MSI P6N SLI Platinum
Datum objave 15.04.2007 - Denis Arunović
Layout - nastavak
Trend koji je prvi započeo Gigabyte, prihvatio je i MSI, a to je potpuno izbacivanje klasičnih elektrolitskih kondezatora sa skupljih modela ploča u koje spada i P6N SLI Platinum. Aluminijski kondezatori s vodljivim polimerima koji se nalaze na MSI-jevoj ploči imaju mnogo dulji vijek trajanja od klasičnih kondezatora, a navodno povećavaju i stabilnost pri overclockanju. Još jedna velika prednost ovih kondezatora, barem ako se nas pita, je to što su osjetno manji u odnosu na svoju manje naprednu braću što osjetno smanjuje probleme pri ugradnji većih hladnjaka i grafičkih kartica.
Kad već spominjemo kompatibilnost s hladnjacima, pogledajmo kakva je situacija kod P6N SLI Platinum. Ploča je hlađena masivnim hladnjakom čiji su dijelovi povezani s toplovodnim cijevima što često zna stvarati probleme pri ugradnji masivnih hladnjaka namijenjenih overclockanju. Mi smo imali prilike isprobati dva zaista masivna – Noctua NH-U12 i Noiseblocker CoolScraper 120 rev2.0. Oba smo uspjeli ugraditi što je zaista odlično ako uzmemo u obzir masivno hlađenje na ploči.
Aluminijski kondenzatori bazirani na polimerima vrlo su maleni
Što se tiče rasporeda komponenti na gornjem dijelu ploče, situacija je gotovo savršena. Jedini trn u oku je dodatni 8-pinski konektor za napajanje procesora koji je smješten između dva dijela hladnjaka za čipset, tik do toplovodne cijevi koja ih povezuje. Drugim riječima, natjerat će vas na kombiniranje s provođenjem kabela, ali i dozu akrobacija ako imate masivniji hladnjaka na procesoru. Njegov veći brat, 24-pinski ATX konektor smješten je diskretno na gornjem rubu ploče. Ispod njega su također adekvatno smješteni žuti IDE konektori.
Memorija, ukupno četiri utora je podijeljena u dvije grupe zavisno o kanalu. U svojoj tipičnoj maniri koja se razlikuje od svih ostalih proizvođača matičnih ploča, MSI je konektore koji pripadaju različitim kanalima obojio različitim bojama. Ostali proizvođači inače rabe shemu da su po dva utora koji pripadaju različitim kanalima označeni jednakom bojom. Između prvog PCI-E konektora za grafičku karticu i utora za memoriju ima dosta mjesta što je pohvalno.
Budući da ploča nudi mogućnost sparivanja grafičkih kartica u SLI polje, ali samo s polovicom maksimalne propusnosti, MSI je na ploču nekako morao implementirati mogućnost izbora između korištenja jednog PCI-E utora s punom propusnošću ili dva utora s polovicom propusnosti. Odabran je jeftiniji način implementacija pomoću mehaničke sklopke. Srećom, riječ o robusnom tipu sklopke kod koje je SLI kartica fiksirana u utoru pomoću para mehaničkih bravica. S obzirom da će ovaj mehanizam većina korisnika rabiti samo par puta (ako i toliko) kroz cijeli radni vijek ploče, ovako rješenje je sasvim zadovoljavajuće.
Osim dva utora za grafičke kartice na ploču je implementiran i treći PCI-E utor, no tipa x1. Smješten je iznad svih ostalih utora tako ga je moguće iskoristiti, ali pod uvjetom da na hladnjak čipseta ne ugrađujete dodatni ventilator. Na kraju, tu su i tri PCI konektora za one koji još uvijek rabe PCI kartice (tu se može svrstati i potpisnik ovog članka – ima ih čak dvije). Dva su smještena na sami donji dio ploče, dok je treći odnosno tehnički prvi, smješten između utora za grafičke kartice. Zavisno o broju i tipu korištenih grafičkih kartica, moći ćete iskoristiti dva ili tri PCI utora, no u najgorem slučaju samo dva – najdonji i onaj koji je smješten između grafičkih kartica. Još jedna napomena što se tiče konektora za grafičke kartice je to da na njima nema bravica što moramo pohvaliti. Naime, vađenje velikih grafičkih kartica iz konektora s bravicom se često pretvara u pravu noćnu moru, a kako mi to često radimo, problemi s bravicama su nam jako dobro poznati.
Ljubičasti SATA konektori postavljeni nešto iznad drugog PCI-E utora te poredani jedan do drugog. Premda ovo nije idealno rješenje, nije niti loše budući da je sva četiri SATA konektora moguće iskoristiti čak ako koristimo dvije veće grafičke kartice. Ispod SATA konektora postavljen je header za kabele iz kućišta. Na ovoj ploči je konektor označen bojama, a što je najvažnije, pinovi su označeni lako čitljivim natpisima na PCB-u što znači da nećete morati kopati po priručniku ploče svaki put kad otpojite konektore.
Iznad SATA konektora nalazi se baterija za CMOS te prekidač za resetiranje CMOS-a (odnosno postavki BIOS-a). Korištenje tipke je osjetno praktičnije rješenje u odnosu na klasični jumper, a dodatni feature kod ove ploče je to što je tik do tipke postavljena malena žuta ledica koja radi čak i kad računalo nije uključeno. Drugim riječima, resetiranje postavki BIOS-a na ovoj je ploči mačji kašalj. Osim spomenute žute ledice, na ploči je, negdje oko PCI utora, smještena zelena ledica koja se uključuje paralelno s uključivanjem računala.
Sve u svemu, MSI P6N SLI Platinum može se pohvaliti odličnim spektrom mogućnosti, vrlo dobrim rasporedom komponenti na ploči te s par vrlo korisnih trikova koji će se svidjeti iskusnijim korisnicima.
Forum
Objavljeno prije 6 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 19 minuta
P: Napajanje LC 600-12 V2.31Objavljeno prije 24 minute
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 30 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 32 minute
VW popravak modula u autuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti