Mini test hladnjaka za čipset – Coolink, Therlmalright, Noctua

Datum objave 04.02.2007 - Dean Narandžić

Uvod

Originalni hladnjak čipseta u prirodnom habitatu

Većina nas karijeru prtljanja po računalu započne overclockanjem i slijedno, poboljšavanjem hlađenja nabrijanih komponenti. Kako bolje hlađenje podrazumijeva i veću buku u radu, slijedeća faza je najčešće stišavanje računala, pri čemu nam je glavni neprijatelj ventilator na procesoru i grafičkoj kartici. Čas posla - ugradimo veći i tiši ventilator i problem je riješen, no nakon toga slijedi hladni tuš jer se računalo se još uvijek čuje! Kada niti promjena napajanja ne riješi problem, za oko će nam zapeti hladnjak na čipsetu. Pa naravno, moderni čipseti se u radu solidno zagrijavaju, a tvorničko hlađenje se obično sastoji od malenog aluminijskog hladnjaka prisilno hlađenog minijaturnim ventilatorčićem koji kompleks veličine rješava visokim brojem okretaja uz zamjetnu buku (ukoliko nemate sreću da se proizvođač vaše matične ploče odlučio za ugradnju boljeg pasivnog hladnjaka sa toplinskom cijevi). Mane neadekvatnog hlađenja chipseta ovdje ne prestaju - umjesto termalne paste kao podloga je vjerojatno korištena termalna folija, a ako je ventilator slučajno izostao velike su šanse da čipset radi na previsokoj temperaturi i smeta vam u cijeđenju dodatnih 100 MHz iz sustava.

Coolink Mainboard Silencer neodoljivo podsjeća na proizvode poznatijeg Zalmana - valjda imaju istog dobavljača…

Naravno, problem su prepoznali i proizvođači, pa na tržištu možemo naći određeni broj zamjenskih hladnjaka za sklapanje tiših ili bržih sustava. Nama su pod ruke dopala tri pasivna, no po dizajnu različita hladnjaka. Isprobali smo ih na Gigabyte matičnoj ploči sa nForce4 Ultra čipsetom inicijalno hlađenim aluminijskim hladnjakom sa histeričnim ventilatorom minijaturnih dimenzija. Koje god mane pronašli ugrađenom hladnjaku, moramo mu priznati da svoj posao obavlja odlično - računalo je besprijekorno stabilno, a hladnjak u radu na dodir tek mlak. Preciznije podatke o temperaturi potražite u tablici na kraju teksta, no unaprijed vas upozoravamo da je iz rezultata odmah vidljivo kako sama temperatura neće biti presudna u ocjenjivanju jer je u praznom hodu kao i pod opterećenjem podjednaka sa svim hladnjacima koje smo isprobali… Testna ploča (kao i većina nForce 4 SLI ploča) ne predstavlja idealnog kandidata za zamjenu zbog pozicije chipseta u nastavku primarnog 16x PCIe priključka, zbog čega ugradnja bilo kojeg od zamjenskih hladnjaka onemogućava korištenje navedenog PCIe priključka. Kako se radi o SLI ploči, zamjena je ipak moguća ukoliko žrtvujemo par postotaka grafičkih performansi korištenjem sekundarnog PCIe priključka.

Izgled i instalacija

Mehanizam za montažu je bespotrebno složen ali fleksibilan

Prvo smo ugradili plavo anodiziran aluminijski hladnjak Coolink Mainboard Silencer koji neodoljivo podsjeća na neke Zalmanove modele. Klasičnog dizajna i osrednjih dimenzija (37x37x43mm) ne ulijeva povjerenje, no testovi otklanjaju svaku sumnju u njegovu efikasnost, a preporučena cijena od svega 6 € ga čini best buy modelom bez konkurencije. Sa hladnjakom dolazi sve potrebno za ugradnju uključujući i termalnu pastu. Mehanizam za ugradnju nije najsretnije riješen, no fleksibilan je i omogućuje montažu na čipset uz koji se na matičnoj ploči nalaze dvije rupe bez obzira na njihov razmak. Pločice sa push-pinovima na opruzi se vijkom i maticom pritegnu na tijelo hladnjaka za što nam treba što manji križni odvijač i nakon podešavanja razmaka između pinova hladnjak je spreman za ugradnju. Priložena je i dvostrano ljepljiva termalna traka, no takva rješenja ne volimo pa ju nismo niti koristili. Iako su izmjerene temperature čipseta u rangu ili čak nešto niže od konkurencije, sam hladnjak se nakon pola sata korištenja ugrije toliko da ga nije uputno doticati prstima. Shodno tome ne preporučamo ga za ugradnju u zahtjevnija ili računala koja trebaju kontinuirano raditi, kao niti u slabo provjetrena kućišta.

