LG G4 test

Datum objave 20.07.2015 - Krešimir Matanović

LG G4 - prvi dio

LG_G4_1 LG_G4_2

LG je pripremio mnoštvo noviteta za svoj ovogodišnji flagship G4 koji uključuju blagu promjenu dizajna (G Flex), novi ekran, novi tipovi stražnjeg poklopca itd. No, nakon uspješnih G2 i G3 modela, najveći novitet je zapravo kamera, koja je na G4 modelu doživjela pravu malu revoluciju pa sada donosi i manualni način rada s ručnim podešavanjem brzine zatvarača, ISO i ostalih postavki a uz to snima i u RAW formatu (.dng). Novost je Color Spectrum Sensor koji detektira ambijentalno osvjetljenje za točniji balans bijele. Dizajn uređaja je poprilično klasičan sa lagano zaobljenim linijama (G Flex) kako bi bolje sjeo u dlan ruke, a uz to tu su i izmjenjivi stražnji poklopci koji mogu biti i od kože. U našem je slučaju to bila smeđa koža s ušivom po sredini koja daje određenju dozu elegancije a i lijepo leži u ruci. Zbog odličnog omjera ekrana i tijela uređaj ne djeluje nezgrapno u ruci pa na donjoj slici možemo vidjeti kako nije drastično veći od 4.7" Nexusa 4 te koliko je zapravo dosta manji od Dellovog Venue 8 tableta. G4 po nekim mjerilima već ulazi u sferu phableta, ali svakako nije nezgrapan kao neki od njih.

LG_G4_3

Osnovne specifikacije
  • Model: H815
  • Boja: Siva, bijela, zlatna, crna koža, smeđa koža i crvena koža
  • Dimenzije i masa: 148.9 x 76.1 x 6.3 - 9.8 mm; 155 grama
  • Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir (do 10 prstiju), dijagonale 5.5″, rezolucije 1440 × 2560 piksela (538 ppi), Corning Gorilla Glass 3
  • Čipset: CPU: Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (Quad-core 1.44 GHz Cortex-A53 & dual-core 1.82 GHz Cortex-A57); GPU: Adreno 418
  • Memorija: 3GB; 32GB storage, microSD (do 128GB)
  • Operativni sistem: Android OS, v5.1 (Lollipop), LG Optimus UX 4.0 UI
  • Baterija: Li-Ion 3000 mAh
  • Kamere: Primarna: 16 MP, 5312 x 2988 pixels, laser autofocus, optical image stabilization, LED flash, senzor veličine 1/2.6'', simultano snimanje više i fotografija, geo-tagging, face detection, HDR (2160p@30fps, 1080p@60fps, optička stabilizacija, HDR, snimanje stereo zvuka); Sekundarna: 8 MP, 1080p@30fps
  • Data: HSPA/LTE (do 300Mbps down i 50Mbps up).
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (Wi-Fi Direct, DLNA, dual band, hot spot), Bluetooth v4.1 (A2DP, LE, apt-x), microUSB v2.0 (SlimPort 4K, USB Host), A-GPS  (GLONASS), NFC, Infrared port, StereoFM (RDS), senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, kompas, barometar, color spectrum, active noise cancellation, Quick Charge 2.0 (opcija), Oi-enabled opcionalno bežično punjenje, micro-SIM, AC/DC adapter 5V/2A (slušalica u pakiranju nema).

