Kingmax Long DIMM DDR3-1333MHz CL9 3x 2GB kit

Datum objave 09.10.2009 - Danijel Pavlović

Uvod i opis

S nešto većim vam zakašnjenjem donosimo recenziju Kingmaxove memorije koju smo dobili prije nekoliko mjeseci. Na test su nam stigla tri dvogigabajtna modula koji rade na 1333MHz. Unatoč tome što na prvi pogled izgledaju neprivlačno i nezanimljivo, u stvarnosti na našem tržištu niti nema nečeg zanimljivijeg u tom cjenovnom rangu. U današnjem članku pogledajte izvedbu dotične, a i osvrt na trenutno stanje DDR3 memorija koje su u opticaju na tržištu.

Specifikacije testirane memorije:

  • Brzina: 1333MHz DDR3 (PC3-10667)
  • Latencije: CL 9-9-9-24 (CAS-TRCD-TRP-TRAS)
  • Kapacitet: Dostupni u zasebnim 1GB i 2GB modulima (testirano 3 modula od po 2GB)
  • Napon: 1.5 V
  • Tip: Unbuffered
  • Hlađenje: nema
  • Pakiranje: 240 Pin DIMM
  • Spremni za rad u Single, Dual i Triple Channel konfiguracijama

* preuzeto sa službenih stranica proizvođača

Kako smo rekli, a što možete vidjeti i sa navedenih slika, ovdje se ne radi o Dual ili Triple channel kitu nego jednostavno o tri zasebna modula koje smo dobili za test na i7 platformi. Svaki modul je došao u svom, standardno plastičnom pakiranju. U unutrašnjosti pakiranja se nalazi karton na kojem se mogu vidjeti osnovne specifikacije memorije. Sa stražnje strane kartona su navedene deklarirane latencije i ostale specifikacije na kojoj memorija zapravo radi, na više jezika.

S obzirom da se radi o memoriji iz niže cjenovne klase, za razliku od sad već davno testiranih 1600MHz modula, ne dolazi sa heatspreaderima. Iako uvijek navodimo to kako DDR3 memorija radi na dosta nižem radnom naponu od DDR2 memorije, zagrijavanje se u ovom slučaju ipak osjeti, pogotovo u slučaju većih napona. A kad smo kod toga, malo reći ćemo nešto više i o čipovima koji dolaze s ovom memorijom.

Dakle, testirana memorija dolazi sa Micronovima D9 JNM čipovima. Dotični su po svojoj prirodi, željni više napona, pa odatle i nešto veće zagrijavanje istih. Iako im je radni napon deklariran na JEDEC-ovih 1.5v, oni ipak traže barem 1.9-2.0v za postizanje svog potencijala. Naravno, ovisno o primjerku, neki nešto više, neki nešto manje napona. S obzirom da se radi o prilično velikom naponu, u samom startu ovakva memorija nije namijenjena za i7 sisteme, iako smo mi dobili tri modula da ih testiramo na istim. Ovo je ujedno i dio teme koje ćemo se dotaknuti nešto kasnije u tekstu, po pitanju novih Micronovih čipova koji traže manje napona za postizanje svog maksimuma.

Na kraju se osvrnimo na same specifikacije memorije. Dakle, memorija dolazi deklarirana na 1333MHz, pri naponu od 1.5v i labavim CL9 latencijama. Sve u svemu tipično, i očekivano od memorije takve cijene. Što smo dobili od overclockinga ove memorije, pogledajte na idućoj stranici. Kao i većina proizvođača, Kingmax sa svojom memorijom daje doživotno jamstvo, a koje je u Europi ograničeno na 10 godina.

Trenutno stanje DDR3 memorije na tržištu

Već smo se par puta osvrtali na aktualno stanje memorije na hrvatskom tržištu a i onom van naših granica. Vratimo se nakratko na početak priče. Na samom početku teksta ćemo napraviti jednu grublju podjelu DDR3 memorije. "Obična" i low-voltage. U prvu kategoriju spada memorija koja je dolazila sa prvom verzijom Elpidinih čipova, a koji nisu bili neki clockeri. U Hrvatskoj se trenutno može najčešće naći upravo ovaj tip memorije. Unatoč šarenim natpisima proizvođača, kod nas nema iole pristojnije memorije koja je sposobna za ozbiljan OC, a da pritome spada u koliko-toliko prihvatljiv cjenovni rang. Dobra stara "kol'ko para toliko muzike" se u potpunosti uklapa u ovu situaciju. Uz spomenutu Elpidu, tu je i sličnog OC potencijala i Qimondina memorija. Po pitanju "pakiranja" može ih se naći i u dual i triple channel kitovima. Najčešće su deklarirane na nižim brzinama (1333MHz) i stegnutijim latencijama (CL7) ili višim i labavijim latencijama (1600MHz/CL9). Iako ovisi o primjerku, memorije s takvim čipovima i ne mogu potegnuti puno više od ~1700MHz, pri redovito labavim latencijama.

