Dugo smo svi skupa čekali na novu dvoglavu karticu iz Nvidije. Ako se prisjetimo, zadnja je bila GTX295 koja je predstavjena u sad već dalekom siječnju 2009. godine. Kod 400 serije čiji je GF100 donio pretjeranu potrošnju i veliko zagrijavanje, nije moglo biti govora o ovakvom modelu. No sada, kada je Fermi malo ispeglan i poboljšan došlo je vrijeme za preuzimanje krune najjače kartice na tržištu koju je dugo držala HD5970 i nakon nje HD6990 kartica. Cilj testa je s odmakom od mjesec i kusur dana vidjeti koliko je GTX590 dobra i vrijedi li uložiti ekstra novac u odnosu na HD6990. S ovom se tvrdnjom naravno neće složiti Nvidijini fanovi jer po njima uvijek treba investirati u Nvidijine modele. No, danas kada su driveri i jednog i drugog proizvođača dovoljno dobri, a proizvodi imaju slične performanse, cijena je ta koja prevaguje, uz eventualno svakom proizvođaču specifičnu tehnologiju. Nvidijina kartica je nešto skuplja, donosi Physx podršku i konačno multi-monitor podršku, dok je AMD-ova nešto jeftinija i ima Eyefinity podršku za spajanje do pet monitora. Uz to bitna je naravno i potrošnja energije, zagrijavanje i buka rashladnog sistema. Pa da vidimo koja je po tim pitanjima bolja. MSI-eva N590GTX kartica dolazi u ogromnoj kutiji kakve se nebi posramile niti najskuplje matične ploče. Grafika kutije je smirena i nema napadnih detalja, a na dvjema se stranama nalaze sve potencijalnom kupcu bitne informacije.

Masivna i dugačka kartica doslovno se gubi u ogromnoj kutiji, pa nismo odoljeli pokazati vam kako izgleda kada kutiju izvadimo iz zaštitnog omota. Sama je kartica u antistatičkoj vrećici i stiro-pjeni vrlo dobro zaštićena od eventualnih mehaničkih oštećenja, a iznad se svega još nalazi i plastični pokrov. S obzirom da je riječ o vrlo moćnoj i skupoj kartici, siromašni je MSI-ev bundle u potpunosti razočarao. Jedan CD s aplikacijama i upravljačkim programima, jedan ne tako opširan manual, dva adaptera za napajanje, DVI/VGA napajanje, DVI/HDMI adaper i MiniDP/DP adapter. Slabo, za preko pet tisuća kuna svakako očekujemo i pokoji naslov.

Nvidija se odlučila za drugačiji dizajn rashladnog sistema nego što je to bila dosadašnja praksa. Jedan je centralni ventilator, koji zrak "rastjeruje" preko dvaju aluminijskih hladnjaka na svakom GPU-u. Aluminijski se hladnjaci bakrenom Vapor komorom naslanjaju na IHS-e grafičkih procesora. Ovakvo je rješenje dokazalo svoju učinkovitost kod GTX580 modela, a kakvim će se pokazati na GTX590 ostaje nam za saznati. GF110 GPU-i su razmaknuti na suprotne strane PCB-a, a između njih je vezni Nvidijin NF200 čip koji osigurava x16 vezu po PCIe 2.0 standardu. Snaga se GPU-ima isporučuje preko 10 fazne napojne jedinice. Na kartici je ukupno 24 1Gb GDDR5 čipova sa svake strane PCB-a. Ukupni kapacitet je 3GB, a veza za komunikaciju 2x 384-bitna. GPU-i su fizički identični onima na GTX580 karticama (512 stream procesora, 64/64 texture adress/filtering i 48 je ROP-ova), no na GTX590 kucaju na nižih 607MHz, tj. za čak 27.1% manje nego na GTX580. Ovo je napravljeno kako bi se potrošnja kartice držala pod kontrolom i već iz toga je jasno kako će dvije GTX580 u SLI-u biti značajno brže. No, Nvidija se tu nije zaustavila na snižavanju taktova pa je i memorija doživjela redukciju i sada radi na 853MHz (3414MHz efektivno) što je za 17.5% niže nego na GTX580.

Jasno je kako kartica s dva GPU-a na istom PCB-u ne može biti malena pa je ova čak 280 mm dugačka, 111 mm visoka (u odnosu na način montaže) i 38 mm široka. Kartici za dodatno napajanje trebaju dva 8-pinska PCIe Power konektora. TDP je postavljen na 365W, što je za 15W iznad HD6990. Problem i s AMD-ovim i s Nvidijinim TDP vrijednostima na ovim karicama je što one predstavljaju nekakvu prosječnu vrijednost koju kartica troši prilikom "normalnog" opterećenja tijekom igranja. Nije to i ukupna vrijednost koju kartica može potrošiti, a znamo kako Nvidija granične slučajeve (OCCT, Furmark i slične aplikacije) prigušava hardverskim sklopom za nadzor potrošnje (detaljnije opisano u našem GTX580 testu). Na stražnjoj se strani kartice nalaze dvije odvojene aluminijske ploče zadužene za odvođenje topline, ali i za pojačanje čitave konstrukcije – ipak se s gornje strane nalaze masivni hladnjaci. Kartica podržava Quad SLI (dvije kartice s po dva čipa u SLI-u), a konektor je na uobičajenom mjestu. Kada je riječ o video izlazima, njih je na ovoj kartici ukupno četiri – tri su DL DVI-a i jedan miniDisplayPort. Ovo je prva Nvidijina single kartica koja podržava 3D Surround i to do maksimalne rezolucije od 5760×1080. Ostatak priče je klasičan – kartica podržava DX11, PhysX, CUDA, Purevideo HD i 3D Vision. Dosta priče, krenimo na testove.