Noctua NH-P1 Passive recenzija

Datum objave 24.08.2021 - Krešimir Matanović

Noctua NH-P1 Passive

Noctua NH-P1 Passive

noctua_nh_p1_1 noctua_nh_p1_2

Već duže vremena se nismo bavili jednim Noctuinim proizvodom. Teško je u današnje vrijeme proizvesti nešto novo i zanimljivo kada su hladnjaci u pitanju, no Noctui to uvijek uspijeva. P1 je Noctuin prvi pasivni hladnjak koji je specifično dizajniran u tu svrhu. Velikih je dimenzija, širokog raspona između aluminijskih limova i opremljen je sa šest toplovodnih cijevi. Alternativno, može biti opremljen i s tihim 120-milimetarskim ventilatorom, a mi smo ga isprobali u oba slučaja.

noctua_nh_p1_3 noctua_nh_p1_4

P1 dolazi u standardnom Noctuinom pakiranju koje je oslikano u njihove boje i tu nema veće promjene. S kutije potencijalni kupac saznaje sve informacije o proizvodu koji je unutar kutije odlično zaštićen od vanjskih mehaničkih utjecaja. Hladnjak je zaštićen u dodatnom kartonskom omotaču, a iznad njega je kutija u kojoj dolazi sav pribor. Kao i uvijek, baza je zaštićena plastičnim poklopcem.

noctua_nh_p1_11

U kutiji s priborom se nalazi sve potrebno za montažu na jedan od podržanih socketa - Intel LGA2066, LGA2011-0 i LGA2011-3 (Square ILM), LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 i AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ (backplate od ploče), AM4. Osim tog SecuFirm 2 mehanizma na sockete, tu je i NT-H2 pasta, NA-CW1 vlažna maramica za čišćenje paste, NM-SD1 odvijač s posebnom zvjezdastom glavom (Torx), nosači za dodatni 120-milimetarski ventilator, te naljepnica za kućište.

noctua_nh_p1_5 noctua_nh_p1_6

NH-P1 je vrlo velik hladnjak dimenzija 158 x 154 x 152 milimetra (V x Š x D) i mase 1.180 grama. Namijenjen je većim kućištima i gradnji potpuno silent računala. Rashladne aluminijske ploče su debljine 1,5 milimetara (deblje nego kod hladnjaka s ventilatorima), a i razmak između njih je puno širi kako bi zrak lakše strujao. Ujedno, aluminijske su ploče orijentirane vertikalno u odnosu na matičnu ploču što ponovno olakšava kretanje zraka (topli zrak se kreće odozdo prema dolje). Sve su aluminijske ploče povezane međusobno spojevima (ne lemovima), te sa šest toplovodnih cijevi.

noctua_nh_p1_7 noctua_nh_p1_8

Toplovodne cijevi prolaze kroz sredinu tijela, a u aluminijskim pločama su napravljene i četvrtaste rupe tako da zrak može prolaziti i horizontalno. Toplovodne cijevi završavaju u bazi koja je bakrena, a na njenoj gornjoj strani se spajaju aluminijske ploče tijela hladnjaka. Kompletan je hladnjak u Noctuinoj tradiciji poniklan. Kvaliteta izrade i svih spojeva je kao i uvijek odlična, a i materijal je dobro obrađen.

noctua_nh_p1_9 noctua_nh_p1_10

Na ovaj je hladnjak moguće ugraditi i iznimno tihi 120-milimetarski ventilator koji montiramo na njegov vrh i koji pomaže izbaciti toplinu u okoliš, a bez velikog povećanja buke. Niklana baza je dovoljno dobro obrađena, a na njoj se nalaze i tvornički postavljeni nosači s vijcima. Cijeli je ovaj hladnjak i svi vijci na njemu s Torx glavama. NF-A12x25 LS-PWM

noctua_nh_p1_12 noctua_nh_p1_13

noctua_nh_p1_14 noctua_nh_p1_15

Uz hladnjak nam je iz Noctue stigao i opcijski NF-12x25 LS-PWM čiju smo obitelj ventilatora isprobali prije tri godine. Ovo je Low Speed PWM varijanta koja se odlično uklapa u priču s pasivnim hladnjakom. Pakiranje je kao i uvijek kod Noctue vrlo zanimljivo i kupac već iz pristupa tome vidi svu ozbiljnost kompanije. Detaljno su objašnjene sve tehnologije koje proizvođač koristi kod proizvodnje i dizajna i jasno je da ovdje plaćate znanje, tehnologiju i kvalitetu.

noctua_nh_p1_16 noctua_nh_p1_17

Uz ventilator dolazi i mnoštvo opreme što uključuje NA-RC8 Low-Noise adapter, NA-YC1 4-pinski PWM y-kabel, NA-EC1 30-centimetarski produžni kabel, četiri NA-AV2 antivibracijska čepića za montažu, NA-AVG1 antivibracijsku brtvu te vijke. Uz to, tu su i upute za montažu kao i način primjene ventilatora u svim uvjetima.

noctua_nh_p1_18

Ventilator je dimenzija 120x120x25 milimetara, s rupama za montažu na 105 x 105 milimetara. Ima 20 centimetara dug kabel s 4-pinskim PWM konektorom, koji se može produžiti za 30 centimetara. Ovjes je poznati SSO2, a pera ventilatora su napravljena s kanalima za ubrzavanje protoka zraka. Okvir je poznati AAO - Advanced Acoustic Optimisation. Materijal izrade je Sterrox LCP (liquid-crystal polymer). Ventilator ima maksimalnu brzinu vrtnje od 1.200 okretaja u minuti, što se s LNA adapterom spušta na 900. Minimalna brzina je 450. Maksimalni protok zraka je 55,7 metara kubnih u statu, a pri 900 okretaja on je 39,4 metara kubnih u satu. Maksimalna buka je 12,1 dB(A). Maksimalni statički pritisak je 0,82 mmH2O.

Montaža na AM4, testovi i zaključak

Montaža

noctua_nh_p1_19

Za test NH-P1 hladnjaka smo koristili procesor Ryzen 7 5700G na Gigabyteovoj X570S Aorus Master ploči. Koristili smo ga jer nam se učinio kao idealan kandidat za ovakav hladnjak. S ovim procesorom se može solidno i igrati, biti produktivan a opet nije veliki potrošač i masivan pasivni hladnjak mu baš možda odgovara. Noctua na svojim stranicama preporučuje korištenje P1 hladnjaka u kombinaciji s Ryzenom 7 5700G samo ako postavimo ventilator na hladnjak. Ako ga koristite u pasivnom obliku napominju da će takt nešto pasti, no mi smo htjeli ovaj hladnjak staviti na maksimalnu muku i vidjeti koliko će takt pasti i na kojoj će temperaturi raditi procesor.

noctua_nh_p1_20 noctua_nh_p1_21

Montaža na AM4 socket je vrlo jednostavna. Koristimo postojeću donju ploču na koju postavljamo plastične odstojnike, metalne grede i vijke s Torx glavama za što imamo i poseban Noctuin odvijač. Hladnjak na ploču u teoriji možemo postaviti u sva četiri smjera, no činjenica je da će smetati grafičkoj kartici u prvom PCIe slotu ako ga postavimo tako da su aluminijske ploče paralelne s grafičkom karticom. Uz to, i ako ga postavimo u pravilan smjer (ploče paralelne na grafičku karticu) opet se može desiti da će smetati memorijskim modulima jer ima samo 40 do 42 milimetra prostora za njih. Stoga je zapravo jedini prirodan položaj ovakav kakav vidite na fotografijama iznad. Montaža na Intel sockete nije puno kompliciranija, a i tu vrijede ista pravila koja smo već naveli.

noctua_nh_p1_23

Alternativno, moguće je poboljšati malo performanse dodavanjem ventilatora na vrh koji će upuhivati zrak (prema preporuci Noctue), no onda već gubimo svrhu pasivnog hladnjaka. Istina, ovaj je ventilator iznimno tih, no sam hladnjak nije dizajniran za prisilno hlađenje, unatoč tome da će temperature ipak biti niže. A kakve su bile, pogledajte niže na grafu. Rezultati testova [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="SE-225-XT Black,AS500,SE-207-XT Black,SE-234-ARGB,NH-P1 + NF-A12x25 LS-PWM,SE-224-XT ARGB V2,NH-P1 Passive," values="53,57.3,59.6,60.3,61.3,61.4,78.8" colors="blue,blue,blue,blue,orange,blue,red" height="500" min="0"] Iskoristili smo rezultate nedavno testiranih ID-Cooling i DeepCool hladnjaka koje smo testirali s istim procesorom. Kao i u tom testu koristili smo OCCT-ov Large Data Test u trajanju od jednog sata. On procesor ne optereti do kraja, no bitno nam je bilo da opterećuje ravnomjerno i tako je i bilo. S aktivno hlađenim hladnjacima se frekvencija procesora kretala između 4.450 i 4.475 MHz, dok je kod Noctue dugotrajni održavani takt ipak bio nižih 4,25 GHz u pasivnom i 4,35 GHz u aktivnom načinu rada (s ventilatorom). Temperatura u pasivnom načinu rada je ispod 80°C što je sasvim solidno za 8-jezgreni procesor sa 16-logičkih threadova. Potrošnja cijelog sustava je bila 140 W, a kao što smo napisali dugotrajni takt je iznosio 4,25 GHz što u konačnici i nije tako loše. Samo 275 MHz niže od onoga što procesor postiže s moćnijim hladnjacima. S dodatkom A12 ventilatora temperatura drastično pada, čak za 17°C, a uz minimalno povećanje buke. Naime, izmjerili  smo ambijentalnu buku od 34,7 dB(A), a s dodatkom A12 hladnjaka je ona narasla samo na 35 dB(A), što je i dalje vrlo tiho. Naravno, ovaj hladnjak treba primarno koristiti u pasivnom načinu rada, no eto, ako mu želite malo pomoći u teškim trenutcima, i to je moguće uz minimalnu buku. Zaključak

noctua_nh_p1_22

Noctua je svoj prvi pasivni hladnjak napravila vrlo kvalitetno i s vrlo solidnim performansama. Podržava sve aktualne sockete i dolazi s punim setom opreme. Na sockete se montira relativno jednostavno, a hladnjak je u stanju je držati 8-jezgreni APU pod kontrolom pri čemu takt procesora nije drastično pao. To možemo zahvaliti masivnoj konstrukciji, velikoj površini za disipaciju topline i efikasnim toplovodnim cijevima. Za nekoga tko gradi pasivno hlađeno računalo u nešto većem kućištu ovo je must have. Ako vam i zatrebaju u nekom trenutku više performanse uvijek možete staviti ventilator kao A12 low speed koji proizvodi minimalnu buku, a održava temperaturu puno nižom i takt nešto višim. Hladnjak je za svaku preporuku graditeljima tihih računala uz jedan uvjet - ako si možete opravdati njegovu visoku cijenu. Za P1 morate odvojiti 900 kuna koliko košta u Hrvatskoj ili oko 100 € koliko košta u Njemačkoj, a tome pribrojite još 30 € za NF-A12x25 LS-PWM ako vam je potreban.