Intel Pentium4 1.7GHz

Datum objave 09.06.2001 - Josip Antonić

Uvod

Šta reć na početku nego da i mi Intelovci konja za utrku imamo.

Kada sam došao u Info-Gamu kod stričeka Tihomira znao sam da popodne neće sličiti jutru. "Mali,imam nekaj za tebe" riječi su koje sam čuo, a trenutak kasnije ispred mene je stajalo kučište koje je bilo spremno primiti zvijer koju sam već držao u rukama. Na kutiji je pisalo (jedva sam pročitao od suznih očiju) Intel Pentium 4 1.7GHz. "Kad moram ovo vratit?",upitah ja njega i dobih odgovor "Ponedeljak ujutro!". 72 sata. Pa i Edy Murphy je imao samo 48! Bit će dovoljno.Mora!

Sistem

Da nebi svaka priča bila savršena postoji ono "ali". Na matičnoj ploči Abit TH7 stajala je grafička kartica sa MX čipom.Ajme! pa kako? Ali božica Fortuna je bila na našoj strani jer se sama slučajno u prašnjavom kutu našla jedna Asusova GeForce trojka. Čistem slučajno. :-)

Sada se već moglo razgovarati.

Ploča je došla sa 256MB RIMM memorije koja je bila spakirana na dva štapa tako da su u ostala dva memorijska utora bili kratkospojnici koji su omogućavali normalan rad. Tijekom rada nije uopće dolazilo do ikakvog mjerljivog zagrijavanja te su temperature bile nešto više od sobne.

Na ploći se nalazi i HPT370 UDMA100 i RAID kontroler. Dokazana elektronika na starijim počama radi bez problema i na novom Abitovom uratku. Pošto potpisnik doma ima BE6V1.2@2.0 sa dva IBM-ova harda naravska stvar je bila spajanje istih na novu ploču. Prelazak je bio totalno bezbolan. Samo smo pazili da hardove spojimo na iste portove kako su bili i na staroj ploči kako nebi došlo do zblesiravanja sustava. Pošto je starija ploča imala "fleshan" BIOS novi kontroler se pokazao nešto bržim u radu. Izgleda da je porađeno i na tom dijelu.

Na ploči je i integrirana zvučna kartica sa standardnim konektorima(in,out,mic i midi/joystick) ali i sa standardnim nesposobnostima. U odnosu na naše SB Live nije im ni do koljena tako da je preporučljivo instalirati neku jaču zvučnu karticu na jedan od slobodnih PCI utora. Zanimljivo je da se Midi/Jostick port nalazi odvojeno i da ga je potrebno instalirati u prostor gdje izviruju kartice na PCI utorima.Tako da niste ni obavezni učinit tu instalaciju ukoliko vam port neće trebati.

Testovi i zaključak

Kako nam vrijeme nije dopuštalo nešta opsežnijeg, obavili smo standardnu bateriju testova.

Test Sistem
Hardver
Platforma:
ABIT TH7 RAID
Procesor(i):
Intel Pentium 4 (Socket 423) 1.7GHz@2.04GHz (Intel heatsink, Delta 60mm ventilator)
Memorija:
2 x 128MB RIM
Grafička kartica:
ASUS 8200
NVIDIA Detonator 12.40
Muzička kartica:
Mrežna kartica:
------------
Kontroler:
ugrađeni HPT370 ATA-100
Hard disk:
RAID 2 X IBM DTLA 307015 ATA-100 IDE 7.200rpm 15,1GB (FAT32)
CD-ROM:
Toshiba DVD 8X32X
Softver
OS:
Windows 98 SE
DirectX verzija:
8.0A
Quake 3 Arena
Retail v1.17 sve default (Super HQ - sve video opcije na maksimumu) demo001
3dMark 2000
Pro v1.10 sve default

 

Benchmark - 3DMark 2000

 

Kako su i konzultacije sa kolegom Ozrenom pokazale, Asus se dosta čudno ponašao prilikom testiranja. Dolazilo je do smrzavanja sustava prilikom promjene rezolucije pa je samo reset pomagao u takvim situacijama.Inaće frame rate je izvrstan i grehota ga je radit na 15" monitoru. Najvjerojatnije bi se to ispravilo novijim driverima koje nismo imali jer su izašli u utorak kad je kompjutor već; bio vraćen.

Pa eto i jedan snimak WCPUID-a kako izgleda tih 2 GHz zaistaæ.

 

Zakljuèak

Ako imate dovoljno ili previše novaca kupite nešta ovakvog, ali ako vam netreba basnoslovan frame rate i tisućice u 3DMarku onda će i jedan P3 sa GTS-om biti dovoljan. Naša su razmišljanja da bi trebalo još malo prićekati pa tek onda ubosti nešta ovakvog jer će cijene pasti zbog dolaska novog P4 a i GeForce bi trebao krenuti silaznom putanjom kad dođu jeftinije ali nimalo lošije dalekoistoćne kartice.. Suma sumarum ovo je bio najbrži pištolj,barem što se Intela tiće, u labosu PCEksperta.