Intel i7-2600K, i5-2500K, i5-2300 & DP67BG i DH67BL – SandyBridge pred vratima

Datum objave 03.01.2011 - Krešimir Matanović

SandyBridge arhitektura - 1.dio

Kako smo još u rujnu prošle godine izvještavali sa IDF-a, Sandy Bridge je nova i vrlo bitna arhitektura kojom Intel ulazi u tzv. Smart fazu računalstva. Između ostalog to podrazumjeva približavanje računala, ili u ovom slučaju procesora kreiranju sve prisutnijeg i očito sve važnijeg medijskog sadržaja. Sandy Bridge je procesorska arhitektura koja u potpunosti integrira grafiku sa centralnim procesorom, ali i prva arhitektura koja donosi integrirani sklop za ubrzanje baratanja multimedijalnim sadržajima. Integrirano grafičko rješenje je napredovalo i znatno je moćnije od onoga iz prethodne generacije. Uz to, kod ovih je procesora prvi puta grafička jezgra uhvatila korak u proizvodnom procesu sa CPU-om, pa je zajednički proizvodni proces 32 nanometarski. Integrirani media transcoder je dio "Visibly Smart" rješenja koje donosi procesiranje media sadržaja, Stereoscopic 3D Blu-Ray tehnologiju, povećanje kvalitete slike, WiDi (Wireless Display) tehnologiju, mainstream 3D igranje i Advanced Vector Extensions (AVX) tehnologiju. Na ovome je procesoru po prvi puta zajedno radilo više razvojnih timova koji su se susreli sa dosta izazova, ali i prilika za zajedničko rješavanje problema s obzirom da su sada po prvi puta radili ispod istoga krova. Sandy Bridge su tako zajednički razvili tim iz Izraela koji je i do sada radio na procesorima Core arhitekture, te Kalifornijski tim za grafiku.

Intel će ovaj tjedan na Las Vegaškom CES-u predstaviti čak 29 procesora baziranih na Sandy Bridge arhitektri, namijenjenih mobilnom i desktop tržištu. U mobilnom segmentu tako će titulu najmoćnijeg nositi jedan Extreme Edition model - i7-2920XM. Mobilnu Core i7 liniju činit će devet procesora - i7-2820QM, i7-2720QM, i7-2630QM, 2635QM, i7-2620M,i7-2649M, i7-2629M (LV) , i7-2657M i i7-2617M (ULV). Mobilnu Core i5 liniju činiti će šest novih procesora - i5-2540M, i5-2520M, i5-2410M, i5-2537M (ULV), a core i3 će biti samo jedan - i3-2310M. Prijenosnici na SandyBridge arhitekturi opremati će se sa pet mobilnih čipseta - QS67, QM67, HM67, HM65, UM67, te četiri nove bežične opcije - Intel Centrino Advanced-N + WiMAX6150, Advanced-N 6230, Advanced-N 6205 i Wireless-N 1030.

Ono čemu ćemo se danas više posvetiti jesu desktop procesori i desktop čipseti. Kao što vidimo po roadmapu Sandy Bridge procesori zamjenjuju Core i3, i5 i i7 procesore Clarkdale serije, što znači kako ulaze u niži, srednji i vrlo mali dio visokog segmenta tržišta. U najvišem će još neko vrijeme vladati Bloomfield i Lynnfield procesori na X58 čipsetu i trokanalnoj memoriji. Sandy Bridge desktop Core i7 liniju činiti će tri procesora - i7-2600K, i7-2600S, i7-2600, desktop Core i5 liniju njih osam - i5-2500K, i5-2500S, i5-2500T, i5-2500, i5-2400, i5-2400S, i5-2390T, i5-2300, a Core i3 liniju tri - i3-2120, i3-2100, i3-2100T. Razlike između i7, i5 i i3 desktop procesora svode se i na broj fizičkih, tj. logičkih jezgri, količini L3 (ili laste level cache) memorije te u činjenici imaju li integriranu jaču ili slabiju grafičku jezgru, dok je svima zajedničko LGA1155 ležište. Kao što primjećujete novi procesori imaju tri različita sufiksa u svom nazivu - K, S i T. K modeli baš kao i kod Clarkdalea označavaju procesore sa otključanim množiteljima jezgri, dok S i T označavaju modele nižeg TDP-a. Pripadajući im čipseti nose nazive P67, H67, Q65, Q67 i B65. P i H serije namijenjene "consumer" tržištu dok je Q namijenjen Corporate, a B small bussines tržištu.

Sandy Bridge je posljednji Tock u Tick-Tock fazi koju Intel koristi još od Penryna. Drugim riječima, proizvodni proces je ostao isti kao i u prethodnoj generaciji procesora, a promijenjena je arhitektura. Najveće novosti arhitekture su potpuna integracija grafičkog procesora, zatim zasebnog media transkodera uz jezgru CPU-a te PCIe sučelja. Ovakva je integracija zahtjevala i drugačiji pristup u izradi pa je Intel tako koristio Ring Bus arhitekturu koja dozvoljava skalabilnost (jednostavno dodavanje ali i uklanjanje elemenata) te omogućava pristup LLC (last level cache) priručnoj memoriji kako procesoru, tako grafičkoj jezgri. Kako sami priznaju, korištenje ove tehnologije im se pokazalo kao pun pogodak i silicij je ispao bolji od očekivanja. Kao najvažniji dio posla se pokazala implementacija AVX-a (Advanced vector extension), optimizacija shadera za media sadržaj, ugradnja visoko paraleliziranog media transkodera, te dozvoljvanje pristupa LLC-u grafici i implementacija Turbo-a u grafiku. Sandy Bridge donosi i integrirano sučelje za Display Port, PECI sučelje te naravno sučelje za PCH. Memorijski kontroler je dvokanalni s podrškom za DDR3 memoriju brzine 1333MHz.

Smanjenjem proizvodnog procesa u prethodnoj generaciji te potpunom integracijom u ovoj, nastao je kompleksan procesor orijentiran ka povećanju preformansi u odnosu na prethodnu seriju, smanjenju potrošnje električne energije, multimedijalnim mogućnostima i grafičkim mogućnostima kakve ni jedan Intelov procesor do sada nije imao. Sandy Bridge procesori su napravljeni u 32 nm proizvodnom procesu , a sadrže točno 995,126,547 tranzistora. Ta gotovo jedna milijarda tranzistora stišće se na površini jezgre od 214 kvadratnih milimetara. Koliko je Sandy Bridge zapravo kompleksan procesor vidimo ako se prisjetimo da je Clarkdale imao 383 milijuna tranzistora na površini od 81 kvadratni milimetar za CPU, te 177 milijuna tranzistora na površini od 114 kvadratnih milimetara za GPU. Sandy Bridge procesori imaju maksimalno četiri fizičke procesorske jezgre, tj. maksimalno osam logičkih korištenjem HyperThreading tehnologije. Donose arhitekturu priručne memorije u prva dva stupnja sličnu prethodnim serijama. L1 (8-way) se memorija dijeli na instrukcijsku i podatkovnu a svake ima točno 32KB po logičkoj jezgri. L2 (8-way) priručne memorije pak ima 256KB po jednoj logičkoj jezgri. Posljednja L3 memorija je djeljiva između procesorskih jezgri i grafičke jezgre te je u ovisnosti o modelu procesora ima je 8MB (16-way), 6MB (12-way) ili 3MB (8-way). Memorijski je kontroler istovjetan na svim modelima, a podržava dvokanalnu DDR3 memoriju brzine do 1333MHz (otključani K modeli imaju množitelje memorije do 21.33x).

Grafička jedinica četvrte generacije Unified Shader arhitekture je u odnosu na prošlu generaciju doživjela značajne promjene. Dostupne su dvije verzije grafike - HD Graphics 2000 i 3000. U 3000 verziji je zadržan isti broj izvršnih jedinica kao i kod Clarkdaleove grafike no one sada donose dvostruko veću propusnost. HD 2000 ima ukupno 6 izvršnih jedinica, dok ih HD 3000 donosi 12. Maksimalna brzina HD 2000 grafičke jezgre je 1100MHz, a HD 3000 1350MHz. Ove vrijednosti nisu i krajnje jer ih je moguće i ručno podesiti u odnosu prema potrebama. Grafička jezgra radi na odvojenom Power Planu od centralnog procesora što joj omogućuje rad na neovisnoj vrijednosti napona. Podržani API je DX10.1 (SM 4.1), a dodana je i Open GL 3.0 podrška. Intel tvrdi kako oba grafička rješenja dozvoljavaju solidan mainstream gaming (ma što on bio).

Povećanje performansi procesora i grafičke jezgre postignuto je i unaprijeđenjem Turbo tehnologije koja je sada ušla u fazu 2 i radi na ponešto drugačijem principu. Turbo se način rada (podizanje množitelja do određene razine u svrhu povećanja takta procesora ili grafičke kartice), sada naizmjence izmjenjuje između grafike i CPU-a. Ne mogu dakle oba istovremeno raditi u Turbo modu, a on nije limitiran TDP-om nego samom temperaturom čipa. Sve dok procesor radi u određenom temperaturnom režimu Turbo podiže takt procesora ili grafike i preko standardno određene Turbo frekvencije. Jasno je kako će dobar hladnjak ovdje biti vrlo bitan, no treba znati kako su vremena djelovanja tog Overdrive Turba vrlo malena - riječ je naime o svega nekoliko sekundi takvog rada, prije nego procesoru poraste temperatura.

Sandy Bridge arhitektura - 2.dio i procesori

Sandy Bridge arhitektura - 2.dio

Sa velikim žaljenjem moramo utvrditi kako je sa Sandy Bridgeom klasičan overclocking podizanjem FSB-a mrtav (ili barem drastično limitiran) zbog načina na koji je integriran generator takta. Podizanjem njegove tvorničke vrijednosti od 100MHz ujedno podižete i taktove koji se na njega vežu (DMI, PCIe, FDI, PECI). Na taj će te način u najboljem slučaju dogurati do 103 - 104MHz što priznat će te, nije puno. Overclockerima za utjehu ostaju K modeli koji će imati otključan množitelj, no opet samo do određene razine. Ta je razina, tj. maksimalni podesivi množitelj 57 pa je jasno kako Sandy Bridge procesore nećete moći dići iznad 5.7GHz samo korištenjem množitelja. Uz podizanje osnovnog takta od 100MHz moći će ga se potjerati i malo brže, no ipak samo malo brže. Kon "non-K" modela (tj. svih ostalih procesora) overclocking podizanjem množitelja je također omogućen no samo do 4 množitelja iznad standardne vrijednosti. Tako je moguće dozvoliti Turbo Boost tehnologiji da odrađuje overclocking ili ručno svim jezgrama podići množitelj za 4 i procesor konstantno držati na toj vrijednosti.

Intel Extreme Tuning aplikacija služi za nadzor i promjenu bitnih parametara procesora a dozvoljava i overclocking iz operativnog sistema. Mi, koji smo pobornici mijenjanja parametara unutar samog BIOS-a, moramo priznati kako su u Intelu odradili odličan posao te kako je ova aplikacija vrlo dobra. Najzanimljiviji njen dio je svakako Manual tuning koji dozvoljava promjenu čitavog niza parametara vezanih za funkcije procesora, memorije te overclockinga istih. Kod K procesora je tako moguće mijenjati množitelje Turbo Boosta, TDP limit, strujni limit, referentni takt te napone memorije i procesora. Podešene je vrijednosti moguće testirati Stress testom, a nakon toga ih i spremiti u memoriju za daljenje korištenje.

Novi procesori donose i Quick Sync Video tehnologiju, koja predstavlja hardverski ubrzano enkodiranje, dekodiranje i transkodiranje video materijala. Dobitci su naravno višestruki, a najbitniji je podatak o dvostruko kraćem vremenu potrebnom za obajvljanje istoga posla. Novosti su enkodiranje H.264 i MPEG2 videa, zatim post procesne tehnike Total Color Control, Skin Tone Detection/Correction i Auto Contrast Enhancement, te podrška za HDMI (V.1.4). Tu je zatim i InTru 3D tehnologija stereoskopske 3D Blu-ray reprodukcije u Full HD (1080p) rezoluciji preko HDMI-a 1.4. Clear Video HD donosi poboljšanja vizualne kvalitete i vjernost boja prilikom reprodukcije HD materijala, a AVX (Advanced Vector Extensions) implementacija donosi poboljšane performanse zahtjevnijih aplikacija za obradu videa i slika. Novost su i AMT 7.0 tehnologija (omogućuje udaljeni pristup računalu od strane administratora), te AES standard enkripcije.

Uz nove procesore stižu i novi čipseti - P67, H67, Q65, Q67 i B65. Kao što smo napisali, P i H serije namijenjene "consumer" tržištu dok je Q namijenjen Corporate, a B small bussines tržištu. Danas ćemo se više osvrnuti na "consumer" seriju, tj. P67 i H67 čipsete. S obzirom na visoku integraciju samog procesora, koji je sada zadužen za video izlaze, PCI Express 2.0 (2x PCIe 8x)sabrinicu te memorijski kontroler čipsetu je ostala nešto manja uloga nego ranije. Tako P67 čipset, koji je namijenjen entuzijastima, donosi integriranu HD Audio podršku, osam PCIe stazica i šest SATA II portova (dva su SATA III porta) sa podrškom za eSATA i Port Disable (opcionalno i Intel Rapid Storage). Uz to dolazi i podrška za Intel Extreme tuning, ME Firmware i BIOS podršku, integriranu Intel gigabitnu mrežu te 14 USB 2.0 portova. Od USB 3.0 podrške kao što vidimo ništa, a proizvođači će koristiti provjerene NEC kontolere u tu svrhu. Komunikacija između procesora se odvija preko 20Gb/s DMI sabirnice. H67 čipset uz sve ovo donosi i podršku za integriranu grafiku, tj, HDMI, DVI, Display port i Loosless Audio izlaze, a manjka mu Extreme Tuning podrška. Za komunikaciju procesora i čipseta brine se DMI sabirnica, a grafičko sučelje je Flexible Display Interface bazirano na Display Port tehnologiji.

Bazirane na novim čipsetima Intel donosi četiri serije matičnih ploča - Extreme, Media, Executive i Classic. U Extreme seriju ulazi ploča ATX formata koju ćemo danas i testirati - DP67BG Burrage. U media serije spadaju čak šest modela - DP67BA, DP67DE, DH67GD, DH67CF, DH67BL i DH67CL (ATX, Micro-ATX i Mini-ITX formati). Executive serija donosi tri modela bazirana na Q67 čipsetu - DQ67SW, DQ670W i DQ67EP (Micro-ATX i Mini-ITX fromati). Posljednja, Classic serija donosi četiri ploče Micro-ATX i Mini-ITX modela - DB65AL, DH61BE, DH61CR i DH61DL. Sve serije osim Classica donose RAID podršku, dok se ostatak konfiguracija znatno razlikuje od modela do modela. Mi ćemo danas testirati najjači model sa P67 čipsetom i jedan Micro-ATX H67 model koji predstavlja kompromis između dimenzija, performansi i opremljenosti.

 

Sandy Bridge Procesori

Intel nam je na test poslao dva svoja modela procesora, a Gigabyte je uz svoje ploče poslao još jedan (usporedni test nekoliko modela matičnih ploča za Sandy bridge procesore čitajte u članku kojeg ćemo objaviti kroz koji dan). Intel je poslao otključane Core i7-2600K i Core i5-2500K modele, a Gigabyte slabiji i zaključani Core i5-2300. i7-2600K je za sada najjači Sandy Bridge procesor i donosi sve blagodati te arhitekture u punom sjaju. Njegove četiri jezgre rade na 3.4GHz, a uz Turbo Boost idu sve do 3.8GHz. Procesor podržava HyperThreading, ima TDP od 95W maksimalnih 8MB trećestupanjske priručne memorije te najjaču HD 3000 grafiku koja radi na maksimalnih 1350MHz. Preporučena maloprodajna cijena je 317 USD što i nije tako pretjerano. Drugi, danas testirani procesor i5-2500K donosi četiri logičke jezgre bez HyperThreading podrške koje kucaju na taktu od 3.3GHz, a uz turbo Boost mogu poskočiti sve do 3.7GHz. Trećestupanjske memorije je manje, 6MB, no zato je integrirana grafika ona najjača - HD3000. Ipak, u slučaju ovog procesora grafička jezgra ne radi brže od 1100MHz. Preporučena cijena za ovaj model je povoljnih 216 USD. Bitno za naglasiti je kako oba procesora ne podržavaju vPro/ TXT / VT-d / Intel SIPP tehnologije. Ujedno ovo su jedina dva K modela u cijelom lineupu što znači kako su jedino njima Turbo množitelji otključani do vrijednosti od 57. Oba procesora podržavaju AES-NI i Virtualizacijsku tehnologiju, te naravno imaju LGA1155 pakiranje.

Slabiji model, onaj kojeg nam je poslao Gigabyte, i5-2300 takošer donosi četiri logičke jezgre te nema podršku za HyperThreading koja je ionako rezervirana samo za i7 modele. TDP ovoga procesora je 95W, a osnovni radni takt mu je 2.8GHz, što se Turbo Boostom povećava na 3.1GHz. Trećestupanjske memorije je 6MB, a ovaj model ima integriranu slabiju HD 2000 grafiku čija brzina doseže do 1100MHz. Preporučena cijena ovog modela je 177 USD. Uz ove danas testirane modele zanimljivi su još i i7-2600 koji za razliku od K modela ima zaključan množitelj, slabiju integriranu grafiku te nižu cijenu od 294 USD. i5-2500 za razliku od K modela ima zaključani množitelj, slabiju integriranu grafiku te cijenu od 205 USD. Oba ova "non-K" model apak donose podršku za vPro, TXT, VT-d i Intel SIPP tehnologije. Najjeftiniji model u trenutnoj ponudi će biti i3-2100 koji ima dvije logičke jezgre ali i podršku za HyperThreading. Njegove dvije jezgre rade na 3.1GHz te nemaju podršku za Turbo Boost. Integrirana je slabija HD 2000 grafika, treće stupanjske je memorije 3MB, a procesor ne podržava AES-NI, kao ni vPro/ TXT / VT-d / Intel SIPP tehnologije. Njegova preporučena cijena je 117 USD. Za Low Power/Lifestyle S i T modele Intel za sada nije objavio preporučene maloprodajne cijene.