Uz njih tu su i nešto stariji modeli Micronovih čipova koji su za razliku od navedene Elpide i Qimonde mnogo bolje raspoloženi za overclocking. Većina memorija koje su dolazile s Micronovim čipovima pakirane su u dual channel kitove. A pošto su zahtijevali dosta napona za ostvarivanje svojeg potencijala, nisu bili pogodni za i7 sustave.Konkretni nazivi čipova su: Micron D9 GTS/GTR/JNM/JNL. Prva dva modela su predstavljali svojevrsni high-end, a trenutno je malo kitova na tržištu koji dolaze s takvim čipovima iz jednostavnog razloga što su i5 sustavi pred vratima, a i7 u punom mahu. Druga dva tipa čipova ćemo obraditi niže u tekstu u drugoj kategoriji. Memorija bazirana na Micronovim čipovima je dakle namijenjena prvenstveno za starije DDR3 bazirane sisteme koji su imuni na velike napone koji se primjenjuju memoriji. Kao što su LGA775 ploče bazirane na P45 ili X48 čipsetima. AMD-ovi procesori bi također potencijalno ostvarivali dobre rezultate s ovakom memorijom. Radi se dakle o memoriji koja se sposobna postizati visoke brzine uz prilično stegnute latencije s visokom voltažom.

Drugu kategoriju, onu "low-voltage" bi otvorili sa Samsunovim čipovima koji su već neko vrijeme na tržištu. No, unatoč tome, nisu toliko rasprostranjeni, dapače, vrlo je malo kitova s takvim čipovima. A uz sve to, većinom dolaze u 4GB kitovima. Slični su Micronovim čipovima po pitanju potencijalno visokih frekvencija koje mogu postići. Kako smo već naveli, radi se o memoriji koja zahtijeva ipak manje napona za svoj maksimum, a pri tome se i manje grije. Konkretni čipovi koji su se štancali su dolazili pod nazivom HCF0.

Nastavljamo priču sa low voltage memorijama. Iduća na spisku bi bila ponovno Micronova memorija. Ovaj put nešto o JNL/JNM čipovima. Dotični za razliku od svoje starije braće GTS/GTR čipova ne vole napone preko 1.9v, odnosno to im je recimo to tako, zlatna sredina. Kako svaka memorija nije ista, unatoč istim čipovima, dovoljno govori činjenica o izvedbi testirane memorije. Očekivali smo nešto bolje rezultate, no ipak ih nisu uspjeli dobiti na 2000MHz+, iako su sposobni za to, sudeći po testiranjima koje se mogu vidjeti na stranim forumima. Kao i Kingmax, tako u ponudi možemo dobiti, po cijeni sličnu, i Crucial Value memoriju, koja također dolazi s tim čipovima. Kao i prethodne spomenute memorije, najčešće se pakiraju u dual channel kitove ili u zasebne module, odnosno u prodaji nema triple channel kitova. Uz ova dva čipa, Micron ima još jednog low-voltage aduta u rukavu, a odaziva se na ime D9 KPT (tu su i nešto manje zastupljeni KPL čipovi). Čipovi koji su po prirodi, bilo po pitanju overclocking potencijala i potrebnog napona, slični niže navedenoj Elpidi "Hyper".

Na kraju ovog osvrta napišimo nešto o memoriji baziranoj na novim Elpidinim čipovima. Na prethodnom test smo imali TakeMS-ovu memoriju baziranu na slabijim Elpidinim čipovima, koja nije oduševila. No, tu je još par čipova u igri koji osvajaju srca overclockera diljem svijeta :) Radi se o BASE i BBSE čipovima. Prvi čipovi su svoju popularnost stekli radi svojeg, nemalo je reći, "zvijerskog" overclocking potencijala, a poznati su i pod nazivom Hyper. Minus je bio taj što su brzo umirale čak i na defaultnim postavkama, a kasnije se ispostavilo da se radilo o grešci u proizvodnji. Povodom toga svi proizvođači koji su štancali memorije s tim čipovima su obustavili proizvodnju, dok se greška nije riješila. Rješenje se očitovalo zamjenom BASE čipova sa BBSE verzijom koja je i trenutno u opticaju. Radi se o low-voltage čipovima koji su ispočetka namijenjeni za i7 sustave, te su pakirani u triple-channel kitove. Cjenovno se ne radi o najpristupačnijim memorijama, no ipak se radi o samom vrhu ponude koja nije za obične smrtnike. S druge strane, povodom izlaska i5 počeli su izlaziti i dual channel kitovi po relativno pristupačnim cijena veličine od najčešće 4GB.

