Matrox Parhelia 128

Datum objave 01.12.2002 - Goran Premec

Uvod

Dugo se u našem teamu razgovaralo o nabavci Parhelie na test. Jedina nada brzoj nabavci bila je posuditi je od Croteama, koji ju je za potrebe testiranja i razvoja vrlo rano dobio od Matroxa. Kako si Croteam nije baš mogao dozvoliti da ostanu bez nje, pogotovo u prvo vrijeme, morali smo čekati.

I dočekali smo! Dobili smo ju na testiranje na pet i po dana! Nedovoljno, ali i više nego dobrodušno od Croteama, koji je uspio organizirati posudbu između dva testa. Pet i po dana moga života pretvorena u sate izgledali su ovako: 25 sati na poslu, 6 sati putovanja s posla i na posao, 6 sati za preuređenje sobe (kako bi mogao smjestiti tri monitora u sobu), 20 sati sna, dok je sve ostalo vrijeme provedeno uz Parheliu. Mislite da je to sve? Nije. Prije toga potrošili smo gotovo tri tjedna kako bi uspjeli posuditi dva monitora (iz privatnih izvora), te pronaći što više igara i aplikacija među prijateljima i poznanicima.

Trebalo bi i napomenuti da sam osobno Matroxfanatik, te sam kao takav i dobio Parheliu 128 na test. Upravo zbog moje (grafičke) ideologije, u testu je Parhelia uspoređivana s dvije grafičke kartice: Matrox G550 i GeForce4 Ti4200. Zašto je uspoređujem s GeForce Ti4200 logično je, ona joj je konkurencija, ali ju tuče na dva područja: cijenom i brzinom. Usporedba s Matrox G550 provedena je kako bi se vidio razvoj samih Matrox grafičkih kartica. (Napomena: do pojave Parhelie 128, najbrža Matroxica je bila G400 MAX, ali nisam je uspio nabaviti za potrebe testiranja, te sam zbog toga uzeo najnoviju inačicu Matroxove G serije.) Naravno, svoje pribavljanje Parhelie i namjere o testiranju javili smo i Matroxu, koji nam je izašao u susret poslavši nam link s kojeg da skinemo potrebne aplikacije, prvenstveno Matrox Shark Mark i Reef Demo.

Osobno, jedva sam čekao da se dokopam Parhelie, jer mi je već bilo dosta recenzija na netu. Htio sam ju sam isprobati i vidjeti što je od toga istina, što laž, a što pretjerivanje. Ono što me smeta kod nekih recenzija je što krivo pišu ime dotične, pa ju tako ponekad zovu Matrox Parhelia-512, što nije ime grafičke kartice, već je ime samog GPU-a (Parhelia-512). Ime kartice glasi: Matrox Parhelia 128.

Priprema...

Eh, da, priprema je trajala nekoliko puta duže od samog testa, jer smo znali da Parheliu ne možemo dobiti na duže od 5-6 dana. Za početak, trebalo je osigurati još dva monitora. Kako ljudi ipak koriste svoja računala svakodnevno (čudno, zar ne?), ta dva monitora bila su nam na raspolaganju samo preko vikenda (subota i nedjelja). Zatim, trebalo je skinuti s Interneta sve što bi moglo biti interesantno u vezi Parhelie, Proučiti Surround gaming na Matroxovim stranicama i pokušati pribaviti ne samo tamo spomenute igre, već i mnoge druge. I to je to? Nije. Trebalo je za taj vikend (kada smo imali tri monitora) nabaviti i mnoge aplikacije. Pa čemu sve to, pitat će mnogi? Kao prvo, trebalo je i u stvarnom životu isprobati igre na tri monitora, a neozbiljno bi bilo da taj test izvedemo na dvije-tri igre, tako da je provedena prava potraga za igrama među našim prijateljima i poznanicima. Kao drugo, od samog početka je Matrox nagovještavao da za Parheliu ima mnogo ozbiljnije namijene nego samo igranje, tako da je bila ideja isprobati kako se pri radu s tri monitora ponašaju ozbiljne i ozbiljnije aplikacije, kao što su Photoshop, AutoCAD, ArchiCAD, 3D Studio MAX, Premiere, CorelDRAW... Kao treće, trebalo je isprobati multimedijalne mogućnosti: DVD i suživot s TV karticom.

Testni sistem :: Hardware
Platforma
AOpen AX4B Pro-533 (i845E) (BIOS R1.05)
Procesor
Intel Pentium4 1.8A
Memorija
1x256 MB Samsung PC333 CAS2
Grafičke kartice

Matrox G550 DH 32MB DDR
Driveri :: v5.84.023;

Matrox Parhelia 128
Driveri :: v1.00.04.231;

Gainword GF4 Ti4200 128MB Driveri :: Detonator v30.82 i Omega v11.82

Zvučna kartica
Creative Labs Live! 5.1 Player
Hard disk
Seagate Barracuda IV 80GB
Mrežna kartica
Realtek 8139 o/b
DVD-ROM
Pioneer DVD-106S, ATA66

 

Testni sistem :: Software
OS
Windows 2000 SP3 Professional
DirectX verzija
8.1B
Chipset driveri
Intel chipset driver v4.00.1013 i IAA v2.2.2.2150

Pozor...

Pribavljene su mnoge igre i aplikacije, a koje točno, spominjati ćemo ih tijekom samog teksta. Oprostio sam se sa stvarnim svijetom na slijedećih 5-6 dana i krenuo se s Ozrenom naći s Croteamom. Uz ponešto kava i gustih sokova, razmijenjena su mnoga iskustva i saznane mnoge tajne, među kojima je bila i ona o problematičnosti Detonator drivera 40.41 za Windows 2000/XP. Detaljno se i razgledavala (u ovom slučaju) bulk verzija Parhelie (GPU/memorija rade na 200/500MHz) i komentiralo njezino ime. Okupljeno društvo (osim autora ovog teksta) ime Parhelia asociralo je na boleštinu, te njezino ime nisu smatrali baš spretnim ili lijepim. I tako je došlo vrijeme polaska kući, pa sam se uputio kući s Parheliom 128, kablom za spajanje dva monitora i dva DVI-D to VGA mađupriključka. Prvo što sam uradio kada sam došao kući, bilo je nazvati prijatelja (također Matroxfanatika) da vidi Mrcinu. Ono što upravo fascinira je dizajn bez mnogo kondenzatora, tzv. "elektrana" detalja (pogotovo u usporedbi s GF4 Ti serijom). Odmah smo iz kompa izvadili moju G550 i upiknuli Parheliu.

Zelena mrcina - Matrox Parhelia 128

Straga ima mjesta za još 128MB

Za tri monitora spremni!

Čistoća bez "elektrana" detalja

Kreni!

Upalili smo stroj i ništa, samo nekakve okomite crte na ekranu. Hm, stisnuo sam reset i zvijer se probudila. OK, sve pet. Podigli su se Windowsi 2000 SP3 i instalirali smo drivere (v1.00.04.231). Nakon restarta stroja, sve je djelovalo OK, osim što nismo mogli ući u Matrox PowerDesk. Razlog? Nismo instalirali .Net Framework. Ništa, taj detalj će čekati 20-ak sati, dok se ne vratim s posla sutradan. Frend je odmah htio isprobati kako se Parhelia ponaša u zahtijevinijim 3D igrama, ali razočarao se. Naime, nisam imao instaliranu ama baš niti jednu igru. Otišao je kući pomalo potišteno, jer ipak nije uspio isprobati novu Matroxicu.

Konfiguracija gledana iz Device Managera Win2000

Nakon gašenja računala otvorio sam kučište da provjerim koliko se Parhelia grije. Grije se, grije, ali ipak manje od GF2 MX kartica s ventilatorom. Možemo to reči i ovako - niti približno kao memorija na ATI Radeon 8500. Kako je Parhelia ipak samo posuđena i Croteam si nije mogao dozvoliti da (opet) ostane bez Parhelie (prva im nije radila), odlučio sam joj priskrbiti opako hlađenje. Kako? Na tri PCI otvora ugradio sam dva Y-Tech 6cm ventilatora (koja su originalno došla s Alphinim kulerom za Slot1/SlotA procesore) koji su imali zadaću isisavati zrak iz kućišta. Buka je narasla (kako neobično), ali Parhelia se nakon toga više nije grijala (niti malo).

Efikasno hlađenje

Vratimo se na onaj detalj s paljenjem. Kakva je sada to priča? Kakvi su to problemi s Parheliom? Nema bojazni, jer nije problem s Parheliom, već s testnom pločom. Naime, dotična AOpen ploča pati od cold boot problema, ali samo ako grafička ima veliku glad za strujom. Kada sam na toj ploči koristio G550 (koja zaista nije gladna struje) problem se nije pojavljivao. Kod Parhelie se to manifestiralo tako što se 15-tak minuta poslije gašenja računala uvijek pojavljivao cold boot, ali nikada pri restartu. Isti problem se javljao pri korištenju GeForce4 Ti4200, ali mnogo izraženije. Ponekada nije bilo dovoljno jednom resetirati računalo, a često se i pri restartu računala nije došlo do POST-a. Drugim riječima, Parhelia i nije gladna struje u usporedbi s GeForce4 Ti4200. Na matroxusers forumu primijetio sam da se taj problem pojavljuje i drugima, te da se rješava novim BIOS-ima za matične ploče. Kako je na našoj testnoj ploči već bio najnoviji BIOS (R1.05) nije nam bilo druge nego da se pomirimo s tom činjenicom.

Cold Boot Parhelie - tako to izgleda na monitoru

Matrox PowerDesk-HF

Kao što je i običaj kod svih grafičkih kartica (a i ne samo njih), Control Panel je mjesto preko kojega se fino podešavaju mnoge opcije. Kako Matroxova G serija grafičkih kartica posjeduje upravo vrhunski Control Panel, pun opcija i u potpunosti funkcionalan, nije bilo za očekivati ništa manje od toga i kod nove Parhelie. S druge strane, Parhelia nema nikakvih dodirnih točaka s G serijom, čak je i Matrox naziva P serijom. Iz toga razloga je i PowerDesk-HF (kako se zove Parheliin Control Panel) potpuno nova stvar kojoj, moguće, fale neke opcije i detalji.

Matrox PowerDesk-HF

Za početak treba reći da je PowerDesk Programiran po .Net standardu, te je za njegovo korištenje potrebno i instalirati .Net Framework, koji se besplatno može skinuti na Microsoftovim stranicama. Tko god je do sada testirao Parheliu, napomenuo je da je za njezino korištenje neophodan .Net Framework. To, naime, nije istina. Parhelia će uredno raditi samo s driverima (na defaultnim postavkama), dok je .Net Framework potreban samo za korištenje PowerDesk-HF aplikacije.

Pa dobro, koliko onda opcija ima Parhelijin PowerDesk-HF? Poprilično, ali ipak nije toliko bogat kao kod PowerDesk G serije (o čemu ćemo kasnije u tekstu). Uglavnom, Parheliin PowerDesk-HF prvenstveno lijepo izgleda (makar to i nije toliko važno), pun je sitnih animacija, ali posjeduje jednostavnost i efikasnost korištenja. Kao što je običaj kod Matroxa, službeno se mogu OC-ati samo starije grafičke kartice (za sada samo G200 i G400), tako da u PowerDesku nema opcije dizanja takta GPU-a i/ili memorije. Iskreno, volio bih da je i to integrirano u drivere, jer je očito da sama Parhelia vapi za bržim radnim taktom.

Ovako to izgleda s tri monitora

Opcije 3D i 2D prikaza

DVDMax se ne može koristiti istovremeno s Surround Displayom

Centar za informacije

Ikona u trayu, druga od sata

Stabilnost drivera

Nevjerojatno mi je kolika je fama o nekvaliteti Matroxovih drivera. U redu, nisu bili uvijek stabilni, ali to je bilo doista davno. Zadnji put kada nešto nisam mogao pokrenuti bilo je u doba demoa UT-a (v375, ili tako neki broj), dakle, dosta davno. Manifestiralo se na Matrox G200 kartici tako što u igri nije bilo tekstura na nepomičnim objektima, što je riješeno novim driverima koji su izašli prije pojave pune igre (famozne UT v400). Zapravo, fama je nastala u doba pojave G400, ali kako se igrača populacija okrenula GeForceu s njezinim pojavljivanjem, činjenica se pretvorila u priču, i svi su to objeručke prihvatili, osjećajući potrebu za veličanjem GeForce kartica i pljuvanja po svemu ostalom. Stvarnost o kvaliteti Matroxovih drivera je ipak drugačija. Nekih pola godine nakon predstavljanja G400, driveri su već bili na visokoj razini. U doba pojave G450 (novije revizije G400 chipa), driveri su bili savršeno stabilni i puni opcija. Da se razumijemo, igračku populaciju (koja je ipak najglasnija među korisnicima računala) to nije niti najmanje zanimalo, jer se u doba pojave G450 već mogla kupiti GeForce2 GTS, a GeForce2 MX je kucala na vrata.

Nakon ove male digresije, bilo bi red da se vratimo i na Parheliu. Koliko ste mogli čuti, stabilnost drivera je očajna. Baš i nije tako. Verzija na kojoj je testirano, u tom trenutku aktualna v1.00.04.231 pokazala se stabilnom, ali ne i brzom. Također, iz nekog razloga OpenGL nije radio kako treba (o tome kasnije u tekstu). Nestabilnosti koje smo doživjeli tijekom testiranja bile su uglavnom vezane uz .Net Framework arhitekturu. Pa dobro, što onda ne valja s driverima? Nisu niti približno dobri, te su velika kočnica Parhelii i njezinoj arhitekturi. Upravo zbog loših drivera, mnogi su samu arhitekturu Parhelie proglasili neučinkovitom i promašajem. Da to ipak nije tako, dokaz smo vidjeli u jednoj, i ne tako popularnoj igri. Kojoj? Strpljenja, doći ćemo i do toga.

Kvaliteta prikaza

Za početak, treba spomenuti da je kvaliteta prikaza testirana na kvalitetnom 19" monitoru koji nosi naziv: NOKIA 446Xpro. Zanimljivo je da se vidi nešto veća oštrina prikaza naspram G550, što mi se do tada činilo nemogućim. 400MHz-ni RAMDAC Parhelie naspram 360MHz-nog G550 okom je vidljiv. Sada već čujem podsmjeh korisnika GeForce4 Ti kartica, ali moram ih razočarati: GeForce4 Ti ima veću kvalitetu prikaza u usporedbi sa starijim GeForsicama, ali se po tom pitanju ne može niti natjecati naspram Matroxa G100, a kamo li naspram Parhelie. Otkud mi sad to? Evo jednog jednostavnog detalja: na dotičnom monitoru (Nokia 446XPro), Matrox G100/G200/G400/G450/G550/Parhelia 128 daju kristalno čistu sliku pri rezoluciji od 1280*1024 pixela, dok GeForce4 Ti4200 daje neusporedivo mutniju sliku i pri rezoluciji od 1152*864 pixela. Aha, sada se već čuje glas o kvaliteti boja kod GeForce4 Ti... I opet razočarenje. Nije to to. I dok Matroxice daju kvalitetne pune boje, a (malen) napredak je vidljiv između svake od generacija, kod GeForce4 Ti boje su ili pastelne (Detonator driveri) ili pomalo fluorescentne (Omega driveri). Kako je na istom monitoru testirana i ATI AIW8500DV, za ATI se može reći da ima odličnu oštrinu (usporedivu s Matroxovom), te da malo (ali neznatno) zaostaje u kvaliteti boja.