LG_G4_4

Na gornjoj se slici zapravo najbolje vide G Flex zakrivljene linije G4-ke koja je s vanjskim materijalima i dobrom završnom obradom pravi premium uređaj. To se doživljava pogledom podjednako kao i dodirom, a tu je i odličan Quantum Display 5.5" ekran koji daje izvrsnu sliku živih no ne prenaglašenih boja. Kontrast i svjetlina su odlični, baš kao i oštrina slike - ipak je tu gustoća od 538 piksela po kvadratnom inču. Na ekranu se nalazi zaštitno staklo, po rubovima je polirani metal a s donje strane izmjenjiva kožna maska. Čipset koji pogoni LG G4 nije najjači u Snapdragon obitelji no LG je očito procijenio kako će i 808-ica biti dovoljna za sve potrebe Androida OS-a u njihovog Optimus sučelja. Ipak, 3GB radne memorije se pokazalo sasvim dovoljno i za žestoku upotrebu uređaja, a Adreno 418 sa 128 ALU-a i taktom od 600 MHz se pokazao kao dovoljno jak za sve danas dostupne igre na visokoj QHD rezoluciji. Naravno, Adreno 430 u Snapdragonu 810 je brži jer ima 192 ALU jedinice (388 GFLOPS-a vs. 173). Kome 32GB interne memorije nije dovoljno može ju proširiti microSD karticom kapaciteta do 128GB.  

LG_G4_5 LG_G4_6

Maska je napravljena od kravlje kože ručne izrade a dolazi u tri boje - smeđoj, crnoj i crvenoj. Maska se izrađuje 12 tjedana, a koristi se tzv. full grain koža, napravljena od najkvalitetnijih slojeva kože. Koristi se proces biljnog bojenja (tzv. Vegetable Tanning), pa su boje bogate, s toplim tonovima koji se mijenjaju tijekom vremena. Tako biljno obojena koža je ekološka i može se reciklirati jer se ne koriste teške kemikalije, a ujedno postaje otporna na vlagu. Korištena je i tehnika ponavljanog bojenja kako bi se postigla ujednačenost boje bez obzira na prirodne nabore kože (tzv. Edge Coating). Ukras ovog poklopca je šav izrađen od premium konca Gutermann Mara koji je certificiran kao obazriv prema okolišu.

LG_G4_7 LG_G4_8

Kao i kod ranijih G modela i ovaj tipke ima smještene na stražnjoj strani što se pokazalo vrlo praktično za korištenje. Iznad tipaka se nalazi veliko "oko" kamere koja je jednom riječju izvrsna. 16 megapikselni senzor je veličine 1/2.6'' te uz pomoć F1.8 otvora blende (prima 80% više svjetlosti nego kamera kod G3), radi vrlo kvalitetne fotografije od 5312 x 2988 piksela te maksimalno 2160p@30fps (4K) video. Fokus je laserski kao i kod G3, a tu je i optička stabilizacija slike. Softverska strana priče je također posebna no o njoj nešto više na drugoj stranici testa. Sekundarna kamera je 8MP pa će ljubitelji selfija doći na svoje, a i ostatak hardverske opreme ovoga telefona je poprilično impresivan - IR port, NFC, Radio (RDS), SlimPort 4K (micro USB 2.0), masa senzora uključujući i barometar, dual band AC WiFi, BT v4.1 itd.

G4 ima veliku izmjenjivu, 3000mAh bateriju koja mu pruža odličnu autonomiju, a donosi i opcionalnu podršku za Qi bežično punjenje, kao i Quick Charge 2.0 opcionalni punjač koji je u stanju napuniti do 60% baterije u pola sata.

LG G4 - drugi dio

LG_G4_10 LG_G4_11 LG_G4_12 LG_G4_13

Operativni sistem je Android v.5.1.1 (Lollipop) s LG-evim Optimus UX 4.0 sučeljem. LG-evo nam je sučelje dobro poznato i smatramo kako je vrlo funkcionalno i jednostavno za korištenje, a opet nudi pregršt dodatnih opcija povrh vanilla Androida. Ipak, nova verzija je doživjela neke izmjene u izgledu i načinu korištenja, a najzvučniji su dual-app i dual-user načini rada. Uređaj se iz sna budi kao i do sada - duplim tapom po ekranu, nakon čega nam se pokazuje lijepa LG grafika a otključavanjem dolazimo i do Home ekrana. Osim glavnog tu su i dva pomoćna desna Home ekrana, a lijevo se nalazi Smart Bulletin kojeg možemo prilagođavati po vlastitim željama, a on nam pokazuje različite informacije o uređaju.

