Mystify Razer Boomslang 2100

Datum objave 04.11.2003 - Damir Šimpović

Mystify Razer Boomslang 2100 - vidljivo

Pozdrav svima! Ljeto je prošlo, a u ruke nam je stigao potomak miša koji smo opisali u ovom članku - Mystify Razer Boomslang 2500. Novi model krasi oznaka 2100. Čemu manji broj? Tvrtke obično svoje nove i bolje proizvode nazivaju većim brojevima, označavajući "bolji od prethodnog". Radi se o tome da je to u biti 2500 model sa smanjenom osjetljivošću, zbog koje je na našem testu zaradio par kritika i jednu lošiju ocjenu. Ljudi iz Terrateca/Razera su shvatili da njihova nova perjanica ima par potrganih pera, pa su seriju miševa sa oznakom 2500 dali ponovno kalibrirati i sada ih, sa malo slabijom osjetljivošću, imamo opet na stolu. Što mislimo o njemu? O tome se radi u članku..

Recenziju ovog miša smo namjerno napisali kasnije, makar smo ga dobili u ruke prije cca 2 mjeseca. Razlog tome je što je to miš i da bi se imalo što reći o njemu, mora ga se temeljito isprobati - ne postoje programi koji mjere kvalitetu miševa, nego je to sve vrlo subjektivno.

 

Kao što vidimo, novi Mystify Razer Boomslang je izgledom identičan svojim prethodnicima (seriji 1000, 2000 i 2500), a razlike su "pod haubom". Dolazi sa relativno velikom podlogom, koja se pokazala kao vrlo dobra, kako za održavanje, tako i za sami rad. Naime, podloga je napravljena od vrlo tvrde plastike, koja je "nazubljena", tj površina joj je hrapava, što stvara potrebno trenje za kuglicu, a održava se jednostavnim ispuhavanjem/usisavanjem.

Finu mehaniku/optiku potpisuje firma Kärna. Kad kažemo finu, doslovno tako i mislimo, ovaj miš ima preciznost od 2100 točaka po inču (dpi-a), što je daleko najviše nego bilo koji drugi miš na tržištu, uključujući i optičke.Kakva je korist od tolike preciznosti? Gaming. Kada se čovjek jednom navikne na Razerovu veliku preciznost, nema više "peglanja" po stolu. No, ta svijetla strana ima pored već spomenutog navikavanja i još jednu manu, a to je miševa nemogućnost da velike pomake po podlozi ispravno interpretira. Umjesto da velike pomake interpretira još većim pomacima na ekranu, strelica na ekranu stane. Ta problem smo već spomenuli u našem prvom članku i zbog njega je Mystify Razer Boomslang 2500 dobio puno lošiju ocjenu nego je trebao. Kod modela 2100 se taj problem smanjio na minimum, no još uvijek postoji. U biti, mi mislimo da je verzija 2100 ništa drugo nego verzija 2500 kojoj je namjerno smanjena osjetljivost da bi se kompenziralo za nedostatke mehanike.

Bez originalnih drivera, s ovim bi se mišem vrlo teško radilo, jer je minimalni pomak po podlozi interpretiran vrlo velikim pomacima strelice po ekranu, pa je tako potrebna kirurška preciznost i mirna ruka da bi se "pogodila" prava ikona na desktopu ili naciljao željeni protivnik u slučaju kakvog shootera. Naravno, moramo uzeti u obzir i jednu bitnu stavku, a to je navika, tj. vježba. Mi smo se već sa modelom 2500 navikli na ovako visoku preciznost, no moramo priznati da nam je trebalo oko 2-3 tjedna da se donekle naviknemo. Sada nam je to normalno, a "obični" optički miševi su nam prespori. Što nam sve nude driveri?

 

Mystify Razer Boomslang 2100 - driveri

Driveri su ono što ovaj miš spašava u očima većine (nenaviknutih) korisnika. Naime jedna odlična stvar kod drivera je on-the-fly sensitifity. O čemu se radi?