Savjet svima kojima moderne 3D igre nisu glavna preokupacija, već rad u AutoCAD-u, Photoshopu ili Premieru: klonite se nVidia-e. U vašem slučaju mnogo bolja kupnja biti će Vam Matrox G400/G450/G550 i ATI Radeon 7000/7200/7500, vjerujte mi na riječ. I dok ovo pišem, radim na dotičnom monitoru na rezoluciji od 1280*960 pixela uz potpunu oštrinu (Matrox G550). Premala su slova? Nisu, jer su savršeno čitljiva. Heh, uvijek mi je bilo žao što Matrox nije izbacio G400 chip za prijenosnike. Istina, kod prijenosnika ne postoji RAMDAC između grafičke i LCD monitora, ali ipak...

Mala digresija koja se tiče kvalitete prikaza kod nVidia baziranih kartica: prvenstveno ovisi o proizvođaču i komponentama upotrebljenim pri proizvodnji. Nije nemoguće da postoje dvije identične kartice istog proizvođače izrađene s nekoliko tjedana razlike koje daju potpuno različitu sliku, što se oštrine prikaza tiče.

Surround gaming

E, tu smo. Upravo je zbog ovoga Parhelia potencijalno zanimljiva igračkoj publici. Igrati svoju omiljenu igru na tri monitora u početku je mali šok, ali čovjek se brzo navikne na dobro. Istina, za to vam trebaju tri monitora, po mogućnosti ista. Cijena? Zapravo, i nije tako velika koliko se priča. Na primjer, Samsung SM755DFX (17") košta oko 1500-1600kn, tako da trošak za tri monitora i nije tako velik. U svakom slučaju manji od cijene same Parhelie u trenutku testiranja.

Nismo uspjeli nabaviti tri ista monitora, tako da su društvo dotičnoj 19" Nokii radila dva 17" Samsunga: SM755DF i SM755DFX (isti monitori različitih generacija). Iako je djelovalo malo neelegantno, ipak je bio Surround Display. Osobno smatram Bogohulnim imati Parheliu na testu, a ne isprobati kako se stvarka ponaša u radu na tri monitora.

Najveći problem testiranja na tri monitora (osim pribavljanja te količine monitora), bio je smjestiti tri monitora na radni stol. Za to je trebalo i napraviti promijene u sobi i sve preokrenuti naglavačke. Što da kažem nego da su jedva stali.

Tri monitora spremna za rad

Kada smo smjestili tri monitora na radni stol i sve poriktali u Windowsima, bilo je vrijeme da krenemo s testiranjem Surround gaminga. Odlučili smo prikazati igru po igru koja radi na sva tri monitora. One igre koje ne rade na tri monitora samo ćemo spomenuti i nabrojiti. Dakle, igre koje smo isprobali a ne rade na tri monitora su slijedeće: Sports Car GT i Max Payne. Iako u Max Payne postoji opcija odabira rezolucije na tri monitora, sama igra to želi prikazati na jednom. Potencijalno je igriva na tri monitora, ali uz nekakvu zakrpu.

Smatram da je važno napomenuti da su sve igre u Surround Gamingu radile izuzetno tečno, bez ikakvih trzanja u slici. Drugim riječima, Parhelia je ipak zvijer!

Matrox Parhelia Reef Demo

Govoriti o Surround Gamingu i niti ne spomenuti Reef Demo zaista nema smisla. Upravo Reef Demo jedini iskorištava apsolutno sve što Parhelia nudi, a pod time mislimo ne samo na Surround Gaming, već i na sva moguća harwareska ubrzanja i zaglađivanja. I, kako izgleda? Fenomenalno! Sam Reef Demo moguće je pokrenuti na jednom i na tri monitora, pa smo isti isprobali na oba dva načina.

Kako će rijetko tko od vas imati prilike vidjeti Reef Demo uživo, odlučili smo vam prikazati ponešto od te ljepote. Možda smo i pretjerali s količinom slika, ali stvar je jednostavno predivna.

Učitavanje...

Reef Demo na jednom monitoru

Ovako to izgleda na tri monitora

Izrezano, kako bi dojam bio potpuniji

Reef Demo je toliko dojmljiv, da je na Matroxusers forumu netko postavio pitanje kako Reef Demo postaviti kao Screen Saver. Hm, ovo bi bilo stvarno neefikasan Screen Saver, jer originalnu ulogu (čuvanje monitora od trošenja) zaista ne obavlja. Čak štoviše, cijeli sistem je pri izvođenju Reef Demoa potpuno opterečen. Bio bi to neefikasan, ali prekrasan Screen Saver. Zanimljivo je da je sam Matrox shvatio koliko im je Reef Demo odličan propagandni materijal, te je na svojim stranicama stavio raznolike slike iz Reef Demoa u svim mogućim rezolucijama, kako bi se iste mogle staviti kao pozadina na Desktop.

Nascar 2002

Nakon što smo isprobali ovu igru na konfiguraciji s jednim monitorom (gdje se pokazala da radi dobro), bilo je vrijeme da ju isprobamo i na konfiguraciji s tri monitora. Nažalost, nije htjelo. Igra se nakon stavljanja zakrpe (potrebne za igranje na tri monitora) nije htjela niti pokrenuti. Kako je vrijeme bilo odlučujući faktor, nismo stigli reinstalirati Windowse. Samu igru smo reinstalirali nekoliko puta, ali kako je zapis negdje duboko u registryu, s time nismo ništa postigli. Nažalost, jer smo na više mjesta pročitali velike pohvale upravo ovoj igri igranoj na tri monitora, navodno da je osjećaj fenomenalan.

Igrana na jednom monitoru, igra je u jednom zavoju na Daytoni 500 patila od "Petar Pan efekta". Što je sad to? O tome malo kasnije, a za sada samo ovo: sjene auta jednostavno odlete! Osobno, krivca za to smatram drivere.

Grand Prix 4

Ova nas je igra stvarno oduševila u Surround gaming-u. Proradila je od prve i radila bez problema. Prava uživancija. Rezolucija u igri bila je 2400*600, što iznosi 800*600 po monitoru. Samo 800*600 po monitoru? Vjerujte, rezolucija je nevažna, dojam je jednostavno fenomenalan. Ma čista genijala.

Na startu

Proganjanje Barichela s Prostovim bolidom

Ne, nisam završio u zidu, ali sam mu bio vrlo blizu

Ovako treba igrati Grand Prix 4, to je sigurno. Ako ste bili oduševljeni igrom na jednom monitoru, žalim vas, niste ništa probali. Za obožavatelje ove igre, Parhelia s tri monitora je definitivni "must have".

Flight Simulator 2002

O ovoj se igri najviše pričalo kada je bilo riječ o Surround Gamingu. Jedva smo uspjeli posuditi ovu igru da to i isprobamo. Dakle, nakon instalacije slijedili smo upute s Surround Gaming stranica i pokrenuli igru u rezoluciji od 1920*480, razlivenoj preko tri monitora. Uh, moram priznati da bolji doživljaj simulacije letenja još nisam doživio. Ma ludilo! Ah, da, sada će se svi vlasnici GeForce3 i bržih grafičkih kartica osjećati superiorno (gledajući rezoluciju po monitoru od 640*480), ali uzalud vam sve to. Ma, samo pogledajte slike, sve će vam biti jasno.