LG_G4_14 LG_G4_15 LG_G4_16 LG_G4_17

Povlačenjem prsta prema dolje otvaramo alatku traku i dio s obavijestima. Tu možemo brzinski uključivati i isključivati pojedine funkcije kao što su WiFi, vibracija, način zvonjave, rotacije ekrana, podataka, bluetootha, lokacije, hotspota, sinkronizacije, NFC-a, baterijske svjetiljke (LED bljeskalica), QSlide i Quick Memo+ opcija, te Airplane moda. Ovdje ujedno možemo mijenjati i način te intenzitet osvjetljenja ekrana ali i odabrati profil zvonjave/vibracije itd.

 LG_G4_18 LG_G4_19 LG_G4_20 LG_G4_21

Sami možemo odrediti i intenzitet vibracije u dva slučaja - prilikom poziva i obavijesti te prilikom dodira ekrana. Još jedna zanimljivost je i mogućnost izmjene swipe efekta koji se prikazuje na ekranu prilikom povlačenja prsta a izbor je stvarno velik. Dodavanje novih aplikacija, widgeta i tapeta na ekran je vrlo jednostavno a pozivamo ga dužim pritiskom na ekran ili uz duži pritisak na kvadratičnu tipku pri čemu nam se otvara pristup i drugim opcijama.

 LG_G4_22 LG_G4_23 LG_G4_24

Svakako najzanimljivija opcija koja donosi pravi multitasking je Dual Window a kao što na drugoj slici možemo vidjeti veliki ekran dopušta sasvim solidnu istovremenu upotrebljivost dvaju aplikacija. Uz to, tu su i lebdeće QSlide aplikacije koje također donose određenu dozu multitaskinga. Posebna priča je i sučelje kamere koje uz osnovne funkcije pruža i vrlo napredan manualni način rada koji će se svidjeti entuzijastima ali i profesionalcima. Posebno je zanimljiv jer ga prati i kvalitetan hardver koji je u stanju producirati iznimno kvalitetne fotografije kako u jpeg formatu tako i  u raw-u. Raw fotografijama se ne možete igrati na samom uređaju i za to ih je potrebno prebaciti na računalo te koristiti neki od alata tipa Lightroom.

 LG_G4_25 LG_G4_26 LG_G4_27 LG_G4_28

App drawer je klasičan, te osim svih dostupnih aplikacija pokazuje i widgete. Nepotrebnog bloatwarea nema i sve što LG nudi su zapravo vrlo korisne aplikacije, te widgeti. OS i sučelje inače rade iznimno glatko i hardverski je G4 u stanju podnijeti maksimalne torture različitim aplikacijama. Nestabilnosti ili rušenju aplikacija nema ni traga.

 LG_G4_29 LG_G4_30 LG_G4_31 LG_G4_32

Settings meni nudi pregršt opcija za napredne korisnike i dosta funkcionalnosti iznad onoga što nudi obični Android. Zanimljivost je postavljanje Guest računa koji ima svoj zaseban Google Play račun, no računi ipak nisu u potpunosti odvojeni, pa treba pripaziti. Sve ono što nudi UX ni ne možemo ovdje pobrojati i riječ je stvarno o kompleksnom sučelju koje će se svidjeti naprednim korisnicima, a opet je dobro za one koji samo žele jednostavnost upravljanja.

Čak i u automatskom načinu rada fotografije su odlične a ono što nas je najviše oduševilo je to što nema gubitka detalja kao kod većine ostalih pametnih telefona, pa čak i nekih flagshipova. Pasje vrućine naravno rješavamo tuširanjem :)

Snimili smo i video materijal u 1080p kvaliteti i to pri dosta lošoj osvijetljenosti u sobi. Mašina je naša standardna sa 3960X procesorom, grafička kartica je Sapphireova R9 390X Tri-X (recenzija u kolovozu) a rezolucija je bila 2560x1440 (svi detalji na maksimumu, a AA na medium postavci).

