Motorola RAZR i – atomski smartphone

Datum objave 12.03.2013 - Krešimir Matanović

Opis - prvi dio

Motorola je kao što znamo stari igrač na polju mobilnih telefona (svi se sjećamo genijalnog StarTAC-a, ne?), a tvrtka je osnovana davne 1928. godine. Početkom 2011. godine Motorola je podijeljena na dvije tvrtke - Mobility i Solutions. Motorola Mobility je nakon toga kao što svi znamo kupljena od strane Googlea, što je najavljeno u kolovozu 2011. godine a završeno tek u svibnju 2012. Motorola je Googleov operativni sistem Android počela koristiti još krajem 2009. godine, a krajem 2011. se na tržištu pojavio Droid RAZR, bitan za ovu današnju priču jer je prethodnik RAZR-a i. U rujnu 2012. godine se pojavio nasljednik RAZR-a, RAZR HD, a paralelno s njim i RAZR M te RAZR i (XT890). HD i M su bazirani na poznatim Qualcomm MSM8960 SoC-ovima dok je RAZR i model koji danas testiramo baziran na Intelovoj Medfield platformi tj. Atom Z2460 čipsetu. To znači kako je ovaj pametni telefon pogonjen x86 procesorom, za razliku od ostalih koji koriste ARM arhitekturu. To isto tako znači kako neke od aplikacija i igara pisanih za ARM neće raditi na ovome uređaju ukoliko se ne prilagode. No, prije nego dođemo do toga krenimo s opisom ove Motorole.

U dobro dizajniranoj kutiji uz telefon, nalazi se i bundle koji uključuje vrlo solidne slušalice, korisničke upute i alat za umetanje i vađenje SIM i MicroSD kartica. U kutiji je jedino nedostajao zidni punjač i USB kabel, a to je pretpostavljamo ostalo u nekoj drugoj redakciji. No, s obzirom da su punjači danas srećom standardizirani poslužiti će bilo koji s microUSB konektorom.

Kod ove je Motorole sve podređeno izgledu. To dokazuje izvrsno iskorištenje prostora s vrlo tankim rubovima oko ekrana što telefon čini elegantnim, ali i vrlo kompaktnim. Aluminij, koji je povezan vidljivim vijcima, pojačan je kevlarom i čitavo je kućište otporno na prskanje vodom. Kako bi impresivan izgled bio potpun tu je AMOLED ekran s odličnim prikazom boja te wallpaperom koji to dokazuje pa će ovaj telefon svakako biti primijećen. Dimenzije telefona su 122.5 x 60.9 x 8.3 mm uz masu od 126 grama. U ruci leži odlično, a masa nije prevelika, tj. točno je onakva kakva i treba biti kod 4.3" uređaja - prisjetimo se Prestigia 4300 koji teži čak 154 grama. Srce ovoga uređaja je Intelov visokointegrirani SoC Atom Z2460 koji je napravljen u 32nm tehnologiji i mjeri samo 12 x 12 mm. Osnovna frekvencija CPU-a je 1.300MHz uz maksimalnu Turbo frekvenciju od 2.000MHz. CPU je jednojezgreni ali podržava Hyper-Threading tehnologiju. Integrirana grafika je dobro poznata PowerVR SGX540 kojoj je takt podignut na 400MHz (za razliku od nekih starijih modela tipa Nexus S gdje radi sporije). Atom podržava LPDDR2 memoriju a u XT890 je ima okruglih 1GB što će biti dovoljno za pokretanje Androida 4.0.4. i najavljene 4.1.2. nadogradnje. Flash memorije je u uređaju ukupno 8GB, pri čemu je korisniku dostupno oko 5GB. Nadogradnja je moguća putem microSD kartice maksimalnog kapaciteta 32GB.

