Just a bunch of NAS – D-Link, Promise, Seagate & Synology

Datum objave 23.01.2010 - Anton Madirazza

Uvod, D-Link DNS323 & 343

Uvod

Dedicirana računala se koriste kao storage serveri iz mnogo razloga, ponekada jer ih je lako unaprijediti, dodati jači procesor ili mrežnu karticu pa na taj način poboljšati performanse. U ulozi NAS-a se dosta često mogu susresti stara računala koja su preslaba i prestara za svoju prvotnu namjenu pa služe kao NAS dok se ne pokvare ili ih vrijeme do kraja ne pregazi. Postoje mnoge prednosti specijaliziranih uređaja kojima je jedina namjena dodavanje dodatnog kapaciteta za spremanje podataka preko mreže. Takvi uređaji troše puno manje struje, bolje (no, ne uvijek i brže) obavljaju svoju temeljnu zadaću od računala ekvivalentne snage i zauzimaju prilično manje mjesta u ponekad skučenom uredu. Mana im je što osim učitavanja novog firmware-a ne možemo lako dodati jači procesor ili nadograditi RAID kontroler što je kod računala lako (ali uglavnom skupo) napraviti. Pošto je sve češce da jedno kućanstvo ima ili koristi više računala i pošto se prodaje i koristi sve više prijenosnih računala, potreba je sve veća za lako dostupnim mrežnim spremištem. Gotovo svi NAS uređaji danas takoder posjeduju i korisnu mogućnost spajanja izvana, preko interneta i pristupanja svojim podacima preko mreže putem FTP protokola. Ovo eliminira potrebu za „tegljenjem“ velikih količina podataka sa sobom dokle smo god u mogućnosti probiti se na Internet a to je sa 3G modemima gotovo bilo gdje. Prilikom recenziranja pojedinog uređaja vodili smo računa o sadržaju kutije kao i o standardnim odlikama koje možemo očekivati kod sličnih uređaja iste klase. Nismo propustili komentirati cijenu jer je bez tog podatka teško ozbiljno procijeniti uređaj a navodili smo i razlike cijena na domaćem tržištu i na internacionalnim aukcijskim stranicama (poput Ebay-a).

Testirali smo:
(in order of appearance)

  • Synology DS109j Disk station
  • D-Link DNS-313 Network storage enclosure *
  • D-Link DNS-323 Network storage enclosure
  • D-Link DNS-343 Network storage enclosure
  • Seagate BlackArmor 110
  • Seagate BlackArmor 440
  • Promise SmartStor NS4600


*(DNS 313 je nažalost došao pokvaren, Dead On Arrival-DOA, i zbog predblagdanske žurbe u kojoj smo testirali uređaje nismo dobili zamjenu pa ćemo njegovu recenziju objaviti naknadno)

 

D-Link DNS-323

Kao sam u svojoj klasi na ovom testu došao nam je D-Linkov DNS-323, gigabitni NAS sa dva 3,5“ utora za SATA diskove (podržan je SATA 150) neograničenog kapaciteta. Pošto je jedini na testu u svojoj klasi i pošto je glavna uzdanica renomiranog tajvanskog proizvodača mrežne opreme podvrgli smo ga poprilično kritičkom pregledu. Također su nas zaintrigirale druge recenzije (kao i sav „buzz“ oko njega) koje su mu redovito davale visoke ocjene. Ovaj NAS nam je ustupio D-Link Adria i kod nas je nabavljiv po cijeni od 1500 kn što ga čini otprilike duplo skupljim od njegovog manjeg rođaka, uredaja DNS-313 (aukcijske stranice ga nude za 150$ - 200$, bez dostave). Napomenuli bi da smo testirali uređaj sa najnovijim službeno dostupnim firmware-om ali da smo naveli i mogućnosti iz neslužbeno nabavljene bete firmware-a.

Metalno kućište i jednostavan, privlačan dizajn, vidljivi su na prvi pogled.

Kućište DNS-323 napravljeno je od metala kvalitetne završne obrade sa plastičnom prednjom i stražnjom stranicom i u mnogim rješenjima podsjeća na manji DNS-313. Cijelom dužinom donje stranice postavljene su dvije gumene „noge“ koje osiguravaju vrlo dobru stabilnost uređaja. Predviđen je za rad samo u uspravnom položaju i propisno je težak što je direktna posljedica korištenja dosta debelog metala u konstrukciji, no ionako nije predviđen za prenošenje. Stranice uređaja su tri do četiri milimetra debele što bi definitivno moglo zaustaviti metak. Nije da sugeriramo da netko puca u ovaj uređaj i da nam javi rezultate ali ukoliko se to ipak dogodi moguće je da ste izgubili jamstvo, no svakako nam javite rezultat i pošaljite slike…

DNS 323 sa skinutim poklopcem i označenim polugama. Lijeva poluga je maksimalno povučena radi vađenja diska. Na poklopcu su limene „opruge“ koje drže diskove na njihovom mjestu.

Stražnja strana uređaja ima po jedan USB 2.0 i gigabitni Ethernet (8p8c) utor, rupicu za reset uređaja kao i ulaz za napajanje sa četiri kontakta. Tamo je i prorez za bravicu (koji ne onemogućava otvaranje uređaja) i dvije metalne polugice za vađenje diskova. Na stražnjoj je stranici prisutan i otvor za ventilator veličine 40mm x 40mm koji upuhuje zrak u uređaj, a ispod uređaja na prednjoj strani je mali prorez za izlazak toplog zraka. Ovakav prorez za izlaz toplog zraka je jednostavnije rješenje od rupica po cijeloj prednjoj strani uređaja ali je također efikasan u hlađenju diska i lakše se čisti. Ventilator se vrlo slabo čuje ali takoder i ne hladi uređaj svom snagom unatoč tomu što se ovaj zagrije do indiciranih 47C° a diskovi su nakon nekih seansi „mučenja“ također bili topli. Dobra strana ovog problema je što se brzina vrtnje ventilatora može promijeniti.

Uređaj sa umetnutim diskovima, sa naznačenim smjerom vađenja i desnim diskom djelomice izvađenim. Diskovi vrlo jednostavno klize u ležište, unatoč tome što je utor dosta tijesan.

Cijela prednja stranica se vrlo jednostavno skida i stavlja nazad a za montiranje diskova nije potrebno koristiti nikakav alat, vijke ili komplicirane ladice što poprilično ubrzava izmjenu diskova. Na uređaju su također prisutne i prije spomenute naljepnice sa uputama. U kutiji smo još dobili i quick installation guide na 18 jezika (medu kojima je i Hrvatski) ali i jarko narančasto upozorenje kako će uredaj formatirati ubačene diskove prije upotrebe. U kutiji su još i standardni Cat.5e patch kabl kao i 12v/5v napajanje na kojem ne piše nivo efikasnosti. Ovaj uređaj podržava spajanje jednog printera preko USB utora i UPS monitoring. Unutar samog uređaja ugrađen je procesor radnog takta 500MHz, 64 MB RAM-a, Marvell SATA kontroler kao i Marvell gigabitni mrežni čip. Uređaj je, kada smo ga upalili, preuzeo IP adresu i spojili smo se na njega preko browser-a (bez instalacije, jer je OS u memoriji samog uređaja) koristeći admin,(prazno) korisničko ime i lozinku. Nakon toga, prepoznao je Hitachi 2TB diskove (HDS722020ALA330) bez ikakve preinake firmware-a i krenuli smo u testiranje.

Web sučelje je jednostavno, funkcionalno i informativno.

Operativni sustav ovog NAS-a je Linux pa tako on ne podržava FAT32 ili NTFS particije ali zato podržava svu silu softverskih modifikacija od strane korisnika. Na njegovoj vlastitoj wiki stranici http://wiki.dns323.info/start popisane su karakteristike uređaja kao i projekti sa uputama. Tamo možemo naći opise kako promijeniti ili utišati ventilator do korisnih komandno-linijskih naredbi koje nam omogućavaju da podesimo vrtnju ventilatora ili očitamo temperaturu.

 

D-Link DNS-343

S prednje strane za uočiti su perforacije za ulaz zraka i LCD ekran a sa stražnje poluge za izbacivanje diskova i dva mala ventilatora.

Najveći i najteži od D-Linkovog trojca DNS-343 je jedini uređaj ovog proizvodača na ovom testu sa SATA 300 podrškom i 4 utora za 3.5“ diskove. Njegov ga OLED ekran (razlučivosti 256x64) čini prepoznatljivim među uređajima sličnog kapaciteta i lako je najbolji ekran medu NAS uređajima danas (osim njihovog storage routera DIR-685, ali to je druga priča). U Hrvatskoj se prodaje po cijeni od 5000 kn a aukcijske stranice ga nude po značajno nižoj cijeni od 550$ (uz otprilike 80$ za dostavu) što ga čini jeftinijim u inozemstvu, čak i uz sve namete kod carine.

Nakon skidanja maske ubacivanje diskova je jednostavno.

Uređaj je vrlo sličan modelu DNS-323 no od njega je otprilike duplo veći i teži. Za NAS koji prima 4 diska i čije je kućište od dosta robusnog metala ne teži mnogo i nije jako velik. Dapače, mnogo je manji od svojih drugih kolega na testu. Skidanje prednje maske i montiranje diskova obavlja se na identičan način kao i kod njegovih rođaka, bez alata i vijaka na jednostavan i brz način što još više cijenimo jer se na uređaju sa četiri diska vrlo vjerojatno neki disk bude morao mijenjati. Zbog širine proreza moguće je ubaciti samo diskove koji su standardne visine pa tako ovaj uređaj neće trpjeti neke egzotične diskove. Na stražnjoj strani smještena su dva ventilatora veličine 40x40 mm koja hlađe uredaj i diskove a zrak ulazi preko perforacija na cijeloj prednjoj strani. Kada temperatura premaši 48 C° oba ventilatora se pale na najjače i tek tada su dovoljno glasni da bi ih se moglo zamijetiti nad bukom diskova. Nakon nekoliko minuta rada na visokoj brzini vrtnje temperatura je pala ispod 42 C° pa možemo reći kako nemamo nikakve zamjerke na učinkovitost ventilatora. Za razliku od ostalih D-linkovih modela naljepnica sa standardnim postavkama je smještena na samom uređaju, odmah uz USB 2.0, gigabit ethernet utor, reset gumb i ulaz za napajanje što olakšava početnu konfiguraciju.

Adapter napona impresivnih dimenzija i snage 150W.

Osim OLED ekrana ovaj NAS nema drugih indikatora, čak niti LED-ice na mrežnom utoru pa ćemo kako bi dobili bilo kakve informacije morati koristiti ekran što je zadovoljavajuće s obzirom na jednostavnost menija i dobar prikaz slike. Adapter napona je impresivne veličine i težine (cigla!) a daje 19V pri razini efikasnosti III (maks. snage 150 W). Pošto se radi o dosta skupljem uređaju narančasta poruka upozorenja je puno informativnija i sadržava telefonske brojeve, web adrese i e-mail adresu podrške što nije bilo prisutno na druga dva uređaja. Na USB port možemo spojiti ili printer ili UPS. Uz standardno podržana RAID polja 0, 1 i JBOD možemo spojiti diskove u kombinaciju RAID 5 (striped with distributed parity). OLED ekran daje oštru sliku i pruža dosta informacija i ima screensaver koji se pali nakon tridesetak sekundi neaktivnosti.

LCD ekran daje vrlo jasnu sliku i sposoban je prikazati i dosta detaljne grafičke sadržaje.

Dvije gumificirane tipke služe za navigaciju kroz izbornike su i pomoću njih se lako dolazi do raznih informacija. Uredaj odmah pokazuje svoju IP adresu tako da nema dileme i kopanja po DHCP lease listi niti potrebe za posebnim programom kojeg moramo instalirati da bi našao uredaj na mreži i potom pao u zaborav. Kao i DNS 323 ovaj je baziran na Linux-u (2.6 kernel) i za njega postoje mnoge preinake i snažna zajednica koju je moguće upitati za savjet i preporuke oko upotrebe.

Web sučelje je jasno i „glasno“. Uz sve boje i objašnjenja postupak konfiguracije je maksimalno olakšan.

Promise SmartStor NS4600 & Seagate BlackArmor NAS 110

Promise SmartStor NS4600

Sasvim pristojan dizajn bez viška elemenata.

Dugogodišnji proizvodači RAID kontrolera i NAS sistema, Tajvanska tvrtka Promise Technology Inc. poslala nam je svoj novi NAS na testiranje. Od proizvodača koji se gotovo isključivo bavi NAS uređajima ozbiljnih namjena sa 80 ili više diskova, nismo očekivali nikakav mačji kašalj.

Stražnja strana uređaja. Vidimo da je adapter u svojoj kućici i ventilator od 80x80mm. Za primijetiti je da je prisutan i eSATA utor i reset gumb čije postojanje se ne spominje u priručniku.

Već prvi doticaj donio nam je nevjericu - naime na prvi pogled isporučen nam je uređaj bez adaptera za napajanje! Nismo se odali piću već smo bacili drugi pogled koji nam je dao tračak nade, kabel je još tu a priručnik ionako ne spominje napajanje kao sadržaj kutije… Treći pogled nas je naučio skromnosti jer se ipak radi o jedinom uređaju na testu sa napajanjem unutar kućišta. Nakon D-Link-ovog DNS-343 čiji adapter ima impresivne dimenzije jednostavno nismo bili spremni za ovakvo rješenje. Da bi naš zbunjeni pogled bio tuplji pomoglo je što se radi o napajanju koje je moguće izvaditi putem ugrađenih vratašca (i jedne iritantne vezice) sa donje strane uređaja i koristiti ga kao vanjsko napajanje. Pošto se radi o uređaju koji daje 12V uz maksimalnih 100W snage (uz klasu efikasnosti IV), dobra bi bila ideja držati napajanje tamo gdje dodatno ne grije uređaj a ne ispod diskova u dijelu uređaja preko kojeg ventilator ne upuhuje zrak. Sa druge strane ovo rješenje nam pruža mjesto gdje možemo držati napajanje a da nam ne smeta pod nogama. Napajanje ovog primjerka je ispuštalo visokofrekventno zujanje kada uređaj nije bio u upotrebi.

Donja strana uređaja sa jasno vidljivim pretincem za adapter napona. Adapter se kao što vidimo, može izvaditi i koristiti izvan uređaja, što i preporučamo.

Kućište je gotovo cijelo od plastike osim vratašca za diskove koja su metalna i imaju mrežicu za izlaz zraka koji upuhuje 80mm x 80mm ventilator smješten na stražnjici uređaja. Mrežica nije predvidena za vađenje i pošto su rupice sitne prašina će se vrlo brzo nataložiti i otežati cirkulaciju zraka. Prilikom testiranja uređaj se nije jako zagrijao ali se zato diskovi jesu, problem su predstavljala dva prazna mjesta kroz koja je većina zraka prošla bez da je pomogla ohladiti diskove. Mogao se jednostavno smisliti umetak pomoću kojeg bi se strujanje zraka skrenulo a ovako nam preostaje da ubacimo nešto u donji dio uređaja kako bi se skrenuo zračni tok.

Uredaj sa izvađenim ladicama. Vidi se metalna mrežica za protok zraka.

Sa prednje strane, pored vratašca, nalazi se (dosta labav) gumb koji je lako zamijeniti za gumb za paljenje uređaja kao i bravica za zaključavanje vratašca ali, jao, bez ključa. Prošli recenzent si je najvjerojatnije nehotice zadržao ključeve, nadajmo se da su sretni zajedno… Sa stražnje strane ima dva USB 2.0 utora, jedan gigabit ethernet RJ45 i kao jedini na testu sa tom mogućnošću, jedan eSATA prikljućak za eksterni disk a tu su stavili i gumb za paljenje uređaja. Od neugodnosti bi izdvojili nekoliko stvari, prvo, jedan dosta prodoran mali zvučnik kojim će nas obavještavati o pogreškama i neće prestati dok ne uklonimo uzrok pogreške a kojega je moguće isključiti tek kada se spojite na uređaj. Drugo, ladice od plastike u koje morate uviti vijke sa vrlo, vrlo tankom glavom jer inače nećete moći ubaciti disk u uređaj. Mi smo isprobali 3-4 vrste šarafa prije nego što smo odustali od upotrebe ladice i umetnuli disk bez nje, samo sa šarafima što je radilo ali smo teško vadili diskove. Treće, gumb za reset nije spomenut u priručniku, pokušajte ga naći na stražnjoj strani uređaja.