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Total" title="PCMark Work Performance" htitle="Score"  labels="LG G4,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z3,Sony Xperia Z3 Compact,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,Prestigio Grace" values="4500,4394,3766,3743,3440,3400,2243" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="300", min="0" max="4600"] Nemamo puno uređaja za usporedbu no rezultat je svakako impresivan i dosta viši od onoga koji je napravio Sonyev Z3 koji ima nešto stariji Snapdragon 801 čipset. [ichart headers="ID,Total" title="3DMark Ice Strom Unlimited" htitle="Score"  labels="Dell Venue 8 7840,HTC One (M8),Sony Xperia Z2,Sony Xperia Z3 Compact,LG G4,Sony Xperia Z3,Samsung Galaxy S5,Sony Xperia Z Ultra,Sony Xperia Z1,LG G2,Samsung Galaxy S4,Lenovo Vibe X2,HTC One (M7),Meizu MX3,Prestigio Grace,Samsung S4 Mini, Sony Xperia T3,Sony Xperia M2" values="20308,19753,18764,18576,18424,17881,17731,17124,17112,16974,13673,11079,11067,9111,7212,4850,4819,4764" colors="green,green,green,green,purple,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green" height="500" min="0" max="21000"] Adreno 418 ima solidne grafičke performanse no neki uređaji sa starijim čipsetima su malo brži. 418 se ovdje ipak treba boriti s višom rezolucijom. [ichart headers="ID,Score" title="AnTuTu" htitle="Score"  labels="Sony Xperia Z3 Compact,LG G4,HTC One (M8),Samsung Galaxy S5,Sony Xperia Z Ultra,Sony Xperia Z1 Compact,LG G2,Sony Xperia Z1,Prestigio Grace,Meizu MX3,Samsung Galaxy S4,HTC One (M7),Asus Padfone 2,Samsung S4 Mini,Sony Xperia T3,Sony Xperia M2,Sony Xperia Z,Sony Xperia SP,HTC Desire 601,HTC One Mini,Motorola Razr i,HTC Desire 500,Sony Xperia T" values="45497,44848,36548,35562,35202,35067,33993,31752,31306,28740,28181,26201,21620,20285,19854,18878,18810,15763,15664,15204,13693,11610,11207" colors="blue,purple,blue,blue, blue, blue,blue,blue,blue,blue,blue, blue, blue,blue,blue,blue, blue, blue, blue, blue, blue, blue,blue" height="600" min="0" max="46000"] Antutu je prvi od benchmarka koji testiraju ukupne performanse i ovdje vidimo kako je G4 postigao vrlo sličan rezultat kao i moćni Z3 Compact, te kako je dosta iznad prošlogodišnjih flagshipova. [ichart headers="ID,Score" title="CFBenchmark Overall" htitle="Score"  labels="LG G4,Lenovo Vibe X2,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z3 Compact,Prestigio Grace,HTC One (M8),Samsung Galaxy S5,Sony Xperia Z3,Sony Xperia Z1,Sony Xperia Z2,Sony Xperia Z Ultra,Sony Xperia Z1 Compact,LG G2,Samsung Galaxy S4,HTC One (M7),Sony Xperia T3,Asus Padfone 2,Sony Xperia Z,Meizu MX3,Sony Xperia M2,Sony Xperia SP,Samsung S4 Mini,HTC One X" values="67378,64862,63557,42233,41089,40864,40205,39513,38977,37944,35114,34882,34325,28430,27944,18060,18020,17643,16171,15603,15371,13645,13026" colors="#FF3300,#145491,#145491,#145491,#145491,#145491,#145491,#145491,#145491,#145491,#145491, #145491, #145491, #145491, #145491, #145491,#145491, #145491, #145491,#145491,#145491,#145491,#145491" height="600" min="0" max="68000"] U starijem CFBenchmarku je G4 najbrži, tj. dosta brži od primjerice Z3C. [ichart headers="ID,Total" title="Quadrant" htitle="Total"  labels="HTC One (M8),Samsung Galaxy S5,LG G4,Sony Xperia Z Ultra,Sony Xperia Z1 Compact,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z1,Sony Xperia Z2,Sony Xperia Z3 Compact,LG G2,Sony Xperia Z3,Lenovo Vibe X2,Prestigio Grace,HTC One (M7),Samsung Galaxy S4,Sony Xperia Z,Sony Xperia T3,Sony Xperia M2,Asus Padfone 2,Samsung S4 Mini,Sony Xperia SP,Meizu MX3" values="25003,23616,22564,21466,21452,21367,20166,20062,19974,19855,19828,18463,13567,11516,11333,10212,8411,8112,7647,7532,6605" colors="blue, blue, red,blue,blue,blue,blue, blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue, blue,blue,blue,blue, blue, blue, blue,blue" height="600" min="0" max="26000"] Quadrant pak donosi nešto slabiji rezultat od dva prošlogodišnja flagshipa, a opet dosta viši od Z3C. [ichart headers="ID,sec" title="Battery Benchmark" htitle="Time (sec)"  labels="LG G4,Sony Xperia Z1 Compact,Sony Xperia Z3,Sony Xperia Tablet Z2,Dell Venue 8 7840,Lenovo Vibe X2,Sony Xperia Z3 Compact,Samsung Galaxy S5,Sony Xperia T3,Sony Xperia Z Ultra,HTC One (M8),Sony Xperia Z2,Sony Xperia Z Tablet,Sony Xperia SP,Motorola Razr i,LG G PAD 8.3,Sony Xperia T,HTC One S,Asus Padfone 2,HTC Desire 601,Sony Xperia Z,Samsung Galaxy S4,HTC One Mini" values="89901,79434,77934,76791,76179,70734,66649,63711,61385,59586,58412,57135,56520,52912,46752,42667,42195,42192,42172,41621,41340,41110,31520" colors="red,lightblue,lightblue,lightblue,lightblue,lightblue,lightblue,lightblue,lightblue,lightblue,lightblue, lightblue, lightblue, lightblue,lightblue, lightblue, lightblue, lightblue, lightblue, lightblue, lightblue, lightblue,lightblue" height="500" min="0" max="90000"] [ichart headers="ID,Minute" title="PCMark Work battery life (min)" htitle="Score"  labels="Sony Xperia Z3 Compact,Dell Venue 8 7840,LG G4,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,Prestigio Grace" values="481,427,365,320,316,206" colors="blue,blue,yellow,blue,blue,blue" height="300", min="0" max="500"] Baterija na G4 traje i traje i traje, baš ako i na G2 te G3. Uz normalno korištenje može izdržati i po tri dana, a kada upotrebu malo intenziviramo igranjem igara potraje i dva. O tome svjedoče i ova dva benchmarka, premda PCMark ovdje veliku prednost daje Z3C-u.