Pogled iz kokpita

Pogled s boka

Premalo slika? Ah, probajte samo zamisliti da se Flight Simulator 2002 (gledano iz kokpita) igra bez ona dva bočna monitora. Znači, osim širokog pogleda na igru, tu je i stvaran dobitak od 200% što se tiče vidljivosti. U svakom slučaju, ova igra na tri monitora izgleda baš kako ju i reklamiraju da i izgleda na tri monitora.

Smatrate se ozbiljnim letačem u Flight Simulatoru 2002 i imate novaca? U vašem slučaju, Parhelia i tri monitora su definitivni "must have".

Civilization 3

Što ova igra radi u ovom testu? Dotična se pokazala da uredno radi na tri monitora na rezoluciji od 3456*864. Iako je nema na Surround Gaming stranicama, ona ipak radi u Surround Gaming modu. U čemu je tajna? U jednom txt dokumentu koji dolazi uz Civilization 3 postoji fina dokumentacija o igri, o novostima, novim jedinicama, razlikama u civilizacijama, pa tako i o rezolucijama, gdje ima jedan detalj koji kaže: ako želite igrati igru u rezoluciji vašeg desktopa, tada u datoteku Civilization3.ini (koja se stvori nakon prvog pokretanja igre) treba nadodati red "KeepRes=1". Što se time dobiva? Svatko tko igra ovaj tip igara zna da niti jedan monitor nije dovoljno velik, da niti jedna rezolucija nije dovoljno prostrana. sve u svemu, i na ovoj igri se dobiva 200% pogleda. Ludo!

Pogled na monitore

Pogled na samu igru

Dali se isplati zbog ove igre nabavljati Parheliu i tri monitora? Svakako ne. Jednostavno, igrivost je ista, čak je igranje na tri monitora pomalo zbunjujuće. Naravno, ništa što malo privikavanja ne bi riješilo, ali dojam definitivno nije "must have" za Civilization fanatike. Zgodno je to što igra podržava igranje na tri monitora, i to je to.

Ghost Recon

Ova igra je definitivno oduševila. Kao da je Surround Gaming stvoren za ovu igru. Svatko tko se ikada uživio u Ghost Recon, zna o čemu govorim. Ovo je igra gdje je presudno imati informacije, a kako se dobar dio informacija dobiva vizualnim putem, širina vidnog polja je odlučujuća. Ma, što da vam kažem, ova igra je potpuno ludilo u Surround Gamingu. Dodatno oduševljenje je što smo ovu igru igrali na tri monitora nekoliko tjedana (možda i više od mjesec dana) prije nego što se pojavila podrška na Matroxovim Surround Gaming stranicama. Inače, Ghost Recon koji smo isprobali imao je patch v1.2. Rezolucija? Bijednih 3072*768 s 32-bitnom bojom i svim detaljima na high.

Ovo je bio skoro šok! Radi!

Evo pogleda, ma genijala!

Ako ste Ghost Recon fanatik, Parhelia i tri monitora je apsolutna kombinacija! U ovoj igri više nego i u jednoj drugoj ovdje isprobanoj. Nema šanse da vam se neprijatelj više došulja s boka, jednostavno ga vidite. Ovakva slika plus surround zvučna slika (četiri zvučnika) daje savršenu igrivost ovoj igri.

Ova igra je pokazala još jednu stvar, a to je sirovu snagu same Parhelie. Parhelia je davala savršeno tečnu sliku na tri puta 1024*768*32, dok je GeForce4 Ti4200 pri rezoluciji 1024*768*24 (zanimljivo je da se na dotičnoj ne može upaliti 32-bitna boja u igri) povremeno znala zatrzati. Ovo je samo još jedno "must have" za Parheliu u ovoj igri.

Jedi Knight 2

I ova igra je bez problema proradila u Surround Gaming modu. Jedino što je zbunjivalo je uvodni filmić, jer se na tri monitora prikazuje samo srednja trećina (gledano po visini). U igri je sve kako treba, a dodatna dva monitora stvarno znaju "spasiti život". Kako je u početku igra mračna, teško je prikazati na slikama ugođaj igranja na tri monitora.

Uvodni film - samo srednja trećina

Pogled na platformu

Kontrolna soba

U hodniku

Kuku, ima li koga tamo gore?

Kao i u svakoj FPS igri, dodatna vidljivost je jednostavno neophodna. Dojam igranja je upravo fenomenalan, jer uvijek vidite kako vam se neprijatelj približava s boka. Iskreno, dok se vode borbe po hodnicima, i nema neke koristi od Surround gaminga, ali čim izađete na otvoreni prostor, nekakvu platformu ili dvoranu, Surround Gaming je pravi spasioc. "Must have"? Svakako.

Quake 3

Tu je bilo problema. Ne sa igrom, već je slika u OpenGL aplikacijama jednostavno bila sužena na petinu širine ekrana (središnjeg). Kako taj problem nisam sreo nigdje na Internetu, zaključio sam da je riječ o nekom problemu s našom instalacijom drivera. Kako bi rješavanje tog problema bila reinstalacija Windowsa (a za to nismo imali vremena), jednostavno smo prihvatili činjenicu da nešto ne radi kako treba, te odustali od daljnjeg prčkanja. Posljedica te odluke je bilo neuspjelo pokretanje Quake 3, tako da nismo niti napravili Q3 bencheve za potrebe ovoga testa. Šteta.

Serious Sam TSE

Kako smo Parheliu dobili na test upravo od Croteama, tako smo od njih dobili i alpha verziju zakrpe za njihov Serious Sam TSE za igranje u Surround Gaming modu. Kako je ta alpha verzija proradila tek dan prije našeg sastanka s njima, i to na njihovom testnom stroju, nije bilo sigurno dali će stvar uopće raditi. Na žalost, SS TSE nije radio na tri monitora na našem testnom stroju. Što više, i SS TSE je patio od istog problema kao i Q3, barem što se tiče OpenGL-a. Kada smo uspjeli prebaciti na Direct3D, SS TSE je proradio, ali i dalje samo na jednom monitoru. Za ovu igru nam je najviše žao, jer smo od Croteam-a dobili instrukcije kako mijenjati kutove pogleda na monitoru, tako da od uobičajenih 60-90° dobijemo 120°. Što se time dobiva? Jednostavno, ako na svakom od tri monitora imate pogled od 120°, tada na sva tri zajedno imate sliku od 360°, te vam se niti jedan neprijatelj ne može "prišuljati" s leđa. Ovom idejom najviše je bio oduševljen Ozren, koji je to odmah povezao s IL-2. Nažalost, IL-2 spada u one igre koje nismo stigli isprobati, tako da ne znamo dali uopće radi u Surround Gaming modu (ako radi onda je to fenomenalno, zamislite da vam se nitko nikada ne može ušetati u "6 sati" a da vi to ne znate!).

Mercedes-Benz Truck Racing

Kada smo ovu igru pokrenuli u Surround Gaming modu, bio je ta pravi šok! Šok je bio tim veći jer MBTR još uvijek nije na popisu igara koje to podržavaju na Matroxovim Surround Gaming stranicama. Za ovo nije potrebna nikakva zakrpa, čak niti na igru nije stavljen nikakav patch. Ma, samo pogledajte slike.

Slike su spojene, kako bi doživljaj bio bolji

Surround Gaming nevjerojatno dobro odgovara upravo simulacijama vožnje/letenja, a ne samo FPS igrama!

Petar Pan efekt

Riječ je o "bježanju" sijena u igrama, koje se dešava kada se koristi FAA. Osobno smatram da su glavni krivac za taj bug nezreli driveri. Dokaz tome se može vidjeti u tome što se "Petar Pan efekt" dešava samo pri nekim igrama, i to ne cijelo vrijeme.

Dotični "feature" ("it's not a bug, it's a feature") može se vidjeti na Mercedes-Benz Truck Racing kada se upali FAA, bilo 4x, bilo 16x. Manifestira se tako što sijena nije na zemlji, već cijelo vrijeme "lebdi" na oko pola metra iznad vozila (Mercedesovog kamiona, točnije). Nekorištenjem FAA, sjena je na svom pravom mjestu, pod vozilom.

"Petar Pan efekt" uočava se i u Nascar 2002, ali na jedan sasvim drugi način. Naime, na stazi Daytona 500 se prije jednog (uvijek istog) zavoja sjena počinje širiti, a u samom zavoju i odleti. Jednostavno odleti van staze, kao da nema veze s autom. Na samom izlasku iz dotičnog zavoja sjena se pojavi sama od sebe.

Zapravo, cijela stvar je poprilično zabavna, jer igri daje dozu humora. Zamislite detalj: punom brzinom s unutarnje strane polako pretičete protivnika, brzina je vrtoglava (nekih 200-njak milja na sat), znoj, koncentracija, i odjednom se sjene na oba auta počinju širiti i u sredini zavoja obje odlete van staze. Na izlasku iz zavoja, sjane se pojave kao da ništa nije bilo. Prvi put me to poprilično zbunilo, ali ubrzo sam jedva čekao da dođem do dotičnog zavoja. S druge strane, ako vas to i iritira, jednostavno u driverima isključite FAA prije pokretanja dotičnih igara.

Video mogućnosti

Naravno, bili smo zainteresirani i kako se Parhelia slaže s onim u čemu su Matrox G400/G450/G550 briljirale: suživot s TV-karticom i DVD reprodukcija. Nažalost, razočaranje na oba područja. Osobno smatram da su tome prvenstveno krivi driveri, koji su daleko od kvalitetnih po tom pitanju.

Uz Parheliu je u testnom računalu bila i Hauppauge! WinTV Primio (starija revizija). Na samom početku stavljeni su WDM driveri za dotičnu TV karticu, ali ništa drugo. Sve je bilo u redu, dok nismo stavili samu aplikaciju za gledanje TV programa na računalu (WinTV2000). Nakon toga su počeli problemi. Kakvi? Za početak, .Net Framework se više nije htio dizati s Windosima, tako da smo bili uskraćeni za Matrox PowerDesk-HF. U redu, možda WinTV2000 nije pisana po .Net specifikacijama, ali da samom .Net Frameworku to smeta, to nam je samo dokaz da je .Net Framework (a koristili smo i SP1 za .Net Framework) daleko od zrelog proizvoda. Pokrenuli smo WinTV2000 i bili malo zbunjeni. Pretpostavljamo da su driveri Parhelie još debelo u razvojnoj fazi, jer nema podrške za Overlay prikaz slike (jednostavno nije bilo TV slike na monitoru). Prebacivši prikaz slike na Primary, dobili smo TV sliku, ali uz opterećenje procesora od nekih 50-70% i groznu kvalitetu slike. Da ne bi bilo zabune, Primary način iscrtavanja slike uvijek dobrano opterećuje procesor a slika nije baš bajna. Kako smo testirali na driverima v1.00.04.231, nadamo se da je ovaj problem u međuvremenu riješen.

Reprodukcija DVD filmova naišla je na veliki problem. Kako sam uspio shvatiti po pričanjima na Internetu, s Parheliom ne dolazi nikakav DVD Player. Moram priznati, pomalo sramotno za Matroxa da ne daje nikakav DVD Player uz Parheliu, pogotovo stoga što je to postalo dio tradicije kod njihovih G400/G450/G550 grafičkih kartica. Za početak, probali smo instalirati Matrox Cinemaster 4.0 DVD Player koji dolazi s Matroxom G550, ali ne ide. Jednostavno se ne želi pokrenuti. Instalirali smo PowerDVD 4.0 i radio je. Ali, iz nekog razloga je prikazivao je sliku samo na srednjem monitoru. Nadali smo se da će slika biti razvučena preko sva tri monitora, ali nije. Šteta.

Maximizirana DVD reprodukcija kao prozor...

... i kao Full Screen

Očito je da će sam Matrox morati dati na download DVD Player za Parheliu, ako želi vratiti staru slavu na tom području. Taj DVD Player bi također morao imati podršku za rad na tri monitora.

DVDMax funkciju nismo stigli isprobati, ali nekako imam osjećaj da bi trebala raditi. Za one koji ne znaju, DVDMax je mogućnost istovremenog prikaza DVD filma u prozoru na monitoru i na TV prijemniku, kod Matroxica koje imaju DualHead. Osobno sam to više puta isprobao (i koristio) na Matroxicama G450 i G550, i stvar funkcionira savršeno. Nadalje, kod Parhelie se DVDMax ne može koristiti istovremeno s tri monitora. Zašto? Jednostavno, Parhelia ima izlaz samo za tri signala.

Overclockiranje Parhelie

Iako smo overclockiranje Parhelie "stavili na stranu", vrag nam nije dao mira i morali smo makar probati. Kako nismo imali previše vremena za potragu (još i toga), probali smo s nekoliko verzija PowerStripa. Uzalud. Samo je jedna verzija PowerStripa htjela pročitati na kojoj frekvenciji radi Parhelia, i k tome još i krivo. Parhelia definitivno ne radi na tih 14.32MHz koliko je pročitao PowerStrip. Ujedno je to i jedino što je ijedan PowerStrip mogao očitati na Parheliji. Šteta, jer su se na Matroxusers forumu pojavila dva threada (ovaj i ovaj) na kojima su pokazane Parhelie 128 na koje su stavljeni veći hladnjaci, ali nije bilo podatka koliko su overclockirane i koliko se time dobilo, već samo da se dobilo stvarno mnogo. Zašto nije bilo tih informacija, pa to je ionako forum? Te modove Parhelie su napravili ljudi koji testiraju za Matrox, te nikakve podatke bez Matroxovog odobrenja ne smiju davati u javnost. Slike samih Parhelia možda i nisu bile odobrene, ali one ionako ništa ne predstavljaju.

Toliko o overclockiranju Parhelie, za sada...

Osobno ne gubim nadu, i znam da će se u slijedećih nekoliko mjeseci (najviše pola godine) pojaviti utility kojim će se moći overclockirati Parheliu. Iskreno, to bi samoj Parhelii mnogo pomoglo kod proboja na tržište.

Benchmarks

Kako smo imali problema s OpenGL igrama, odlučili smo preskočiti OpenGL testove, a sve zbog nedostatka vremena. Tako su testovi napravljeni u 3DMark 2001SE i Mercedes-Benz Truck Racing (MBTR u daljnjem tekstu). Zašto MBTR? Kako nismo testirali u Quake 3 i Sirious Sam OpenGL igrama, trebalo je istestirati na još nečemu osim 3DMarka. Kako se MBTR pokazao kao izuzetno stabilna igra koja podržava i testiranje na tri monitora, nismo mnogo razmišljali. Što se 3dMarka 2001SE tiče, nije problem pokrenuti ga na tri monitora, ali niti jednom nije i završio test. Sam 3DMark se jednostavno rušio na bilo kakvoj rezoluciji koja je pokrivala sva tri monitora. Nadalje, 3DMark nije htio niti pokrenuti testove kada smo uključili FAA 16x, tako da su sva testiranja izvedena sa default postavkama.

