Logitech G15 – moć pod prstima

Datum objave 21.01.2006 - Denis Arunović

Uvod

Ideja o tipkovnici s osvjetljenim tipkama nam je oduvijek bila zanimljiva, što zbog svoje praktičnosti, što zbog svog cool faktora. Nažalost, sve osvjetljenje tipkovnice koje smo dosad imali prilike držati u rukama bile su proizvodi osrednje kvalitete s kojima bi se mogli zadovoljiti prosječni korisnici, ali ne i ljudi koji svakodnevno višesatno "mitraljiraju" po tipkovnici. Srećom, ovog se koncepta prošle godine primio poznati proizvođač računalnih periferija Logitech, a plod rada firminih inženjera uobličio se pod imenom G15.

Ako ste naš redovniji čitatelj, vjerojatno se sjećate reportaže sa svjetskog predstavljanja Logitechove serije G periferija. Tada smo prvi puta imali prilike vidjeti i isprobati novu G15 tipkovnicu, no za razliku od miševa iz serije G, tada je nismo uspjeli nabaviti kako bi je istestirali. Od tada je prošlo nekoliko mjeseci, a famozni G15 se na kraju ipak pojavio u našim rukama.

G15 stiže u klasičnom Logitechovom pakiranju - šminkerskoj kutiji u kojoj se, osim same tipkovnice, mogu naći odvojivo odmorište za dlanove, disk s upravljačkim softverom, kratki priručnik za instalaciju te promotivni katalog Logitechovih proizvoda.

G15 u različitim konfiguracijama

Prva stvar koja nam je pala na pamet kad smo tipkovnicu raspakirali je "kako je ova stvar ogromna". Gotovi svi iskusniji korisnici računala koji su svoje druženje sa silicijskim ljubimcima započeli prije desetak i više godina poprilično su alergični na malene tipkovnice. Premda će G15 zbog svoje veličine ovakvim korisnicima doći kao "melem na ranu", činjenica je da se radi o golemom komadu hardvera koji će zauzeti dobru porciju vašeg radnog stola. Štoviše, ako vam je računalo smješteno u jedan od popularnih stolića za računala, G15 zbog njene veličine vjerojatno nećete moći rabiti na istoj površini gdje držite i miša (ako pretpostavimo da tipkovnicu i miša držite na pokretnoj ladici previđenoj za tu svrhu). Konkretno, dimenzije tipkovnice su 55 x 27 cm (dužina x visina), uključujući odmorište za dlanove.

Premda gameri obično preferiraju malene tipkovnice koje je lako nositi na LAN partije, mi više cijenimo prednosti velikih gabarita budući da je zbog toga G15 jednako zanimljiva zakletim gamerima i power-userima koji mnogo tipkaju i rabe tipkovničke kratice za mnoge radnje koje obični korisnici obavljaju mišem.

Fizikalije

Krenimo s pregledom posebnih karakteristika Logitechove tipkovnice. Kao prvo, to je osvjetljenje. Za razliku od tipkovnica s pozadinskim osvjetljenjem koje smo prije imali prilike isprobati, Logitech se napokon sjetio osjetljenje izvesti na pravi način. Umjesto implementacije blještavih prozirnih tipki, Logitechovi su se inženjeri odlučili na implementaciju sličnu onoj na mobilnim telefonima. Dakle nije osvjetljena cijela tipka već samo znak što rezultira vrlo decentnim efektom koji je izrazito vizualno atraktivan, ali nam istodobno omogućava da na tipkovnici vrlo lako radimo pri slabom osvjetljenju ili u potpunom mraku bez da nas razina osvjetljenja tipkovnice zasljepljuje ili nam nehotice odvlači pažnju od monitora. Štoviše, Logitech je otišao korak dalje i na tipkovnicu implementirao posebnu tipku s kojom je moguće izmjenjivati dvije razine osvjetljenja (doduše, razlika u intenzitetu je minimalna) ili pak osvjetljenje potpuno isključiti. Sve u svemu, izvrsno odrađeno.

