Kioxia Exceria Plus G4 2 TB recenzija

Objavljeno prije 19 sati - Krešimir Matanović

Exceria Plus G4 2 TB

kioxia_exceria_plus_g4_1

Kioxia je nedavno na tržište izbacila novu G4 generaciju svog Exceria Plus potrošačkog SSD-a. Riječ je o M.2 2280 SSD-u koji je namijenjen širokoj potrošnji a dolazi s PCIe 5.0 sučeljem te nastavlja dosadašnju DRAM-less filozofiju. Prvi je to njihov disk s PCIe 5.0 sučeljem, energetski je vrlo učinkovit, a i performanse bi mu trebale biti sasvim solidne. Proizvođač navodi do 10 GB/s za čitanje i 8,2 GB/s za zapis podataka kod testnog 2 TB modela, koji je ujedno i najveći.

kioxia_exceria_plus_g4_2

Za one koji možda još uvijek ne znaju, ponovit ćemo priču o Kioxia brendu: Toshiba je, kao tvrtka koja je izmislila flash memoriju, 2018. godine odvojila Toshiba Memory Corporation iz matične tvrtke i 2019. ga preimenovala u Kioxia. Prije toga, 2014. je Toshiba kupila OCZ Storage Solutions i preuzela njihov tržišni udio. 2021. godine je procijenjeno kako je Kioxia zauzimala 18,3% globalnog tržišta NAND flash diskova. Kioxia u ponudi danas ima poslove i klijentske proizvode, a do sad smo već testirali nekoliko njihovih proizvoda, što M.2 što USB varijanti.

kioxia_exceria_plus_g4_3

Svi Plus modeli dolaze u identičnom pakiranju. Kutija je pretežno crna, a naglasak je na svijetlo plavim rubovima - kod Pro modela su oni ružičasti. Iz kartonskog omota vadimo van malenu bijelu kutijicu u kojoj je smješten SSD umotan u antistatičku vrećicu, a ispod njega, u samoj se kutiji nalaze upute za korištenje. Kao i do sad, Kioxia daje 5 godina jamstva na uređaj.

kioxia_exceria_plus_g4_4

Početkom prošle godine smo imali prilike testirati Exceria Plus G3 model koji je prethodnik ovoga, a bio je opremljen s PCIe 4.0 x4 sučeljem i nešto starijim hardverom. Novi G4 model donosi isti tip NAND memorije, ali i potpuno novi Phison kontroler te novo PCIe 5.0 x4 (128 GT/s) sučelje koje radi po NVMe 2.0c specifikaciji. Baš kao i prethodnik, dolazi u 1 i 2 TB kapacitetima. Dimenzije diska su 80,15 x 22,15 x 2,38 milimetara, a masa je oko 5,7 grama. Disk na kontroleru i čipovima ima naljepnicu koja provodi toplinu i nije ju potrebno skidati.

kioxia_exceria_plus_g4_6

U Kioxiji su očito procijenili da nema potrebe za većim kapacitetima kod ovog ipak široj masi dostupnijeg DRAM-less SSD-a. Zašto već drugi put spominjemo do DRAM-less? Ako do sad niste upoznati M.2 SSD-i se mogu podijeliti na one koji imaju priručnu DRAM memoriju i na one koji ju nemaju. Potonji su jeftiniji i nešto nižih performansi jer im se SLC Cache brzo napuni pa performanse padaju.

