Sad je vrijeme da napokon "zagizemo" u temu ovog teksta – Logitechovu press konferenciju. Dotičnu su vodili Teodora Bernarello (voditeljica PR-a za Jugoistočnu Europu), Katharina Tarmann-Droescher (direktorica za Istočnu Europu, Izrael i Grčku) te Denis Karas (prodajni predstavnik Za Hrvatsku, Sloveniju i SiCG). Izlaganje je počelo sa klasičnim informacijama o tvrtki – da je osnovana 1981 godine švicarskim i američkim kapitalom, da zapošljava 4800 ljudi u 20 zemalja te da su joj dionice plasirane na burzi u New Yorku i švicarskom Zurichu. Tvrtka u zadnjih 6 godina bilježi konstantan rast profita, ali valja napomenutida je prema grafovima lako zaključiti da u narednim godinama rast prihoda neće biti toliko eksplozivan. U tekućoj godini tvrtka je prodajom periferija "ubrala" 132 milijuna USD-a uz profit u iznosu od 1,268 milijuna USD-a.

Prihodi rastu, ali sve manjom brzinom

Uz podatke o globalnom poslovanju prezentirani su i podaci o poslovanju u Hrvatskoj gdje je Logitech stvarno napravio čuda. Zabilježen je rast prodaje u svim prodajnim linijama sa izuzetkom web kamera čija se prodaja malo smanjila. Proizvodi kojima je Logitech najviše penetrirao u naše tržište su zvučnici i tipkovnice. S obzirom na to da su baš ove dvije linije proizvoda nedavno osvježene pretpostavljamo da bi rezultati u slijedećoj godini mogli biti još bolji. Posebno zapanjuje omjer prodaje OEM i retail proizvoda koji iznosi 3 naprema 7. Kao što znamo OEM proizvodi se obično pakiraju uz računala ili ih trgovine prodaju u neuglednim vrećicama ili kartonskim kutijama. S druge strane, retail proizvodi su ono što obično veseli nas entuzijaste kojima nije žao dati lovu za hardver – dakle riječ je o skupljim proizvodima u šminkerskim kutijama sa hrpom dodatnih featura (npr. bežične multimedijske kombo tipkovnice).

Čini se da su se Hrvatima svidjeli Logitechovi zvučnici i tipkovnice

Paralelno sa porastom prodaje porasli su i prihodi, kako u Sloveniji tako i u Hrvatskoj. Ono što je nas u neku ruku fasciniralo je razlika u rastu prihoda između Slovenije i Hrvatske gdje u zadnje vrijeme "deremo" Slovence od 100 do 1300%. Fenomen se može objasniti sve većom prisutnošću Logitechovog hardvera u našim trgovinama te činjenicom da je na slovenskom tržištu, iako je manje, Logitech prije bio mnogo prisutniji nego kod nas. Što se tiče daljnjeg osvajanja spomenutih tržišta, Logitech se namjerava fokusirati na uređaje koji se najčećše rabe u kombinaciji sa širokopojasnim vezama na internet – dakle web kamere i headsetove koji služe za video chattanje, online igranje i VoIP telefoniju. Pozadina ovake odluke je agresivna ponuda širokopojasnog pristupa internetu u obje države. Mada ovakva strategija zvuči jako logično, čini nam se da će ovakav pristup polučiti puno bolji uspjeh u Sloveniji nego kod nas. Zašto? Pa svi znamo zašto – zbog T-netovog (T-mobileovog) monopola na našem tržištu koji uvjetuje veliki nesrazmjer cijena ADSL-a u Hrvatskoj u usporedbi sa Slovenijom.

Tko bi rekao da da toliko volimo trošiti na hardver?

Uzgred rečeno, Logitech je u zadnje vrijeme promjenio distributere za hrvatsko tržište. Sada su to M SAN Grupa što se tiče računalnih periferija te Intekom d.o.o. što se tiče dodataka za mobilne telefone. Uz to, formiran je i strateški ugovor sa VIPnetom pa je Logitechove hands free slušalice moguće kupiti i u VIP centrima. Zadnja informacija sa same press konferencije tiče se marketinga. Naime Logitech u prvom kvartalu slijedeće godine planira veliku i agresivnu markentišku kampanju u Sloveniji i Hrvatskoj što bi trebalo rezultirati snižavanjem cijena, ali i (nije sigurno, ali pretpostavljamo) akcijama po shemi "staro za novo".

Još jedna zanimljiva vijest za ljude koji planiraju kupovinu neke od igraćih konzola. Budući da je autor ovih redaka po prirodi vrlo brbljav i direktan (što nekad graniči sa bezobrazlukom), dobio je na "poklon" od g. Karasa jednu zanimljivu vijest. Riječ je o tome da Logitech u Hrvatskoj planira promotivnu akciju (pretpostavljamo u vrijeme nadolazećih blagdana) u kojoj će tvrtkini gamepadovi i volani biti plasirani u paketu sa Playstationima 2.