Detalj s prednjeg dijela, vidi se bravica za zaključavanje uređaja i gumb koji je lako zamijeniti za gumb za paljenje/gašenje uredaja.

Od pozitivnih stvari bi spomenuli da je uredaj formatirao diskove poprilično brzo i da je sučelje vrlo jednostavno i funkcionalno (iako je grafika ponešto spartanska, pri čemu ne mislimo na ratnike s kopljima već na jednostavnost grafike). Kod SmartStor serije Firmware nije otvorenog koda pa će ga zagriženiji korisnici najvjerojatnije zbog toga zaobilaziti. Uredaj podržava RAID polja 5 i 10.

 

 

Seagate BlackArmor NAS 110

Oku ugodan dizajn i vrlo kompaktno kućište najuočljivije su odlike ovog uređaja.

Manji od dva Seagate proizvoda na testu proizvođač tu i tamo nazove storage server (što je malo preambiciozno) a zapravo se radi o uređaju sa tvornički ugrađenim diskom kapaciteta 1 TB. Na našem tržištu se prodaje po cijeni od 1350+ Kn a aukcijske stranice ga nude po cijenama od 240$ s dostavom što je zapravo vrlo blizu cijeni na našem tržištu. Ako bi od ukupne cijene oduzeli cijenu tvrdog diska (~550kn) dolazimo do kako tako pristojne cijene od 800kn za sam NAS.

Odostraga vidimo rebra kroz koja bi trebao strujati zrak, odsutnost ventilatora i unutrašnje metalno kućište koje drži disk.

Prva stvar koju primjećujemo već prilikom raspakiravanja jest koliko je ovaj uređaj malen i lagan. U malom plastičnom kućištu s brojnim rešetkama za strujanje zraka uspjeli su smjestiti svu elektroniku i jedan tvrdi disk u uspravnom položaju. Ugrađeni disk je formata 3,5“, vrti se na 7200 okretaja/min a postoje verzije sa diskovima kapaciteta od 1 TB ili 2 TB. Diskovi koji dolaze ugrađeni su Seagate modeli ST31000520AS i ST32000542AS sa 32MB cache-a i SATA 300 sučeljem. Ovaj uređaj nema ventilator već se oslanja na prirodno strujanje zraka za hlađenje a za tu svrhu su prisutni brojni otvori na kućištu. Također je jedini uređaj na testu kojeg bi mogli lako srušiti prilikom upotrebe jer je dosta visok u odnosu na širinu baze.

Pametno riješen adapter malih dimenzija i snage. Zbog malih gabarita uređaja i mali adapter imamo lako prenosiv uređaj.

Na kućištu je s prednje strane prisutan USB utor i gumb s posebnom namjenom kopiranja umetnutog USB Flash diska ili kamere radi backup-a. Na stražnjoj strani postoji još jedan USB utor, ulaz za napajanje, gigabit ethernet utor (8p8c) te gumb za paljenje. Sa stražnje strane postavljena je i bravica (Kensington lock) pomoću koje možemo spriječiti da uređaj dobije noge duže od već ugrađenih četiri. Na donjoj strani uređaja skriven je (ali nosonjama poput nas nije promakao) gumb za reset postavki pomoću kojeg možemo vratiti uređaj u default postavke. Pošto se kućište ne može otvarati, što bi bilo korisno za obrisati prašinu (kao), ne moramo se bojati da će netko uzeti samo tvrdi disk iz imobiliziranog kućišta.

Čisto web sučelje bez ikakvih suvišnih dijelova. SMART testovi nam pomažu odrediti pouzdanost diska pa su dobrodošao dodatak.

NAS110 podržava spajanje dodatnog vanjskog diska preko stražnjeg USB sučelja kako bi proširili kapacitet i također radi kao print server. Adapter napona je vrlo malen i pametnog je dizajna jer dolazi sa dva umetka koja je lako izmijeniti umjesto dvije različite i glomazne žice. Pruža uređaju 12V DC napona uz razinu efikasnosti V što je najviša mjerena razina i čini ga najefikasnijim adapterom na ovom testu (Krško će odahnuti). Sa maksimalnom snagom od 24W također je i uređaj s najmanjom snagom na testu. U kartonskoj kutiji koju je moguće 100% reciklirati (tako piše) uz dva plastična držača impresivnih dimenzija koje je također moguće reciklirati (nacrtano, na japanskom, valjda), nalazi se jedan Cat.5e mrežni patch kabl, priručnik i CD s programima. NAS dolazi s već pred-instaliranim OS-om što smo i očekivali od uređaja bez mogućnosti izmjene diska i sa isključenim „power save“ opcijama što ipak nismo očekivali od uređaja koji dolazi u tako „zelenom“ paketu. Također je čudno da ponekad uređaj sam proradi kada ga uključite u struju… Prilikom paljenja je primio adresu od DHCP-a i spojili smo se na njega pomoću „admin“,“admin“, korisničkog imena i lozinke. Nije nam, doduše, jasno zašto se u instalacijskim uputama inzistira da se mora instalirati „discovery“ program koji nam omogućava spajanje na uređaj kada je to moguće i preko browser-a. Program vam ne preporučamo instalirati jer će te ga najvjerojatnije koristiti samo jedanput. Osim ako ne ostavite uređaj na DHCP-u i zaboravite šifru routera ali u tom slučaju ionako najvjerojatnije niste platili ni račun za struju pa ovo ne čitate.

