MSI WindTop AE2020 test

Datum objave 24.04.2010 - Danijel Pavlović

Vanjski izgled, kućište i monitor

Vanjski izgled i kućište


Sam Wind Top dolazi u kućištu koje se sastoji od tri dijela - monitora, pleksiglasnog okvira koji drži čitavu konstrukciju te stražnje „noge“ koja je pomična. Na dodirnim točkama sa stolom nalaze se gumeni umeci tako da WindTop neće kliziti po stolu bilo kako postavite stražnju nogu. Da su mislili na estetiku govori i prvi pogled na konfiguraciju koja privlači sa glossy monitorom, okvirom od pleksiglasa te kožnim umetkom na prednjoj strani.

S desne strane se diskretno nalazi šest tipaka koje služe za kontrolu uređaja. Prva je za paljenje PC-a, druga za ulazak u konfiguracijski meni (gdje podešavamo postavke monitora, format i boju slike, te ulaze koje želimo koristiti), druge dvije su za kretanje po izbornicima, peta za brzi odabir predefiniranih boja monitora, te posljednja za gašenje monitora. Funkcije tipki su označene na pleksiglasu, a pošto su velike i lako opipljive problema sa baratanjem njima nema. Također tu su i dvije plave LED-ice – prva je klasična "poweron", a druga označava aktivnost diska. Rekli bismo kako su obje malo preuočljive u radu te odvraćaju pozornost, pogotovo ako radite u mraku.

Na donjem dijelu monitora se nalazi veliki kromirani msi logotip, a na vrhu nasuprot se nalaze 1.3Mpx web kamera te mikrofon. Svakako praktična i zapravo očekivana stvar kod ovakve kombo konfiguracije. Minus koji bismo pridodati ovakvom rasporedu jest to da prilikom pričanja preko Skypea ili općenito mikrofona, sugovornik konstantno čuje lagani šuštavi zvuk. Krivac tome je blizina mikrofona i ispušnog ventilatora. Inače u donjem desnom kutu je polijepljeno pet naljepnica koje na ovakvom komadu HW-a izgledaju prilično nakaradno, nadamo se da je kupcima ostavljeno na volju da li će ih lijepiti ili ne. Prijeđimo na lijevi bok, gdje se nalazi optički uređaj kakav inače imamo prilike vidjeti na laptopima. Slot-in DVDRW bi bilo estetski ljepše za vidjeti, no što je tu je. Iako na prvu možda nevažno, no pozicija optičkog uređaja se u praksi pokazala lošom tako da je ubacivanje medija u isti prava muka. Kako je to napravljeno i kod laptopa, desna strana bi bila puno bolji izbor. No dobro, možda smo to samo mi, a drugi neće imati problema. Ispod optike se nalaze dva USB2.0 porta, te čitač memorijskih kartica što je svakako vrlo praktičan dodatak za ovakav sustav. prije nego krenemo dalje, pogledajmo detaljne specifikacije čitavog sustava.

Specifikacije MSI WindTop AE2020 konfiguracije (preuzeto sa službenih stranica)

Procesor

Intel® Pentium® Processor T4500 (1M Cache, 2.1/2.3GHz, 800 MHz FSB)

Čipset

NVIDIA® ION™

Memorija

SODIMM DDR2 800 3GB

LCD panel

20” Widescreen (1600*900)

Grafika

NVIDIA® ION™ Graphics Processor

Pohrana podataka

320GB 3.5" SATA2

Optički uređaji

Slim DVD Super Multi

IO portovi

VGA, USB (x6), eSATA, RJ45, mic, headphone, HDMI, SPDIF

Zvučnici

2 x 3W HiFi speakers with SRS Premium Sound

Ugrađeni uređaji

Card Reader, WiFi Card (802.11b/g/n) with antenna / 1.3M Webcam

Napajanje

Vanjski adapter 120W

Montaža

VESA sa Tilt Base (100 x 100)

Dodaci

Touch Panel, Multi touch

Dimenzije

509.7 x 392.6 X 54.7mm

 