Burrage i Bearup Lake ploče

DP67BG Burrage

Uz prve primjerke procesora, na IDF-u u Rujnu, vidjeli smo i prve Intelove ploče. Prvu smo tako uočili danas testirarnu Intelovu DP67BG "Burrage" ploču, koja predstavlja sam vrh ponude. Da je namijenjena entuzijastima i overclockerima vidljivo je već i po pakiranju u kojem dolazi. Opasna crna boja sa lubanjom nije samo na oklopu kutije već se i nastavlja preko PCB-a ploče do iste te lubanje postavljene na sam PCB.

Dizajn ove ploče punog ATX formata je ponešto drugačiji nego kod dosadašnjih Intelovih modela. Vidljivo je i veće obraćanje pažnje na pojedine detalje, tj. želja da se ugodi naprednijim korisnicima. Takav detalj je svakako i lubanja čije oči svijetle kada je ploča u funkciji, ali i LED dijagnostika te Power i Reset tipke. Layout ploče je solidan uz tek poneke zamjerke na smještaj konektora za ventilatore i Hlađenje je kao što sa slike vidimo u potpunosti pasivno. Mehanizam za pričvršćivanje procesora na LGA1155 ležišta funkcionira na istom principu kao i kod LGA1156 ploča. P67 čipset, koji je korišten na ovoj ploči donosi integriranu 10-kanalnu HD Audio podršku, osam PCIe stazica i šest SATA II portova (dva su SATA III porta) sa podrškom za eSATA i Port Disable te Intel Rapid Storage. Da je P67 namijenjen entuzijastima vodljivo je po podršci za Intel Extreme tuning, a tu su i ME Firmware i BIOS podrške. Donosi i integriranu Intel gigabitnu mrežu te 14 USB 2.0 portova. Ova serija čipseta ne podržava USB 3.0 a Intel (kao i ostali) za to koristi NEC kontoler, te su na ploči dva USB3.0 porta.

I/O stražnji panel:

  • 1 x eSATA
  • 1 x IEEE 1394a
  • 1 x LAN(RJ45) port
  • 10 -kanalni audio I/O
  • 1 x S/PDIF Out (optički)
  • 1 x Back-to-BIOS tipka
  • 2 x USB 3.0/2.0 porta
  • 8 x USB 2.0/1.1 portova

Kontrola napajanja ove ploče je 4 + 2 fazna, što je znatno manje nego kod nekih drugih proizvođača no na kraju će se pokazati i sasvim dovoljno. 4 DIMM utora za DDR3 memoriju službeno podržavaju brzine do 1600MHz, no s K modelima množitelj je otključan sve do 2133MHz. POdržana je DDR3 memorija radnog napona od 1.2 pa do 1.8V maksimalnog kapaciteta 32GB. Uz uobičajen raspored komponenata primjećujeno nevelike pasivne hladnjake PWM dijela koji se u radu ne zagrijavaju previše. Oko LGA1155 ležišta je dovoljno prostora i stanu hladnjaci raznih veličina. Raspored rupa je isti kao i kod LGA1156 dok bi kod onih aftermarket verzija problem mogao predstavljati donji raspored lemnih mjesta koji zna zasmetati donjim pričvrsnim pločicama. Mi smo u testu koristili Corsairov H70 koji nije imao sličnih problema, dok su neki hladnjaci poput Scytheove Yasye ili Thermaltakeovog Jinga imali probleme s nasjedanjem pločice na PCB.

Na južnom se dijelu nalaze dva PCIe x16 utora za grafiku sa podrškom za CrossFire. Tu se nalaze i tri PCIe x1 i dva klasična PCI utora. Na rubu ploče su se smjestili uobičajeni kontroleri, dok je krajnji desni rezerviran za vodoravno smještene SATA utore (dva plava podržavaju SATA III), te ostalu kontrolnu elektroniku. Sve u svemu Burrage je vrlo solidna ploča koja bi mogla ostvariti malo bolji tržišni uspjeh jer je ovaj puta Intel odradio i više nego dobar posao te dodatno približio svoje ploče naprednijim korisnicima.

 

DH67BL Bearup Lake

Bearup Lake dolazi u MicroATX formatu, zbog kojeg se čini natrpanija i malo nespretnijeg layouta. Da je tako vidljivo je po korištenju okomitih SATA konektora i po smještaju PCIe x16 utora koji je preblizu DIMM utorima, tj. kopčama na njima. Sve ovo naravno smeta ukoliko koristite diskretnu grafičku karticu, što zbog prirode ploče vjerujemo ipak neće biti čest slučaj. Sve ostalo je posloženo manje-više u skladu sa standardnom praksom. S obzirom da je riječ o ploči koja ima malu potrošnju i da nije namijenjena overclockingu hlađenje PWM dijela je izostalo, dok je tek mali pasivni hladnjak rezerviran za H67 čipset.

I/O stražnji panel:

  • 1 x eSATA
  • 1 x DVI
  • 1x HDMI
  • 1 x IEEE 1394a
  • 1 x LAN(RJ45) port
  • 10 -kanalni audio I/O
  • 1 x S/PDIF Out (optički)
  • 1 x Clr CMOS tipka
  • 2 x USB 3.0/2.0 porta
  • 6 x USB 2.0/1.1 portova

Na sjevernoj strani su se klasično smjestili LGA1155 ležište, memorijski utori te pokoji kontroler (Winbond). Za korištenje uz ovu ploču Intel je razvio novi nisko profilni DHA-A hladnjak koji je dovoljno učinkovit čak i za procesor tipa i5-2500K, a pri tome ostaje dovoljno tih. U takvim uvjetima prostora za hladnjak ima dovoljno, ali ploča je tako konciprirana da bez problema prima i veće hladnjake. Desno od memorijskih utora smjestio se mali tweeter, baterija i 24-pinski ATX konektor za napajanje.