RAZR i ima Super AMOLED Advanced kapacitivni ekran, koji mjeri 4.3" u dijagonali te ima rezoluciju od 540 x 960 piksela. Gustoća od 256 piksela po kvadratnom inču je vrlo dobra, no korištena PenTile matrica malo kvari dojam kada je u pitanju preciznost prikaza - što je vidljivo na drugoj slici u usporedbi s Nexusom S koji ima SLCD. U svim ostalim situacijama ovo je vrlo impresivan ekran s odličnom osvijetljenošću, kontrastom i vrlo dobrim prikazom boja, a zaštićen je Corning Gorilla staklom. RAZR i je Quad-band GSM uređaj s 3G podrškom (HSDPA, 21.1 Mbps i HSUPA, 5.76 Mbps) - LTE podrške nema. Ima ugrađen WiFi 802.11 a/b/g/n (dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot), Bluetooth v2.1 (A2DP, EDR) i NFC čip.

RAZR-ov vrlo tanak profil čini ga vrlo elegantnim a to je dodatno naglašeno aluminijskim tipkama i zvjezdastim vijcima koji vežu dva dijela aluminijskog kućišta. Na desnom se boku nalaze tipke za paljenje/otključavanje, tipka za glasnoću i tipka kamere (shutter). Tipka za paljenje je pri tome strojno obrađena dok je ona za kameru potpuno glatka. Pri dnu, ispod ekrana, telefon se dodatno sužava a točno na sredini ispod ekrana nalazi se mikrofon. Na vrhu uređaja se pak nalazi standardna 3.5mm jack utičnica za slušalice. Od senzora, RAZR i ima senzor ubrzanja, blizine i kompas, a tu je i neizostavni GPS s A-GPS podrškom, dok je primjerice FM Radio izostavljen.

Na lijevom boku pri dnu se nalazi microUSB v2.0 utor koji služi za punjenje baterije i prijenos podataka. Kada smo kod baterije, ona nije zamjenjiva, tj. korisnik joj ne može na lak način pristupiti a kapaciteta je 2000mAh. Visok kapacitet bi uz nisku potrošnju Intelovog SoC-a trebao donijeti dobru autonomiju što ćemo provjeriti testom. Ispod podužeg poklopca na gornjem dijelu lijeve strane nalaze se microSIM te microSD utori a karticama pristupamo priloženim alatom. Poklopac je kvalitetno napravljen, dobro leži u ležištu i vjerujemo da će tako i ostati uz daljnju upotrebu.

I dok se s prednje strane nalazi jednostavna 0.3Mpix kamera koja je u stanju snimati i VGA video materijal, sa stražnje je ugrađena moćnija 8Mpix kamera. Rezolucija kojom snima fotografije je 3264x2448 piksela, a ima autofokusiranje te LED bljeskalicu za osvjetljivanje u tamnijim uvjetima slikanja. Uz fotografije, snima i video materijal i to u FullHD rezoluciji od 1920x1080p pri 30 sličica u sekundi. Ispod kamere se na stražnjoj strani nalazi i ranije spomenuta kevlarska pločica koja izgleda vrlo efektno, a točno do kamere smješten je i zvučnik.

Opis - drugi dio

Kvaliteta fotografija nije na razini najboljih 8Mipx kamera koje smo vidjeli na mobilnim telefonima, no sasvim je zadovoljavajuća za osnovne potrebe. LED bljeskalica će dobro osvijetliti objekt do pola metra udaljenosti nakon čega joj moć slabi. Zasebnu Shutter tipku možete koristiti samo za snimanje a ne i za fokusiranje. Fotografije možete slikati u različitim modovima a to su single shot, multi-shot, panorama ili self-timer. Treba znati i kako je višestruko snimanje fotografija ograničeno na rezoluciju od 4MPix, a postoji i Widescreen mogućnost pri čemu su slike u 6Mpix rezoluciji. Uz automatsko podešenje scene snimanja tu su i Sport, Macro i HDR opcije, a moguć je i geo-tagging. Video je moguće snimati u maksimalnoj rezolciji od 1080p (.mp4), a za solidnu kvalitetu će vam trebati vrlo dobro osvjetljenje. modovi su Normal, MMS i TimeLapse, uz mogućnost dodavanje tri efekta - Sephia, Negative i Black&White.

