Logitech MX Revolution – mlazno skrolanje

Datum objave 13.10.2006 - Zrinka Lukšić

Uvod i izgled

Kao što smo najavili, pred par tjedana smo postavili klopku i čekali da miš uleti. I evo ga, već nekoliko dana sretno obitava na stolu autorice ovog članka. Pa krenimo redom. Tvrtka Logitec je krajem ovog ljeta, za svoj 25 rođendan, odlučila napraviti pravu feštu i na tržište izbacila novu seriju svojih high-end miševa, MX Revolution za stolna računala i VX Revolution za prijenosnike. Upravo je MX Revolution, nasljednik modela MX1000, stigao na ogled u PC Ekspert lab.

Kako izgleda

Pakiranje MX Revolution miša se malo razlikuje od pakiranja njegovog starijeg brata MX 1000, no i dalje je prepoznatljivo za Logitech miševe. Naime, kutija u kojoj se miš nalazi je prekrivena poklopcem koji se vrlo lako otvara, jer ga za ostatak kutije drže mali magneti, i kad se otvori unutar kutije se nalazi miš zapakiran u prozirnu plastiku koja prati oblik miša. Također, pakiranje sadržava vrećicu s punjačem i kolijevkom te korisnički priručnik, jamstveni list list i CD s driverima.

MX Revolution + receiver

Receiver u USB sticku znatno povećava fleksibilnost MX Revolutiona

Za razliku od modela MX1000 koji ima integriran punjač u kolijevci, kod Revolution MX-a receiver se nalazi u USB sticku koji se jednostavno uključi u USB port na računalu dok je punjač odvojen i može stajati bilo gdje. Ovakva dizajnerska odluka nam se prilično svidjela s obzirom da omogućava veću fleksibilnost pri uporabi miša te smanjuje gužvu na radnom stolu.

Što se samog izgleda miša tiče, i ovaj puta je dizaj tipično Logitechovski. Tijelo miša je ergonomski oblikovano tako da pruža prirodan položaj za dlan i prste. Udubljenje za palac je dovoljno duboko, puno dublje i položenije nego kod MX 1000, i presvučeno finom, glatkom gumom tako da palac prirodno leži bez naprezanja.

MX Revolution - side view

Desni dio miša obložen je gumom koja osigurava odličan grip

Kotačići su također presvučeni gumom, ovog puta rebrastom, tako da je jako lagano prstom zahvatiti i pokrenuti kotačić. Miš jako dobro leži u ruci i svi gumbi su dobro postavljeni osim kotačića na palcu ( o kojem će više riječi biti malo kasnije) koji je predaleko i da bi ga se dohvatilo treba pomaknuti cijelu ruku. Ako mislite da je to problem zato što autorica ovog teksta ima relativno malu ruku, prevarili ste se jer jer su i muške kolege naišle na isti problem. Osim kotačića, miš standardno ima desni i lijevi gumb, One Touch Search gumbić koji se nalazi odmah ispod kotačića s gornje starne te dva gumba na palcu, forward i back i kotačić s bočne starne (aplication switch) kojim se mogu zumirati fotografije/dokumenti ili može poslužiti kao svima draga i dobro poznata funkcija Alt+tab za prebacivanje između aplikacija.

MX Revolution - bottom

Teflonske "klizaljke" na skupljim modelima su neizbježna oprema

Također, treba napomenuti da je Revolution MX većih dimenzija od MX1000, ali i da je lakši. Naime, premda velika masa MX-a 1000 na prvi mah ne radi probleme, duljim korištenjem korisnik dobije osjećaj da je miš prilično trom (što dodatno naglašava problematiku sa sporim odzivom bežičnih miševa). Ono što nam se posebno svidjelo, a vezano je za izgled miša nalazi se s njegove donje strane. Naime, radi se o 4 "šapice" izrađene od teflona slabog otpora, zbog čega lagano klize niz površinu uz minimalnu upotrebu sile. Ne smijemo zaboraviti na indikator statusa baterije koji se nalazi s gornje strane i jako diskretnim žućkasto-zelenkastim svjetlom upozorava kad miša treba staviti na punjenje.

