Nokia 6.1 Plus (X6) recenzija

Datum objave 02.10.2018 - Krešimir Matanović

Nokia 6.1 Plus (X6) - prvi dio

nokia_6.1_plus_1 nokia_6.1_plus_2

Iz kineskog lightinthebox.com webshopa nam je na test stigao Nokia 6.1 Plus pametni telefon. Predstavljen u kolovozu ove godine 6.1 Plus donosi solidnu nadogradnju hardvera, i opsežnu promjenu u dizajnu. Nokia prati trendove i ovaj telefon srednjeg tržišnog razreda donosi famozni notch, i "visoki" ekran omjera stranica 19:9. Uz to donosi i Snapdragon 636 SoC, 4/32 GB memorije, dual camera sistem straga (16 + 5 MP) i selfie kameru rezolucije 16 MP. Operativni sistem je Android 8.1, a uređaj je i dio Android One obitelji.

nokia_6.1_plus_3 nokia_6.1_plus_4

 Uređaj dolazi pakiran u klasičnu kartonsku kutiju, a uz njega nalazimo još i upute za korištenje, AC/DC punjač snage punjenja 10 W (Struja punjenja je 2 Ampera i ne podržava brzo punjenje premda sam telefon to podržava), Type A to Type C USB kabel i prozirnu silikonsku masku. Maska je dosta debela i uređaj izgleda nezgrapno i neatraktivno u njoj, pa ju koristite samo ako baš morate ili dok vam ne stigne neka ljepša. Jamstvo na uređaj je dvogodišnje, te šestomjesečno na sve ostalo (punjač, kabel itd.).

nokia_6.1_plus_6

Samo pola godine nakon predstavljanja 6.1 modela, Nokia na tržite donosi 6.1 Plus koji se uvelike razlikuje od njega. Ponajprije je to vidljivo u dizajnu, koji prati aktualne trendove i donosi famozni notch, odnosno ispupčeni dio na vrhu ekrana u koji su smješteni senzori, zvučnik i prednja kamera. I konstrukcija je drugačija, umjesto aluminijskog unibody-a, sada imamo aluminijski okvir, sa sendvič konstrukcijom dva Gorilla 3 stakla sprijeda i straga. Estetski ga je to značajno podiglo, jer djeluje elegantnije i više premium. Staklo nažalost lako skuplja otiske prstiju pa će čišćenje biti češće, no to je cijena dizajna. Ekran je razvučen na oko 85% tijela, s tankim okvirima, malom "bradom" na dnu na kojoj je Nokia logo, te ranije spomenutim notchom na vrhu. Sprijeda 6.1 Plus donosi dakle taj trendy look za 2018. godinu, i voljeli ga ili ne ovaj dizajn sve više prevladava i u srednjoj klasi.

nokia_6.1_plus_7

Zaobljeni kutevi mu daju dodatnu dozu elegancije, a aluminijski bokovi na svu sreću nisu previše klizavi. U kombinaciji s ne prevelikim dimenzijama i relativno malo masom (od 6.1, Plus je lakši za 21 gram), ergonomija je odlična. Telefon nam se čak učinio premali i prelagan jer smo već svi naviknuti na veće uređaje. Stražnja je stranica elegantna u staklu, s Nokia logoom u sredini, iznad kojeg je čitač otiska prsta koji je lagano u depresiji ispod stakla. Iznad je još jedan prekid stakla s izbočinom u kojoj se nalazi dual LED bljeskalica i dvije kamere. Sve u svemu, 6.1 Plus je dizajnom vrlo uspješan i moderan. Osnovne specifikacije
  • Model: 6.1 Plus ili X6 (TA-1099)
  • Boja: Crna (dolazi i u plavoj te boji)
  • Dimenzije i masa: 147.2 x 71 x 8 mm; 151 grama
  • Ekran: IPS LCD kapacitivni ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 5.8 inča, rezolucije 1080×2280 piksela (432 ppi), formata 19:9 (oko 85% površine pokriveno ekranom), Corning Gorilla Glass sprijeda i straga.
  • Čipset: Qualcomm SDM636 (Snapdragon 636); Octa-core Kyro 260 @ 1.8 GHz, Adreno 509.
  • Memorija: 4 GB RAM; 32 GB (postoji i verzija sa 4/64 GB)
  • Operativni sistem: Android 8.1.0; Android One (Sigurnosna zakrpa: 1.8.2018.)
  • Baterija: 3.060 mAh Li-Ion
  • Kamere: Stražnja: Dual 16 + 5 MP (normal + depth), (f/2.2, 1.0um, PDAF + f/2.4,1.12 um), autofocus, Dual - LED dual-tone flash, geo-tagging, HDR, panorama, video snimanje: 1080p@30fps (gyro-EIS); Prednja: 16 MP, f/2.0, 1/3.1 inčni senzor, 1.0 um, video snimanje: 1080p@30fps
  • Data: GSM / HSPA / LTE Cat4 (150/50)
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual-band,WiFi Direct, hotspot), Bluetooth v5.0 (A2DP, LE), GPS (A-GPS,GLONASS/BDS), FM Radio, Hybrid Dual Nano-SIM, microSD 400 GB (koristi SIM2), USB 2.0 Type-C 1.0 (USB On-The-Go), senzor otiska prsta, senzori blizine i ubrzanja, kompas, žiroskop, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, H.264 player, Quick Charge 3.0, 3.5 mm jackitd.

nokia_6.1_plus_8

S hardverske je strane ovo solidno potkovan uređaj srednje klase. Ima svježi Snapdragon 636 SoC koji integrira X12 LTE modem, Spectra 160 ISP s mogućnošću snimanja 4K video materijala i podrškom za HEVC Codec, zatim Aqstic i aptX audio tehnologije, osam Kyro 260 CPU jezgri brzine do 1.8 GHz (BIG.little, Gold jezgre (A73) i Silver (A53), te Adreno 509 GPU s podrškom za DirectX 12.1, OpenGL ES 3.1, i OpenCL 2.0. Radne memorije je 4 GB, a skladišne 32 GB. Skladišnu je moguće proširiti Micro SD karticom kapaciteta do 400 GB. S donje se strane uređaja nalazi mono zvučnik (loudspeaker), USB 2.0 Type C 1.0 utor, te mikrofon. Vidljive su i dvije plastične trake ispod kojih su antene.

nokia_6.1_plus_9

Uređaj osim LTE Cat4 modema s mogućnošću downlinka od 150 Mbps i uplinka od 50 Mbps, posjeduje i WiFi 802.11 AC modem s integriranim Bluetoothom verzije 5.0. WiFi je dual band s podrškom za WiFi direct i Hotspot. Prijem signala putem obje veze je vrlo dobar, a uređaj ima i dobar te dovoljno glasan zvučnik za razgovore, mikrofon koji dobro hvata glas, a ima i dedicirani mikrofon koji hvata okolnu buku koja se potom prigušuje. U tzv. notchu tj. izbočini u ekranu se nalazi leća 16 MP selfie kamere koja im otvor blende f/2.0, senzor veličine 1/3.1-inč i piksele veličine 1.0 mikrometara. Kamera reproducira solidne fotografije pune detalja kada je osvjetljenje dobro, no i s dosta šuma kada je osvjetljenje slabije. Video snimanje je FHD i dostatno je za video razgovore. Kao i na modelima 7 Plus i 7.1 Plus nema notifikacijske LED-ice, što se određenom broju korisnika neće svidjeti.

