Premda ova tipkovnica nije bazirana na Natural Keyboard dizajnu, može se reći da podsjeća na njega. Naime, krajevi alfanumeričkog dijela tipkovnice su zakrivljeni prema gore tako da pri tipkanju nije nužno toliko pomicati zglobove kao kod klasičnih pravokutnih tipkovnica. Naravno, da bi tipkali jednakom brzinom kao i na klasičnoj tipkovnici potreban je period navikavanja, na sreću ne toliko dug kao kod starog Natural Keyboard modela. Premda je u teoriji ovakav način tipkanja egonomičniji, na MS-ovu se tipkovnicu nismo mogli lako priviknuti zbog čudnih veličina određenih tipki (npr. malene tipke "Enter", lijevi "Ctrl", "Tab") kao i zbog čudnog grupiranja F tipki – nisu grupirane po četiri nego po tri. Naravno, u slučaju da ste do sada također koristili Microsoftove tipkovnice ovakve vam tipke neće stvarati probleme budući da su kod Microsofta standardne.

Set gornjih funkcijskih tipki

Kad smo već kod funkcijskih tipaka valja napomenuti da one imaju dvostruku ulogu – osim standardne "F1" do "F12" funkcije dotičnim su tipkama pridjeljene standardne naredbe koje se koriste u Microsoftovom uredskom paketu Office. Ove su prečice korisne onima koji ne provode mnogo vremena za računalom budući da su iskusni korisnici naviknuti da za takve i slične funkcije koriste kombinaciju tipki poput "Ctrl + N", "Ctrl + S", "Ctrl + O", itd…

Iznad "F" tipaka nalazi se set standardnih tipaka za kontrolu multimedije te pet tipaka koje su namijenjene pridjeljivanju bookmarkova iz Internet Explorera (ipak se radi o Microsoftovoj tipkovnici). Budući da su tipke konfigurabilne vjerujemo da će im većina korisnika pridjeliti kakve korisnije funkcije poput pokretanja omiljenih aplikacija.

Na lijevoj strani tipkovnice nalazi se drugi dio featurea koji MS Wireless Optical Desktop razlikuje od normalnih tipkovnica. U prvom redu riječ je o mehanizmu koji služi za zoomiranje dokumenata (bilo da je riječ o slikama, web browseru ili naprednijem text editoru kao što MS Word). Mehanizam je koncipiran oko plastičnog klizača koji se može pomicati gore-dolje dok ga u neutralnoj poziciji održava opruga. Osim tvorničke funkcije zoomiranja, klizač je moguće natjerati da kontrolira scrollanje u dokumentima. Nažalost, klizač baš ne radi onako kako je zamišljen pa ga je mnogo teže kontrolirati nego široki valjak koji je bio ugrađen na Microsoftove Office tipkovnice (dotične se, nažalost, više ne proizvode).

Pomalo traljavo implementiran mehanizam za zoomiranje

Sa lijeve strane klizača polukružno su postavljene dodatne funkcijske tipke kojima je moguće pristupiti MS Outlooku i njegovom integriranom kalendaru, početnoj (home) stranici Internet Explorera, MSN Messengeru te mapi My Documents. Iste je tipke putem MS-ovog IntelliType softvera moguće natjerati da rade nešto drugo.

Zadnji važan feature same tipkovnice je mekano odmorište za dlanove presvučeno crnom kožom (umjetnom, da ne bi bilo zabune). Ovakva nam se implementacija odmorišta za umorne korisničke ruke prilično svidjela i voljeli bi je vidjeti i na tipkovnicama ostalih jačih proizvođača periferija kao što je npr. Logitech. Valja napomenuti da je odmorište integrirano na tipkovnicu i ne može se skinuti kao kod ostalih sličnih rješenja. Nama to nije previše zasmetalo, ali sigurni smo da postoje oni kojima će ovaj podatak biti važan. Microsoftova je tipkovnica inače prilično debela, pogotovo u usporedbi sa konkurentskim Logitechovim "zero-tilt" tipkovnicama, što je prema našem mišljenju bila loša dizajnerska odluka budući da tanja tipkovnica u idealnom slučaju implicira da će ruke pri tipkanju biti u prirodnijem položaju. Uz to, sklopivi nogari tipkovnice su prilično visoki pa je tipkovnica u "rasklopljenom" modu prema našem mišljenu stoji prekoso.

Buuuuu, veliki miš sa strašnim crvenim okom :)

Vrijeme je da spomenemo i miša koji je sastavni dio paketa Wireless Optical Desktop v3.0. Riječ je o drugoj generaciji MS-ovog Wireless Optical Mousea (kako nepredvidivo ime) čija je glavna novost tilt-wheel – mehanizam koji omogućava da kotačić za vertikalno scrollanje pomičemo lijevo-desno tako kontrolirajući horizontalni scroll. Osim kotačića za scrollanje sa tiltom, miš nema nikakve druge specijalne mogućnosti – tu su dvije tipke i simetrični oblik koji odgovara i ljevacima i dešnjacima. Ako bi ga usporedili sa mišem koji dolazi sa Logitechovim desktopom LX500 naša bi subjektivno/objektivna ocjena bi bila da je lošiji. Logitechov miš ima prijemljiviji oblik, dodatnu tipku te veću preciznost. Spomenuti miševi imaju sličnu masu što je sasvim razumljivo ako uzmemo u obzir da se obojica "voze" na dvije AA baterije.

Što se tiče dometa receivera ovog bežičnog paketa možemo reći da nismo previše zadovoljni. Osjetljivost miša i tipkovnice drastično padaju sa udaljenošću periferija od receivera. Ista se stvar događa ako između receivera i u periferije postavimo nekakvu barijeru – drvenu ili plastičnu ploču (koja je dio stolića za računalo), keramičku šalicu… Dakle nema zavaljivanja u naslonjač i impersoniranja kapetana Picarda iz Zvjezdanih Staza. :)