Sve u svemu, situacija nije toliko sjajna prvenstveno iz razloga što je high-end memorija prilično ne pristupačna cijenom, a mid range je preslabo zastupljen, tako da je više lutrija dobiti dobre čipove na jeftinijoj memoriji. Kako ste mogli zaključiti oči svih su više-manje uprte u Elpidu, što nije dobro iz očitog razloga jer drži većinu na tržištu sa svojim čipovima. Nadamo se da će se i ostali proizvođači u što skorije vrijeme nešto više aktivirati po ovom pitanju, i početi sa masovnom proizvodnjom low-voltage čipova, odnosno prodajom takvih memorija po što pristupačnijim cijenama. Uzevši u obzir da je i5 pred vratima, vjerujemo da će se i situacija po pitanju popularizacije DDR3 memorije popraviti i kako ćemo u što skorije vrijeme i vidjeti ostvarenje naših želja. Nema nekog smisla se doticati hrvatskog tržišta, s obzirom da je ono na mrtvoj točki po ovom pitanju, unatoč tome što smo očekivali da će se dosada situacija popraviti, ili barem u najboljem slučaju krenuti na bolje.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforma

Biostar TPower X58

Procesor

Intel Core i7 920 (C0)

Memorija

3x 2GB Kingmax 1333MHz, 9-9-9-24, 1.5v

Grafičke kartice

Asus EN8800 Ultra 768MB;

Forceware 182.08

Zvučna kartica

Creative Labs Audigy SE

Hard disk(ovi)

Hitachi Deskstar 1TB (SATA)

DVD-RW LG GSA-H66N (SATA)

 

Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional SP3 32-bit
Everest

v5.01 (Memory test)

Super Pi v1.5 XS (4M test)
wPrime v1.55 (32M test)

Način testiranja i overclocking

Kao što smo testirali i TakeMS-ov KIT tako je testirana i ova memorija. Dakle, koristili smo i7 920 procesor i Biostarovu Tpower X58 ploču. Po pitanju postavki to je izgledalo ovako: množitelj procesora bio je 19, množitelj memorije 10, i onda samo dizali Bckl za overclock memorije. Bitno je napomenuti da smo osim voltažom procesora i memorije manipulirali i naponima VTT-a što je bilo važno obzirom na to da smo morali održavati omjer između dotičnog i napona memorije, kako ne bi došlo do oštećenja procesora. Potonjeg smo dizali do maksimalno 1.9v, ovaj puta. Osim maksimalnih 1.9v, memoriju smo testirali na stock naponu (1.5v), te pri 1.7v.

Latencije

Frekvencija

Napon

7-7-7-21

1320MHz

1.5V

1520MHz

1.7V

1600MHz

1.9V


Latencije

Frekvencija

Napon

8-8-8-22

1440MHz

1.5V

1610MHz

1.7V

1700MHz

1.9V


Latencije

Frekvencija

Napon

9-9-9-24

1480MHz

1.5V

1700MHz

1.7V

1840MHz 1.9V

Nešto o samom overclockingu ove memorije. S obzirom da se ovdje ipak ne radi o "pravom" triple-channel kitu, memorija po ovom pitanju nije ostvarila svoj puni sjaj, kao što bi npr. ostvarila u dual channel konfiguraciji.

To govorimo konkretno radi toga što smo memoriju u takvoj konfiguraciji testirali na nForce 790i Ultra baziranoj ploči, pa smo uspjeli dobiti par desetaka megaherca veće frekvencije. Maksimalna frekvencija memorije na i7 sistemu je bila 950MHz, maksimalno stabilna bila je nešto niže, 920MHz, dok je maksimalna frekvencija u dual channelu na spomenutoj nForce 790i Ultra ploči bila nategnutih 980MHz, odnosno efektivnih 1960MHz, ali pri 2.1v, što je i više nego solidan rezultat za memoriju takve cijene.