Seagate BlackArmor NAS 420/440 & Synology DS109j

Seagate BlackArmor NAS 420/440

Kod ovog uređaja nas naziv storage server nije zasmetao već je to vrlo opravdan naziv za ovaj NAS koji objedinjuje mnoge funkcije jednog takvog poslužitelja. Seagate prodaje dvije verzije ovog uređaja koje su identične po softverskim i hardverskim funkcijama a razlikuju se jedino po broju instaliranih tvrdih diskova sa kojima dolazi. Očekivano, NAS 420 dolazi sa dva diska dok NAS 440 dolazi sa četiri. U Hrvatskoj cijena NAS 440 iznosi 4500+ Kn dok ga aukcijske stranice nude po 950$ s dostavom za model sa 2 diska, što znači da ga je trenutno (za divno čudo) jeftinije kupiti s ove strane Schengena.

Ne baš sasvim ružan dizajn i rudimentaran LED ekran sa dva gumba za gubljenje po meniju.

Iako je sa estetske strane pomalo neprivlačan u čemu mu ne pomaže njegov jednostavni, zeleno osvjetljeni LCD ekran, sa funkcionalne strane dizajn je dobro prilagođen ulozi. Sa prednje strane nalaze se dobro uklopljena vratašca iza kojih su četiri utora za diskove koji se vrlo jednostavno stavljaju i vade pomoću mehanizma ugrađenog u samu ladicu pojedinog diska. Umetanje diska u ladicu je također posao koji ne zahtjeva alat niti vijke već je samo potrebno osigurati disk koristeći metalno gumene podloške uglavljene u ladicu. Kućište uređaja izgleda kao normalno ATX za računalo osim što je nekoliko puta manje. Ovaj dojam dodatno pojačavaju vijci sa stražnje strane koji nam omogućavaju skidanje zaštitnog poklopca koji pokriva lijevu, desnu i gornju stranu. Ventilator, impresivnih dimenzija 120mm x 120mm, ima također svoj pristupni poklopac koji nam omogućava da odvrtanjem dva vijka izvadimo ventilator skupa sa prije spomenutim poklopcem. Ovo je korisno za održavanje ventilatora i brisanje prašine sa poklopca na kojem se nalaze rupice za ulaz zraka (naravno, ukoliko vam se da brisati prašinu).

Uz ventilator impresivnih dimenzija, kojeg je jednostavno izvaditi radi održavanja, prisutna su čak dva Ethernet utora za spajanje različitih mreža (subnet-a).

Na stražnjoj strani nalazimo tri USB utora što sa jednim prednjim čini ukupno četiri. Sasvim solidan broj za ukapčanje printera, dodatnih USB diskova ili UPS-a koje ovaj uređaj sve podržava. Uz njih su stavljena dva gigabit ethernet RJ45 priključka koja omogućavaju dvostruku vezu (route failover) što znači da uređaj možemo spojiti tako da tolerira ispad jedne od dvije veza na mrežu. Odozada su također i reset gumb i utičnica za napajanje kao i bravica koja kod ovog uređaja istovremeno sprječava otvaranje kućišta ali ne i vađenje diskova (hmpf).

Vrlo kompaktan i jednostavan za rukovanje, sistem ladica nas je definitivno obradovao.

Sa donje strane postavljene su četiri stožaste gumene nožice koje osiguravaju da uređaj stabilno stoji i da ne prenosi vibracije u radu na podlogu. Napajanje je veličine i izvedbe standardnog adaptera za laptop, klase je učinkovitosti IV i daje 19V (max. snaga 90W). Dobavljivi su pojedini i dijelovi NAS-a poput dodatnog diska (iste verzije kao i ugrađeni), zamjenskog napajanja, ventilatora ili ladice što olakšava održavanje tijekom životnog vijeka. Prilikom rada sa dva diska u sebi uređaj je ostao hladan kao gemišt ali se zato napajanje pristojno zagrijavalo.

Adapter napajanja uobičajene je veličine za ovakav uređaj, efikasan također.

Što se tiče instalacije programa ona kao i kod NAS 110 nije potrebna jer se uređaju može pristupiti preko IP adrese koju je dobio od DHCP-a. Tu bi našim dobrim iskustvima bio kraj jer se na web sučelje uređaja nismo uspjeli normalno spojiti. Postupak spajanja bi stao na pokušaju promjene datuma nakon koje se apsolutno ništa ne dogada. Čekali smo, šizili, tražili po njihovim help/troubleshoot stranicama ali bez uspjeha. Stalno su nas upućivali na gumb koji ne radi. Pošto se radi o postupku koji morate proći prije nego što možete išta promijeniti u konfiguraciji uređaja, ostali smo zbunjenog pogleda i praznih ruku. Koristili smo propisane programe, Firefox 2.x i Explorer 6.x (i više) i nismo ništa prolili po njemu niti nam je ispao (barem za sada). Ali što je tu je i pošto smo na se diskove uspjeli spojiti testirali smo što smo mogli unatoč svemu ali o njegovim ostalim mogućnostima morate pitati nekog drugog, sretnijeg pojedinca kojemu radi kako spada. Čuli smo da podržava dvostruku ethernet vezu, na dva različita subnet-a i RAID polja 5 i 10 ali to nismo mogli testirati pa samo prenosimo tuđe informacije. Nadamo se da se ova greška dogodila prilikom nestručnog učitavanja novog firmware-a a ne zbog pogreške Seagate-a.

 

Synology DS109j

Jedan od manjih uređaja na testu dolazi nam od Synology-a, Tajvanske kompanije koja svoje proizvode bazira na Linux operativnom sistemu i inače cilja na segment tržišta koji traži snažne performanse. Uređaj DS109j (HW: revizija DSM 2.1-0835) što u prijevodu znači Disk Station, „109“ označava da uređaj može primiti maksimalno 1 disk i da je verzija 09 dok slovo „j“ označava slabiju (i jeftiniju) kućnu verziju te serije uređaja. Inače postoji i DS109 koji je namijenjen poslovnim okruženjima i daleko je snažniji što bi se i očekivalo od njegovog ugrađenog 1,2 GHz procesora naspram 266 MHz na koliko kuca DS109j. Ovaj uredaj nam je ustupio Tecomtrade i trenutno je nabavljiv po cijeni od 990,00 kn (cijena na inozemnim aukcijskim stranicama iznosi oko 150 - 200$ s dostavom).

