Logitech MX700

Datum objave 26.04.2003 - Frane Borozan

Uvod

Logitech MX700

Napokon smo se i mi dokopali ovog mišonje kojeg svi odreda hvale. On to jest zaslužio na papiru, a kako se ponaša u praksi pročitajte dalje. Miš je namijenjem prvenstveno igračima koji žele imati najveći komfor pri igranju. To dokazuje i činjenica da ga je htio kupiti moj otac koji je strastveni fan igre Kyodai Mahjongg. Na moje odgovaranje do kupovine MX700 miša ipak nije došlo. :)

Mišonja s svojim cradleom

Specifikacije miša:

  • Procesiranje podloge: 4.7 megapiksela/sek
  • Rezolucija: 800 dpi
  • Akceleracija: 10g
  • Brzina: 1 metar/sek
  • 8 programabilnih tipki

Sastojci kutije:

  • Logitech® MX™700 bežični optički miš
  • Receiver/charging base
  • 2 AA NiMH punjive baterije 1700mAh 1.2V
  • AC adapter
  • USB to PS/2 konverter
  • MouseWare® software dokumentacija

 

Tehnologije

Logitech MX700 ima značajno unapređenu bežičnu tehnologiju tako da sada može na udaljenosti od 2 metra raditi bez problema. Ovo je korisno ako hoćete upravljati osnovnim funkcijama kada gledate film. Zavalite se u krevet i imate miša do sebe. Kao mini daljinski upravljač.

No, najveći napredak u tehnologiji primjetiti ćete kod pomicanja miša u FPS igrama. Pitate se što će mišu akceleracija od 10g? Kao bivši low sense igrač upoznat sam s nedostatkom starijih optičkih miševa koji bi se totalno zblesirali kod vrlo brzih pomaka miša. Logitech je to u bližoj prošlosti pokušao riješiti s dva sensora, dok je sada to riješeno jednim senzorom visoke rezolucije od čak 4.7 megapiksela/sek. Ako vam ovi brojevi ne znače puno, čitajte to tako da miš nisam uspio natjerati da "prokliže" niti jedan put. Moj stari mišonja Microsoft Explorer proklizava redovito kod brzog pomaka. Za low sense igrače prava stvar.

Cruise Control™ Scrolling System je tehnologija za bolji scroll u velikim dokumentima. Postoje dva načina scrolla - jedan je klasičnim kotačićem dok je drugi implementiran kao dvije tipke, jedan s gornje strane kotačića, a jedan s donje. Ako mene pitate totalno beskorisno. U usporedbi s scrollom od moga Microsocft Explorera 1.0 ocjena je 2. Na sreću tu je i dalje dobri stari kotačić.

Quick Switch Program Selector je tipka koja zamjenjuje korisnu kombinaciju tipki za prebacivnaje među aktivnim programima Alt+Tab. Ova tipka nije baš korisna, no na sreću sve se tipkice daju isprogramirati putem softvera koji dolazi s mišom. Dobar izbor za ovu tipku je npr. minimize all.

Convenient Internet Navigation su dvije tipke s lijeve strane miša, što je već skoro postao standard otkad je Microsoft prvi to implementirao na svojim miševima. Nedostatak je što su tipke sitnije građe pa u početku nećete uvijek baš pogoditi željenu tipku.

Pogled na mišonju iz aviona

Kutija koja hrani miša

Pripreme za polijetanje

Pripreme za polijetanje

Miš dolazi u povećoj robusnoj kutiji čime se odmah vidi da nije riječ o običnom glodaru. Kutija je poznate Logitechove bijelo zelene boje. Na vrhu kutije imate miša obložena plastikom koja slijedi točno njegove obline. Meni se osobno više sviđa veličina te plastike jer mi se miš čini premalim. Ovo uzmite s određenom dozom rezerve jer sam se ja navikao na Microsoft Explorer što je najveći miš s kojim sam imao prilike raditi, i nemojte misliti da je MX700 mali miš. Nije.

Nakon što sam sve lijepo posložio i spojio, viška mi je ostao samo AC adapter kojeg nisam znao gdje bi uključio. Pogledao sam pažljivo "docking base" i miša, ali nigdje nisam mogao naći priključak za adapter, a miš se nije mogao upaliti bez njega. U blizini je bio brat koji mi je pomogao u mom traženju. On ga je odmah našao i on se nalazi na USB portu. Ja tamo nikad ne bih pogledao. Dobro rješenje da sveprisutnih kabela bude što manje. Kad smo već kod kablovine spomenimo i to da su kablovi dovoljno dugi tako da s time nećete imati problema.

