Logitech Kinetik 15.4 Briefcase

Datum objave 19.11.2007 - Denis Arunović

Uvod i vanjski dio

Nedavno smo saznali da se poznati proizvođač periferija Logitech bacio i na tržište torbi za prijenosnike. Ovo zapravo nije ništa čudno obzirom na eksplozivno širenje spektra proizvoda ove firme. Doduše, istom je brzinom Logitech i ugasio neke dijelove svoje ponude kao što je npr. oprema za Sonyevu ručnu konzolu Playstation Portable. Obzirom da su prijenosnici mnogo popularniji i uobičajeniji od PSP-a ili bilo koje druge konzole ili mobitela, čini se da je ovaj put Logitech zagazio u tržište iz kojeg se neće tako lako ili skoro povući.

Ako bacite pogled na Logitechove stranice, vidjet ćete da Logitech u svojoj ponudi torbi za prijenosnike ima samo dva artikla iz serije Kinetik - Kinetik 15.4 Briefcase i Kinetik 15.4 Backpack. U prijevodu, riječ je o ruksaku (naprtnjači) i klasičnoj torbi koja se nosi na ramenu ili u ruci. Backpack je namijenjen studentima odnosno mlađoj i nekonvencionalnijoj klijenteli, dok je torba ozbiljnije korisnike. Ipak, kao što ćete vidjeti kasnije, Logitech je u oba slučaja pokušao spojiti moderno i klasično što se često zna pokazati kao dvosjekli mač. Obje torbe imaju preporučenu cijenu od 105 € (tako kaže Logitechova stranica), no u dućanu gdje je autor ovih redaka nabavio svoj primjerak, cijena je osjetno manja - oko 500 kn. Naravno, niti ovo nije malo ako se usporedi s cijenama većine sličnih proizvoda na tržištu, no ruku na srce, Logitechovi proizvodi nikada nisu bili jeftini. Još jedna zanimljiva činjenica je to da Logitech na torbe nudi petogodišnje tvorničko jamstvo s tim da je dvije godine jamstva moguće ostvariti u domaćim trgovinama (tako je barem u našem slučaju).

Kinetik friško iz dućana

Coolish prišivka na jednoj od stranica torbe

Na prvi pogled Kinetik 15.4 Briefcase izgleda vrlo poslovno - crna boja kombinirana je s par metalnih detalja, a na vanjskom dijelu torbe nekakvih džepova ili mrežica za držanje sitnica. Prednji dio torbe, onaj koji bi pri nošenju trebao "gledati" prema van izrađen je od tvrđeg kalupa prekrivenog gumastim filcom. Ovaj pokrov Logitech zove exo-shell, a služi za zaštitu stvari pohranjenih u torbi. Premda futrola za sam prijenosnik nije smještena direktno iza ove poliuretanske ljuske, zaštita je svakako tu obzirom da je ljuska mnogo tvrđa nego obična tkanina, a istovremeno ne utječe toliko na masu torbe. Suprotna strana torbe nije toliko izbočena niti zaštićena s tvrdim pokrovom što je shvatljivo obzirom da ova strana torbe naliježe na tijelo korisnika pri transportu. Ipak, ova stranica nikako nije tanka što u kombinaciji s prednjom stranicom zaštićenom ljuskom čini ovu torbu prilično bucmastom.

Kinetik je moguće lako nasaditi na putnu torbu

Još jedan zgodan feature koji se skriva iz Kinetik prišivke na stražnjoj stranici torbe je mogućnost nasađivanja Logitechove torbe na ručku putne torbe kao što je vidljivo na slici. Valja naglasiti da debeli komad tkanine koji prelazi preko ručke ne pleše dok Kinetik Briefcase koristite samostalno, obzirom da je u tom slučaju na torbu fiksiran čičak osiguračem. Ovo je inače jedan od boljih razloga zašto odabrati Kinetik Briefcase umjesto Backpacka ako puno putujete. Backpack naime sličnu mogućnost nema.

Nožica nažalost nema

Donji dio Kinetik Briefcasea nas je, ruku na srce, razočarao. Očekivali smo da su Logitechovi inženjeri na ovu stranu torbe implementirali gumene nožice, no dočekala nas je ista tkanina od koje je izrađen ostatak pokrova torbe (balistički najlon). Obzirom da nema nožica, jasno je da je torba mnogo podložnija habanju i uništavanju, posebice ako prijenosnik zaista mnogo nosite sa sobom.

Osim knjižice s detaljima o jamstvu, unutar torbe ćete naći naramenicu s povelikim tapaciranim dijelom za lakše nošenje. Naramenica nije jako duga i svi viši od 1.75 m će je najvjerojatnije morati produljivati kako bi torbu mogli ugodno nositi na ramenu. Što se tiče načina povezivanja s torbom, korišteni su metalne klipse što je jako dobar potez.

Metalni klipse kače se na metalne šarke na samoj torbi. Kao što možete vidjeti, klipse su na naramenicu fiksirane preko zgloba tako da naramenicu nije moguće zapetljati (što inače na torbama predstavlja jako veliku gnjavažu).