Uređaj se lako rastavlja. Toliko lako da preporučamo da upotrijebite priložene šarafiće i zatvorite ga kako se ne bi „rascvjetao“ prilikom pomicanja.

Uređaj je izvana od plastike dok mu je unutrašnjost metalna i prva stvar koja se primijeti kada ga uzmete u ruke jest da korištena plastika malo podsjeća na igračke. Uređajem se vrlo jednostavno barata i potrebno je primijeniti vrlo malo sile i truda kako bi ga otvorili ili zatvorili. Uređaj podržava standarde SATA 150 i SATA 300 a prilikom montaže diska trebamo ga učvrstiti priloženim šarafima kako ne bi plesao unutar kućišta i/ili se odspojio tijekom transporta, potresa ili dobronamjernog „muckanja“ uređaja (ne bi li ipak proradio brže!). Za ovaj uređaj je inače dostupan i adapter za diskove s 3,5“ na 2,5“ što je inovativno rješenje koje će znati cijeniti vlasnici laptop računala pogotovo pošto ovom uređaju brzina prijenosa podataka ionako nije glavna odlika.

Pošto uređaj moramo vaditi u prikazanom smjeru, istaknuti elementi bi nam mogli smetati.

Što se tiče unutrašnjeg dizajna moramo uputiti jednu zamjerku a ta je što su neke komponente na putu kretanja diska kojeg vadimo pa ako nismo oprezni ili ako povučemo prejako moglo bi nam se dogoditi da zakačimo neki prekidač, LED diodu ili otpornik što bi nam u najmanju ruku zakompliciralo njegovu daljnju eksploataciju (osim kao utega, ta funkcija bi ostala). Od ostalih zanimljivosti moramo spomenuti da uređaj posjeduje svoj „buzzer“, hladi se preko malog 50mmx50mm ventilatora i posjeduje čak 3 USB 2.0 priključka tipa „A“ (1 sprijeda, 2 nazad) i jedan gigabitni ethernet RJ45 (8p8c) utor. Rešetka za izlaz zraka nalazi se na donjoj strani kućišta pa zrak puše dijagonalno preko diska i efektivno ga hladi a prilikom rada je vrlo tih - tiši od diska. Zanimljivo je da se ventilator može vrlo jednostavno zamijeniti što je korisno ukoliko se ležište ventilatora „pohaba“ i počne proizvoditi čudne zvukove pri radu. Sa stražnje strane nalazi se gumb za reset uređaja ali i utor za kensington lock bravicu koja istovremeno sprječava otvaranje uređaja što je takoder vrlo praktično. Sa stražnje strane nalazimo i dvije rupice za vijke kojima takoder možemo spriječiti otvaranje.

Ventilator je vrlo lako moguće zamijeniti a vidimo i položaj malog zvučnika. Označili smo utor u koji bi se trebao uglaviti kabel od napajanja što nismo uspjeli postići.

U radu ovaj NAS stoji uspravno na četiri gumene nogice i nije predviđen za rad u nekom drugom položaju. Napajanje je vanjsko, izgleda kao standardno napajanje laptopa i opskrbljuje uredaj sa 12V DC uz razinu efikasnosti IV (standard, max. snage 50W). Uz uredaj smo još dobili i Cat.5e patch kabel, quick-start vodič u umirujuće zelenoj boji (mmm, priroda…) i CD sa svim potrebnim priručnicima i pratećim programima ali ne i USB kabel. Uređaj je došao (ne sam od sebe) u vrlo službenoj kartonskoj kutiji koja je čak imala dršku radi lakšeg nošenja. Ovaj NAS podržava do dva printera spojena preko USB priključaka, vanjske USB diskove i UPS monitoring. Proizvođač na svojoj stranici ima poprilično detaljan opis mogućnosti uredaja i dosta mogućnosti je podržano ali u nekim sitnicama se vidi intervencija marketinških spin stručnjaka, naime navoditi da uređaj ima „Firmware upgrade“ mogućnost ili zvati vrećicu sa 6 vijaka „assembling kit“ je pretjerano. Ako nešto ovakvo postane uobičajeno uskoro će prodavati cigle i žbuku pod nazivom „Kuća na sklapanje - kit“.

Ovako izgleda oznaka koja nam govori da je adapter klase učinkovitosti četiri. Pošto volimo da uređaj ne troši struju ako nije upaljen i da je troši što manje kada je upaljen ovakvi detalji nas vesele (za razliku od HEP-a).

Prilikom uključivanja uređaja savjetujemo vam da u svoje računalo umetnete CD dobiven s uređajem jer će se s njega instalirati softver na uređaj ili preciznije, na umetnut tvrdi disk i tamo zauzeti oko 300MB prostora. Zbog toga će uredaju biti potrebno malo duže da se podigne kada ga upalite ali će zato grafički elementi sučelja biti dorađeniji nego kod drugih modela. Prije nego instalirate OS na uređaj se nije moguće spojiti a nakon instalacije koristi se port :5000, koji nije standardan.

Stražnja strana uredaja na kojoj vidimo sve utore a istakli smo bravicu kojom se sprjecava otvaranje uredaja kao i šarafe kojima je moguce postici istu stvar. Vrlo promišljeno i funkcionalno.