Predivno pozadinsko osvjetljenje je mnogo više od čiste šminke

Lista mogućnosti se nastavlja na ugrađenom USB hubu. Naime, kako se G15 na računalo spaja preko USB kabela (prilično dugog), logično je bilo očekivati da će se na tipkovnici naći i USB hub. Dva su USB konektora tako implementirana na gornjem rubu tipkovnice i to prilično nerestriktivno, tako da je u njih moguće zaštekati praktični bilo kakvu vrstu USB uređaja - od primopredajnika za bežičnog miša, preko Bluetooth donglea do joysticka. Jedini problem u cijeloj priči je funkcionalnost ovih USB konektora. Naime, riječ je o konektorima koji zadovoljavaju prilično staru USB1.1 specifikaciju pa se uporaba modernih USB flash memorija velikog kapaciteta na njima ubrzo pretvara u noćnu moru. Da stvari budu gore, tipkovnica konektorima nije sposobna isporučivati adekvatnu količinu električne energije, pa je recimo nemoguće (barem prema našim iskustvima) istovremeno rabiti dvije USB flash memorije. S obzirom na rečenom, ne bi nas čudilo da Logitech u jednom trenutku ne izda novu reviziju tipkovnice na kojoj će USB hub doista imati punu funkcionalnost.

Spasonosna činjenica u cijeloj priči je da danas većina kućišta ima prednje USB konektore, no polovično implementiran USB hub na G15 je i dalje ostaje problem.

Nažalost, podržan je samo USB1.1 protokol

Jedna od isključivo gamerskih mogućnosti ove tipkovnice je prekidač za zaključavanje Windows tipki - dakle tipke za poziv Start izbornika te tipke za poziv konteksnog izbornika (isti pozivamo i s desnom tipkom na mišu). Tko god je igrao bilo kakvu igru u kojoj je dio uspjeha zasnovan na divljem skakutanju po tipkovnici zna koliko čovjeka može iživcirati kad mu u sred akcije računalo zaštuca i ukaže se Windows desktop. Korisnik Logitech G15 tipkovnice cijelu ovu situaciju može izbjeći vrlo elegantno - pomicanjem prekidača koji jednostavno isključuje Windows tipke. Mrak feature, ako se nas pita.

Efikasan način isključivanja Windows tipki kad nam ne trebaju

Prije nego što se bacimo na dio povezan sa softverom, moramo nešto reći o rasporedu tipki, njihovoj veličini te općenitom dojmu tipkanja na G-petnaestici. Tipkovnica je napravljena od kvalitetne plastike s tim da je dosta površina, uključujući tipke i odmorište za dlanove, presvučeno tankim gumenim filcem s kojim smo se prije imali prilike susretati na skupljim Logitechovim miševima. Jedina stvar koja nam je s konstrukcijske strane zasmetala je mehanizam pomoću kojeg se odmorište za dlanove priključuje na tipkovnicu. Premda se radi o jednakom mehanizmu koji Logitech rabi i na svim ostalim tipkovnicama, dotični je mehanizam prilično lomljiv što možda i nije problem ako je riječ o kakvoj običnoj tipkovnici, no postaje vrlo kritičan ako je riječ o tipkovnici koja je namijenjena prenošenju (sjetimo se, riječ je gamerskoj tipkovnici koju bi korisnik trebao vući sa sobom na LAN-ove).

Raspored tipki je prilično klasičan, gotovo jednak onom na Cherry tipkovnicama stare škole. Jedina negativna karakteristika je rasječeni Enter karakterističan za Microsoftove tipkovnice. Ako ste navikli na ovakav Enter, nema problema, u suprotnom ćete za postizanje maksimalne brzine tipkanja trebati navikavanje. Tipkanje na G15-ici je prilično ugodno iskustvo. Tipke imaju solidan hod, osjetno veći nego na Logitechovim tipkovnicama više klase koje se baziraju na zero-tilt dizajnu. Premda autor ovih redaka inače preferira Logitechove zero-tilt tipkovnice, mora se priznati da mu privikavanje na G15 nije teško palo. Još jedna karakeristika koja će nekima biti važna je kliketanje pri tipkanju. G15 je prilično tih što neće odgovarati ljubiteljima bučnih tipkovnica stare škole. S druge strane, tih rad je zgodan za igranje usred noći dok svi spavaju. :)