nokia_6.1_plus_10

Na vrhu se uređaja nalazi dobri stari 3.5-milimetarski jack za slušalice koje ujedno služe i kao antena za FM Radio. Tu je i mikrofon s funkcijom prigušenja okolne buke, te plastična traka ispod koje je antena. Na desnom se boku nalazi klackalica za zvuk, te tipka za uključivanje uređaja. Obje tipke su metalne, s rezanim sjajnim rubovima. Općenito je uređaj vrlo kvalitetno sklopljen, spojevi su dobri i vrlo je čvrst i ni malo se ne svija, čak i pod jačim (namjernim pritiskom). Zbog manjih je dimenzija kompaktan i komotno stane u džep od hlača, te pri tom ne smeta.

nokia_6.1_plus_11

Ispod sistema kamera u svojoj maloj udubini se nalazi senzor otiska prstiju koji nije brz i precizan kao kod flagship modela, no dobro očitava otisak u skoro svim uvjetima i umjereno je brz. Sistem dvostruke kamere je lagano uzdignut iznad tijela kamere i dvije su leće i dual LED bljeskalica zaštićene ispod zasebnog stakla. Primarni senzor kamere je rezolucije 16 MP s otvorom blende od f/2.0 i veličinom piksela od jedan mikron. Do njega je sekundarni dubinski senzor rezolucije 5 MP, s otvorom blende f/2.4 i veličinom piksela od 1.12 mikrona. dual LED bljeskalica je ujedno u dual tone. Ispod se stražnjeg stakla nalazi Litij-ionska baterija kapaciteta 3060 mAh, što je sasvim zadovoljavajuće, a kao što ćemo kasnije i vdijeti osigurava vrlo dobru autonomiju.

Nokia 6.1 Plus (X6) - drugi dio

nokia_6.1_plus_12 nokia_6.1_plus_13

Veliki i na 19:9 format razvučeni 5.8-inčni IPS ekran donosi rezoluciju od 1080 piksela u horizontali i 2280 u vertikali, što rezultira visokom gustoćom od oko 430 piksela po kvadratnom inču. To je primjerice samo malo niže od ekrana na iPhone XS-u. To znači kako je slika vrlo oštra, a IPS osigurava i solidne kuteve gledanja. Prikaz boja nije na visokom nivou, malo su prezasićene, a i bijela je pomalo plavkasta. Uz to, i svjetlina bi mogla biti bolja, jer je ekran slabije vidljiv pri izraženom dnevnom svjetlu. Ipak, gledano u prosjeku, ovo je vrlo dobar ekran za ovu klasu i cjenovni razred.

nokia_6.1_plus_14 nokia_6.1_plus_15 nokia_6.1_plus_16 nokia_6.1_plus_17

Operativni sistem je čisti Android 8.1 Oreo, i kao takav je dio Android One programa. Riječ je o programu u kojem Google određuje hardverske i softverske specifikacije uređaja kako bi se osiguralo konzistentno korisničko iskustvo i poboljšala sigurnost kroz brze i česte nadogradnje. Proizvođači su unutar ovoga programa slobodni dodati poneke izmjene, a kod ovoga uređaja je launcher standardan. Lockscreen i homescreen su tipični, s tek customiziranim wallpaperom. Back, home i recent apps virtualne tipke su na dnu ekrana iznad kojih je traka favorita s pet aplikacija. Ukupan dojam rada sa sučeljem je kao s bilo kojim stock Androidom, a malo živcira upravljanje s notchom - postoji opcija za zacrnjivanje notifikacijskog izbornika i stapanje notcha s njim, no ne postoji opcija individualnog dodavanja pristupa gornjem dijelu ekrana pojedinim aplikacijama. Osim toga, sučelje radi vrlo glatko i tranzicije su brze, a hardver je dovoljno moćan za brzo otvaranje aplikacija. Zanimljiv detalj su crvene donje i gornje trake kada je baterija pri kraju, a koje na taj način privlače više pažnje korisnika.