Kako radi

Što se tiče funkcioniranja samog miša nema velikih razlika u odnosu na MX 1000. Laserska tehonologija unutar Revolution serije je ista kao kod MX 1000 što znači, da se podsjetimo, da se umjesto crvene ledice za detektiranje pokreta koristi nevidljiva laserska zraka. Upravo zbog toga laserski MX miševi imaju veću osjetljivost nego klasični optički miševi što uključuje i uporabu na podlogama koje nije bilo moguće rabiti prije. Dakle, što se toga tiče, ništa revolucionarno.

Međutim ono što zaista je revolucionarno je, već prije spomenuti, novo dizajnirani "Micro Gear Precision Scroll Wheel". Kod "običnih" miševa postoje dvije varijante okretanja kotačića. Neki se okreću tako da "klikću" tj. skrolaju jednu po jednu liniju ili, ako imate drugu varijantu, kotačić skrola kontinurano. MX Revolution ima oboje u jednom kotačiću s tim da se prebacivanje između dva moda događa automatski ili ručno, zavisno odabranim opcijama. Da li "click to click" za detaljinju navigaciju kroz dokument ili "free spin" mod za pregledavanje plahti teksta ili tablica. Kod "free spin" moda kotačič bi se trebao moći slobodno okretati do 7 sekundi. Prema našim mjerenjima (10 okretaja mjerenih štopericom) prosječno vrijeme slobodnog okretanja kotačića je oko 5 sekundi. Samo jednom se zaista vrtio 7.1 sekundu. No, i dalje je impresivno s obzirom na brzinu okretanja standradnih kotačića. Također, u free spin modu se može (npr u Excellu) prelistati oko 900-tinjak čelija u par sekundi. Isprobano i funckionira.

SetPoint 3

Napredni kotačić moguće je stvarno dobro regulirati

Ono što je zaista čudnovato kod ovog miša je to što miš može prepoznati kojom brzinom se korisnik kreće kroz dokument i automatski prilagoditi brzinu skrolanja tj. prebaciti sa slobodne vrtnje na click to click mod. Iako je automatsko reguliranje skrol moda zaista inovativno i praktično, ono ipak traži određeno vrijeme navikavanja i ne odgovara svim korisnicima. Postavke brzine skrolanja i osjetljivosti kotačića je moguće konfigurirati i pridjeliti odvojene postavke za pojedinu aplikaciju. Ovo također omogućava lakše privikavanje novim funkcijama miša ako ste si spremni dati truda i poigrati se s opcijama SetPoint 3 softvera.

Još jedna od inovacija u odnosu na MX1000 je i One Touch Search gumbić koji se povezuje s pretraživačem, doduše samo Google, Yahoo i Live Words, i traži linkove koji su povezani sa zadanom riječi ili frazom koju ste označili u dokumentu. Ova funkcija radi bez obzira da li vam je browser trenutačno otvoren ili nije. Na našu veliku žalost, čak niti s najnovijom verzijom SetPoint softvera nije moguće ručno dodavati engine za pretragu tako da je korisnik ograničen na one koje je Logitech implementirao u sofver. Implementacija ove funkcije bi bila prilično jednostavna tako da Logitech nema nikakav čvrsti argument zašto ona nije implementirana.

Kotačić na palcu nema punu mobilnost već ga je moguće gurnuti naprijed ili natrag pa zapravo možemo govoriti o jog kontroli. U teoriji funkcionira dobro, no muči ga problematična implementacija kao što smo to spomenuli u fizičkom opisu miša. Nadalje, za puno korištenje ove funkcije je također potreban određen period navikavanja što će vam se na kraju ipak isplatiti ako zaista često planirate rabiti ovaj miš za rad s mnogo aplikacija.

Što se tiče podrške za operativne sustave koji na sebi ne nose oznaku Microsofta, podržan je isključivo OS X. Softver za Mac postoji, ali ga treba skinuti s Interneta što danas u vrijeme super brzih veza ne bi tebalo predstavljati nikakav problem, ali svejedno nije pristojno od strane Logitecha s obzirom da korisnici nisu tretirani na jednak način. Ako ste pak korisnik nekog trećeg OS-a, a tu poglavito mislimo na Linux, nažalost ostajete na cjedilu.