kioxia_exceria_plus_g4_5

Novost na ovom G4 modelu je svakako Phison PS5031-E31 kontroler koji podržava PCIe 5.0 x4 sučelje, a konfiguriran je kao četvero kanalni. Napravljen je u TSMC-ovom 7-nanometarskom proizvodnom procesu, podržava do 8 TB 3D TLC/QLC memorije, a baziran je na ARM Cortex R5 arhitekturi. Podržava Phisonovu sedmu generaciju LDPC + RAID ECC-a i 4K code word, kao i AES256/TCG Opal i Pyrite enkripciju. Dva NAND čipa koja se nalaze na pločici su Kioxijini 218-slojni 3D TLC NAND-ovi, a svaki je naravno kapaciteta 1 TB. Disk ima raspoloživog kapaciteta oko 1863 GB nakon formatiranja u NTFS, a tu je i 48 GB prostora za overprovisioning. 2 TB model ima izdržljivost od 1.200 TBW i 1,5 milijuna radnih sati (MTTF).

kioxia_exceria_plus_g4_7

Kioxia za ovaj 2 TB model navodi sekvencijalnu brzinu čitanja do 10 GB/s, te zapisa do 8,2 GB/s, te maksimalnih 1.400.000 IOPS-a nasumičnog zapisa podataka, kao i 1.300.000 IOPS-a nasumičnog čitanja podataka. Ovo su naravno vršni podaci i ovakve performanse "traju" sve dok se ne popuni SLC priručna memorija (oko 400 GB) pa je u real life performansama ipak nešto sporiji. Ako trebate konstantne visoke performanse tada je Pro model za vas koji ima 2 GB DRAM priručne memorije. Potrošnja električne energije u aktivnom stanju je tipično oko 5,3 W.

kioxia_exceria_plus_g4_soft_1 kioxia_exceria_plus_g4_soft_2

kioxia_exceria_plus_g4_soft_3 kioxia_exceria_plus_g4_soft_4

SSD Utility koji se može koristiti uz ovaj Kioxijine diskove korijene vuče još iz vremena OCZ-ovih diskova, a sada je malo osvježenog sučelja i mogućnosti. Nudi glavni meni s opcijama Summary, Firmware Update, SMART, Alerts, SSD Details i Format NVMe. Na dnu su je još jedan izbornik s Disk Information, System, Settings i Help opcijama. Summary donosi pregled zapunjenosti uređaja, zdravlje uređaja (0 do 100%) i trenutačnu temperaturu senzora na SSD-u. Ostale su funkcije dobro poznate pa se tu nećemo previše zadržavati nego idemo na rezultate testova.

Test sistem i način testiranja

Test sistem:
Test sistem :: Hardware
Platforme ASUS ROG STRIX X870-A Gaming WiFi
Procesor(i) AMD Ryzen 9 9950X
Memorija GSkill Trident Z Royal DDR5 2x 16GB 6800 MT/s
Grafičke kartice AMD Radeon RX 7900 XT
Zvučna kartica On Board
SSD Samsung 9100 PRO 4 TB
Napajanje SuperFlower Leadex 1200 W Platinum
Monitor Gigabyte GS27U
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11 24H2
Chipset datoteke AMD Chipset Driver 7.04.09.545
DirectX verzija 12
Intel I/O Meter 2006.07.27/1.1 Beta
ATTO Disk Benchmark v.4.01
AIDA64 Engineer Edition v7.35.7000
AS SSD Benchmark v2.0.7316
Crystal Disk Mark v8.0.1 x64
Crystal Disk Info v8.12.0 x64
 

Način testiranja

kioxia_exceria_plus_g4_9

Disk smo testirali na ASUS ROG STRIX X870-A Gaming WiFi ploči. Postavili smo ga u prvi M.2 slot koji ima i najdeblji hladnjak te to iskoristili i za usporedbu zagrijavanja bez hladnjaka. SSD je radio u PCIe 5.0 x4 modu s NVMe driverima. Savjeti za svakodnevnu operativu SSD-a pod Windows OS-om uključuju isključivanje stvari kao što su indeksiranje diska, zatim isključivanje prefetcha i Superfetcha te defragmentiranja koje je sasvim nepotrebno. I/O Meter test smo pokrenuli nekoliko puta i svaki nam je put izbacio grešku pa te rezultate nažalost nećete vidjeti. Sad nam se to već ponavlja puno puta pa pretpostavljamo da je do nekog od novih updatea za Windowse 11.