3DMark 2001SE na tri monitora. Nažalost, rušio se.

Kao što smo spomenuli na početku teksta, Parhelia 128 je uspoređena s GeForce4 Ti4200 i Matrox G550 grafičkim karticama. Podaci su u tablicama kako bi se vidjele male razlike u rezultatima kod GeForce4 Ti4200 u MBTR-u. Napomena: iako je GeForce4 Ti4200 testirana s Omega i Detonator driverima, samo benchanje izvedeno je na Detonatorima.

3DMark 2001SE
Rezolucije
Matrox Parhelia 128MB
GeForce4 Ti4200 128MB

Matrox G550 32MB

640*480*16
8351
9949
2739
1024*768*32
6737
8450
1290
1280*1024*32
5276
6836
-

Kao što se vidi iz 3DMarka 2001SE, Parhelia je s driverima v1.00.04.231 značajno slabija od GeForce4 Ti4200. S druge strane, vidi se i više nego značajan napredak u brzini naspram Matroxa G550, posljednje od G-serije.

Pri benchanju u MBTR-u, Parhelia 128 i GeForce4 Ti4200 testirane su s uključenim svim detaljima, dok je G550 testirana i s postavkama za G400. Zašto je G550 testirana drugačije? Odgovor je jednostavan. Riječ je o nekoliko generacija starijoj grafičkoj kartici, koja se jednostavno ne može boriti s modernim grafičkim karticama koje imaju brojna hardwareska ubrzanja. S uključenim svim detaljima G550 nije prikazivala teksture na pomičnim objektima, već su isti izgledali kao da su od ispoliranog aluminija. Što se tiče GeForce4 Ti4200, postoji jedna napomena: zbog nekvalitetnih drivera, oko trećine testa ne postoje teksture na nepokretnim objektima, baš kao i dio tekstura na pokretnim objektima. Ipak, uočava se da grafička sve to "računa", ali neugodno je za vidjeti igru bez tekstura. U svakom slučaju, očito je da se Detonatori rade samo za najpopularnije igre. Nažalost.

GeForce4 Ti4200 i MBTR - nema većine tekstura

Mercedes-Benz Truck Racing
Rezolucije
Matrox Parhelia 128MB
GeForce4 Ti4200 128MB

Matrox G550 32MB*

640*480*16
42,7
70,7
48,6 (73,7)
640*480*32
42,7
70,8
47,3 (65,7)
800*600*16
42,2
70,9
39,6 (52,3)
800*600*32
41,4
70,8
36,2 (48,2)
1024*768*16
38,8
70,7
27,8 (42,2)
1024*768*32
37,5
70,6
23,0 (34,3)
1280*1024*16
36,4
69,8
-
1280*1024*32
35,7
69,8
-
(fps)
(*) u zagradi s postavkama za G400

Uočava se da je u MTBR-u P4 1.8A jednostavno preslab, te je največa kočnica samim testovima. Dali bi Parhelia dala bolje rezultate uz jači procesor i više memorije? Vjerovatno, ali pretpostavljamo da razlike ne bi bile značajne.

Mercedes-Benz Truk Racing
Parhelia
no FAA
FAA 4x
FAA 16x
640*480*16
42,7
36,1
42,2
640*480*32
42,7
35,6
42,0
800*600*16
42,2
33
38,9
800*600*32
41,4
29,5
37,1
1024*768*16
38,8
25,5
36,1
1024*768*32
37,5
24,5
35,7
1280*1024*16
36,4
23,1
32,1
1280*1024*32
35,7
21,3
31,0
1920*480*16
39,3
39,3
33,2
1920*480*32
38,0
37,9
31,6
(fps)

I dok se u rezolucijama za jedan monitor vidi snaga FAA 16x naspram FAA 4x, u rezoluciji na tri monitora situacija je obrnuta. Zašto? Kako? Vjerovatno su u pitanju loši driveri. Zanimljivo je da u Surround Gamingu na rezolciji od 1920*480 ima bolje rezultate nego pri 1024*768 rezoluciji, gleadajući rezultate bez zaglađivanja. Inače, kod Parehelie je FAA 16x nešto nestvarno dobro.

Mercedes-Benz Truk Racing
GeForce4 Ti4200
no FAA
FAA 4x
FAA 4xs
640*480*16
70,7
70,3
69,5
640*480*32
70,8
69,9
68,2
800*600*16
70,9
68,4
62,8
800*600*32
70,8
63,8
58,7
1024*768*16
70,7
57,1
48,4
1024*768*32
70,6
48,9
43,1
1280*1024*16
69,8
40,7
33,4
1280*1024*32
69,8
31,9
28,0
(fps)

Što zaključiti? Iako je na manjim rezolucijama i dalje procesor kočnica, s pomakom na ozbiljnije rezolucije vidi se da GeForce4 Ti4200 jednostavno gubi snagu zaglađivanjem. Doduše, čak i uz taj ogroman pad u performansama uglavnom ostaje brža od Parhelie. Trku gubi tek na rezolucijama iznad 1024*768*32, gledajući najfinija zaglađivanja.

Da ne bi bilo zabune, očito je da su Parhelii največa kočnica upravo driveri, jer se s novijim driverima v1.01.00.080 dobiju 300 bodova veči rezultati u 3DMarku 2001SE. Nije puno, ali se vidi pomak, te dokazuje da još ima mnogo mijesta za poboljšanja u driverima.

Matrox Parhelia 128 vs. GeForce4 Ti4200 128MB

Parhelia 128 jednostavno se (barem za sada) ne može mjeriti s brzinom GeForce4 Ti4200 grafičke kartice, ali nije sve u brzini. Kako bi moj prijatelj rekao: "Brzi konji vrat lome." U tome ima i istine. Na našem testnom monitoru (Nokia 446XPro) GeForce4 Ti4200 davala je osjetno lošiju sliku, toliko da smo morali smanjiti rezoluciju s 1280*1024 na 1152*864 zbog grozne nečitkosti. Istina je da kvaliteta slike dosta ovisi o samim komponentama na grafičkoj i njihovoj kvaliteti, tako da se ova tvrdnja ne može odnositi na sve GeForce4 Ti kartice. Znači, sama kvaliteta i oštrina prikaza kod GeForce4 Ti dosta ovisi od modela do modela, pa čak i od revizije do revizije same grafičke kartice. S druge strane, Matrox grafičke kartice proizvodi sam Matrox, tako da je kvaliteta uvijek ista, drugim riječima vrhunska.

Ali, da ne bih ispao bezobrazan, moram napomenuti još jednu stvar vezanu za razlike u kvaliteti slike. Monitor. Na prosiječnom 17" monitoru (kakav je Samsung SM755DF-DFX) razlika će biti vidljiva samo u kvaliteti boja, i to ne značajno, tako da večina ljudi neče gotovo niti primjetiti razliku.

Razmišljate li o Surround Gamingu, a tri monitora si možete priuštiti, Parhelia je nešto što jednostavno morate imati. U takvim trenucima se u potpunosti zaboravlja na GeForce4 Ti4200 i njenih (nepotrebnih) 200FPSa u određenoj igri, koju s Parheliom igrate na tri monitora sa "bijednih" 60-80FPSa.

Ako imate doma "samo" jedan monitor i ne namjeravate si pribaviti još dva, jer vas Surroud Gaming nije uopće impresionirao, GeForce4 Ti4200 jednostavno je bolja kupnja. Vjerujte mi, kao Matroxfanatik teško ovo priznajem, ali to je nepobitna činjenica, baš kao i ogromna razlika u cijeni u korist GeForce4 Ti4200.