LC zaslon i softver

Osim pozadinskog osvjetljenja tipki, najatrativnija karakteristika G15 je sklopivi LC zaslon koji se nalazi na gornjem rubu tipkovnice. Ispod zaslona smještene su standarne tipke za kontrolu multimedijalnih aplikacija te potenciometarska kontrola glasnoće. Iznad multimedijalnih tipki smješteno je i par tipki za upravljanje samim zaslonom, no one preko softvere trenutno nisu baš utilizirane.

Ako uz tipkovnicu, kako je red, instaliramo pripadajući softver, LC zaslon dobija nekoliko funkcija. Tako zaslon naizmjence prikazuje sat i datum, zauzeće memorije i procesora, nepročitane e-mailove (podržani su Outlook Express, Outlook 2003, Mozilla Thunderbird te MSN Hotmail/Messenger) te informacije iz multimedijalnih playera (podržani su Windows Media Player, iTunes, Winamp, Music Match, Media Life, Sonique i Real Player). Premda je u promotivnim materijalima Logitecha moguće vidjeti kako su na zaslonu prikazane informacije iz igara (npr. količina municije), podrška za ovaj feature trenutno nije implementirana u igre (barem koliko mi znamo). Spasonosna činjenica je da je Logitech za G15 razvio i poseban SDK pomoću kojeg je za tipkovnicu moguće isprogramirati nove pluginove. Dakako, samo ako ste vični jeziku kao što je C++. Navodno je Logitech ovaj SDK podijelio svim vodećim razvojnim studijima kako bi oni u svoje projekte implementirali podršku za G15. Hvale vrijedan potez, ali treba pričekati da vidimo njegove rezultate.

Ako pak niste vični progamiranju, a i dalje želite iskoristiti LC zaslon za nešto osim njegovih tvorničkih funkcija, preostaju vam dvije mogućnosti - pretraga Internetom u potrazi za pluginovima koji su napravili sami korisnici ili pak korišenje alternativnih alata za kontrolu LCD-a. Odlično mjesto za početak istraživanja funkcionalnosti tipkovnice je stranica Logitech G15 Forums. Zgodan softver koji na zaslonu prikazuje informacije iz Team Speaka možete pronaći ovdje. Ako ste željni eksperimentiranja, zasigurno će vam biti koritan i alat LCDStudio, s kojim je inače moguće kontrolirat bilo kakav LC zaslon, no postoji i plugin za G15. Malo upozorenje, prema iskustvima korisnika LCDStudio je prilično zahtjevan po pitanju sistemskih resursa

LC zaslon ispod sebe skriva standardne multimedijalne tipke

Do jedne od najkorisnijih mogućnosti tipkovnice G15 dolazimo na kraju. Riječ je o tzv. G tipkama zbog kojih tipkovnica ima toliko velike gabarite. 18 G tipki je smješteno na lijevoj strani tipkovnice, na sličan način kao što je na desnoj strani smještena numerička tipkovnica. Tipke su dovoljno velike i dobro grupirane tako ih je vrlo lako rabiti.

Svakoj je tipki putem softvera moguće pridjeliti odvojenu funkciju, bilo da je riječ o pokretanju određene aplikacije ili pak kompleksnijoj macro naredbi. Fenomenalna stvar je to što nismo ograničeni na kombinacije tipki, već je moguće snimati cijele tipkovničke sekvence što ovu tipkovnicu čini pravom poslasticom za sve power-usere koji drže do sebe.