Rezultati testova

AS SSD i CrystalDiskMark

kioxia_exceria_plus_g4_as_ssd kioxia_exceria_plus_g4_crystal

I AS SSD i Crystal koriste nekompresibilne podatke i mjere sekvencijalne performanse. Mjerenja im se ponešto razlikuju pa ih koristimo oba za usporedbu. I dok CrystalDiskMark pokazuje sekvencijalne performanse bliske proizvođačevim, kod AS SSD-a je to nešto nešto malo niže. Nasumični 4K rezultati su relativno ujednačeni kod oba testa i sasvim su solidni. ATTO Disk Benchmark

kioxia_exceria_plus_g4_atto_qd10_1 kioxia_exceria_plus_g4_atto_qd10_2

ATTO test mjeri samo sekvencijalne performanse, a pokazuje visoke brzine transfera i odlične I/O performanse - po obećanju. AIDA64 Write testovi

kioxia_exceria_plus_g4_aida_linear_write kioxia_exceria_plus_g4_aida_random_write

Uvijek je zanimljivo pogledati i održivost performansi zapisa koje mjeri AIDA64 softver. Vidimo da je linearni zapis vrlo visoke sve do ko 15% diska kada se popuni SLC keš i kreće usporavanje, no i dalje su vrijednosti sasvim solidne za ovaj tip diska. Nasumični je zapis promjenjiv i padovi su izraženi u trenutku kada se priručna memorija popuni. Ipak, unatoč minimumu od 37,5 MB/s, prosjek od gotovo 2,3 GB/s je sasvim solidan. Performanse kopiranja

kioxia_exceria_plus_g4_internal_transfer_1 kioxia_exceria_plus_g4_internal_transfer_2

Interno smo na disku kopirali oko 850 GB podataka (veliki video fajlovi) i kao što vidimo usporenje nije bilo drastično, s 3,35 GB/s je na kraju palo na oko 500 MB/s što je sasvim pristojan rezultat. Kod ovako velikih fajlova su brzine uvijek velike, a kad kopiramo veću količinu manjih podataka tada su brzine jasno znatno niže. Zagrijavanje

temp_1

Zagrijavanje je vrlo visoko kod ovog diska i najveća zabilježena temperatura je 78°C, i to pod debelim hladnjakom na Asusovoj matičnoj ploči. Pri tome ne dolazi do usporenja performansi, no ostavite ga bez hladnjaka i temperatura se diže na oko 83°C kada nastupa zaštita, tj. usporenje performansi te se temperatura stabilizira na oko 81°C dugoročno uz jasno znatno niže performanse.

Zaključak

kioxia_exceria_plus_g4_8

Kioxia Exceria Plus G4 je prvi PCIe 5.0 SSD ovoga proizvođača, a zamjenjuje dosadašnje Plus modele u ovoj seriji proizvoda. Kao i modeli koje nasljeđuje, donosi DRAM-less dizajn ovaj put s Phison E31 kontrolerom i TLC NAND memorijom. Dolazi u 1 i 2 TB izvedbama i opet garantira veću izdržljivost zapisa od Pro serije. I dok su sekvencijalne performanse sasvim solidne, Pro modeli i dalje donose bolje dugoročne performanse zbog korištenja DRAM priručne memorije. S obzirom na to da G4 nema priručnu memoriju, relativno brzo dolazi do usporenja transfera, no to će te osjetiti tek ako prenosite 100 GB i više podataka odjednom. S cijenom u njemačkim dućanima od oko 183 € za 2 TB i oko 110 € za 1 TB modele Exceria Plus G4 je znatno skuplja od G3 serije. Jest brža, no isplati li vam se nabavka procijenite sami. Kao i uvijek, na uređaj će te dobiti 5-godišnje jamstvo.