Opće karakteristike uređaja, oprema, način testiranja i rezultati testova

Opće karakteristike uređaja

Uređaj
#HDD
SATA
Težina (kg)
#Vent.
Dimenzije ventilatora (mm)
#USB utroa
CPU Clock MHz
Cijena (kn)
D-Link DNS-313*
1
150
1,29
1
40x40
1
300
700
D-Link DNS-323
2
150
1,4
1
40x40
1
500
1500
D-Link DNS-343
4
300
2,7
2
40x40
1
--
5000
Promise NS4600
4
300
2,5
1
80x80
2
600
3200
Synology DS109j
1
300
0,81
1
50x50
3
266
990
Seagate NAS 110
1***
300
1,22
0
N/A
2
800
1300
Seagate NAS 420/440**
4
300
4,8/6,16
1
120x120
4
1200
4600

* DNS-313 nam je došao u neispravnom stanju, njegovu recenziju cemo objaviti naknadno
** NAS 420 i 440 se razlikuju samo u broju diskova koji dolaze sa uredajem (u 420 dva a u 440 cetiri)
*** Uredaj dolazi s pred instaliranim diskom kojeg nije moguce vaditi bez gubljenja garancije (niti bez primjene znacajne sile).


Posebna zahvala tvrtci Asbis Hrvatska (http://www.asbis.hr/) na ustupljena dva Hitachi HDS722020ALD330 diska od po 2 TB koja bi rado vidjeli opet :)

Oprema i način testiranja

Test sistem :: Hardware
Kabeli

Cat.6 ili više kategorije

Switch

DGS-1005D Gigabit

Mreža

Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC,

Hard disk(ovi)

2x Hitachi HDS722020ALA330 2TB

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows XP SP2 / Windows 7
IOmeter

I/O subsystem measurement and characterization tool

Toolkit Intel NAS Performance Toolkit

Za testiranje samo koristili gigabitni switch, gigabitne mrežne kartice i bakrene parice kategorije 6 kako bi brzina mreže što manje utjecala na rezultate mjerenja. Switch je podržavao jumbo frame pakete pa su korišteni ukoliko ih je testirani uređaj podržavao. Program korišten za testiranje je IOmeter (http://www.iometer.org/ ) razvijen od strane Intel korporacije i nakon 2001. godine dostupan u izvornom kodu pod GNU javnom licencom. Koristili smo ga jer dozvoljava izvođenje svih testova koji su nam bili zanimljivi i daje nam direktnu kontrolu nad onim što se dešava na uređaju. Dodatna odlika je što se testiranje čitanja/pisanja odvija bez upotrebe tvrdog diska računala na kojem se izvodi test pa se eliminira bilo kakva mogućnost da sporost tvrdog diska utječe na krajnji rezultat, pogotovo pri testiranju bržih uredaja. Svakom uređaju testirana je brzina čitanja i pisanja i uzet je prosjek svih rezultata mjerenja. Za potvrdu rezultata koristili smo i „Intel NAS Performance Toolkit“ koji ima standardizirani set testova. Isprike što nismo bili u mogućnosti testirati polja RAID 5 i 10 jer smo na raspolaganju imali samo dva 2TB diska sa kojima je bilo moguće postaviti jedino RAID 0, 1 i JBOD.

 

Rezultati testova

Read

MB/s
Promise NS4600
39,3
  
D-Link DNS343
36,1
  
Seagate NAS420
35,75
  
D-Link DNS323
19,07
  
Synology DS109j
12,71
  
Seagate NAS110
8,35
  
 
01020304
0
 

Write

MB/s
Promise NS4600
27,22
  
Seagate NAS420
25,13
  
D-Link DNS343
22,48
  
D-Link DNS323
15,4
  
Synology DS109j
10,63
  
Seagate NAS110
7,77
  
 
010203
0
 
 

 

Iz grafova vidimo brzinu prijenosa podataka prilikom čitanja i pisanja na određeni uređaj. Podaci se odnose na konfiguraciju dva diska u RAID 0 polju (stripe) gdje to uređaj podržava, odnosno u slučaju DS109j i NAS 110 konfiguraciju s jednim diskom. Podaci su pisani i čitani u kontinuiranom nizu i ekvivalentni su kopiranju velike datoteke na uređaj i sa uređaja.

Zaključak

D-Link DNS-323

Brzina prijenosa podataka je solidna i omogućiti će nam dosta brzo čitanje i pisanje podataka za uređaj u ovom cjenovnom razredu. Skoro dvadeset megabajta po sekundi nam omogućava istovremeno gledanje nekoliko HD filmova i skoro neometano prženje na 16x (22.000kbps) što bi trebalo biti taman dovoljno za zadovolji potrebe prosječnog korisnika. Web sučelje neće osvojiti nagrade za dizajn ali je funkcionalno, uredno i neće iznenaditi nikoga tko se je već spajao na neke druge D-Link uređaje. Maksimalno jednostavna instalacija diskova i njihovo brzo vađenje nam je uvelike olakšalo baratanje uređajem. U konstrukciji kućišta je korišten metal pa je tako uređaj vrlo otporan na udarce i oštećenja. Pošto se radi o malom „Linux-box“ NAS-u dostupno je dosta modifikacija pomoću kojih je moguće dodati još funkcionalnosti na već postojeće. U nadolazećem firmware-u dodatna je mogućnost instalacije programa preko web sučelja što će proširiti broj korisnika koji mogu dodati programe pošto je postupak dodatno pojednostavljen. Upitan je jedino mali ventilator, mogao se postaviti nešto veći koji bi bolje obavio posao. DNS-323 jedino mali ventilator dijeli od više ocjene.