nokia_6.1_plus_18 nokia_6.1_plus_19 nokia_6.1_plus_20 nokia_6.1_plus_21

Aplikacije se automatski dodaju na početni ekran i ako ih tu ne želite potrebno ih je ručno uklanjati, dobro je to što se dodaju na dodatni ekran koji se automatski kreira. Promjena izgleda je klasična s dugim dodirom na prazan dio površine, a mijenjati možemo pozadinske slike, postavke homescreena i dodavati razne Google widgete. Gornji padajući izbornik je dvostruki. Jedno povlačenje daje kraću verziju, a dvostruko dužu na kojoj su prečice settings menija. App drawer pozivamo povlačenjem strelice iznad trake favorita. U ladici se nalaze uobičajene Google aplikacije, s tek pokojom Nokijinom kao što je Camera, FM Radio i Support. U supportu nalazimo bitne informacije o uređaju, pa tako i informaciju o jamstvu koje je po tome ostvarivo i u Hrvatskoj unatoč činjenici kako je uređaj nabavljen iz Kine putem lightinthebox.com webshopa.

nokia_6.1_plus_22 nokia_6.1_plus_23 nokia_6.1_plus_24 nokia_6.1_plus_25

Aplikacija kamere je ono što je karakteristično samo za Nokiu i nije dio Android One programa. Sučelje kamere je relativno jednostavno, s tek malo većom nakupinom ikona na vrhu. Na dnu imamo klasičan okidač, lijevo od kojega mijenjamo između fotografija i videa, a desno pristupamo galeriji. Na vrhu je spomenuta plejada ikona koje kreću s lijeva i glavnim izbornikom kamere u kojem nam se otvara podmeni s izbornicima Fotografije, Panorama, Boke (bokah) uživo, Ručno i Postavke. U postavkama mijenjamo rezolucije, formate, način upravljanja zatvaračem, zvukovima, i s još mnogo toga.

nokia_6.1_plus_26 nokia_6.1_plus_27 nokia_6.1_plus_28 nokia_6.1_plus_29

Ostatak ikona na vrhu poziva najčešće korištene efekte, zatim funkciju "lijepe snimke", izbor pojedinačne, dvojne ili PIP fotografije (kombinira prednju i stražnju kameru), zatim timera (3 i 10 sekundi), HDR-a, Flasha i ikona za promjenu između prednje i stražnje kamere. Videozapise možemo snimati u rezoluciji do 4K sa stražnjom i 1080p s prednjom kamerom, a opcije snimanja su s protekom vremena (time lapse) ili usporeno (slowmotion).

nokia_6.1_plus_30a nokia_6.1_plus_31a

nokia_6.1_plus_32a nokia_6.1_plus_33a

Fotografije koje kamera proizvodi su sasvim solidne i u zatvorenim prostorima s ograničenim svjetlom kao što se vidi na prve dvije fotografije gdje nema puno šuma kao što bi očekivali (ISO 1250, 1/20 sec. na prvoj i ISO 2000, 1/14 sec. na drugoj). Na dnevnom smo svjetlu isprobali bez i s HDR-om, i zaključak je kako je HDR najbolje ostaviti na auto ili always on, jer su fotografije bolje s više detalja u sjenovitim dijelovima, a sučelje nimalo sporije. Donji su uzorci svi fotografirani s uključenim HDR-om s ISO vrijednostima koje variraju od 100 do 200 i brzinom zatvarača od 1/100 do 1/1000 sec.