Sama ugradnja je iznimno jednostavna

Puno zanimljiviji nam se na prvi pogled učinio Thermalright HR-05 koji kombinira niklovanu bakrenu bazu sa toplinskom cijevima i rebrima za hlađenje velike površine. Iako inicijalno dolazi bez ventilatora, moguće je ugraditi bilo koji model dimenzija 70x70x15mm, a u ponudi je i nešto skuplja SLI verzija koja rebra za hlađenje toplinske cijevi ima svinuta i udaljene od baze kako bi olakšala ugradnju na ploču kakvu smo koristili. Sam hladnjak je visok čak 105 mm, a širine 78 mm (treća dimenzija varira od 30mm na bazi do 19mm na rebrima). Dodatna oprema uključuje jednostavan mehanizam za ugradnju korištenjem push-pinova ili kukica za omče na matičnoj ploči, kao i termalnu pastu i još par sitnica. Iako se i ovaj hladnjak u radu primjetno grije, velike dimenzije rebra za hlađenje ulijevaju povjerenje i u stanju su puno efikasnije iskoristiti bilo kakvo strujanje zraka u kućištu. Na žalost, ovaj hladnjak ne možemo nazvati jeftinim - 150 kn koliko za njega treba izbrojati u bolje opremljenim trgovinama informatičke opreme nas neće baciti na prosjački štap, no nije niti malo.

Niklovana baza, toplinska cijev i velika površina rebra za hlađenje - Thermalright HR-05

Veličanstven prizor, šteta što zaklanja PCIe i SATA utore…

Iz Noctue smo dobili još jedan veliki NB hladnjak sa toplinskim cijevima

Na kraju predstavljamo Noctua NB Cooler NC-U6 koji u usporedbi sa ranije opisanim Thermalrightom izgleda kao njegov mlađi, no bucmastiji brat. Bakrena baza predstavlja optimalni odabir materijala, a manje dimenzije (85x23-33x70 mm i 130 g težine) nadoknađuje upotrebom dviju toplinske cijevi koje toplinu otpuštaju uz pomoć 29 aluminijskih rebra. Iako se performansama ne ističe od drugih, ovaj hladnjak je na nas ostavio najbolji dojam zahvaljujući inteligentno riješenom sustavu montaže - push pinovi su na osovini sa prilagodljivim krakovima pa ga je vrlo lako montirati i podesiti. Sama osovina vijkom je pričvršćena za tijelo hladnjaka, pa ne očekujemo niti probleme sa čvrstoćom konstrukcije. Umjesto osovine sa push-pinovima, možemo koristiti i zamjensku sa kukicama za montažu na ploče koje nemaju rupe već omče. Kod nas trenutno nije dobavljiv (prema zadnjim informacijama uskoro će Noctua proizvode početi uvoziti tvrtka Formel), a vani se prodaje za 150-200kn, što nikako ne bi mogli proglasiti jeftinim.

Zaključak (conclusion)

Noctua NB Cooler ima najbolje riješen mehanizam za montažu

Bez opterećenja

Temperatura (°C)
Coolink Mainboard Silence
26
  
Gigabyte stock cooler
27
  
Noctua NB Cooler NC-U6
28
  
Thermalright HR-05
37
  
 
0 81624324
0
 

 

S opterećenjem

Temperatura (°C)
Gigabyte stock cooler
34
  
Coolink Mainboard Silence
34
  
Thermalright HR-05
34
  
Noctua NB Cooler NC-U6
35
  
 
0 81624324
0
 

Obzirom da se svi hladnjaci uz relativno nisku temperaturu okoline u radu prilično griju, prije svega možemo zaključiti da hlađenje čipseta nije ni približno jednostavan problem kakav je nekad bio. Svi hladnjaci u potpunosti ispunjavaju obećanje o bešumnom radu, a manji Coolink Mainboard Silencer predstavlja definitivni best-buy, no usprkos tome ne preporučamo ga za ugradnju u loše provjetravana kućišta ili za zahtjevnije primjene. Thermalright i Noctua definitivno imaju potencijala, no ne bez mane: njihove velike dimenzije će onemogućit ugradnju na neke matične ploče, a visoku cijenu bi im puno lakše oprostili da dolazi u kompletu sa ventilatorom. Ako već moramo birati, preferiramo Noctua NB Cooler zbog najbolje riješenog mehanizma za montažu, no najbolje rješenje ipak predstavlja nabavka ploče sa tvornički ugrađenim pasivnim hladnjakom koji koristi toplinske cijevi.

Conclusion

Considering high temperature of all coolers while testing in low ambient temperature it is easy to see that cooling of modern chipsets is not an easy task. All coolers are completely quiet, and smaller Coolink Mainboard Silencer is definitely a best buy, thougth it didn't impress us with performance - it's bit to hot for heavy every day use, especially in poorly ventilated case. Thermalright and Noctua have better potential but their relatively high price (out opinion would be different if optional fan was part of the bunlde) and fact that they are simply to big to fit on some motherboards, are drawback for unconditional recommendation. If we have to choose, we'd prefer the Noctua because of better clip, but buyers would generally be better with some of the new motherboards which come equipped with heat pipe passive cooling.