Jedina tvrtka koja još uvijek parira Intelu na tržištu čipseta namijenjenih procesorima ove tvrtke je poznati proizvođač grafičkih kartica NVIDIA. VIA odavno nije izdala nikakve nove proizvode, SiS se također zadovoljio najnižim segmentom tržišta, a ATI, s obzirom da je pod kapom AMD-a, više vjerojatno niti nema planove razvoja za ovu platformu.

Najnoviji nVidijini čipseti za Intel procesore iz serije nForce 6 tržište su u prvom redu zapanjili svojom cijenom. Matične ploče bazirane na nForce 680i SLI čipsetu u pravilu su koštale odnosno koštaju više od 2000 kn tako da su na tržištu stvorile nišu za sebe. Nedavno se pojavila osjetno jeftinija varijanta ovog čipseta pod imenom nForce 650i SLI, a proizvođači matičnih ploča požurili su na tržište izbaciti modele matičnih ploča baziranih na ovom čipsetu.

U odnosu na najsnažniji čipset iz iste porodice, nForce 680i SLI, slabiji 650i SLI razlikuje se prema nekoliko karakteristika. Prva je manji broj PCI-E stazica što ujedno znači da konektori za grafičke kartice u SLI modu nemaju punu x16 propusnost. Druga je nešto slabiji komunikacijski dio čipseta sa samo jednim gigabitnim mrežnim kontrolerom, osam umjesto deset USB portova te četiri umjesto šest SATA portova. Naposlijetku,tu je i zadnja razlika – nForce 650i SLI nema podršku za EPP postavke SLI certificirane memorije.

MSI P6N SLI Platinum

P6N SLI Platinum je najopremljenija i najskuplja varijantna MSI-jeve serije matičnih ploča baziranih na nForce 650i SLI čipsetu. Od ostalih varijanti (P6N SLI i P6N SLI V2) Platinum se razlkuje prema moćnijem hlađenju baziranom na toplovodnim cijevima, dodatnom eSATA kontroleru te količini dodatne opreme koja se isporučuje zajedno s pločom.

Jako solidan bundle

Dodatna oprema koja se isporučuje s modelom Platinum je prilično dobra, ni više niti manje od onog što čovjek očekuje kada kupi ovakvu ploču. Tu su sljedeći dodaci:

  • 4x SATA kabel, 1x eSATA kabel, 2x adapter za SATA napajanje s ukupno četiri konektora, okrugli IDE kabel, okrugli floppy kabel
  • bracket s 2 dodatna USB konektora i LED dijagnostikom, Firewire bracket, SLI mostić, držač SLI mostića, ventilator za hlađenje čipseta, backpanel za kućište
  • Poster za brzu instalaciju, priručnik o uporabi, CD s driverima i alatima

Bučni ventilator moguće je ugraditi ako vam treba dodatno hlađenje

U opremi se najviše ističe dodatni ventilator za čipset. Ventilator za hladnjak je pak tu ako vam zatreba moćnije hlađenje čipseta. Naime, oba dijela čipseta te sklop za napajanje procesora hlađeni su masivnim hladnjacima koji su povezani toplovodnim cijevima. Premda ovakvo hlađenje može funkcionirati bez vlastitog izvora zračne struje odnosno ventilatora, u nekim slučajevima, npr. ako kućište nije dobro ventilirano, preporučljivo je koristiti ovaj isporučeni ventilator. Ventilator se ugrađuje na hladnjak koji hladi northbridge čipseta, a fiksira se pomoću dva thumb-screwa odnosno vijka za čije zavijanje nije potreban alat već samo prsti. Ventilator se napaja preko 3-pinskog konektora na ploči, a brzina mu je izuzetno visoka pa je samim time i vrlo bučan. U BIOS-u nažalost nije implementirana mogućnost regulacije njegove brzine, pa ventilator nije preporučljivo rabiti osim u apsolutnoj nuždi.