Zaključak

LG_G4_9

LG-ev novi flagship je to u svakom smislu riječi. Poboljšanja u odnosu na G3 su velika, pogotovo kada su u pitanju kvaliteta slike ekrana, kamera i snaga čipseta. I dok bi neki mogli predbacivati LG-u zašto nije ugradio najjači dostupan Snapdragon, i 808-ica ima sasvim dovoljno snage kombinirane s lijepih 3GB memorije. Kontrole telefona su poznate još od G2 i lako se na njih prilagoditi, a koža na stražnjoj strani se čini dovoljno kvalitetna i ne vjerujemo da će se brzo izlizati. Korištenje G4 je odlično iskustvo, kako sa hardverske tako i sa softverske strane. Dizajn, tj. G Flex zakrivljenje nam se jako svidjelo jer G4 odlično leži u ruci a zahvaljujući kožnoj stražnjoj strani i grip je dobar. Najviše nas je dojmila impresivna kamera koja i profesionalcima pruža mnoštvo opcija za igranje kako bi "izvukli" fotografiju natprosječne kvalitete za jedan smartphone. Autonomija je kao i do sada pohvalna, te ne moramo stalno razmišljati o punjenju. Mane bi bile to što uz uređaj ne dolaze slušalice i brzi punjač. Operativni sustav, sučelje i mogućnosti, što hardverske što softverske sve je to na vrlo visokoj razini i G4 je odličan smartphone. Sve u svemu, G4 za oko 4.600 kn kupcu daje više nego neki od konkurenata i cjelokupno je to odlično zaokružen proizvod.