Lian Li PC-50 kućište

Datum objave 10.07.2003 - Dean Narandžić

Lian Li PC-50 kućište

Od nedavno je i u Hrvatskoj, u vrlo agilnom poduzeću Links, moguće kupiti kućište poznatog Tajvanskog proizvođača Lian Li (http://www.lian-li.com/). Ono po čemu je Lian Li postao poznat širom svijeta je njihova linija kućišta napravljenih u potpunosti od aluminija s kojom su popularizirali aluminij kao materijal za izradu kućišta osobnih računala. Osim po aluminiju kao preferiranom materijalu izrade, lagano ćete ih prepoznati i po jednostavnom, pomalo minimalističkom dizajnu koji se ne mijenja već godinama i koji će se usprkos jednostavnim linijama ipak isticati i plijeniti pažnju kako stručnjaka tako i laika. Njihova najpoznatija serija kućišta su modeli čije oznake počinju brojem 6, dok je kod nas u ovom trenutku moguće kupiti model PC-50 koji je nešto manji dimenzijama i bitno niže cijene, međutim ne zaostaje mnogo po karakteristikama za većim/skupljim modelima.

Pogled na karakterističnu prednju masku

Nakon kratkog pogleda na prednju masku nabrojat ćemo vam tehničke karakteristike kućišta: veličina 210x381x490 (širina x visina x dubina), tri utora za 5,25" diskove i dva utora za 3,5" uređaje dostupne s prednje strane, te četiri utora za 3,5" uređaje namijenjene unutarnjoj ugradnji. Ono što će vas svakako iznenaditi je težina od samo 4,5kg bez napajanja, postignuta zahvaljujući aluminiju kao materijalu izrade. Prijenos kućišta od nabavljača do autora koji živi na 5. katu bez lifta je bio pravo olakšanje nakon testiranja kućišta koja nisu napravljena od aluminija. Tako mala težina će ovo kućište postaviti kao idealan izbor za sve posjetioce LAN partija i olakšati im život priliko dolaska i odlaska, a spomenimo i da je u Linksu moguće kupiti i nosač za kućište PC Tote čime će često prenošenje kućišta postati još lakše.

Prednja maska

USB konektori ispod poklopca na prednjoj masci

Uz uobičajene tipke za paljenje i reset računala, LED dioda za indikaciju rada računala i diska, Lian Li naljepnice i provrta za protok zraka, na prednjoj masci ćete pronaći i poklopac ispod kojega su dva lagano dostupna USB konektora predviđena za spajanje na konektor na matičnoj ploči. Pohvalimo i činjenicu što proizvođač garantira USB2.0 kompatibilnost. Prednja maska kao i poklopci za mjesta za ugradnju uređaja dostupnih sa prednje strane kućišta je napravljena od aluminija kao i ostatak kućišta, jedino je gornja i donja strana prednje maske napravljena od plastike, međutim ista djeluje kvalitetno i ne kvari ukupan estetski dojam. Obzirom da smo imali prilike vidjeti aluminijska kućišta manje poznatih proizvođača čija je prednja maska bila napravljena od plastike i time potpuno poništila estetski dojam koji aluminij ostavlja, možemo pohvaliti činjenicu da Lian Li nije štedio na tako bitnoj stvari.

Jedina uporaba plastike u izradi kućišta

Prednja maska kućišta se skida na uobičajeni način, tako da ju primite s donje strane i povučete prema sebi. Unutrašnjost je u skladu s vanjskom stranom - vrlo uredna i funkcionalna, bez suvišnih detalja ili nepotrebnih perforacija.

Bez prednje maske

Pogled na kućište bez prednje maske

Iako provrti na prednjoj masci sugeriraju da se ispod nje nalaze dva ventilatora za upuhivanje zraka u kućište, radi se o samo jednom 8cm ventilatoru (koji je priložen uz kućište kao standardna oprema). Razmaženi od strane Antecovih 12cm ventilatora ne možemo ne komentirati kako bi i ovo kućište profitiralo s barem jednim većim ventilatorom za kojega bi bilo sasvim dovoljno mjesta. Kao i kod drugih kućišta koja su napravljena s naglaskom na kvalitetu, i ovdje ćemo pronaći filter za prašinu do kojeg možemo vrlo lagano doći tako da metalni okvir u kojem se nalazi povučemo prema gore, te prema sebi.

Čišćenje filtera neće biti problem

Zadnja strana kućišta

Pogled na zadnju stranu kućišta će nam otkriti i smještaj napajanja u odnosu na matičnu ploču. Napajanje koje ne dolazi kao standardna oprema već ga je potrebno nabaviti zasebno nalazi se iznad matične ploče i procesora što je poprilično ozloglašeni dizajn po pitanju zagrijavanja. Takav smještaj komponenata je rezultat malih dimenzija kućišta i morat ćemo ga prihvatiti kao nužno zlo. Lian Li je također svjestan toga problema te su ga pokušali riješiti ugradnjom dodatnog ventilatora koji izvlači topli zrak na gornjoj strani kućišta, kao i brojnim perforacijama sa zadnje strane koje će olakšati protok zraka. Kao i u slučaju ventilatora na prednjoj strani kućišta i ovaj se nalazi ispod perforirane "mrežice" koja će na žalost smanjiti protok zraka – ovo su nedostaci koji su uvjetovani strogim dizajnom kućišta. Pri nabavci napajanja svakako planirajte neki od modela s dva ventilatora čime ćete osjetno smanjiti zagrijavanje procesora i kućišta. Također pazite da pri sklapanju računala ne planirate neki od većih CPU hladnjaka jer bi vam se lagano mogla desiti situacija da ga zbog napajanja nije moguće koristiti.