Rezultati testova

Everest Memory Benchmark

Everest

Read (MB/s)
1840MHz @ 9-9-9-24, 1T
18100
  
1700MHz @ 8-8-8-22, 1T
17114
  
1600MHz @ 7-7-7-21, 1T
16650
  
 
050001000015000200
00
 
Write (MB/s)
1840MHz @ 9-9-9-24, 1T
15361
  
1700MHz @ 8-8-8-22, 1T
14501
  
1600MHz @ 7-7-7-21, 1T
13919
  
 
04000800012000160
00
 
Copy (MB/s)
1840MHz @ 9-9-9-24, 1T
7392
  
1600MHz @ 7-7-7-21, 1T
7386
  
1700MHz @ 8-8-8-22, 1T
6297
  
 
020004000600080
00
 

 

Super Pi 4M

Super Pi

Time (s)
1840MHz @ 9-9-9-24, 1T
62,091
  
1700MHz @ 8-8-8-22, 1T
65,211
  
1600MHz @ 7-7-7-21, 1T
68,254
  
 
01020304050607
0
 

 

wPrime 32M

wPrime

Time (s)
1840MHz @ 9-9-9-24, 1T
7,348
  
1700MHz @ 8-8-8-22, 1T
7,781
  
1600MHz @ 7-7-7-21, 1T
8,262
  
 
0 3 69
 
 

 

Dakle, u Everestu ništa posebnog, propusnost varira ovisno o taktu, a uzevši u obir da se i takt procesora lagano povećavao dizanjem bclka, rezultati su očekivani, osim neke anomalije sa Copy testom gdje uočavamo lošiji rezultat pri 1700MHz, nego pri 1600MHz, sudeći po dosadašnjim testovima ne bi se moglo reći da je to radi stegnutijih latencija. Kod SuperPi-ja ne uočavamo takvo što tako da rezultati skaliraju prvenstveno od takta, a ne i od latencija, unatoč tome što se radi o testu koji profitira od igranja s latencijama. I naposljetku, tu je wPrime koji kao i obično, profitira samo od frekvencije procesora, tako da su rezultati više manje očekivani, odnosno, sukladni su onima od prva dva testa.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Testirali smo Kingmaxovu memoriju deklarirane na 1333MHz pri CL9. Dotičnu se može naći u hrvatskim dućanima po prilično pristupačnim cijenama od 300kn po modulu od 2GB. Iako se na prvi pogled čini kao ružno pače, druga, ljepša strana medalje je spomenuti overclocking potencijal ove memorije. Kvaka u cijeloj priči oko isplativosti je u tome koje ćete čipove dobiti s tom memorijom. Možete dobiti Elpidu, a možete dobiti Micron. U potonjem slučaju ste pogodili u sridu, a u prvom baš i ne, s obzirom na to da Elpida ne ide ni približno kako može ići Micron, ovisno o platformi i danoj voltaži. Bilo kako bilo, od memorije po takvoj cijeni nije niti fer očekivati nešto više od dobivenog, tako da smo sa sveukupnim performansom ove memorije na testovima i više nego zadovoljni. S druge strane to ne možemo reći za ponudu memorije na našem tržištu koji je i dalje očajan, a nema naznaka boljem, u svakom slučaju, jednu percepciju nakon napisanog u uvodniku ste stekli. Tokom narednih par mjeseci imati ćemo više memorijskih kitova namijenjenih za i5, odnosno i7 sustave, kao i nove osvrte, a i konkretne preporuke po pitanju modela dostupnih na bilo našem ili svjetskom tržištu.

Conclusion

We have tested Kingmax's memory declared to work at 1333MHz @ CL9. That memory can be found in Croatian stores at affordable prices of about 40€ per 2GB module. Although at first glance it seems like an ugly duckling, the other, more beautiful side of the coin that is worth mentioning is its overclocking potential. The catch in this whole profitability story is about memory chips. You can either get Elpida or Micron. Math is very simple: in the latter case you score, and in the first you don't. Because Elpida just can't get near Microns, depending of the platform and given voltage. Either way, it's not fair to expect anything more that what we got, so we can easily say that we are more that satisfied with the overall performance of this memory. On the other hand, we can't say the same for the offer of the memory in our country which is still desperate, and no indication of improvement. In any case, you have the perception of the current situation in the beginning of this article. Over the next months we will have more memory kits aimed for i5 and i7 systems, as well as new reviews, and specific recommendations regarding models available in either our or the world market.