On-the-fly sensitifity je mogućnost drivera da smanji osjetljivost miša na željeni nivo. Kažemo smanji zato što je bez drivera kao da smo na skali od 0 do 10 sensitivity postavili na 10. Sa on-the-fly sensitifity-em se radi tako da stisnemo gumb na mišu koji nam je ispod palca i vrtimo scroll gore-dolje, ovisno o tome da li želimo veći ili manji sensitifity. Jako dobra stvar i nadasve korisna, pogotovo za ovaj miš. U biti, naše je mišljenje da je miš skoro pa neupotrebljiv bez ovog feature-a, a sa njim daleko prelazi granice upotrebljivosti i ulazi u vode odličnih miševa.

Osjećaj u ruci je na prvi dodir vrlo čudan, jer je miš tako jako osjetljiv, a i zbog svog posebnog, gamerskog dizajna. Naime, na ovom mišu je sve podređeno gamerima i njihovim potrebama. Nakon nekog vremena smo se naviknuli na njega i sada ga možemo koristiti i u Windowsima, ali prve dane smo imali paralelno priključen i naš stari, vjerni Logitech optical.

Kuglica. Dovoljno je to reći i odmah nam određene sumnje prolete kroz glavu. Zašto kuglica? Istina, osjećaj je vrhunski, sve je na mišu vrhunsko, ali i dalje podliježe zakonima fizike i troši se, maže i ima slične probleme. Tako se pokazalo i sa ovim mišem. Nakon 2 mjeseca konstantne uporabe, kuglica se zaprljala i miš je počeo "štucati" prilikom rada. Doduše, to je bilo puno rjeđe nego na starim miševima, ali i dalje prisutno i ništa manje frustrirajuće kada se pojavi. Koji je zaključak? Sa cijenom od 100 eura i postojećim bugovima, koliko god se oni činili popravljenima i dalje ostaju to - popravljeni, ali ne i potpuno riješeni.

O driverima se ima što za reći - sada su u verziji 3.0.0.3, za razliku od našeg prvog članka, gdje su bili u verziji 3.0.0.1 beta. U principu, po verziji se da zaključiti da su napravili minimalni pomak od starih i sada više nisu u beta fazi, nego su final. Na gornjoj slici vidimo jedan od tabova Razerovih drivera, na kojem kaže sensitivity. Možemo na klasičan način promijeniti osjetljivost miša pomoću slidera, zatim možemo podesiti brzinu double-clicka, što možemo i istestirati i možemo ukjlučiti ili isključiti već spomenuti on-the-fly sensitivity.

Na scroll-wheel tabu možemo naštelati brzinu skrolanja, uključiti universal scrolling, što nije ništa drugo nego mogućnost svih dosada viđenih miševa sa kotačićem da ga utisnemo i tada skrolamo po ekranu pomacima mišem gore-dolje i naravno, možemo istestirati naše nove postavke.

Također, imamo buttons tab, gdje naštelavamo da li miš koristimo lijevom ili desnom rukom i mogućnosti Razerovih 5 tipki.

U verziji 3.0.0.1 beta nije radio ovaj feature, a to je update drivera preko interneta, što sada uredno radi. Duduše, nismo dosada našli niti jednu noviju verziju drivera, da vidimo da li radi do kraja, ali barem možemo posvjedočiti tome da on sam potraži eventualnu noviju verziju i uredno javi da nema ništa novog.

I za kraj, imamo dobro razrađen help.

Mystify Razer Boomslang 2100 - zaključak i ocjene

Mystify Razer Boomslang je odličan miš za FPS gamere i tu briljira. Visoka osjetljivost, odlična ergonomija, fantastični driveri i mnoštvo featurea će uvelike pomoći ovom mišu da nađe svoje mjesto pod suncem. RTS-ovi se baš i ne daju dobro igrati sa Razerom, jednostavno mi preferiramo neki od optičkih miševa. Razer je preosjetljiv, a ako mu previše smanjimo osjetljivost, jače dolaze do izražaja problemi sa brzim pomacima. Obični korisnici će odabrati neki od optičkih miševa - ne isplati se plaćati toliko za miš i onda još morati istraživati mogućnosti drivera da bi ga dobeli na nivo uporabljivosti nekog od optičkih, a da ne pričamo o nedostacima mehaničkih miševa poput prljanja kuglice koju moramo onda čistiti itd. Za "obične" Windows korisnike, preporučamo neki od optičkih miševa.