete prebaciti ključne datoteke na nešto poput USB Flash diska. Tu je i Opera browser da se možete spojiti na Web i skinuti neke patcheve (npr. patcheve koji vas spašavaju od virusa koji vole gasiti vaše računalo i sl.). Krasno je i to što putem Access IBM možete vrlo jednostavno povući originalnu instalaciju Windowsa (doslovno u tren oka) ukoliko ste je nekako uspjeli uništiti. Mana cijele stvari je ta što zauzima mjesto na hard disku tako da kada kupite neki IBM notebook morate znati da vam on realno dolazi sa manje prostora na hard disku nego što bi se naoko očekivalo. Po nama IBM-ov recovery vrijedi puno više nego gubitak prostora na disku no uvijek ima kupaca koji će se žaliti jer će odmah primjetiti manjak mjesta dok druge strane za recovery nisu ni čuli.

IBM je poradio i na securityu što je i za očekivati jer se radi o poslovnom notebooku. Glavni feature je zaštita uz pomoć otisaka prstiju. Naime, T43 dolazi sa čitačem otisaka prstiju koji vam omogućava da (uz pomoć softvera koji dolazi sa računalom) sve pisane šifre zamijenite otiskom prstiju. Šifre lijepo pohranite u softver i onda kada se negdje trebate ulogirati umjesto tipkanja samo pređete prstom preko čitača i gotova stvar. Ovako nešto vam omogućuje da ne pamtite šifre a isto tako sprečava da vam netko pomnim praćenjem rada prstiju pokupi vaš login i password. Ista stvar vrijedi i za programe koji se instaliraju da bi logirali ama baš sve što tipkate. Cijela stvar je jako zgodna jer čitač otisaka svoj posao obavlja iznenađujuće dobro - nama se nije desilo da on nije dobro "pročitao" otisak te da smo zbog toga morali ponovo prelaziti prstom.

Naravno, ovakva vrst zaštite nije savršena jer se otisak prsta, kao i sve ostalo, također može pokupiti. Što se tiče zaštite za datoteke, ona je također na nivou da će spriječiti većinu ljudi no ne i one koji stvarno znaju što rade. No, kako je ovih drugih malo to onda nije tako strašno. Uz to je svima jasno da većina korisnika nikada neće koristiti security opcije jer defakto nemaju što za tajiti.

 

Test konfiguracije:

Test sistem :: Hardware
Konfiguracije

Dell Latitude D505 ::
Pentium M 1.4GHz, 256MB RAM, 40GB HD

IBM T43 ::
Pentium M 745 1.86GB (2MB cache), 512MB RAM, 60GB HD


Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
DirectX verzija 9.0b
3DMark 2001SE build 330, sve default
SiSoft Sandra v2004 Standard
PCMark 2004 v1.20
ScienceMark v2.0 Beta, build od 30.09.2003.

IBM T43 smo usporedili sa Dell D505 računalom iz jednog od naših prethodnih testova. Ova usporedba nije fer no kako performanse kod notebook računala nisu ono što je tako bitno grafovima smo samo željeli pokazati koliki je napredak u performansama naspram računala na bazi starijih Pentium M procesora.

PCMark 2004, Sandra Drive Bench, ScienceMark 2 i 3dMark 2001SE

PCMark 2004

System Score
IBM T43 PentM 745
3485
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
2307
  
 
010002000300040
00
 
CPU Score
IBM T43 PentM 745
3536
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
2679
  
 
010002000300040
00
 
Memory Score
IBM T43 PentM 745
3179
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
2222
  
 
010002000300040
00
 
Graphics Score
IBM T43 PentM 745
1318
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
524
  
 
05001000150020
00
 

PCMark 2004 nam lijepo ilustrira koliko viši takt i veći cache donose u vidu performansi.

ScienceMark 2

Membench
IBM T43 PentM 745
2683.99
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
1878.93
  
 
01000200030
00
 
Cipher Bench
IBM T43 PentM 745
86.6
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
64.86
  
 
010203040506070809010
0
 

Što se tiče snage procesora vidimo da je napredak velik. Sa druge strane memorijski bandwidth i dalje ostaje problem za Pentium M procesore neovisno o tome što je napredak tu zahvaljujući bržoj platformi koja podržava i DDR2.

3dMark 2001SE

1024x768x32
IBM T43 PentM 745
6961
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
2346
  
 
02500500075
00
 

3dMarkovi su valjda najnebitniji benchevi za poslovna notebook računala no rezultate smo stavili da se vidi razlika između performansi integrirane grafike na nešto starijim Centrino računalima naspram performansi ATi Mobility Radeona X300.

SiSoft Sandra Drive Bench

Hard Drive
IBM T43 PentM 745
29770
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
15449
  
 
01000020000300
00
 

Od svih bencheva na ovoj stranici, ovaj je najbitniji. Tu lijepo vidimo da je IBM za T43 odabrao odličan Fujitsu disk koji je sa svojim performansama u samom vrhu među notebook hard diskovima.

Testovi baterije i zaključak

Battery Test

Full load battery life (min)
IBM T43 PentM 745
136
  
Dell Latitude D505 1.4GHz
106
  
 
025507510012515
0
 
Recharge time (min) (less is better)
Dell Latitude D505 1.4GHz
110
  
IBM T43 PentM 745
122
  
 
025507510012515
0
 

U testovima izdržljivosti baterije vidimo da se T43 odlično drži - rezultat od preko dva sata pod punim opterećenjem je izvrstan. Uz to se baterija na ovom računalo dosta brzo napuni. Sve u svemu jako dobro!

 

 

Zaključak

IBM T43 je vrlo kvalitetno poslovno računalo koje će svojem vlasniku priuštiti vrlo ugodan rad, neovisno o tome da li se radi o radu u uredu ili na cesti. Tastatura i pointer su na IBM-u T43 vrhunski, kao i sama kvaliteta izrade i odabranih materijala. Uza sve to T43 još nudi dobru zaštitu od udaraca i ostalih nepogoda. Tako je npr. posebna pažnja posvećena zaštiti od prolivene tekućine (jer se kava redovno prolijeva u uredu) a išlo se tako daleko da T43 čak na sebi ima male odvodne kanaliće koji omogućuju da tekućina lakše isteće van računala. Performanse samog računala su isto odlične; pogotovo smo zadovoljni sa rezultatima koje je postigao ugrađeni hard disk jer su upravo diskovi postali usko grlo većine sistema. Ukratko T43 ima puno vrlina. Nažalost, isto tako pati i od nekih problema među kojima moramo istaći loš razmještaj utora te premali borj USB portova. Uza sve to nema dvojbe da li će T43 pridobiti kupce svojim izgledom ili svojom lakoćom - neće.

Kada se sve zbroji T43 zaslužuje preporuku no moramo reći da je stvarno vrijeme da IBM napravi sasvim novi model jer se na T43 već dobrano osjeća zub vremena.