noctua_d9l_4 noctua_d9l_5

Za razliku od U9S modela, D9L je dizajniran po uzoru na perjanicu Noctuine ponude – D15, sa dva manja tornja, dok je 92 mm ventilator montiran između njih. Svaki od dva tornja se sastoji od 35 aluminijskih listića, a naslagani su sa svake strane heatpipeova postavljenih u „U“ oblik. D9L dolazi sa četiri bakrena heatpipea debljine 6 mm. Dakle, jedan manje u odnosu na U9S. S njime je priložen i odvijač koji nam služi za instalaciju, prilikom koje se ventilator mora izvaditi van.

Specifikacije:

  • Dimenzije: 110 x 95 x 95 (Š x V x D mm)
  • Kompatibilnost: Intel LGA 2011(-3), 115x, AMD AM2(+), AM3(+), FMx
  • Heatpipeovi: 4 komada, debljine 6 mm
  • Ventilator: Noctua NF-A9; 92 mm, 400-2000 rpm, PWM
  • Težina: 531 g (s ventilatorom)

noctua_d9l_6

Visina D9L iznosi 110 mm, što znači da je po tom pitanju namijenjen prvenstveno za HTPC i mATX konfiguracije. Noctua ističe kako je ovaj hladnjak kompatibilan sa 3U kućištima, što znači da će naći zaista široku namjenu za sve one koji planiraju kupovinu nižih, uključujući rack mount kućišta. Njegova dubina i debljina iznosi 95 mm, dok se s dodatnim ventilatorom ona diže na 122 mm, u milimetar iste dimenzije kao i U9S. Težak je oko 530 g s jednim ventilatorom. Dakle, nekih 90 g je lakši od U9S. Za usporedbu, Intelov stock hladnjak je težak oko 320 g s ventilatorom. Budući da i D9L dolazi sa SecuFirm2 mounting sustavom, ovakva težina ne predstavlja problem ni kod manjih matičnih ploča. Po pitanju mogućnosti hlađenja i Noctuinih preporuka, one su identične kao i u slučaju U9S hladnjaka, što je ponovno odličan potencijal obzirom na nešto manje gabarite u odnosu na U9S.

noctua_d9l_7 noctua_d9l_8

Kao i svi hladnjaci iz Noctuine postave, i D9L je kompletno niklovan. Završna obrada samog hladnjaka te baze su bez greške. Baza je zaštićena plastičnim poklopcem. Na njoj se već nalazi dio za montažu, tako da je instalacija dodatno olakšana. Potrebno je samo postaviti backplate i nosače na ploči.

noctua_d9l_9

D9L je kompatibilan sa gotovo svim današnjim socketima – Intelovi LGA 2011(0-3), 1156, 1155 te 1150. Kao i u slučaju U9S, podrška za LGA 775 je izbačena. Podržani su svi AMD-ovi socketi – AM2(+), AM3(+), FM1 te FM2(+).

noctua_u9s_10 noctua_d9l_11

Osvrnimo se još kratko na dio s ventilatorima. Dakle, D9L dolazi s predinstaliranim 92 mm NF-A9 PWM ventilatorom čije smo specifikacije naveli, a u jednoj od recenzija detaljnije i obradili ranije na portalu. S jednim ventilatorom postavljenim između tornjeva, nema nikakvih problema s okolnim dijelovima na ploči. S druge pak strane, dodavanjem ventilatora sa stražnje strane, dolazi do interferencija s memorijom i njenim heatspreaderima. Konkretno mi smo imali RipjawsX na testnom stroju. Ako drugi ventilator instaliramo s prednje strane, naišli smo na problem s heatsinkom koji se nalazi na regulaciji napona matične ploče. Ventilator je i dalje moguće instalirati, no potrebno je malo improviziranja s istim. Dakle, to je potrebno imati na umu kod kombiniranja D9L sa dodatnim ventilatorima. S druge pak strane, hladnjak je moguće instalirati u suprotnoj orijentaciji pri čemu bi se ovi problemi izbjegli, no ako matična ploča ima prvi PCIe utor preblizu socketu, tu bi se mogao ponovno javiti problem.