nokia_6.1_plus_34a nokia_6.1_plus_39a

nokia_6.1_plus_35a nokia_6.1_plus_36a

nokia_6.1_plus_37a nokia_6.1_plus_38a

Sve su fotografije smanjenje i kompresirane, a originale pogledajte ovdje. Kada su u pitanju video zapisi, za solidnu je kvalitetu potrebno odlično osvjetljenje jer se u suprotnom vidi dosta šuma, a u 4K@30fps nema elektroničke stabilizacije. Na 1080p@30fps je ima i preporuka je isključivo koristiti tu rezoluciju. Prednja kamera rezolucije 16 MP radi selfije pune detalja i vrlo dobre kvalitete kada su svjetlosni uvjeti dobri, te s malo više šuma u zatvorenim prostorima slabije osvijetljenosti.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark (Work 2.0)" htitle="Score"  labels="OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Nokia 6.1 Plus,Huawei Mate 9,Sony Xperia X Performance,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Samsung S8+,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Honor 7c,Xiaomi Mi 5X,Elephone S8,Sony Xperia Z5 Compact,Nokia 5,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Sony Xperia XA,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="6863,6404,6311,5864,5817,5563,5469,5248,5234,5125,5106,4969,4881,4773,4723,4429,4292,3967,3707,3662,3616,3518,2821,2684,2586" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] Vrlo dobar ukupan rezultat za 6.1 Plus. U rangu je s Mate 9, Huaweievim flagshipom iz 2016. godine i njegovim Kirin 960 čipsetom, a nešto je moćniji od Xperia X Performance i Snapdragona 820. [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Sling Shot Extreme" htitle="Score"  labels="Sony Xperia XZ1 Compact,OnePlus 5T,Samsung S8+,Sony Xperia XZ Premium,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Elephone S8,Nokia 6.1 Plus,Honor 8,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Xiaomi Mi 5X,Honor 7c,Sony Xperia XA,CAT S60,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="3714,3557,3187,3046,2510,2472,2376,1662,969,949,887,854,639,464,443,429,396,309,297,198,117,109" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] Adreno 509 snagom ne prati ostatak SoC-a, no biti će sasvim dovoljna za pokretanje igara na FHD+ rezoluciji ekrana. Ovaj je rezultat naravno ostvaren korištenjem OpenGL-a, a s Vulkanom on pada na 757 bodova. Isprobali smo i nekoliko modernih i zahtjevnijih igara koje su radile zadovoljavajuće glatko. [ichart headers="ID,Score" title="BaseMark GPU Offscreen (1920x1080)" htitle="Overall Score"  labels="OnePlus 5T @ Vulkan,OnePlus 5T @ OpenGL,Nokia 6.1 Plus @ OpenGL,Nokia 6.1 Plus @ Vulkan,Honor 7c @ OpenGL, Honor 7c @ Vulkan" values="2270,2197,742,739,448,401" colors="blue,blue,red,orange,blue,blue" height="500" min="0"] U direktnoj usporedbi Adrena 506 i 509 vidimo da je potonji ostvario za oko 35% bolji rezultat, što je dovoljno da na FHD+ rezoluciji ekrana igre rade zadovoljavajuće glatko. Ipak, u usporedbi s Adrenom 540, rezultat je poprilično slab. [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (single-core score)" htitle="Score"  labels="Apple iPhone X,Samsung S8+,OnePlus 5T,Hauwei Mate 9,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Huawei P9,Honor 8,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,Nokia 6.1 Plus,Dell Venue 8 7840,Elephone S8,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA1 Ultra,Honor 7c,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Nokia 5,Huawei T2 8 Pro,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="4250,1995,1963,1942,1909,1841,1825,1801,1726,1693,1585,1581,1394,1361,1345,1079,1009,875,841,774,712,705,668,623,571,563,552" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (multi-core score)" htitle="Score"  labels="Apple iPhone X,Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ Premium,Huawei Mate 9,Honor 8,Nokia 6.1 Plus,Huawei P9,Xiaomi Mi 5X,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Elephone S8,Honor 7c,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XA1 Ultra,Sony Xperia X Compact,Samsung Galaxy A3 (2017),Dell Venue 8 7840,Nokia 5,Sony Xperia Z5 Compact,CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="10199,6683,6571,6542,6451,5864,5324,4908,4695,4316,4262,4217,3974,3937,3842,3762,3575,3562,3410,3074,2879,2257,2198,1928,1591,1512,1487" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (render script)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ,Xiaomi Mi Mix Prime,Sony Xperia X Performance,Nokia 6.1 Plus,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Xiaomi Mi 5X,Elephone S8,Huawei P9,Honor 8,Honor 7c,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,CAT S60,Nokia 3,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="8708,8025,7980,7833,7122,6899,6844,4582,3728,3385,3215,3213,3195,3119,2812,2790,2379,2137,1891,1032,806,802" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"] Single core performanse nisu naročito dobre, a dojam malo popravlja multi core rezultat koji je između Kirina 955 i 960. Render skripta je ipak solidno odrađena ako se gledaju performanse Adrena 510 u X Compactu ili Adrena 430 u Z5 Compactu, no dosta su lošije od Adrena 530 u X Performanceu. [ichart headers="ID,Minute" title="PCMark Work battery life (min)" htitle="Score"  labels="Honor 7c,Nokia 5,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung S8+,Sony Xperia XZ1 Compact,Xiaomi Mi 5X,Nokia 3,Sony Xperia Z5 Premium,Sony Xperia Z3 Compact,Coolpad Modena,HTC 10,Sony Xperia XZ,Nokia 6.1 Plus,CAT S60,Honor 8,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5,Wiko U Feel Lite,LG G4,HTC Desire 626,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia E5,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,Sony Xperia X Performance,Elephone S8,LG G4 Stylus,Sony Xperia XA,Prestigio Grace" values="704,697,659,583,568,551,492,482,482,481,480,471,467,465,464,462,427,420,373,365,359,348,328,320,316,294,292,283,254,206" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1200" min="0"] I premda je PCMarkov test izmjerio vrijeme za 16 minuta kraće od osam sati, što 6.1 Plus smješta na sredinu grafa, autonomija u stvarnim uvjetima je ipak bolja. Baterija ovog uređaja će bez problema izdržati žestoko cjelodnevno korištenje s puno igranja, dopisivanja, surfanja i pregleda videa i benchmarkiranja, te bez problema dva puna dana ako upotrebu držimo na uobičajenoj razini. Punjenje na priloženom 2A punjaču od oko 10% do 100% traje oko sat i pol.

