Intel Core i9-10850K recenzija
Datum objave 28.01.2021 - Krešimir Matanović
Rezultati testiranja - prvi dio
UL testovi
PCMark 10 mjeri općenite performanse sistema, a 3DMark nam kombinirane performanse snage procesora i grafike. 10850K je postigao odličan rezultat u PCMarku za što je zaslužan njegov visoki radni takt, no u TimeSpy testu je ipak nešto malo slabiji od četiri Ryzena, te nešto jači od 10700K.
CPU testovi
Zanimljivo. Ovdje je 10850K dosta sporiji od 8-jezgrenog Ryzena 7 5800X, a u nižim grafovima ćemo vidjeti pravo stanje stvari.
Ovdje su stvari ipak posložene prema očekivanju. Ryzen 7 5800X (8C/16T) je nešto sporiji, a Ryzeni 9 3900X/5900X (12C/24T) su nešto brži od i9-10850K (10C/20T).
Stariji Cinebench 15 i rezultat koji je gotovo pa identičan onome Ryzena 7 5800X. Razloge treba tražiti u single core performansama, što će biti vidljivo iz Cinebench 20 1t testa.
U novijoj je dvadesetki 10850K ipak malo brži od 8-jezgrenog Ryzena.
1T (single thread) rezultati pokazuju zašto je 8-jezgreni Ryzen samo malo sporiji od 10-jezgrenog Core procesora. AMD je s 5000 serijom (Zen 3), znatno unaprijedio single thread performanse i to se vidi.
Corona Renderer je fotorealistični renderer dostupan za Autodeskov 3ds Max ili kao standalone CLI aplikacija. Razvija se i verzija za Maxon Cinemu 4D. Dostupan je i benchmark koji automatski renderira scenu i izbacuje rezultat u sekundama, te u Rays/sec.
Ovdje 10850K ne zaostaje previše za 12-jezgrenim AMD procesorima starije generacije, no 5900X mu ipak znatnije bježi. 5800X je sporiji, tj. tek malo brži od 10700K.
Handbrake performanse su ponovno u rangu 8-jezgrenog 5800X.
JetStream 2 je browser benchmark koji se fokusira na web aplikacije, koji kombinira JavaScript i Web Assembly benchmarke koji pokrivaju različite napredne poslove i tehnike programiranja te izbacuje rezultat na temelju toga. Veći broj znači bolje performanse, a ovdje je 10850K dosta brži od 10700K, no AMD-i nove generacije su daleko ispred.
Puget Systems je američka tvrtka iz Seattlea koja se bavi gradnjom računala. U svom radu koriste nekoliko benchmarka kojima ocjenjuju brzinu radnih stanica pa tako i ovaj Adobe Premiere Pro benchmark.
Premiere Pro benchmark je 10850K solidno odradio, kao i Ryzeni 9, no ovdje je Ryzen 7 5800X ipak kralj.
DaVinci rezultat vraća nadu u Core procesore, 10850K je rasturio. Očito mu izvrsno leže promjenjivi uvjeti gdje nisu uvijek potrebne sve raspoložive jezgre, kao primjerice visoki takt.
V-Ray Benchmark je proizvod ChaosGroup-a koji je stand-alone aplikacija za mjerenje performansi procesora i grafike u renderiranju. Dostupan je za 3ds Max, Mayu, Cinemu 4D, Blender, SketchUp itd.
Koristimo ovaj stariji V-ray zbog usporedbe s ranije testiranim procesorima, a 10850K je ovdje nešto brži od 5800X, te sporiji od 12-jezgrenih AMD-a. Kako novih, tako i starih.
I za kraj stari dobri wPrime 32M test u kojem je 10850K pokazao zube i pobjegao dalje od 5800X, te su mu performanse vrlo bliske HEDT procesoru iz 2016. godine – i7-6950X.
Forum
Objavljeno prije 6 minuta
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeObjavljeno prije 7 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 25 minuta
Telemach - OptikaObjavljeno prije 40 minuta
Kucna mreza savjetObjavljeno prije 44 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti