MSI Lightning 290X MSI Lightning 290X

Osim prošlotjednog Sapphireovog 8GB modela R9 290X kartice, ovih nas je dana dopao test još jedne posebne 290X kartice, čak možda i najposebnije. Riječ je o MSI-evom moćnom Lightning modelu koji donosi solidan tvornički overclocking, ali još važnije i pripremu te kapacitet za ekstremne oblike hlađenja i skidanja rekorda u brzini. I dok AMD užurbano priprema, a mi s nestrpljenjem očekujemo novu R9 3xx seriju, još uvijek se na tržištu pojavljuju zanimljive kartice poput ove. Kartice koje nose ime Lightning su od prvog predstavljenog modela uvijek zauzimale posebno mjesto u srcima gamera ali i ekstremnih overclockera. Lightning je vrhunac tehnologije koju MSI može ponuditi i uvijek je u pitanju poseban komad hardvera.

MSI Lightning 290X MSI Lightning 290X

Da je riječ o nečemu specijanom naslutiti se već može i po masivnom pakiranju u kojem kartica dolazi koje je napravljeno vrlo ekskluzivno i u obliku kutije s ladicom, pri čemu je bundle vrlo bogat i uključuje zasebnu aluminijsku ploču za LN2 hlađenje, adaptere za mjerenje napona te naravno dodatne strujne adaptere.

MSI Lightning 290X MSI Lightning 290X

Lightning kartica je i ogroman komad hardvera. Tako će unutar kućišta zauzeti čak tri slota po debljini (oko 60 mm), prostor u dužini od oko 300 mm, a težinom od gotovo 1,6 kilograma pošteno opteretiti slot na matičnoj ploči. Pri tome je naravno masivni je TriFrozr hladnjak najzaslužniji za dimenzije i masu. Dva su velika i debela aluminijska hladnjaka smještena ispod metalne maske koja je ujedno i nosač za tri ventilatora (dva s 90 mm i jedan je 80 mm), a povezani su s čak sedam 8 mm debelih niklanih toplovodnih cijevi (SuperPipe), a baza koja nasjeda na GPU je bakrena i također je niklana. Uz to, na gornjoj se strani PCB-a nalazi i aluminijska ploča koja cijelu konstrukciju čini iznimno čvrstom ali i koja služi za odvođenje topline s memorijskih čipova i VRM (napojnih) modula. Za dodatnu čvrstoću je i s donje strane montirana aluminijska ploča koja je također i pasivni hladnjak.

MSI Lightning 290X

Svaki od tri ventilatora ima zasebnu kontrolu broja okretaja, s tim da brzina prvoga ovisi direktno o temperaturi grafičkog procesora, dok su druga dva PWM kontrolirana. Time je ovaj Lightning model dobio odlične termalne sposobnosti s čak 550W disipacijske snage uz nisku radnu buku. Temperatura GPU-a uz dugotrajna i vrlo visoka opterećenja nije rasla preko 68°C a buka se zadržavala ispod 45 dB. Za one koji imaju otvorena kućišta Lightning znak na vrhu kartice će u tri boje pokazati i opterećenje kartice ispod 150W (zelena), između 150 i 210W (plava), te preko 210W (crvena). Kako bi sve komponente imale dovoljno stabilne električne energije brine se kompleksna VRM jedinica s čak dvadeset (20) faza! Uz to, napravljena je s Military Class 4 komponentama (MIL-STD-810G) – DrMOS, Copper MOS, HI-C kondenzatori, Super Ferrite prigušnice i Dark kondenzatori (Low-ESR). PCB ima čak 12 slojeva, a u odnosu na referentni dizajn preuređen je i način na koji električna energija dolazi do potrošača pa tako VRAM dobiva zasebni vod, odvojen od PLL-a i PCIe sabirnice, a tu su i dva odvojena PWM kontrolera pri čemu GPU ima svoj, a VRAM i PLL svoj.

MSI Lightning 290X MSI Lightning 290X

Za sve ljubitelje ekstremnog overclockinga Lightning ima i LN2 mod rada u kojem se limitator snage podiže sa 200W na 900W, struje sa 240A na 800A i TDP na maksimalnih 450W koje kartica može povući iz PCIe utora, dva 8 pinska i jednog 6 pinskog PCIe Power konektora. Overclocking je naravno omogućen uz pomoć MSI Afterburnera u kojem je moguće mijenjati tri napona a te ih kontrolirati uz pomoć V-Check mjernih točaka koje se nalaze na PCB-u (vGPU, vRAM i vAux). Uz to u Afterburneru je moguće pratiti i tri temperature – GPU, VRAM i VRM.

MSI Lightning 290X

Hawai XT procesor na kartici radi na solidnih 1080MHz, a 4GB GDDR5 memorije na stabdardnih 1250  MHz ili 5 Gbps efektivno. Pixel fillrate iznosi 69.1 GP/s, texel fillrate je 190.1 GT/s, a memorijska propusnost je 320 GB/s. Video izlazi su pozlaćeni a na kartici se nalaze dva DL-DVI-D, jedan HDMI (v1.4) te jedan Display Port (v1.2). Kao i svi ostali 290X modeli i ova podržava DirectX11.2, OpenGL 4.3 i Mantle API-e, te 4-way CrossFire, HD3D i Avivo HD tehnologije.