Matrox Parhelia 128 vs. ATi RADEON 9700 Pro 128MB

Kako je ovaj članak nastajao tijekom mjesec i po dana, "dogodilo se" da smo u međuvremenu testirali i ATi RADEON 9700 Pro. Ova usporedba je interesantna jer su ove dvije grafičke generacijski iste.

RADEON 9700 Pro je neusporedivo brža i efikasnija od Parhelie. Tek se u usporedbi s ATi-evim divom vidi da Parhelia pati od loših drivera, ali značajnije od toga, značajno nižim radnim taktom. Kada je Parhelia prvi put predstavljana, sam GPU radio je na 350MHz. Da se takva verzija pojavila u prodaji (za razliku od 200MHz i 220MHz verijanti koje se prodaju), Parhelia bi vjerovatno imala rezultate puno bliže RADEONu 9700 Pro (čiji GPU radi na 325MHz) nego što je slučaj. Ovako, Parhelia gubi od svojeg generacijskog konkurenta, i do opasno.

Jedina nada nama "zadrtim" Matroxfanaticima je da će se Matrox probuditi i dati podršku za overclockiranje Parhelie, ako već ne i izdavanje verzije čiji bi GPU radio na 300-350MHz.

Razlika u kvaliteti prikaza beznačajna je između Matroxovih i ATi-evih grafičkih kartica, što zaključujem na osnovu ATi AIW 8500DV (Build by ATi verzija). Oštrina je podjednaka, nema neke vidljive razlike. Kvaliteta boja malo je na strani Matroxa, ali zanemarivo, čak i na vrlo kvalitetnom monitoru (kakav je 19" Nokia 446XPro). Naravno, kao i kod grafičkih kartica baziranim na nVidia GPUima, kvaliteta prikaza najviše ovisi o proizvođaću samih kartica i kvaliteti komponenti upotrebljenih pri proizvodnji.

Jedine prednosti Parhelie naspram R9700 Pro su Surround Gaming i sam PCB, koji je dizajniran za 256MB, dok ATi-ev div prima samo 128MB. Naravno, za igračku zajednicu ovo je beznačajan podatak (rijetke su igre koje uspijevaju upotrebiti i onih 64MB na grafičkoj), ali ne i ozbiljnim korisnicima, na kakve Matrox prvenstveno i cilja s Parheliom. Uostalom, i Matrox i ATi su najavili svoje prvake i sa 256MB, ali dok je Matrox mislio na to, ATi će morati redizajnirati sam PCB.

Kako ih krasi slična (previsoka) cijena, R9700 Pro je isplativija kupnja svima onima koje ne zanima Surround Gaming, jedini pravi adut Parhelie u sučeljavanju s ATi-jevim divom.

Plavi ekrani smrti (BSOD)

Plavih ekrana je bilo, ali ne u onoj mjeri koliko sam očekivao. Uglavnom su povezani uz drivere, kojima očito fali zrelosti. Da ne duljim, evo slika, pa sami pogledajte što se dešavalo. Nije bilo samo četiri plava ekrana, već šest-sedam, ali uvijek su bili ova četiri u pitanju. Jedini plavi ekran smrti vezan uz igre desio se prilikom izlaženja iz Grand Prixa 4.

Plavi Ekrani Smrti pri korištenju Parhelie 128

Da ne bi bilo zabune, u 24 sata, koliko je GeForce4 Ti4200 bila u testnom stroju, priuštila mi je jedan plavi ekran, koji se pojavio pri korištenju Detoantora 30.82 za vrijeme testiranja u Mercedes-Benz Truck Racing.

Plavi Ekran Smrti pri korištenju GeForce4 Ti4200

Matrox Millennium G-serija

Po meni, bilo bi blesavo ne usporediti Parheliu 128 s Millennium G-serijom. Ako ništa drugo, velik je to skok za Matrox, a za sve nas Matroxfanatike (svu trojicu) to je možda i najinteresantnije pitanje.

Dakle, Matrox je Parheliom preskočio nekoliko generacija GPU-a. Njihova zadnja ozbiljna igraća grafička kartica bila je G400 serija, a posebno se u tome isticala G400 MAX, koja je svojevremeno bila neznatno lošija čak i od GeForce GTS. Kako je nVidia razvijala svoje nove GPU-ove, i Matrox se toga primio. Nažalost, Matroxu nije primarna zadaća imati naj 3D GPU, pa kada su vidjeli da razvoj G800 GPU-a kasni, i da bi svjetlo dana vidio prekasno, obustavljen je razvoj istog. Sa prestankom razvoja G800 GPU-a Matrox se bacio na razvoj Parhelia-512 GPU-a, i nisu nimalo pogriješili. Stigao je kao prvi 512-bitni GPU!

Istovremeno, u Matroxu su usavršavali G400 chip, pa su tako nastali G450 i G500 chipovi. Nove revizije G400 chipa nisu donosile ništa novo igračkoj zajednici, jer razlika u brzini naspram G400 je zanemariva. S druge strane, G450 donio je brži RAMDAC i izrađivao se u finijem proizvodnom procesu (manje se grijao). Iako je G450 dobio podršku i za DDR memoriju, bio je loš potez što su propustnost samog chipa prema memoriji prepolovili, te na taj način nije bilo poboljšanja performansi. Sam G550 chip donio je još par sitnica koje su bile totalni promašaj, jer to nitko (za sada) nije počeo i koristiti. Ono što mi se kod G550 jako sviđa je to što je sama kartica fizički vrlo mala, tako da ne smeta protoku zraka u kućištu.

Možda i najvažnija novost koju je donio G400 chip bila je integracija i odlična izvedba DualHead mogučnosti. Osim prikaza na dva monitora, sam DH daje izuzetno kvalitetnu sliku na televizoru. Upravo je DH svojevremeno proslavio Matroxa među kućnim korisnicima, jer jaaaako dugo nitko osim Matroxa nije davao niti približno kvalitetnu sliku na televizoru.

Sama G-serija bila je postepeno razvijana, od G100, preko G200, pa sve do G550 chipa. Osim Millennium, postoji i Marvel linija G-serije, ali i sam Matrox je to napustio, tako da je G450 eTV zadnja iz Marvel serije. Za informaciju, Marvel serija imala je integrirani TV tuner, te je bila konkurencija ATI-jevoj All In Wonder seriji.

Matrox Millennium G100 4MB SDRAM

Matrox Millennium G200 8MB SGRAM

Matrox Millennium G400 SH 32MB SGRAM

Matrox Millennium G450 DH 32MB DDR

Matrox Millennium G550 DH 32MB DDR

Vjerovatno ste primjetili da G-serija nema ventlatore na chipu. Jedina grafička iz G-serije koja tvornički ima ventilator na chipu je famozna G400 MAX, koja je do pojave Parhelie i bila najbrža Matroxica. Nažalost, nemam je u svojoj kolekciji.

Ono po čemu je G-serija vrhunska (uz kvalitetu prikaza) su driveri. Osim vrhunske stabilnosti, nude i sve potrebne opcije za poriktavanje prikaza i slike na monitoru, a kod DH i na drugom monitoru ili televizoru. Jedine opcije koje bi vam mogle zatrebati, a nema ih u samim driverima, nalaze se u MTSTU aplikaciji.

Za početak, Matrox G-serija ne pati od problema premalih frekvencija u igrama. Jednom si date truda, sve poriktate za svaku od rezolucija i dubine boja, te pospremite kao datoteku. Sam customization file vrijedi za G-seriju i samo jedan monitor. Npr. sve sam poriktao koristeći G450, a nakon toga sam customization file koristio na G100, G400 i G550, na istom monitoru. Korisno i nadasve efikasno. Reinstalacijom Windowsa (bilo kojih) samo se load-a custamization file i sve je poriktano.