Donji jedio ploče rezerviran za pokoji kontroler i utore za dodatna proširenja. Lijevo od čipseta su smješteni SATA i eSATA konektori uz interne USB i Front Panel konektore. Lijevo nalazimo prije spomenuti PCIe x16 utor, dva PCIe x1 te jedan klasičan PCI utor. I ova ploča donosi 10-kanalni audio, a s obzirom da je H67 čipset u pitanju i video izlaze, točnije jedan DVI-I te jedan HDMI po 1.4 standardu. Svi Sandy Bridge procesori u sebi imaju integriranu grafičku jezgru a upravo ovakve su ploče namijenjene korištenju te grafike. Uz ovu se ploču po prvi puta susrećemo i sa mogućnošću overclockinga grafičke jezgre u Sandy Bridge procesoru, što je moguće ili putem BIOS-a ili putem Extreme Tuning Aplikacije. Kakve smo pak rezultate ostvarili moći će te vidjeti u testovima.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

Intel DP67BG;

Intel DH67BL;

Gigabyte P55A-UD4P

Gigabyte X58-Extreme

Procesor(i)

Intel Core i7-2600K;

Intel Core i5-2500K;

Intel Core i5-2300;

Intel Core i5-750;

Intel Core i7-980X

Memorija

G.Skill F3-1600CL7-4GB PIS;

Kingmax 3 x 2GB 1600MHz

Grafičke kartice

Gigabyte GTX460;

Driveri: Forceware

Muzička kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Corsair Nova 128GB SSD

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset datoteke

Intel Chipset 9.2.0.1016

DirectX verzija 10.1
3D Mark Vantage

Entry

PC Mark Vantage x64

Default

Cinebench

R11.5

7-Zip

v. 4.65

x264 HD Benchmark

v.3.0

Microsoft Excel

2010

iTunes v. 10.1.114
MediaShow Espresso v. 6.0.1102.32247a
MediaConverter V.7.1.15.55
wPrime v2.0
TrueCrypt v.7.0a
Far Cry 2 v.1.2,DX9, High Deatils
Resident Evil 5 Demo, DX10, Medium
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat Benchmark Demo, DX10, Low
 

Način testiranja i overclocking

Uobičajeni način testiranja procesora za ovu smo priliku malo proširili novim benchmarcima, a neki stari su doživjeli nadogradnje na novije verzije. U testovima smo se koncentrirali na međusobnu usporedbu danas testiranih procesora, ali uz rezultate i popularnog i5-750 modela iz prethodne generacije. Tri su testa (7-Zip, wPrime i x264) dodatno popunjena ranije dobivenim rezultatima procesora starije K generacije, kao i 980X modela te pojedinih AMD modela. Zbog velikih se tablica nismo odlučili sve korištene testove prikazati na sličan način, a smatramo da su ova tri dovoljna kako bi dobili osjećaj gdje po performansama "sjedaju" novi Sandy Bridge modeli. Za overclocking i testove zagrijavanja koristili smo dva hladnjaka - Intelov DHX-B i ranije testirani Corsairov H70 sistem. DHX-B ima dva načina rada (dvije brzine), prilikom čega se pokazao razmjerno učinkovit, ali i iznimno bučan na onoj višoj (brzinu mijenjamo prekidačem iznad ventilatora). H70 smo koristili za overclocking premda se on nije pokazao presudan za postizanje visokih rezultata - koristili smo ga jer je bio najpraktičniji za montažu i demontažu.

Overclockingom smo se zabavljali iz BIOS-a ali i pomoću Extreme Tuning alata. Oba načina su jednako učinkovita i jednostavna pa će se i manje iskusni korisnici brzo snaći. Overclocking Sandy Bridge K procesora ne zahtjeva puno predznanja - potrebno je povisiti TDP i strujne limite, napon procesora i podešavati Turbo množitelje do određene razine. Tako se na Intelovoj P67 ploči pokazalo da i5-2500K pri 1.5V naponu može stabilno raditi na 4.9GHz bez ikakvih problema sa stabilnošću. Daljnje forsiranje napona nije pomoglo, a nismo se niti usudili ići preko 1.55V zbog velikog overvolta ploče (do 1.62V) te činjenice kako procesori moraju i u druge redakcije na testiranje. i7-2600K se sa uključenim HT-om pokazao kao tek mrvicu slabiji overclocker te je pri 1.475V postigao stabilnih 4.8GHz. Kasnije ćemo vidjeti kako na nekim drugim pločama ide i do 4.9GHz, dok u oba slučaja dodatno podizanje osnovnog takta od 100MHz nije puno pomoglo. Već pri 101MHz bi ploča postala nestabilna. Rezultate oba smo procesora na overclockiranim taktovima uvrstili u naše tablice, ali smo zbog usporedbe HT ON i HT OFF koristili identične 4.8GHz taktove. Grafičke jezgre oba procesora smo overclockirali na H67 ploči pri čemu se kao maksimum kod i7-2600K pokazao takt od 1700MHz, a kod i5-2500K 1600MHz. I te će te rezultate moći vidjeti u tablicama.

Overclockirati slabiji, zaključani procesor također nije veliki problem, no on je vrlo limitiran u svojim mogućnostima. Maksimalne Turbo vrijednosti koje ovaj procesor dozvoljava su 33x što smo i podesili u BIOS-u. Nakon toga smo osnovni takt sa 100MHz podigli na pokazalo se i maksimalnih 101MHz, te dobili rezultat kao što vidite na slici iznad. Inače, osnovni takt koji ovom procesoru daje ploča je 99.8 što se podizanjem na 101MHz korigiralo na samo 100.3MHz. Sve iznad toga je bilo nestabilno bez obzira na dodatna podešenja i korekcije napona u BIOS-u. Grafičku smo karticu također overclockirali, a krajnji rezultat je bilo podizanje vrijednosti Turba sa 22x na 33x (1650MHz).

Rezulatati testova - 1.dio

PCMark Vantage

Score
Core i7-2600K @ 4.8GHz
19965
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
18776
  
Core i7-2600K
16350
  
Core i5-2500K
15747
  
Core i5-2300
13900
  
Core i5-750
12479
  
 
050001000015000200
00
 
 

Za početak otvaramo sa PCMarkom koji nam vrlo jasno pokazuje kao je nova platforma bitno brža u svakodnevnom radu od P55 i i5-750 kombinacije. Tu su vidljivi i vrlo lijepi pomaci u performansama prilikom overclockinga.

x.264 Benchmark

Score (fps)
Core i5-2500K @ 4.8GHz
136,94
  
Core i7-2600K @ 4.8GHz
116,86
  
Core i5-2500K
95,39
  
Core i7-2600K
92,16
  
Core i5-2300
83,43
  
Core i5-750
69,81
  
 
07014
0
 

 

Dobro poznati x.264 Benchmark u svojoj trećoj izvedbi jednostavno više voli i5-2500K procesor od njegovog jačeg i7 brata. Dobitak overclockingom je više nego odličnih 43.5% što je znatno više nego porast frekvencije u odnosu na njegov maksimalni Turbo takt.

MS Excel

Monte Carlo (s)
Core i7-2600K @ 4.8GHz
3,962
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
5,132
  
Core i7-2600K
5,414
  
Core i5-2500K
7,129
  
Core i5-2300
8,408
  
Core i5-750
9,765
  
 
0 2 4 6 81
0
 
 

I Excel je u svojoj 2010 verziji doživio poneke promjene, a kao što vidimo voli viši takt i višejezgrene procesore pa je 2600K sa ne toliko višim taktom ipak znatno brži od 2500K modela.

iTunes

Time(s)
Core i7-2600K @ 4.8GHz
30,4
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
31,6
  
Core i7-2600K
40,5
  
Core i5-2500K
41,4
  
Core i5-2300
49,6
  
Core i5-750
60,1
  
 
0316
2
 
 

Popularni iTunes se još nije naučio koristiti sve dostupne jezgre, pa takt procesora igra najznačajniju ulogu. Najbolje se to vidi po maloj razlici između 2600K i 2500K modela.

TrueCrypt

AES 100MB (GB/s)
Core i7-2600K @ 4.8GHz
4,7
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
3,6
  
Core i7-2600K
2,7
  
Core i5-2500K
2,6
  
Core i5-2300
2,2
  
Core i5-750
0,38
  
 
0 1 2 3 45
 
 
 

Jedan novi test koji iskorištava prednost AES-NI implementacije u Sandy Bridge procesore. Vidljivo je to po iznimno lošem rezultatu i5-750 procesora.

Rezultati testova - 2.dio

MediaConverter7

Time (s)
GTX460 @ CUDA
75
  
Core i7-2600K @ 4.8GHz
79
  
Core i7-2600K
85
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
97
  
Core i5-2300
100
  
Core i5-2500K
102
  
Core i5-750
105
  
 
05310
6
 
 

MediaConverter 7 za transkodiranje 381 MB .MOV video fajla, rezolucije 1280x720 (H.264, 10660 kbps) u manji 1280x720 (H.264, ~3Mbps) .MP4 fajl spreman za upload na YouTube. prilikom trajanja workloada vidljivo je kako je sa cca. 80% zauzeća procesora kod i5-750 modela na novim Sandy Bridge procesorima to palo na oko 25%, a zbog hardverskog dekodrera se i potrebno vrijeme skratilo.

MediaEspresso

Time (s)
Core i7-2600K @ 4.8GHz
33
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
34
  
Core i7-2600K
47
  
Core i5-2500K
50
  
Core i5-2300
52
  
Core i5-750
56
  
 
020406
0
 
 

U ovome smo testu MPG2 video fajl veličine 449 MB i rezolucije 1920x1080i (18884 kbps) transkodirali u manji 640x360, H.264, .MP4 fajl kako bi omogućili njegovo gledanje na prijenosnim iPhone ili iPod Touch urešajima. I tu je vidljivo skraćenje vremena potrebnog za izvršenje zadatka baš kao i smanjenje zauzeća procesora. Sandy Bridge dakle donosi mogućnost paralelnog obavljanja ovakvog i još nekog drugog zadatka bez znatnijeg usporenja.

MaxxMem

Read (MB/s)
Core i7-2600K @ 4.8GHz
23868
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
23860
  
Core i7-2600K
22063
  
Core i5-2500K
21707
  
Core i5-750 @ 4.0GHz
16990
  
Core i5-2300
16075
  
Core i5-750
11612
  
 
065001300019500260
00
 
Write (MB/s)
Core i5-2500K @ 4.8GHz
22657
  
Core i7-2600K @ 4.8GHz
22457
  
Core i5-2500K
17326
  
Core i7-2600K
17125
  
Core i5-2300
14485
  
Core i5-750 @ 4.0GHz
14150
  
Core i5-750
9443
  
 
065001300019500260
00
 
Copy (MB/s)
Core i5-2500K @ 4.8GHz
25679
  
Core i7-2600K @ 4.8GHz
25265
  
Core i7-2600K
20886
  
Core i5-2500K
20793
  
Core i5-750 @ 4.0GHz
18647
  
Core i5-2300
17535
  
Core i5-750
12564
  
 
065001300019500260
00
 
 

Zbog izmjena na memorijskom kontroleru propusnost se znatno povećala, unatoč činjenici da memorija ne radi jednako brzo kao i kod prethodne generacije. Odabirom XMP profila na našim modulima sada se umjesto na 2000MHz brzina memorije podiže na 1866MHz zbog nemogućnosti podizanja osnovnog takta.