Zaključak

nokia_6.1_plus_12

Nokia 6.1 Plus ili X6 kako je ime ovog pametnog telefona na kineskom tržištu je kao što smo iz svega vidjeli vrlo zanimljiv uređaj. S hardverske je strane dobro potkovan, uz pristojne performanse i zadovoljavajuću snagu za sve potrebe prosječnog korisnika. I premda je GPU malo podbacio u testovima, zapravo je sasvim dovoljan za pokretanje modernih igara na FHD+ rezoluciji. Kada smo kod ekrana, on je vrlo oštar i brz, s tek malo nepreciznim, prezasićenim bojama i slabijim pozadinskim osvjetljenjem. 19:9 format je i dalje neobičan, a notch i njegova slabija implementacija u OS-u čine ukupan dojam rada malo narušenim. Ipak, nakon određenog vremena prilagodbe sve sjeda na svoje mjesto i stock Android je vrlo ugodan za korištenje. Nekome će možda zasmetati što nema notifikacijsku LED-icu, no to smo već vidjeli i kod drugih Nokia modela.

nokia_6.1_plus_7

Kamere su solidne, i prednja i stražnje, baš kao i autonomija. Dizajn uređaja i materijali izrade su solidni i kada sve zajedno pogledamo kao paket, za koji se traži oko 174.43 € izgleda i više nego primamljivo. Za ovaj iznos lightinthebox.com trenutno prodaje 4/64GB verziju, dakle s duplo više skladišnog prostora nego kod testiranog modela. Na ovaj je iznos potrebno dodati oko 400 kuna za carinske troškove i za ukupnih 1.700 kuna je zapravo vrlo teško naći primamljiviji i moderniji uređaj na tržištu. Ako želite još više radne memorije, 6/64GB verzija trenutno košta 213.59 €. Testirani 4/32 GB model košta 191.09 €.