Inače, samo poriktavanje osvježenja slike može se raditi preko i vertikalne i horizontalne frekvencije. Drugim riječima, možete iskoristiti svih 107kHz nekog monitora, a da pri tome osvježenje slike bude 99,5Hz, jer je 100Hz više od 107kHz samog monitora. Močno i jednostavno.

Ovdje sve počinje

Poriktavanje slike i frekvencija...

... za svaku pojedinu rezoluciju + dubinu boja...

... i spremi se kao datoteka (zbog reinstalacija Wina).

Puuuno opcija kod poriktavanja frekvencija

Matrox Millennium G-serija, nastavak

Iako djeluje da nema mnogo opcija za DualHead, one su i više nego dovoljne. Uvijek se sve može nariktati i uvijek sve radi. Jedina stvar koja na radi na izlazu na televizor su DivX filmovi. Matrox to jednostavno ne prepoznaje kao film. Realno jedina mana DualHead-u.

DualHead u akciji

Detaljne informacije, čak i o DirectX-u

Uključ-isključ fini detalji

Ikona u trayu, druga od sata

Evo, na to sam mislio kada sam napisao da Parhelia nema mnogo opcija u svojem PowerDesk-HF Control Panelu. Nadam se da će to biti riješeno tijekom vremena.

Sam MTSTU najčešće i nije potreban, a jedino zbog čega bi je i koristili je stvaranje "nemogućih" rezolucija. Tako lako. Jedino ograničenje je da rezolucija bude dijeljiva s brojem 4. Zanimljiv je i detalj kako je Matrox prvo govorio kako će Parhelia dobiti svoj poseban utility, u kojem se neće moći stvarati nove rezolucije, ali je već sutradan stigao i demant iz samog Matroxa. Tako je u MTSTU-u ubačena i podrška za Parheliu.

MTSTU - prvo informacije

Kako do rezolucije 696*278, po želji

Parhelia 128 vs. Millennium G550

Za sve nas Matroxfanatike, Parhelia je jedva dočekana grafička kartica, pogotovo što je Matrox svojevremeno odustao od G800 chipa. Zapravo, cijela priča oko G800 je pomalo bez veze, jer tijekom slave G400-tke i povečanju prodaje u igračkoj populaciji, Matrox je na svojim stranicama reklamirao G800 s vijestima koliko će biti brža od G400 i što će sve podržavati. Vremenom se G800 sve manje spominjala, a sam Matrox je godinu i po kasnije tvrdio da je G800 bila izmišljotina ljudi na Internetu, te da oni nikada nisu niti spominjali G800, a kamo li razvijali ga. Drugim riječima, i rukama i nogama se Matrox borio od bilo kakvih povezivanja s G800.

S druge strane, Matrox je Parheliu-512 razvijao u tišini, bez vike i buke, očito poučeni iskustvom s G800. Prva prava vijest o Parhelii-512 pojavila se prije nekih pola godine - godinu, kada je na jednom sajmu (svejedno kojem) jedan radnik iz Matroxa potiho rekao: " Da, trenutno razvijamo vrlo napredan GPU, ali ne smijem reči kakav. Jedino što vam mogu reči je da će to biti prava zvijer. Uskoro, uskoro..." BIle su to riječi koje su svim Matroxfanaticima širom svijeta podgrijale nadu. I onda se pojavila Parhelia 128!

Nekoliko generacija razlike jednostavno je prevelika da bi se brzina Parhelie uopće mogla dovoditi u pitanje. Jednostavo, Parhelia je brža, manje u starim igrama, više u novim. Jedina prava mana Parhelie u usporedbi s G550 (zapravo cijelom G-serijom) su pomalo nestabilni driveri, što bi moglo zasmetati one Matroxfanatike kojima je stabilnost po važnosti odmah poslije kvalitete prikaza. Ipak, nove verzije drivera donositi će i veču stabilnost.

Cijena? Za prave Matroxfanatike (skoro sve) cijena i nije tako grozna. Ako se sjetimo, i G450-G550 su u svoje doba koštale nekih 1400-1600kn, a čak i sada G550 drži cijenu od oko 1100kn. Kada se pojavila G400 MAX, koštala je oko 2500kn. Ipak, 3500-4000kn za Parheliu je mnogo, ali nadu budi potencijalna Parhelia 64, verzija sa 64MB memorije. Ako će ona koštati oko 2000kn, ima nade za zajednicu Matroxfanatika.

Nedostatak vremena

Kako smo Parheliu imali na raspolaganju izuzetno kratko, tako nismo stigli isprobati cijelu hrpu igara i aplikacija. Dva dana s Parheliom i tri monitora bilo je i više nego premalo.

Od igara svoj red nisu dočekale: Unreal Tournament, Morrowind, Rally Championchip 2000, cijeli Delta Force serijal, Undying, Civilization-Call To Power, TOCA 2, IL-2, AOE II...

Od aplikacija smo htijeli isprobati slijedeće: Photoshop 5.5 i 6, Premiere 6, 3D studio Max 3 i 4, Rinocerus 1.0, AutoCAD 2000, ArchiCAD 6.5, CorelDraw 9 i 10...

Iskreno se nadam da će ljudi u Matroxu shvatiti da je za ozbiljnu i potpunu recenziju Parhelie potrebno više tjedana, ako ne i više od mjesec dana. Toliko mogučnosti, a i sami driveri izlaze svakih mjesec dana i svakom verzijom donose veču stabilnost i više opcija.

Zaključak

Parhelia 128 je izuzetno potencijalna grafička kartica, koja, nažalost, pati od (za sada) loših drivera i "preglomaznog" proizvodnog procesa. Kako se sadašnje Parhelie proizvode u 0.15 mikronskom proizvodnom procesu, očito je da bi 300-350MHz bilo previše za sam GPU, ili bi hlađenje istog zauzimalo 2-3 PCI-a. Potencijalnim prelaskom na 0.13 mikronski proizvodni proces Parhelia bi se vjerovatno tvornički razmahala na tih 300-350MHz obećanih u startu.

Vratimo se mi u stvarnost. Sama Parhelia 128 običnom korisniku, a još više igraču, nudi premalo s obzirom na ljutu cijenovnu konkurenciju. ATI R9700 Pro ju jednostavno pobjeđuje u svim brzinskim ispitima, a ima sličnu cijenu. Usporedimo li Parheliu 128 s GeForce4 Ti4200 (apsolutni best-buy za igrača), Parhelia gubi, ne samo zbog znatno više cijene, već i zbog lošijih performansi.

Surround Gaming je jedini nepobjedivi adut same Parhelie, te se već samo zbog toga isplati pribaviti istu. Naravno, uz tri monitora. Osjećaj igranja je upravo fenomenalan, a do izražaja najviše dolazi pri igranju FPS igara, te simulacija, bilo vožnje bilo letenja. Ipak, nema koristi ako sama igra ne podržava Surround Gaming, ali čini se da će se i to vremenom ispraviti.

Kao Matroxfanatik moram reči da me je Parhelia 128 apsolutno oduševila, a probleme s OpenGL aplikacijama bi vjerovatno riješila reinstalacia Windowsa (za koju jednostavno nismo imali vremena). Napredak naspram Millennium G400/G450/G550 grafičkim karticama je ogroman. Svaki drugi korisnik bi Parheliu 128 proglasio promašajem (što je večina već i učinila), ali ja to jednostavno ne mogu napraviti. Vrhunska kvaliteta slike i Surround Gaming jednostavno su dva aduta koji nitko ne može osporiti.