mountain_makalu_max_9

Osnovna masa Makalu Max miša je pozamašnih 115 grama – sjetimo se, Makalu 67 koji je namijenjen za brzu akciju ima samo 67 grama kako mu i ime sugerira. No, onaj tko voli još teži miš za posao može Maxa opteretiti dodatnim utezima koje Mountain naziva Gravity Control System. Najlakši prsten je mase 6,6 grama, srednji je 8,4 grama, a najteži ima 10,6 grama. Tako mišu možemo povećati masu na 121,6 grama, na 123,4 grama ili pak na 125,6 grama.

mountain_makalu_max_11 mountain_makalu_max_12

Uz miš dolaze i zamjenske bočne stranice koje povećavaju ergonomiju, a više su namijenjene dugotrajnom radu, nego igranju. Svaka bočna stranica ima po dva magneta koji ju drže čvrsto uz tijelo miša.

mountain_makalu_max_13 mountain_makalu_max_14

Osnovne bočne stranice ne nude puno gripa, no miš je s njima uži te time i lakši za brže pokrete. Ovakav setup preporučujemo kod igranja iako grip nije savršen.

mountain_makalu_max_15 mountain_makalu_max_16

S dodavanjem obje proširene bočne stranice miš se širi na 99 milimetara, a odmorište za palac dobiva i gumiranu površinu za bolji grip. Na lijevoj strani nema gumirane površine no ona nudi odmorišta za prstenjak i mali prst.

mountain_makalu_max_17 mountain_makalu_max_18

Razlika između jednog i drugog setupa je velika kao što vidimo i na slikama. A takva je i razlika u držanju i baratanju mišem. Vrlo lako se naviknuti na jedan ili drugi setup, a koji će te koristiti ovisi o vašim potrebama i željama. Moramo priznati da širi setup jako lijepo odmara dlan i tada je Max najbolji za palm držanje. Naravno, korisnik može kombinirati i ostale varijante, jednu stranicu iz prvog setupa i jednu iz drugog i obrnuto.

mountain_makalu_max_19

Prsten oko scroll kotačića i DPI tipaka donosi i RGB osvjetljenje kao i na Makalu 67 mišu koje je dobro izvedeno.

Miš smo koristili u periodu od oko dva tjedna, pri čemu nam je odlično “sjeo”. S obzirom na to da svakodnevno ipak koristimo lakši Makalu 67 potrebno je bilo određeno vrijeme privikavanja na masu ovoga, no ni to nije predstavljalo veći problem već nakon par dana. Max je ugodniji za svakodnevni rad i zglobovi se manje umaraju, no nije ni do koljena lakšem modelu za brzu FPS akciju i preciznost nišanjenja u toj brzini. Ipak za igranje igara u kojima nije iznimno bitna brzina (čak i FPS-ova), ovaj će miš biti jako dobar zbog preciznog senzora.

mountain_makalu_max_21 mountain_makalu_max_22

mountain_makalu_max_23 mountain_makalu_max_24

Uz miša se koristi i dobro poznati Base Camp softver koji je trenutno u beta verziji 1.3.14. Firmware na mišu je pak u verziji 12.17. Base Camp kao i do sada nudi spremanje profila (do 5), podešavanje osvjetljenja, programiranje tipaka, izradu Macro naredbi i ostala podešenja.

mountain_makalu_max_25 mountain_makalu_max_26

Ta ostala podešenja su i najopširnija jer tu možemo birati brzinu Polling Ratea (125, 250, 500 i 1.000 Hz), Osjetljivost (Low to High) i Brzine klika (Slow to Fast). Tu su još i vrijeme odziva tipaka (1 do 32 ms), Angle Snapping, Lift-off distance, te Soft Sleep i Deep Sleep vrijeme kada je miš na bateriji). Na desnoj se strani nalazi izbornik DPI nivoa od 50 do 19.000 i pet nivoa koje je moguće individualizirati i spremiti u memoriju miša.

mountain_nunatak_m_1

Nunatak podloška za miša dolazi u dvije izvedbe – M i XL. Pakirana je na klasičan način, tj. zarolana je u kartonsku kutiju.

mountain_nunatak_m_2 mountain_nunata_m_3

Podloška je crne boje s bijelim opšivom i bijelim Mountain logoom. Napravljena je od meke tkanine, optimizirane za gaming, a ima i sloj koji odbija tekućine. Donji dio je gumene anti-slip baze. Miš se dobro snalazi na podlozi koja ipak moramo reći nije ništa posebno. Očekivali smo više od Mountaina, a ova je samo prosječna koja se ni nakon dva tjedna korištenja nije do kraja izravnala na ravnoj površini.

mountain_makalu_max_20

Makalu Max je logičan korak naprijed za Mountain. Nakon malog i brzog gamerskog miša, predstavili su veliki i zapravo odradili odličan posao. Max je iznimno prilagodljiv i svestran miš koji može služiti kao žičani ili bežični bazni miš, a za tren ga možemo pretvoriti u još težeg radnog s velikim odmorištima za prste.

Odlično je odabran i senzor, koji je vrlo precizan i dobar na svim podlogama. To prati poslovično dobra kvaliteta izrade, zgodan RGB i na kraju sposoban i stabilan softver. U bežičnom modu rada baterija vam neće potrajati 80 sati kao što je reklamirano, nego puno manje, no mi smo ga ionako većinu vremena koristili spojenog preko kabela. Miš je svakako pogodan i za igranje, jedino što će biti potrebno određeno vrijeme privikavanja na veću masu – srećom, teflonske nožice omogućavaju glatko klizanje.

Makalu Max će se u Europi prodavati po cijeni od 90 € što je na skuplju stranu, no uzevši u obzir što sve nudi i koliko je svestran cijena je opravdana.