Motorola RAZR i dolazi s Android operativnim sistemom u verziji 4.0.4., a najavljen je i update na 4.1.2. verziju koja još uvijek nije bila dostupna u trenutku testiranja uređaja. Operativni sistem je vrlo sličan originalnoj Googleovoj verziji uz poneke Motoroline dodatke koji razbijaju dosadu, no ukupan je dojam vrlo sličan običnom Androidu. Osnovni lockscreen donosi višestruke mogućnosti otključavanja (Camera, Phone, Unlock i Text message), uz mogućnost kompletnog utišavanja uređaja.

Homescreen se sastoji od sedam panela, a na početnom se fiksirane nalaze prečice za telefon, imenik, sve aplikacije, tekst poruke i kameru. Iznad njih su postavljeni prečaci na PlayStore, E-mail, Browser (HTML5) i GuideMe (Motoroline korisničke upute). Iznad se nalazi izvrstan Motorolin Circles widget koji u tri preklapajuća kruga pokazuje vrijeme (način prikaza mijenjamo povlačenjem prsta), vremensku prognozu (više gradova) te stanje baterije (ili mijenjanje postavaka). Skroz lijevi homescreen je zapravo Quick Settings izbornik, a dodavanje novih stranica je moguće ili s praznom ili s već preddefiniranom stranicom.

Izgled izbornika svih aplikacija (app drawer) i widgeta jednak je stock Androidu, a u Settings izborniku je Motorola dodala zasebne ikonice kako bi razbila uobičajenu dosadu stock Androida. Lista nedavno korištenih aplikacija, baš kao i primjerice dio s obavijestima (kojeg povlačimo odozgo prema dolje) je također neizmijenjena u odnosu na stock Android. Vehicle home je doživio manje kozmetičke promjene, baš kao i neke druge aplikacije. Uz ovu tu su i druge korisne ICS aplikacije, a Motorola je dodala i druge poput Desk Dock-a i Quickoffice-a.

Zanimljiva je i SmartActions aplikacija koja korisniku omogućuje automatiziranje različitih akcija. Tako je moguće podesiti da telefon odradi višestruke zadatke, moguće je odrediti pravila u određenim situacijama ili primjerice napraviti podsjetnik za nadopunjavanje baterije. SmartActions dolazi s preddefiniranim akcijama, ali moguće je naravno kreirati i potpuno custom akciju. Sve u svemu vrlo korisno za one koji se žele potruditi i sve podesiti. Motorolin GuideMe, sadrži korisne tutoriale i Help Topice za sve kojima je se teže snaći ili su potpuno novi u svijetu Androida i pametnih telefona. Sve u svemu, RAZR i možda nema neke naprednije funkcije kao konkurencija, no sve što vam je potrebno za ugodan rad je tu. Krenimo na testove.

Rezultati testova

AnTuTu v3

Score
Motorola Razr i
13693
  
Sony Xperia T
11207
  
 
03500700010500140
00
 
 

Iz naših smo dosadašnjih tablica izbacili slabije modele kako bi bile što preglednije, a ujedno smo i dodali neko nove benchmarke. AnTuTu ocjenjuje ukupne performanse sistema i donosi krajnju ocjenu. Vidimo kako je Motorola ovdje izvrsno prošla zahvaljujući činjenici da ovaj benchmark dobro iskorištava HyperThreading i naravno brzinu samog x86 CPU-a. Što se grafičkih testova tiče, ubrzani PowerVR SGX540 tu dobro prolazi i sve novije naslove vrti bez problema (one koje može, tj. koji su prilagođeni za x86). No, i dalje ima igara i aplikacija koje ova Motorola ne može pokrenuti a jedne od njih su i Strike Fighters naslovi od Third Wire Productionsa. Na takvih smo aplikacija naletili dosta, no one koje možete pokrenuti su u ipak većini.

CFBenchmark

Native
HTC One X
23616
  
HTC One S
12772
  
Sony Xperia T
12455
  
HTC Sensation XL
6310
  
Motorola Razr i
4501
  
 
05000100001500020000250
00
 
Java
HTC One S
7587
  
Sony Xperia T
7267
  
HTC One X
5967
  
Motorola Razr i
2444
  
HTC Sensation XL
2242
  
 
020004000600080
00
 
Overall
HTC One X
13026
  
HTC One S
9661
  
Sony Xperia T
9342
  
HTC Sensation XL
3797
  
Motorola Razr i
3266
  
 
03500700010500140
00
 
 

CF-benchmark pokazuje slabosti Intelove arhitekture naspram ARM-a, a vidljivo je kako aplikacija ne zna iskoristiti tu platformu do kraja.

Linpack

Single Thread (s)
Motorola Razr i
0,78
  
Sony Xperia T
0,83
  
 
00,5 11,52
 
 
Multi-Thread (s)
Motorola Razr i
1,63
  
Sony Xperia T
0,82
  
 
00,5 11,52
 
 
 

Sirove single thread performanse Intelovog procesora su izvrsne, no ni Linpack ne zna koristiti HyperThreading, pa je tu dvojegreni Krait ipak nadmoćniji.

Quadrant

Total
Sony Xperia T
6605
  
Motorola Razr i
4579
  
 
017003400510068
00
 
 

I Quadrant, koji testira ukupne performanse uređaja veću prednost daje Xperiji T. Zanimljivo je kako RAZR i gubi u svim testovima (CPU, MEM, I/O i 2D) a jedino u 3D testu vodi sa 2491 bodova naspram 2152 koliko je ostvarila Adreno 225 grafika u Xperiji T.

RealPI

Ninth Digit (s)
Motorola Razr i
1,6
  
Sony Xperia T
4,54
  
 
0 1 2 3 45
 
 
 

Intelov Atom ovdje pokazuje veliku nadmoć nad dvojezgrenim Kraitom pa je očigledno kako ovaj test zna iskoristiti HT i kako voli visoke frekvencije.

BatteryBenchmark

Time (s)
Motorola Razr i
46752
  
Sony Xperia T
42195
  
HTC One S
42192
  
 
010000200003000040000500
00
 
 

Za kraj smo ostavili test baterije koji je dokazao kako je Intelova platforma vrlo štedljiva. U normalnom korištenju RAZR-a i smo znali bateriju puniti tek svaki treći dan, što nas je poprilično iznenadilo, dok je primjerice Xperiu T bilo potrebno puniti svaka dva dana u sličnim scenarijima korištenja (T ima 1850mAh bateriju).

Zaključak

Motorola RAZR i je vrlo dobro sklopljen i dizajnerski odlično pogođen uređaj što se ponajprije očituje na vrlo uskom okviru oko ekrana. Zbog svoje kompaktnosti, kvalitetnog kućišta i malene mase jednostavno ga je koristiti i u ruci leži odlično. Rijetkost je danas naći potpuno metalni telefon koji je iznimno čvrst (slični po čvrstoći su tek novi HTC One i Xperia Z), a čak smo i kod nekih high-end modela znali vidjeti manjkavosti u izvedbi. Mane su mu tek prosječna kvaliteta kamere, činjenica kako još dosta aplikacija ne podržava njegovu x86 arhitekturu te problemi s oštrinom teksta zbog PenTile matrice. Novi su modeli bazirani na ARM arhitekturi brži u većini slučajeva, no Intelova platforma je zauzvrat štedljiva ali i sasvim dovoljna za normalnu upotrebu. ICS radi vrlo glatko, a vjerujemo da će tako biti i sa Jelly Beanom kada jednom postane dostupan. Motorola je dosta toga na ICS-u ostavila stock, no ono što su promijenili napravili su izvrsno, a pri tome najviše mislimo na widget Circles. Ugrađena baterija je dovoljna i za puna tri dana upotrebe, pri čemu su neki konkurentski modeli posustali na dva pa je i s te strane ovo vrlo zahvalan uređaj. Sve u svemu zaslužuje našu preporuku, i prava je šteta što ga se ne može nabaviti na legalan način u Hrvatskoj. Vani mu cijena varira između 330 i 400 €.