Monitor

Recimo nešto više o dici Wind Top-a, a to je njegov monitor. Radi se o 20“ wide-screen LCD monitoru razlučivosti 1600x900 piksela. Ono što je zanimljivo, a MSI jasno ističe na pakiranju jest to što ima (multi) touch screen funkcionalnost. Osvrnimo se najprije na to. Pošto se nismo susretali s ovakvim sistemom funkcionalnosti, trebalo nam je neko vrijeme da se priviknemo na korištenje ekrana na dodir. Moramo priznati kako je dotična funkcionalnost svakako „fora“ stvar, ali ništa više od toga. Ako radimo neke grublje stvari, tipa listamo stranice, surfamo, pregledavamo slike, filmove, slušamo glazbu, ovakva stvarčica je zaista dušu dala. Ali ako idemo raditi neke sitnije stvar (nedaj Bože snalaženje po raznoraznim skučenim toolbarovima raznih programa tipa Office), stvar baš i ne pali precizno, te jednostavno moramo pribjeći korištenju tipkovnice, odnosno miša. Da ne završimo u negativnom tonu; ekran ima dosta dobar odaziv, ali ne i preciznost. Tako da ikone, odnosno tipke na rubovima ekrana nije moguće pokrenuti. Također, nekako nam je bilo naporno raditi primaknuti blizu monitoru kako bi mogli tapkati po njemu, tj. mišljenja smo da touch nije sredstvo za korištenje računala na duže staze. Sam monitor dolazi sa prosječnom TN matricom sa svim prednostima, tj. nedostatcima iste. Kontrast i boje su vrlo dobre, kut gledanja solidan, a probijanje svjetlosti je uočljivo ali ne i iritantno. Kao i obično ovo su subjektivni dojmovi o istom, tako da ako je nama odgovarao ne znači da će i nekom drugom.

Ispod haube, stražnji I/O panel, hlađenje, periferija i softver

Ispod haube

Naljepnice i pakiranje nam već odaju o kakvom se sistemu otprilike ovdje radi. Dakle, u pitanju je ION platforma, ali u ovom slučaju u nešto (uvjetno rečeno) jačem izdanju. Umjesto dvojezgrenog Atoma, ubačen je 45nm Intelov Pentium T4300 procesor koji radi na frekvenciji od 2100MHz, odnosno 1200MHz ovisno o opterećenju. Po pitanju radne memorije stavljeno je danas popularnih 3 GB DDR2 memorije. U praksi ova kombinacija se pokazala solidnom, ali ništa više od toga. Za neke češće zahtjevnije radnje se osjeti kako fali procesorske snage. S obzirom da je u igri nForce čipset povećano zagrijavanje je neizbježno, no o temperaturama nešto kasnije. Kako se radi o ION platformi, grafička kartica je dobro nam poznata GeForce 9400, koja nije idealna za gaming seanse, no za hardversku akceleraciju HD materijala te ostale sitnice kao što je DX10 podrška uz mogućnost igranja starijih igara na nižim rezolucijama će biti ono što od nje možete očekivati. S WindTopom dolazi Western Digitalov disk od 320GB. Pošto je uređaj namijenjen za multimediju, nije ni malo, ali nije ni puno. Ako ga ne mislite otvarati sami (a velika većina niti neće), bit će vam potreban neki eksterni disk za skidanje Interneta :) .

I/O stražnji panel:

  • 4x USB 2.0
  • 1x VGA/D-Sub izlaz
  • 1x HDMI izlaz
  • 1x optički SPDIF izlaz
  • 1x eSATA
  • 1x RJ45 port
  • audio priključci (line in, mic out)

 

Hlađenje i temperature

Kako smo spomenuli, u igri je nForce logistika koja je sve samo ne hladna. Temperature u idleu su prilično visoke. No ipak krenimo redom, navedene temperature su u idle stanju: procesorske jezgre variraju oko 50°C, MCP (čipset) je na vrtoglavih 68-70°C, GPU je na oko 65°C, a disk na 43C. Svakako nisu temperature pri kojima bi se komponente osjećale ugodno. Napravimo malu digresiju i spomenimo buku Wind-a. Prilikom nezahtjevnog korištenja (surfanje, glazba, pisanje u Wordu), osjeti se da računalo radi, ali nije nametljivo. S druge strane, paljenjem nekog HD sadržaja ili nekih zahtjevnijih aplikacija dobrano zaposli ventilator do granice iritantnosti. Straga na kućištu se nalazi samo jedan ispuh za (kako se čini, samo jedan) ventilator. Mišljenja smo kako se sve to zajedno moglo nešto bolje, ali i tiše izvesti uzevši u obzir na veličinu Winda. Možda su igrali na kartu ciljane publike koja ovo čudo neće uposliti do te mjere da ventilator često vrišti na 100%!? Prijeđimo na rezultate loada. Prvo smo vrtjeli samo Prime95. CPU - ~65°C, MCP - 76°C, GPU - 70°C, HDD - 43°C. Napomenimo to kako su se oboje i MCP te GPU digli za 5 stupnjeva, iako je grafička bila u idleu. Prešli smo na kombinaciju Prime95+3Dmark06, te vrtjeli iste 15-ak minuta. Temperature su bile ovakve: CPU – ovisno o jezgri 67-69°C, MCP – 85°C te GPU – 80°C. Sve u svemu, temperature nisu bile bajne, kao ni buka pri tome i to je nešto što može jako smetati.