Unutrašnjost i zaključak

IBM Thinkpad R51 (15") položen na Kinetik Briefcase

Obzirom da je službeno ime torbe Kinetik 15.4 Briefcase, jasno je da namijenjena korištenju u kombinaciji s prijenosnicima koji imaju 15.4-inčni ekran. Dakako, u torbu je moguće staviti i prijenosnike s manjim ekranom kao što je recimo računalo autora ovih redaka, stari i ofucani IBM Thinkpad R51 s ekranom dijagonale 15 inča. Zanimljivo je da Logitech u specifikacijama torbe kaže da je u nju moguće staviti i 17-inčni MacBook Pro prijenosnik. Takav nažalost nemamo, pa ćemo morati vjerovati specifikacijama.

Na gornjoj fotki se također dobro vide ručke za nošenje torbe u ruci. Ručke su izrađene od balističkog najlona, a na hvatištima u obmotane kožom (prirodnom ili umjetnom, zaista ne znamo). Sve u svemu jako kvalitetno i robusno riješeno.

Thinkpad R51 umetnut u futrolu

Prijenosnik se pri transportu umeće u tobolac s osiguračem koji je smešten u samoj sredini prijenosnika. Drugim riječima, maksimalno je zaštićen od oštećenja obzirom da je osim s debelim tobolcom s obje strane zaštićen debelim pretincima. Osim tobolca za računalo, u srednjem pretincu se nalazi dosta široki džep koji je najvjerojatnije namijenjen držanju avionskih karata. Na ovoj slici ujedno vidimo da je unutrašnjost torbe postavljena jarko narančastom tkaninom što osjetno olakšava pronalaženje stvari u torbi, no donekle nagrđuje kozervativni image vanjskog dijela torbe. Srednji pretinac se zatvara s dva patent zatvarača (iliti ciferšlusa), no nažalost nema nikakve bravice što bi nekim korisnicima moglo smetati.

Prostor ispod exo-shella

Prednji pretinac torbe, onaj koji se nalazi ispod exo-shell stranice, je ujedno i najveći u pogledu sirovog volumena. Stranica se otvara pomoću dva patent zatvarača, a kako je nazubljeni obrub sproveden do samog dna torbe, stranicu je moguće prilično jako razjapiti. Srećom, na obje strane postavljene su ogradice od tkanice koje ujedno spriječavaju stranicu od punog zakretanja. Na unutrašnjosti stranice odnosno famozne exo-ljuske postavljen je veliki mrežast pretinac u koji je moguće stavljati (ili bacati) stvari nabrzinu. S druge strane, na tijelu torbe posloženi su maleni pretinci za vizitke, USB memorije, futrole za olovke, kukica za ključeve te malo veći pretinac s poklopcem, vjerojatno za držanje CD-a. Kao što je vidljivo na gornjoj fotki, narančasta stranica s pretincima iskorištena je za kreiranje velikog tobolca koji najvjerojatnije služi za spremanje fascikli, papira, notesa i slično.

Malo masivniji džepovi

Stražnji pretinac je nešto manji u pogledu volumena, a otvara se na isti način kao i prednji. Na samu stranicu i u ovom slučaju je zašivena mrežica kojoj je dobiven praktični pretinac, no osjetno manja i uža od one na prednjoj stranici. Na unutrašnjoj strani pretinca smještena su tri džepa, jedan veliki koji je pogodan za kabele ili velike slušalice i dva manja u koje je moguće pohraniti sitnice srednje veličine kao što su digitalni fotić, web kamera, sunčane naočale i slično. Ipak, imajte na umu da ovaj pretinac nećete moći baš tako lako otvoriti u "letu", pa je u njega nije preporučljivo pohranjivati predmete do kojih treba lako doći, primjerice avionske karte, mobitel, ručno računalo, ključeve ili recimo sunčane naočale.

Pregled unutrašnjosti Kinetik Briefcasea nas ujedno dovodi i do druge potencijalne mane, a to je manjak praktičnosti dok stvarima u torbi želimo pristupiti dok nam je torba na ramenu odnosno kad je torbu nepraktično skidati s ramena i "raskapati". Obzirom da su se Logitechovi dizajneri odlučili na odmak od konzervativnog dizajna korištenjem jarko narančaste unutrašnjosti, voljeli bi smo da su otišli i korak dalje te dodali par pretinaca ili džepova na vanjski dio torbe. S druge strane, konzervativnijim korisnicima neće se svidjeti jarka unutrašnjost te to što na niti jednom od patentnih zatvarača nije implementirana bravica ili neki drugi zaštitni mehanizam. Sve u svemu, Logitechova prva torba za prijenosnik pokazala se kao zanimljiv proizvod koji predstavlja spoj konzervativnog i modernog dizajna, a posebno će se svidjeti mladim ljudima koji mnogo putuju, bilo autobusom, tramvajem ili avionom.