Baterije od miša su napokon punjive i imaju veliki kapacitet od čak 1700mAh što garantira dug rad s ovim mišem. Pohvale idu Logitechu jer stvarno baterije traju vječno, a i kada počne svjetliti crvena lampica koja signalizira da su baterije pri kraju, mišonji ostaje dosta rezerve. Nisam uspio saznati da li je punjač za baterije"pametni" punjač ili obični, glupi. Sudeći prema cijeni miša trebao bi biti pametni, ali nisam 100% siguran u ovu tvrdnju. Razlika između pametnih i glupih punjača je ta da kad stavljate puniti baterije, pametni punjač skuži da baterije nisu pune i on ih isprazni do kraja i tek onda počne puniti, što je ispravno punjenje NiMH baterija te im to omogućava dug životni vijek. Sami već možete zaključiti da glupi punjač odmah puni baterije, bez obzir na njihov kapacitet, što nakon nekog vremena zna smanjiti kapacitet baterijama zbog "memorijskog" efekta.

"Problematični" USB konektor

Driveri koji dolaze s mišom su MouseWare verzije 9.72. Neke od funckija drivera možete vidjeti na donjim slikama. Driveri podržavaju vrlo korisnu opciju o stanju baterija, tako da će vam i Windowsi javiti kada bi bilo dobro staviti miš na punjenje. Na mišu postoji još jedna LED-ica koja nas upozorava ako su baterije pri kraju. LED-ica žmirka crvenom bojom i kad se gleda u mraku izgleda kao svjetionik na moru :)

 

Opcija koja pokazuje za što je koja tipkica namijenjena

Programiranje tipkica i podešavanje inteziteta scrolla

Podešavanje osjetljivosti scrolla

Ponašanje u radu i zaključak

Ponašanje u radu

U radu brzinu micanja strelica nikako nisam mogao namijestiti da se miče kako meni odgovara - ili je bilo prebrzo ili je presporo. Ovo također možete uzeti s rezervom jer kad se naviknete na njegovu brzinu nećete se htjeti vratiti na išta drugo. Do ovog zaključka sam došao jer se kolega Damir stalno žalio na brzinu Razer Boomslanga 2500, a sada mu je srcu prirastao. Članak o ovome mišu ubrzo očekujte iz pera kolege Damira. Istu prilagodbu prošao je i Ozren koji je vlasnik MX700 miša. Na početku mu je sve "letilo", a sad mu je većina ostalih miševa prespora. Mome ocu, koji je bio pokusni kunić za miš, miš je bio skoro idelan pa je htio baciti moga staroga Explorera u smeće.

Func mu paše

U igrama ciljnik na ekranu ide glatko, baš kako bi trebao ići. U nekim igrama (UT 2003) scroll od miša uopće nije htio proraditi što je problem loših MouseWare (v9.72) drivera. U nekim igrama scroll je radio, ali ne kako treba, jer bi pri jednom "scrollu" prema dole promijenio dva oružja, vjerojatno detektirajući jedan pomak kao dva. Skinuli smo novije drivere s neta, verziju 9.75 s kojima nismo primijetili ovakve nebuloze. U međuvremenu je još izašla verzija 9.76 koju nismo imali prilike isprobati. Ako vam driveri još uvijek rade probleme, instalirajte odlične Microsoftove IntelliPoint drivere i oni će raditi s MX700.

Na "crash testu" miš je također dobro prošao jer nema previše pomičnih dijelova koji bi mogli otpasti. Problem koji se javlja kod ovoga miša je njegova težina (zbog baterija), i kad takvom silom on tresne na pod postoji vjerovatnost da se nešto ošteti. U prilog ne ide ni činjenica da miš nema "repa" pa tako njegov pad neće ništa usporiti, osim možda dobro pozicionirane noge korisnika.

 

Zaključak

Logitech MX700 je stvarno dobar miš, tu nema dvojbe. Osim lijepog izgleda on nudi solidnu ergonomiku i odličnu preciznost te ne pati od proklizavanja. Uz sve to je i bežičan s baterijama na punjenje. Naravno, ima i mana - neke tipke nisu idealno riješene, a ni softver. Igrači se trebaju paziti starijih verzija MouseWare paketa, tj. trebaju instalirati neke od novijih (9.75+). Minus je i težina MX700 miša, iako se i to da iskoristiti (upotrebom miša kao hladnog oružja, tj. bacanjem dotičnog nekom u glavu, npr. provalniku). No, najveća mana je cijena, koja je stvarno visoka.