 

Periferija

S WindTopom u paketu dolaze i MSI-jevi miš i tipkovnica. Oboje su crne boje, te glossy premaza, tako da na prvi pogled izgledaju estetski privlačno… dok ne počnete raditi s njima. Dojma smo da se MSI možda previše pouzdao u svoj touch-screen pa je zato toliko (malo) pažnje udijelio ovom dvojcu. Tipkovnica ali i miš su među najgorim što smo imali prilike probati u svojoj povijesti korištenja računalne periferije, bez pretjerivanja. Tipkovnica (pokušava) koristi low-profile tipke kakve viđamo na laptopima, a dolazi s izrazito čudnim layoutom tipaka koji je poznat čini se samo MSI-jevim dizajnerima. IInače, tipkovnica je napravljena prema layoutu engleskog govornog područja. Unatoč tome što je ovaj sistem usmjeren striktno na multimediju, nije ubačena niti jedna multimedijska tipka (uostalom nema ni Delete, pa čemu se truditi s ostalim). Optički miš koji dolazi s WindTopom također premašuje sva naša (ne)očekivanja, tako da na dodir ostavlja prilično jadan dojam, a takav je i u radu. Dodatnih tipaka naravno nema, a zbog svoje male veličine većini će teško ležati u ruci. Ono što nam nije jasno ovdje jest to kako sustav koji košta preko 5500kn u našim trgovinama nema pristojnu periferiju. Dapače, očekivali smo da će, ako su mislili na detalje kao što su kožni umeci na kućištu ubaciti barem bežičnu tipkovnicu i miša. To bi bilo lijepo za vidjeti pogotovo u kombinaciji s ovakim sustavom. S druge strane, ne želimo pomisliti kako bi i to ispalo. Na kraju smo se vratili na vlastitu periferiju.

 

Softver

Sa WindTopom dolazi predinstaliran Windows 7 Home Premium operacijski sustav, u 32-bitnoj izvedbi. S obzirom da su dotični spremni za ovakve uređaje, dodatan softver za iskorištavanje touch-screena nije bio potreban. MSI s druge strane prilaže medija sa nekoliko komada softverskih uradaka. Ništa posebno no nabrojimo, to su: MSI Touch Note (služi za izradu kartica), MSI Viewer (služi kao preglednik slika), MSI WindTouch (služi za baratenje instaliranim aplikacijama), MSI Wind Watch (neka dječja igra). Više manje ništa posebno, no softver je posebno podešen da iskoristi prednosti zaslona na dodir.

Način testiranja i rezultati testova - 1. dio

Način testiranja

Za testiranje smo koristili više manje standardne testove koje koristimo u našim testovima, nismo pretjerivali te smo ubacili samo važnije testove po koju igru iako ovo nije gamerski orijentiran setup. Iako smo očekivali neke overclocking mogućnosti u BIOS-u, to nažalost nije moguće, jer je bio skresan do te mjere da su samo osnovne stvari i podešenja moguća. Overclocking grafičke kartice bi možda i bio moguć da čitava stvar nije pretjerano vrela i u idle uvjetima, o kojima smo već pisali gore u tekstu. Ipak, kada bolje razmislimo i da su ostavljene overclocking mogućnosti to bi potencijalno bilo opasno po hardver upravo zbog slabije riješenog hlađenja. U nekim testovima smo ga kao što će te vidjeti usporedili sa ranije testiranim MSGW Infinity Ion n1 računalom, dok u drugima sa redakcijskim prijenosnikom HP Compaq 6510b kojeg pogoni T7600 procesor.

 

Rezultati testiranja - 1. dio

 

7-zip

MIPS
HP Compaq 6510b
3874
  
MSI WindTop AE2020
3494
  
MSGW Infinity Ion n1
1169
  
 
0 10 00 20 00 30 00 40
00
 

Naš redakcijski laptop starije arhitekture je ipak procesorski nadmoćniji, a Atom se očekivano vuče po prašini.

