Nakon dugo vremena opet smo došli oči u oči sa AGP grafičkom karticom, iako smo pred više od godinu dana odbacili testnu AGP platformu, vjerujemo da ima još mnogo ljudi sa starijim matičnim pločama koji su u potrazi za kvalitetnom nadogradnjom grafičkog podsustava. Tu u igru ulazi Leadek WinFast A7800 GS TDH.

Za početak reći ćemo par osnovnih informacija o tvrtci Leadtek. Leadtek, mala Tajvanska tvrtka osnovana je 24. listopada davne 1986 godine. Bavi se proizvodnjom matičnih ploča, TV tunerima, GPS uređajima, video nadzorom te grafičkim kartica, po čemu je i najpoznatija. Tvrtka radi pod sloganom ‘Inovacija i Kvaliteta’. Često su baš Leadtekove kartice dolazile sa tvornički povišenim taktovima i nestandardno rješenim hlađenjem što je privuklo kupce i entuzijaste.

WinFast A7800 GS TDH

Hlađenje koje zauzima jedan slot odgovarat će svakom kućištu

Leadtek se odlučio upariti sada već stari ali dobro poznati nVidijin G70 grafički čip s 256 MB GDDR3 memorije. Prema specifikacijama karticu krasi 16 pipelinea, 6 vertex-shaderskih jedinica te 256-bitna memorijska sabirnica. Radni taktovi su 375 MHz za GPU te 1200 MHz za GDDR3 memoriju. Navedene brojke govore nam da se radi o dobro balansiranoj kartici iz srednjeg tržišnog segmenta…da je riječ o PCI-E kartici. No u slučaju AGP platforme, WinFast A7800 GS TDH predstavlja jednu od jačih kartica. Što se tiče podrške, tu je stara dobro poznata "pjesma" – Shader Model 3.0 i HDR.

Kako je ove algoritme nVidia je predstavila još u svojoj seriji GeForce 6, kod G70 čipa vertex shaderi su dodatno optimizirani tj. ubrzani, tako da sada jedna vertex shaderska operacija na novoj kartici traje 78, dok na 6800 108 taktova. Također su poboljšane mogućnosti pixel shadera pri izvođenju MADD instrukcija, a pošto su one dosta česte, to bi trebalo povećati efikasnost izvođenja shaderskog koda . Čip posjeduje 8 ROP jedinica (dublo manje od 6800 serije) no one su u odnosu na 6800 seriju dodatno poboljšane što bi trebalo rezultirati nešto bržim anti-aliasingom, aplha-blendingom te operacijama s z-kompresijom. Sumnjamo da je optimizacijom nVidia uspjela zamjeniti performanse dodanih 8 ROP jedinica.

Ispod metalnog hladnjaka na stražnjoj strani kartice smješteni su memorijski čipovi

Za dodatno napajanje u uporabi je standardni 4-pinki molex konektor

Kartica je standardno zelenog PCB-a, izgled joj podiže gornji lim hladnjaka koji je crne boje i nosi Leadtekov logo. Hladnjak je izrađen kao single slot rješenje te je pomaknut prema kraju kartice. Ventilator hladnjka je turbinskog dizajna te florescentno zelene boje. Za vrijeme testiranja radio je dosta tiho i uglađeno, no to je i bilo za očekivati. Leadtek za normalan i stabilan rad konfiguracije preporučuje napajanje mimimalne snage 350 W. Karticu je potrebno dodatno napajati preko 4-pinskog molex konektora. Ono što nas je razočaralo je nedostatak drugog DVI izlaza, tako da se na kartici nalaze po jedan VGA i DVI izlaz. Ovo nismo očekivali od kartice ove klase.

Dvije novije igre i kvalitetne igre + dodatna oprema zadovoljit će svakoga

Leadtek je sa svojim karticama uvijek slao solidan bundle, takav je slučaj i kod ove kartice. Od softvera tu se nalazi CD sa driverima i alatima na kojem se nalazi program za gledanje DVD-a, poznati Power DVD 6.0 i Leadtekov WinFox 2. Leadtek je uz karticu upakirao i dvije igre. Riječ je o poznatim naslovima – Splinter Cell:Chaos Theory (kojeg smo donedavno mi rabili za testiranje grafičkih kartica) i Prince of Persia:Warrior Within. Tu se također nalazi kabeli koje u današnje vrijeme dobijate sa skoro svakom novom grafičkom karticom (S-video/kompozitni konverter, S-video i kompozitni produžni kabeli, DVI/VGA adapter). To bi za sada bilo to, idemo na testni sistem, pa na i same rezultate.