nVidija i nije puno toga promjenila kod novih 7900 GT/GTX naspram 7800 GT/GTX serija grafičkih kartica. Jednostavno su išli provjerenim putem i smanjili proizvodni proces sa 110 nm na 90 nm. Zbog smanjenja proizvodnog procesa na 90 nm, morali su malo doraditi registarsko-transfernu logiku (RTL-register transfer logic). Dakle, manji proizvodni proces trebao bi osigurati u prvom redu veću iskoristivost pojedinog wafera (ovo je ujedno i najbitinija stvar za nVidiju), nižu potrošnju, te više radne taktove. Prelazak na manji proizvodni proces utjecao je i na smanjenje površine samog čipa, te ona sada iznosi 196 mm². nVidija je također smanjila i broj tranzistora kod nove 7900 serije čipova. Možda ovo zvuči malo čudno, ali smanjenje broja tranzistora postignuto je optimizacijom postojeće arhitekture tj. micanjem redudantnih logičkih jedinica u čipu. Još moramo spomenuti kako većih razlika u arhitekturi 7800 GTX i 7900 čipova nema. nVidija je ostala na 24 pixel shaderska cjevovoda u kombinaciji s 8 vertex shaderskih jedinica i 16 jedinica za teskturiranje (ROP).

MSI

NX7900GT-T2D256E

Za početak, kao i obično reći ćemo par riječi o MSI-u. MSI je kratica od Micro Star Intrnational. Tvrtka je nastala 1986 godine u Tajvanu, a bavi se proizvodnjom matičnih ploča (po kojima je i najpoznatija), grafičkih, zvučnih i ostalih kartica, serverima/radnim stanicama, barebone sistemima, optičkim i komunikacijskim uređajima. U zadnjih par godina MSI se širi velikom brzinom te otvara svoje poslovnice diljem svijeta. 2001 godine otvara novu tvornicu u kineskom Shenzhenu, a 2003 godine također u Kini, točnije u Kunshanu otvara postrojenje za proizvodnju te R&D (research and development). Sve u svemu MSI unazad par godina bilježi odlične poslovne rezultate.

 

Nedostaje igra, ali ne MSI-jevom krivicom

Krenut ćemo s bundleom. Moramo napomenuti kako je kartica vrlo praktično postavljena u ležište na kutiji, koje je dodatno obloženo mekim stiroporom koji će u slučaju pada kutije znatno ublažiti vibracije. Ispod tog ležišta nalaze se CD s driverima, na kojem se također nalaze razni MSI-evi programi i alati kao MSI LiveUpdate koji korisniku omogućuje automatski update drivera i BIOS-a grafičke kartice. Tu se još nalazi i Star DVD Family, na kojem se nalazi softver potreban za gledanje DVD video zapisa. Što se “kablovine” tiče, nema ničeg revolucionarnog, S-video/kompozitni konverter, S-video i kompozitni produžni kabeli, DVI/VGA adapter i DVI-DSUB adapter. S karticom nije isporučena niti jedna igra, ali ne zato što je MSI inače ne stavlja u paket, već što smo na recenziju dobili testni primjerak kartice koji je već prošao kroz ruke drugih novinara, pa su CD-i s igrama “usputno” nestali. S karticom se inače isporučuje igra GT Legends.

Nakon bundlea prelazimo na karticu. Prva stvar koja upada u oči je hladnjak jako malih dimenzija koji ne prekriva niti memoriju. Ovo je došlo kao razočaranje, jer se ovakva rješenja inače primjenjuju kod grafičkih kartica puno nižeg ranga i cijene. No, riječ je o nVidijinom referentnom dizajnu koji je isplativ, no koji se ipak, kao što ćete kasnije vidjeti, pokazuje kao adekvatno riješenje. S druge strane ovo se nama i nije previše dopalo jer smatramo da bi kartice ovog cjenovnog ranga ipak trebale dolaziti sa malo većom površinom bakrenog hladnjaka, to se prvenstveno odnosi na memorijske čipove koji su ostali ˝goli˝. Inače PCB kartice je zelene boje, a memorijski čipovi, točnije njih osam, nalaze se samo na gornjoj strani PCB-a. Kartica je opremljena sa 256 MB 1.4 ns GDDR3 memorije koja radi na taktu od 1320 MHz. Srce kartice čini nVidijin 7900 GT grafički čip čiji je radni takt 450 MHz. Specifikacije traže od korisnika napajanje minimalne snage 400 vata.