 

D-Link DNS-343

Velika brzina prijenosa, jednostavna instalacija diskova i brza konfiguracija putem web sučelja glavne su odlike ovog uređaja. Brzina čitanja od otprilike trideset i šest megabajta u sekundi osigurava dovoljno brzi niz podataka za većinu zahtjevnih namjena. Dobar OLED ekran pruža bitne informacije a dva mala ventilatora dovoljno dobro hlade uređaj uz razumljivu količinu buke. Kućište je od metala a instalacija i uklanjanje diskova se vrši bez alata na maksimalno jednostavan način. Jedina zamjerka je cijena koja bi morala biti niža da bi uređaj bio konkurentniji. Ozbiljno brz i kvalitetan NAS, a da je cijena manja uzeli bi dva.

 

Promise SmartStor NS4600

Najbrži uredaj na testu pisao je brzinom od dvadeset i sedam a čitao brzinom od trideset i devet megabajta po sekundi. Vrlo je lagane konstrukcije i ipak sa nedovoljno dorađenim sustavom plastičnih okvira. Ovaj uređaj koristi neka vrlo neuobičajena rješenja za standardne probleme koje prate NAS-eve. Zbog specificne konstrukcije kućišta ventilator veličine 80x80 nije uspijevao ohladiti diskove što nikako nije dobro. Sam ventilator je vrlo tih i dovoljno velik ali nekako uspijeva ne ohladiti diskove i uređaj. Za razliku od drugih uređaja moguće je rastaviti vratašca radi čišcenja a napajanje je moguće „sakriti“ unutar kućišta, što ne preporučamo jer se ovaj ionako dovoljno grije sam po sebi. Zbog jako dobrih performansi i niske cijene možemo preći preko njegovih čudnih (a ponekad i loših) inženjerskih rješenja. Na velikoj brzini i maloj težini dobiva bodove ali ih na lošim „ladicama“ gubi.

 

Seagate BlackArmor 110

Niska brzina prijenosa podataka koja jedva doseže osam megabajta po sekundi pokazuje da je ovaj uredaj naciljan na „entry level“ dio tržišta a biti ce dostatna za gledanje filmova u HD formatu ali ne i za bilo što zahtjevnije od toga. Hladenje riješeno bez ventilatora osigurava tih rad uredaja ali je pri maksimalnom opterecenju manjkavo. Pošto je zbog niske brzine za ocekivati da ce uredaj cesto biti maksimalno opterecen a znajuci da se diskovi bez aktivnog hladenja griju, dosta je vjerojatno da ce ovaj uredaj koji je namijenjen backup-u podataka i sam trebati backup zbog ubrzanog trošenja diska koji radi u nepovoljnim uvjetima eksploatacije. Materijal od kojeg je izradeno kucište je kvalitetna plastika sa unutrašnjim kucištem izradenim od metala. Web sucelje je spartansko ali vrlo dobrog dizajna i poslužilo je svrsi. Zbog njegove relativno niske cijene i jednostavnosti upotrebe, pri cemu mislimo na vec ugraden disk i pratecu programsku podršku, moramo zakljuciti kako se ipak radi o uredaju koji ima svoje mjesto na tržištu, ponajprije kod korisnika koji traže jednostavna i prijenosna rješenja. Ocjena bi bila veca da je uredaj brži, jeftiniji ili da mu se može disk izmijeniti.

 

Seagate BlackArmor 440

Visoka brzina pisanja i čitanja od dvadeset i pet odnosno trideset i šest megabajta po sekundi govore nam da se radi o uređaju koji je namijenjen poslovnim okruženjima i zahtjevnim namjenama. Dva ethernet utora i čak četiri USB utora omogućavaju veliku fleksibilnost upotrebe. Kvalitetan sustav ladica, kojih je moguće po potrebi dokupiti i koje se montiraju na diskove brzo i bez vijaka, omogućiti će jednostavnu izmjenu diskova. Najveći ventilator na testu tiho se vrti u ovom uređaju i hladi ga bez ikakvih problema. Zamjerke upućujemo dizajnu koji je daleko od zanimljivog, LCD ekranu koji je vrlo osnovan i nema mogućnost gašenja radi uštede energije. Te sitne boljke bi još i zaboravili da navigacija kroz meni nije loše riješena. Nadamo se da je pogreška u firmware-u samo naša loša sreca. Naši problemi s uređajem su nas nažalost ostavili bez mogućnosti da mu damo konačnu ocjenu.

 

Synology DS109j

Brzina prijenosa podataka ovog uređaja nije loša ali definitivno mu nije glavna odlika. Brzine od desetak megabajta po sekundi koje postiže biti će dovoljne za gledanje HD filmova i koliko toliko neometano prženje DVD-a na 8x brzinama (11.000kbps) ali bilo kakve po brzinu zahtjevnije radnje ne spadaju u njegovu domenu. Web sučelje ovog je daleko najurednije i vizualno najljepše od svih ostalih testiranih pa smo mu zbog toga voljni oprostiti korištenje ugrađenog tvrdog diska za smještaj OS-a. Umetanje diska zahtjeva rastavljanje uređaja a vanjski materijal je od dosta labave plastike. Ne vidimo zašto je potrebno SATA 300 sučelje jer je pri postignutim brzinama više nego dovoljno i SATA 150 sučelje. Konacni dojam nam je dosta dobar jer smo općenito imali vrlo malo problema, kako s instalacijom tako i s upotrebom i jako smo zadovoljni mogućnostima ovog uređaja. Ocjena bi bila i veća da je uređaj od kvalitetnijeg materijala ali ga svejedno preporučujemo.