Cinebench

Score
MSI WindTop AE2020
4127
  
HP Compaq 6510b
4081
  
 
0 21 00 42
00
 

Podjednaki rezultati nam govore kako ovaj test ne pravi veliku razliku između T4500 i T7600 procesora.

 

Everest Memory

Read (MB/s)
MSI WindTop AE2020
5616
  
HP Compaq 6510b
5513
  
MSGW Infinity Ion n1
3570
  
 
0 29 00 58
00
 
Write (MB/s)
MSI WindTop AE2020
4235
  
HP Compaq 6510b
3636
  
MSGW Infinity Ion n1
2838
  
 
0 22 00 44
00
 
Copy (MB/s)
MSI WindTop AE2020
4434
  
HP Compaq 6510b
4053
  
MSGW Infinity Ion n1
2355
  
 
0 23 00 46
00
 

Sve platforme su na DDR2 memoriji a jedino je MSGW u lošijoj poziciji zbog niže frekvencije rada.

Microsoft Excel

Big Number Crunch
HP Compaq 6510b
13,919
  
MSI WindTop AE2020
32,932
  
 
0 1 7 3
4
 
Monte Carlo
HP Compaq 6510b
47,514
  
MSI WindTop AE2020
74,85
  
 
0 2 5 5 0 7
5
 

Prijenosnik i njegov moćniji procesor se ipak pokazuju kao dobitna kombinacija u ovome testu.

Super Pi

Time (s)
HP Compaq 6510b
22,087
  
MSI WindTop AE2020
27,078
  
 
0 1 0 2 0 3
0
 

Procesorska snaga je i ovdje bila presudna.

wPrime

Time (s)
MSI WindTop AE2020
23,203
  
HP Compaq 6510b
41,89
  
 
0 2 1 4
2
 

Iz nekog neobjašnjivog razloga Wind je znatno brže odradio wprime i njegov 32M test.

Rezultati testova - 2.dio i zaključak

Rezultati testiranja - 2. dio

Call of Duty 4

1280x800 (FPS)
MSI WindTop AE2020
22,3
  
 
0   5 1 0 1 5 2 0 2
5
 

Da bi dobili iole veći framerate rezoluciju smo spustili na 1280x800 no to je bilo dovoljno tek za slabašnih 22FPS.

Devil May Cry 4

1280x800 (FPS)
MSI WindTop AE2020
12,6
  
 
0   7 1
4
 

Rezultat koji ni malo ne obećava, integrirana GF9400 je jednostavno preslaba.

Resident Evil 5

1280x800 (FPS)
MSI WindTop AE2020
12,6
  
MSGW Infinity Ion n1
10,3
  
 
0   7 1
4
 
 

Ponovno ista priča, a malko veći rezultat MSI-a je postignut zahvaljujući jačem procesoru.

 

Zaključak

Na test smo dobili MSI-jevu all-in-one konfiguraciju pod nazivom WindTop AE2020. Za razliku od prosječne ION konfiguracije, u igri je nešto jači Intel Pentium procesor s više cachea, a koji također radi i na većoj brzini. Ono na što ćemo se u kratko osvrnuti u ovom zaključku jest isplativost ovakvog sustava. MSI-jev WindTop možete naći po cijeni od oko 5.500kn. Dotični je viđen samo na hrvatskim web shopovima tako da je upitno kolika je dostupnost. Ukratno rečeno, glavni adut WindTopa jest njegova kompaktnost, odnosno činjenica kako je čitava konfiguracija smještena u malo kućište, odnosno u sam monitor. Monitor, odnosno LCD panel je osjetljiv na dodir. Rečenim smo više manje definirali potencijalne kupce ovog čuda. Ljudi koji imaju viška novca, koji pate na estetiku i koji žele imati touch-screen monitor pošto poto. U suprotnom, kupovina ovakvog sustava je najobičnije bacanje novca, uzevši u ozbir da za traženu cifru možete složiti neku i5/Phenom II konfiguraciju u kombinaciji sa 22" LCD monitorom koja će vas vjerojatno koštati i puno manje a performanse će biti neusporedivo bolje. Da ne završimo u potpunosti u negativnom tonu spomenimo pozitivne strane ovog sustava, a to je kako smo već spomenuli kompaktnost, svakako sam dizajn i multimedijalne mogućnosti. Praktično gledajući ovaj sustav je dovoljno moćan za prvenstveno rad u uredskim aplikacijama, surfanje webom a uloga koja mu najbolje stoji je svojevrsni HTPC. Na ono što ne možemo zažmiriti jest vrlo loša priložena periferija te povećano zagrijavanje te samim time i buka čitave stvari.