Rezultati testova - 3.dio

7-Zip

Score (MIPS)
Intel Core i7-980X
30322
  
Intel Core i7-2600K @ 4.8GHz
27772
  
Intel Core i7-875 @ OC
22491
  
Intel Core i5-2500K @ 4.8GHz
20829
  
Intel Core i7-2600K
20101
  
Phenom II X6 1090T
17839
  
Intel Core i5-750 @ OC
17759
  
Intel Core i7-875K
17642
  
AMD Phenom II X6 1055T
15829
  
Intel Core i7-920
15390
  
Intel Core i5-2500K
14254
  
Phenom II 965 @ OC
12877
  
Intel Core i5-661 @ OC
12598
  
Intel Core i5-2300
12364
  
AMD Phenom II 965
11417
  
Intel Core i5-655K @ OC
11257
  
Intel Core i5-750
11191
  
Intel Core i5-661
9304
  
Intel Core i5-655K
8877
  
 
080001600024000320
00
 
 

Ova i naredene dvije tablice koje slijede prenatrpane su rezultatima raznih procesora koji su se skupili u proteklog godini. I premda su relativno nepregledne pružaju dobar uvid u performanse novih procesora u odnosu na neke iz prethodne generacije te neke konkurentskog proizvođača. Apsolutni vladar ovoga testa je šest jezgreni 980X, dok ispod njega vlada poprilična gužva. Vidimo kako je i7-2600K za oko 14% brži od i7-875K što je u velikoj mjeri zaslužan viši takt - novi procesori ne donose znatno veće performanse po taktu od prethodnika.

Cinebench R11.5

Rendering x CPU (CB-CPU)
Intel Core i7-2600K @ 4.8GHz
9,31
  
Intel Core i7-980X
9,15
  
Intel Core i5-2500K @ 4.8GHz
7,67
  
Intel Core i7-875 @ OC
7,11
  
AMD Phenom II X6 1055T @ 4.0GHz
7,11
  
Intel Core i7-2600K
6,87
  
AMD Phenom II X6 1090T
5,72
  
Intel Core i5-2500K
5,51
  
Intel Core i7-875K
5,46
  
AMD Phenom II X6 1055T
4,98
  
Intel Core i7-920
4,51
  
Intel Core i5-750
3,68
  
Intel Core i5-655K @ OC
3,66
  
Intel Core i5-655K
2,79
  
 
0 2 4 6 81
0
 
 

U ovome je testu zanimljivo za primjetiti kako se četverojezgreni i5-2500K performansama približava AMD-ovom najbržem šest jezgrenom procesoru. Za to je zaslužan viši takt, ali i znatno novija arhitektura.

wPrime

1024M Time (s)
Intel Core i7-980X
146,734
  
Intel Core i7-875 @ OC
189,225
  
Intel Core i7-2600K @ 4.8GHz
189,649
  
AMD Phenom II X6 1055T @ 4.0GHz
200,446
  
Intel Core i7-2600K
225
  
Intel Core i5-2500K @ 4.8GHz
235,843
  
Intel Core i5-750 @ OC
237,55
  
Intel Core i7-875K
248,106
  
AMD Phenom II X6 1090T
254,36
  
AMD Phenom II X6 1055T
285,745
  
Intel Core i7-920
290,38
  
Intel Phenom II 965 @ OC
290,57
  
Intel Core i5-2500K
321,608
  
Intel Core i5-661 @ OC
338,1
  
AMD Phenom II 965
339,956
  
Intel Core i5-655K @ OC
348,396
  
Intel Core i5-750
372,17
  
Intel Core i5-2300
388,502
  
Intel Core i5-661
456,164
  
Intel Core i5-655K
471,386
  
 
010020030040050
0
 
 

Još jedan test koji koristi sve raspoložive fizičke i logičke jezgre procesora i koji još jednom pokazuje kako je Sandy Bridge brži samo zahvaljujući višim taktovima. Logično, jer se na razini procesorske jezgre nije ništa značajnije mijenjalo.

Rezultati testova - 4.dio

o

3DMark Vantage

Score (Entry)
Core i7-2600K
11540
  
Core i5-2500K
9425
  
Core i5-2300 @ Turbo
8137
  
Core i5-2300
5864
  
Core i5-661
5368
  
 
040008000120
00
 
 

Na kraju dolazimo i do integrirane grafike koja se ipak pokazala kao znatno napredniji proizvod u odnosu na onu iz prethodne generacije. Čak i kod i5-2500K koji ima upola manje izvršnih jedinica, performanse su nešto više nego kod i5-661 procesora.

Far Cry 2

Minimum - 1280x1024 (0xAA, 0xAF)
Core i7-2600K
17,26
  
Core i5-2500K
15,12
  
Radeon HD5450
10,21
  
Core i5-2300
9,28
  
 
010203
0
 
Average - 1280x1024 (0xAA, 0xAF)
Core i7-2600K
27,52
  
Radeon HD5450
25,07
  
Core i5-2500K
24,15
  
Core i5-2300
17,06
  
 
010203
0
 
 

Daleko smo od visokih rezolucija u kojima se danas igramo ili viših razina detalja no Intelova je integrirana grafika sasvim solidan proizvod koji u svom najjačem izdanju pobjeđuje diskretnu grafičku karticu HD5450 klase iz još aktualne ponude.

Resident Evil 5

1280x1024
Core i7-2600K
31
  
Core i5-2500K
26,7
  
Radeon HD5450
22,4
  
Core i3-2300
14,8
  
 
0163
2
 
 

Oba su Intelova K procesora brža od usporedive diskretne grafike, dok se HD 2000 sa samo šest izvršnih jedinica ipak pokazala preslaba.

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat

Minimum - 1280x1024 (0xAA, 0xAF)
Core i7-2600K @ 1700MHz
22,5
  
Core i5-2500K @ 1600MHz
21,25
  
Core i5-2500K
21,25
  
Core i7-2600K
19,25
  
Radeon HD5450
15,5
  
Core i5-2300 @ Turbo
15,25
  
Core i5-2300
11
  
 
010203
0
 
Average - 1280x1024 (0xAA, 0xAF)
Core i7-2600K @ 1700MHz
29,75
  
Core i5-2500K
28,75
  
Core i5-2500K @ 1600MHz
28,25
  
Core i7-2600K
25,5
  
Radeon HD5450
21
  
Core i5-2300 @ Turbo
20
  
Core i5-2300
14,25
  
 
010203
0
 
 

Nevjerojatno ali S.T.A.L.K.E.R je sasvim igriv sa ovim postavkama na Intelovim procesorima. Ponajprije je za to zaslužna dosta visoka razina minimalnog broja FPS-a. Overclockingom smo postigli solidan pomak u performansama.

Potrošnja

Idle (W)
Core i5-2300
51
  
Core i5-2500K
54
  
Core i7-2600K
68
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
75
  
Core i7-2600K @ 4.8GHz
89
  
 
06012018024
0
 
Load (W)
Core i5-2300
120
  
Core i5-2500K
134
  
Core i7-2600K
148
  
Core i5-2500K @ 4.8GHz
209
  
Core i7-2600K @ 4.8GHz
235
  
 
06012018024
0
 
 

Potrošnja se novih procesora pokazala sasvim zadovoljavajućom, sve dok naravno ne krenemo sa overclockingom. Korištenjem H67 ploča potrošnja se dodatno smanjuje što ćemo vidjeti iz usporednog testa nekoliko matičnih ploča koji ćete moći uskoro čitati.

Zagrijavanje

Idle (°C)
Core i5-2300 w. H70
22
  
Core i5-2500K w. H70
23
  
Core i5-2500K w. Intel DHX-B @ Low
23
  
Core i7-2600K w. H70
25
  
Core i7-2600K w. Intel DHX-B @ Low
25
  
 
01326395
2
 
Load (°C)
Core i5-2300 @ H70
44,75
  
Core i5-2500K @ H70
45,4
  
Core i7-2600K @ H70
46
  
Core i5-2500K w. Intel DHX-B @ High
49,25
  
Core i7-2600K w. Intel DHX-B @ High
49,5
  
Core i7-2600K w. Intel DHX-B @ Low
51,25
  
Core i5-2500K w. Intel DHX-B @ Low
51,5
  
 
01326395
2
 

 

Ni hlađenje ovih procesora nije prevelik problem, sve dok ne krenemo s overclockiranjem.  Tada se temperature čak i sa vodenim hlađenjem tipa H70 podižu na razine iznad 75°C. Upozorenje je to da za dostizanje visokih frekvencija morate imati kvalitetan i moćan hladnjak.

Zaključak - Conslusion

 

Zaključak

Intel je konačno nakon dugih najava i isčekivanja tržištu ponudio novu procesorsku mikroarhitekturu i nove platforme. Kao što smo iz teksta vidjeli, na razini procesorske jezgre se nisu dogodine znatnije izmjene i performanse po taktu su ostale manje-više jednake kao i kod prethodne generacije. Ono što donosi prednost su viši taktovi koji su omogućeni usavršavanjem 32 nm proizvodnog procesa te naprednija Turbo Boost tehnologija. Opsežan je posao napravljen na strani potpune integracije grafičke jezgre te na dodavanju nekih novih za multimedijalne sadržaje bitnih elemenata. Sandy Bridge kako sam Intel kaže naša računala pretvara u Smart rješenja koja su više no ikad okrenuta multimedijalnim sadržajima. Pri tome su se izgubile neke stare vrijednosti poput overclockiranja povećanjem osnovnog takta, koji je u konačnici uvijek donosio i velike pomake u performansama. K modeli koji donose otključane množitelje zanimljivi su, no ne i ekstremnim overclockerima koji će teško izvući više od 5.7GHz zbog postojanja toga krajnjeg množitelja diktiranog od strane same arhitekture.

I dok je i7-2600K iznimno brz procesor te pogodan za višedretvene aplikacije, cijena od 317 USD koja bi se u našim uvjetima mogla pretvoriti u isti taj iznos u Eurima, pa uz pridodani joj porez neće biti više tako isplativa kao u SAD-u. Zbog toga je i5-2500K bolji izbor jer košta trećinu manje, a donosi jednake overclocking mogućnosti i visoki prag isplativosti. Vjerujemo kako će upravo taj procesor biti najveći hit i među entuzijastima s našeg foruma. Zaključani procesori kao što je i5-2300 neće biti naročito popularni kod naprednijih korisnika, no prosječno će računalo učiniti i više no dovoljno moćnim za većinu zadaća koje bi se pred njega mogle staviti. Što se tiče integrirane grafike stvar je više nego jasna. Jače, HD 3000 rješenje eliminira potrebu za kupovinom bilo kakve diskretne grafičke kartice u cjenovnom razredu do 50-tak €, dok se sa HD 2000 rješenjem ipak nećete previše naigrati. Prave vrijednosti ovih integriranih rješenja vidjeti će se u prijenosnicima gdje će donijeti novu razinu performansi uz zadržanu nižu potrošnju električne energije. Sandy Brigde tako donosi novu razinu performansi i mogućnosti u srednji tržišni segment, a po sasvim prihvatljivim cijenama. Zbog toga vjerujemo kako će ga tržište vrlo dobro prihvatiti.

 

Conclusion

Intel has finally, after all the talk and rumors, let Sandy Bridge out in the wild. As we have seen from this article, there were no major changes on the CPU level, and per clock performance remained more or less the same as with the previous architecture. Higher clocks and improved Turbo Boost technology are the reason for higher overall performance. However, major job is done with integration of graphics core, and all other improvements which are important for media content creation. Sadly, in that process we lost overclocking as we knew it and liked it. K models are great, and enthusiasts will love them, but extreme overclockers will not be satisfied with the multiplier limit of 57.

i7-2600K is very fast and especially suitable for multithreaded applications, but its price of 317 USD, might make it slightly less popular than i5-2500K. That CPU brings great performance paired with great overclocking potential. We think it will be very popular among our readers and forum users. Locked i5-2300 and similar processors will certainly not be popular among overclockers, but they bring higher performance to the regular users, and will be more than suitable for every task they put in front of them. As far as integrated graphics goes things are more than clear. Faster HD 3000 solution eliminates the need for discrete graphics card in the 50 € segment, while HD 2000 is not that fast. Real benefits of both solutions will be shown in the mobile segment. In the end, Sandy Bridge brought a new level of performance into the mid-end segment, with a special accent on multimedia capabilities. With fair pricing we think it will be very popular on the market.