Prije svega spomenimo što ovo kućište nije, a to je samostalni uređaj koji će nam omogućiti kopiranje slika sa naših memorijskih kartica na ugrađeni disk – ukoliko trebate takav uređaj, potražite ga drugdje. Testirano kućište za svoj rad zahtjeva vezu sa računalom i to isključivo pomoću sveprisutnog USB2.0 protokola koji jamči kompatibilnost. Ipak, moramo primijetiti da su se uređaji ovog tipa u praksi pokazali sporijim od onih koji su opremljeni i/ili FireWire sučeljem – provjerit ćemo da li je to slučaj i sa ovim modelom. U kućište je integriran i USB2.0 razdjelnik sa dva dodatna priključka na prednjoj maski, te integrirani čitač memorijskih kartica koji (prema specifikaciji) podržava čak 40 različitih tipova kartica. Naravno, ovaj broj je dobiven navođenjem svih verzija i podverzija nekoliko osnovnih tipova kartica od kojih se mnoge moraju koristiti sa adapterom… Navest ćemo samo osnovne tipove kartica, a za puni popis provjerite stranice proizvođača: Compact Flash I/II, XD/SMC, Memory Stick i SD/MMC. Recimo još i da je kućište u potpunosti izrađeno od aluminija, nema ugrađenog ventilatora za hlađenje, a napajanje je u klasičnoj izvedbi “cigla na žici” uz malo unaprjeđenje – ne koristi se nepraktično velik kabel za napajanje sa euro na jednoj i utikačem sa uzemljenjem na drugoj strani, već nešto manji koji olakšava prenošenje.




Kućište sa ugrađenim diskom

Ugrađeni dodaci nisu rezultirali većim dimenzijama kućišta, no to nije nužno dobro. Naime, ugradnja diska je u stariji model bila nešto lakša obzirom da je bilo i više mjesta, no još veći problem smo uočili u kvaliteti izrade ugrađene elektronike. Već na prvi pogled (naljepnica koja štiti elektroniku od kratkog spoja) čini nam se da je prilikom izrade glavni motiv bio ušteda. Velika zamjerka ide i kvaliteti prekidača za paljenje uređaja i LED osvjetljenja – radi se o praktički najjeftinijim dobavljivim prekidačima koji ne ulijevaju povjerenje. Obzirom da su na starijem modelu korištene kvalitetnije komponente, ovdje bilježimo minus proizvođaču. Ugradnja diska je usprkos šturim uputama jednostavna, a ako trebate dodatne informacije pokušajte pročitati engleski FAQ na web stranicama proizvođača – neće vam pomoći, ali bi vas mogao od srca nasmijati. Brzina prijenosa podataka sa diska je ista kao i na starijem modelu (tek nešto manje od 30 MB u sekundi), što je prilično dobar rezultat, ali obzirom na brzinu današnjih diskova, te znatno veći potencijal USB2.0 sučelja, voljeli bi vidjeti pomake nabolje.




Zadnja strana kućišta – uočite nekvalitetne prekidače

Kao zaključak možemo reći da je Icy Box IB-360UHR-B-BL na nas ostavio dvojak dojam – sa jedne strane je odličan dizajn, brzina pristupa i praktične dodatne mogućnosti (čitač memorijskih kartica i USB razdjelnik), no sa druge strane je vidljiv pad kvalitete izrade (ukoliko pogledamo elektroniku i prekidače). Da je RaidSonic zadržao sve kvalitete prethodnih modela i samo dodao novu funkcionalnost, dobio bi našu bezrezervnu preporuku, no ovako će se zadovoljiti istom ocjenom kao na prethodnom modelu.

Icy Box IB-360UHR-B-BL left somewhat contradictory impressions on us – on one side we liked the design, transfer speed, integrated USB hub and memory card reader, but on the other there is a notable decline in quality of electronic parts (especially the on/off and LED switch). If RaidSonic had kept all the qualities of older model and only add up new functions we would recommend it without hesitation, but considering the lower quality of some part we will award it with same grade as older model.




Brzina prijenosa podataka izmjerena na disku ugrađenom u testirano kućište