Naravno, cijela shema posebno dolazi do izražaja u igrama s tim da je mogućnosti G tipki ponajviše moguće iskoristiti u igrama koje imaju vlastiti skriptni jezik. Pitate se koja to igra ima skriptni jezik? Dat ćemo vam mali hint - najprodavanija igra na svijetu - World of Warcraft.

G tipke je moguće prilagoditi praktički bilo kakvoj funkciji

Da stvar bude ljepša, nismo ograničeni na samo 18 tipki. Iznad G tipli nalaze se tipke M1, M2 i M3, a pritiskom na svaku od njih dobijamo odvojenu grupu od 18 programabilnih tipki. Vjerujemo da 48 programabilnih tipki zadovoljava i najmokrije snove fanatika za efikasnošću, a kamoli kakvog gamera.

Prije nego što se dohvatimo zadnje mogućnosti vezane uz G tipke, u cijelu priču valja uključiti i softver. Ime sofvera je Logitech G-series Keyboard Profiler, a prilično je malen i relativno nezahtjevan po pitanju resursa što je pohvalno. Odmah nakon instalacije softver skenira sistem u potrazi za instaliranim igrama te listu pronađenih igara prikazuje korisniku. Prema našem iskustvu, lista podržanih igra je poprilično velika budući da je Profiler iskopao gotovo sve igre instalirane na našem testnom računalu, pa čak i neke opskurnije kao što su Vampire the Bloodlines i Knights Of The Old Republic 2. Kao što se može pretpostaviti, pokretanjem bilo koje od igara koje je softver prepoznao, aktivira se i njezin profil s preodređenim funkcijama G tipki.

Izuzetno intuitivan softver odgovoran je za kontrolu G tipki

Profiler nam je za svaku od prepoznatih igri ponudio predefinirani set macro naredbi, no vjerujemo da će mnogi korisnici poželjeti kreirati i vlastite macro naredbe. Sada dolazimo do zadnjeg fenomenalnog featurea ove tipkovnice - snimanje macro naredbi "u letu". Postupak je vrlo jednostavan - prvo valja pristinuti tipku za snimanje brze macro naredbe, potom G tipku kojoj naredbu želimo pridjeliti. Nakon što smo odredili željenu G tipku, jednostavno valja utipkati seriju naredbi kojim dolazimo do željenog efekta (možemo koristiti i kombinacije tipki kao što je ctrl + alt) te na kraju ponovo pritisnuti tipku za kreiranje brze macro naredbe. Jednostavno, efikasno i vrlo adiktivno. :)

Zaključak

Ako ste pročitali cijeli članak, vrlo lako možete pretpostaviti našu završno mišljenje o G15. Da, Logitech je ponovo odradio izvrstan posao i napravio proizvod koji zapravo i nema pravu konkurenciju. Premda se G15 promovira kao tipkovnica namijenjena igračima, beskompromisni dizajn alfa-numeričkog dijela tipkovnice, kvaliteta izrade, lakoća tipkanja i konfigurabilnost čine ovaj uređaj izuzetno atraktivnim širokom spektru korisnika koji mnogo rade za računalom (ili još bolje, od tog rada žive).

Premda nije riječ o savršenom proizvodu, brojne prednosti koje Logitech G15 nudi korisniku jednostavno zasjenjuju nedostatke koje smo naveli u ovom članku. Dakako, priča o ovom uređaju nije završena dok ne spomenemo cijenu. Za Logitech G15 je u Hrvatskoj potrebno izdvojiti oko 500 kn, što je prema našem mišljenju sasvim adekvatan iznos za mogućnosti koje korisniku nudi ovaj uređaj.

Ono što će svima onima koji su u G15-ici prepoznali tipkovnicu svojih snova stvarati probleme je njena dobavljivost. Naime, autor ovih redaka je G15-icu probao kupiti za svoje osobne potrebe (čitaj - pisanje ovakvih tekstova i igranje World of Warcrafta), no u Hrvatskim je trgovinama u trenutku pisanja ovog teksta nema, a niti u jednoj od trgovina sa sigurnošću ne znaju kada će tipkovnicu dobiti.