Zadnja strana

Ventilator na gornjoj strani kućišta

Na zadnjoj strani ćemo također pronaći i mjesta za ugradnju 3 dodatna ventilatora u prostoru iznad utora za ugradnju kartica. Kako je veličina kućišta i ovdje ograničila opcije za ugradnju dodatnih ventilatora na one veličine 4cm, stvarna upotrebljivost tih mjesta je upitna zbog relativno malog kapaciteta zraka koji takvi ventilatori mogu prebacivati bez da rade na vrlo velikom broju okretaja uz odgovarajuću količinu buke. Time smo i nabrojali sva mjesta za ugradnju ventilatora koja možemo pronaći u kućištu: 3 mjesta za ugradnju 4cm ventilatora sa zadnje strane (ventilatori nisu priloženi) i po jedno mjesto za ugradnju 8cm ventilatora s prednje i gornje strane kućišta (oba ventilatora su priložena).

Detalji na zadnjoj strani kućišta

Od detalja na stražnjoj strani kućišta istakli bismo još i vijke koje je moguće pritezati bez upotrebe alata (thumb screws), kao i omču kroz koju je moguće provući lokot i tako spriječiti neautorizirani pristup unutrašnjosti računala. Također je bitno napomenuti da se napajanje pričvršćuje na nosač koji se može lagano skinuti radi pristupa matičnoj ploči ili ugradnji iste, što je vrlo bitno obzirom da za razliku od skupljih modela Lian Li kućišta, PC50 ne dolazi s nosačem matične ploče koji je moguće izvući kao ladicu sa zadnje strane računala.

Pogled s boka

Unutrašnjost kućišta

Bočna stranica se skida na uobičajeni način, nakon što odvijemo dva vijka sa zadnje strane kućišta povući ćemo je prema natrag i potom prema sebi. Unutrašnjost je vrlo pregledna i potpuno u skladu s dizajnerskim smjernicama vanjskog izgleda kućišta. Kućište može primiti ATX matične ploče pune veličine, a ne bi trebalo biti problema ni s ugradnjom duljih uređaja u 5,25" utore zahvaljujući širini i dubini kućišta koja je nešto veća od uobičajene.

Odlična pozicija prednjeg ventilatora

Okviri za diskove su vrlo jednostavne konstrukcije bez šina i sličnih mehanizama za ugradnju, što nam se zapravo i sviđa jer ne nudi mogućnost gubitka dijelova koje je potom nemoguće nabaviti, a u slučajevima prenošenja računala dobro zategnuti vijci će ponuditi i najbolju garanciju da će sve doći na odredište u točno onom obliku u kojem je i krenulo na put.

Zaključak

Najdonji okvir za diskove

Najdonji okvir namijenjen ugradnji diskova je radi montaže ili izmjene diskova moguće lagano izvaditi odvijanjem dva vijka s prednje strane kaveza. Pri montaži uređaja u ostale okvire bit će potrebno skinuti i desnu bočnu stranicu, kako bi uređaje mogli pričvrstiti sa vijcima i na toj strani. Utori za ugradnju dodatnih kartica su zatvoreni s aluminijskim pločicama tradicionalnog dizajna učvršćene vijcima.

Mjesta za ugradnju dodatnih kartica

Vrhunska završna obrada s unutarnje i vanjske strane kućišta je nešto što smo očekivali od Lian Li-a te skoro da to i nije potrebno dodatno spominjati. Ono što je i nas zateklo je lakoća s kojom prenosimo kućište. Također hvalimo i dizajn koji je oslobođen svih suvišnih i/ili kičastih detalja, a temelji se na jasnim linijama koje su postavljene zato jer postoji praktičan razlog za njihovo postojanje, a ne tek da bi se svidjeli Star Trek ovisnicima. Funkcionalna jednostavnost unutrašnjosti je taj dojam dodatno pojačala. Hvalimo i idealnu kombinaciju pristupa unutrašnjosti računala bez alata, uz sigurnost koju ulijevaju obični vijci dok drže bitne dijelove na svom mjestu. Ne zaboravimo ni umjerenu cijenu za Lian Li proizvode koju jedino kvari činjenica da ćemo morati izdvojiti dodatna sredstva za nabavu napajanja.

Spomenimo na kraju da Lian Li u svom asortimanu nudi i zamjenske prednje maske od aluminija za vaše floppy i optičke pogone kako isti ne bi kvarili estetski dojam kućišta kompletno napravljenog od aluminija. Za razliku od konkurentnih rješenja tog problema kod kojih bi jedna maska trebala odgovarati većini uređaja na tržištu (što nikako nije slučaj), Lian Li nudi maske za pojedine modele uređaja različitih proizvođača što smatramo puno boljim rješenjem (naravno, ukoliko posjedujete uređaj za koji postoji zamjenska maska). Obzirom da je do nedavno bio običaj ručno raditi zamjenske maske ili skrivati uređaje ispod alumnijskog poklopca, ovakvu ponudu dodatne opreme smatramo odličnom reakcijom na zahtjeve tržišta! Na žalost takve dodatke, kao i druge modele Lian Li kućišta, još nije moguće nabaviti kod nas, ali nadamo se da će tvrtke poput Linksa naći interesa kompletirati ponudu i takvim proizvodima.