MX Revolution + cradle

S obzirom da je kolijevka samo punjač, nije ju potrebno držati blizu računala

Kao i njegovi prethodnici, MX Revolution za napajanje koristi litij-ionsku bateriju koja se može puniti i dok nije potpuno prazna. Nama je, uz intenzivno korištenje, izdržala tjedan i pol prije nego što je indikator promijenio boju u crven, a driveri počeli mahnito spamati upozorenjima da je baterija prazna. Također je implementirana automatsko prebacivanje miša u stand-by mod što štedi energiju i osigurava dugotrajnost baterije.

Na kraju, bitno je napomenuti da je MX Revolution prije svega radni miš, ali to ipak ne znači da ne može poslužiti i za igranje. Naravno, ako vam ne smeta lagano kašnjenje koje je tipično za sve bežične miševe. Osim laganog laga ono što predstavlja dodatni problem kod igranja je i stand-by mod koji isključuje senzor nakon desetak sekundi mirovanja. MX Revolution se u igrama ponaša osjetno bolje nego MX1000, što zbog nešto manje latencije uzrokovane bežičnom vezom, što zbog činjenice da je sam po sebi lakši pa je s njim lakše i "kormilariti". No, autorica ovih redaka za napucavanje i igranje ipak preferira svoj stari Logitech MX518.

Zaključak (conclusion)

MX Revolution se prema našim očekivanjima pokazao kao proizvod koji nudi osjetan napredak u odnosu na svog prethodnika. Dodatna funkcionalnost koju nudi MicroGear Precision Scroll kotačić svidjet će se svim naprednim korisnicima koji su spremni prihvaćati inovacije. Dodatna tipka za direktnu pretragu putem Interneta je koristan, ali ne toliko revolucionaran dodatak kojem fali bolja softverska podrška (jednostavno ne možemo oprostiti činjenicu da nije moguće ručno dodavati search engineove). Odabir materijala za izradu tijela miša te ergonomija su odlični, no zamjeramo nešto lošiji smještaj jog kotačića namijenjenog palcu koji će većinu korisnika natjerati da promijene položaj šake na mišu kako bi ga mogli doseći. Također moramo pohvaliti smanjenjenje mase u odnosu na MX1000 te općenito bolji odziv miša. Dakako, odziv i dalje nije na razini koja će odgovarati ozbiljnim igračima, no Logitech za ovu grupu korisnika ionako nudi svoju G seriju miševa.

Sve u svemu, ako tražite ergonomski oblikovanog miša koji uvelike olakšava rad na računalu, ne smeta vam lagano kašnjenje kod igara, a volite igračke za odrasle i nije vam problem izdvojiti oko 600-tinjak kuna, Logitech MX Revolution je prava stvar za vas. Bez sumnje Logitech je i ovaj puta napravio odličan proizvod, no da li se zaista radi o "revoluciji" ostavljamo vama da prosudite.

Conclusion in english

Just like we expected, MX Revolution showed itself like a clear step forward in regards to its predecessor - MX1000. Additional functionality which is offered via MicroGear Precision Scroll Wheel will be greatly appreciated by power users who are willing to accept new and innovative concepts. One-Touch search button which offers automatic Internet search of the highlighted word or a phrase is useful but not really so revolutional concept which is somewhat crippled by the fact that user can't mannualy add another search engines. Selectional of materials from which MX Revolution's body is built and overall ergonomy of the mouse are superb but not flawless. We had problems with position of thumb jog wheel which will force many users to uncomfortably shift their hand while working with mouse. One more thing we would like to praise in regards to MX1000 is reduction of weigth and increase of responsiveness. Of course, this mouse is still to laggy for serious gamers but Logitech covered needs of such users via its G family of mouse devices.

All in all, if you are searching for ergonomicaly designed cordless mouse with large amount of useful features, you like "toys for grown-ups" , you don't mind a little bit of lag in games and shelling out about 600 kn (80 €) for a computer peripheral, Logitech MX Revolution should be on top of your shopping list. Undoubtebly Logitech made yet another excellent product but is it so "revolutional" or not, we'll leave you to decide.