nokia_X10_ naslovnica

Nokia X10, masivni i veliki mobitel dizajnerski je blizanac Nokije X20 koju smo testirali nedavno. Dijele i istu mobilnu platformu. Također dolazi s tri godine ažuriranja Androida (nove verzije i mjesečne sigurnosne zakrpe). Istražili smo što je to po čemu se razlikuju i koji je uređaj bolji izbor.

Nokia X10  – tehničke karakteristike

  • Dimenzije: 168,9 x 79,7 x 9,1 milimetara
  • Masa: 220 grama
  • Zaslon : 6,67 inča / Full HD+ (2.400 x 1.080) / omjer stranica 20: 9 / IPS LCD / 60 Hz /
  • SoC: 8-jezgreni Snapdragon 480 5G (2x 2,0 GHz Kryo 460 i 6x 1,8 GHz Kryo 460) / Snapdragon X51 -5G modem / Grafički procesor : Adreno 619
  • Memorija: 6 GB RAM -a [LPDDR4x] / 64 GB interne memorije [UFS] / utor za memorijsku karticu
  • Stražnja kamera : Glavna od 48 MP (ISOCELL S5KGM1 / 1 / 2.0 ” / 0.8 / m / PDAF) + ultra širokokutna kamera od 5 MP + makro kamera od 2 MP + dubinska kamera od 2 MP + LED bljeskalica
  • Prednja kamera : Prednja kamera od 8 MP (Samsung S5K4H7 / 1,12 mm / 1/4 “)
  • Baterija : 4470 mAh +/ 18 W brzo punjenje (bez punjača)
  • Operativni sustav : Android 11 + Android One (uključuje Googleove usluge)
  • Komunikacija i povezivost: Dual-SIM, NFC, Bluetooth 5.0 / aptX HD,  USB-C / USB 2.0 / priključak za slušalice
  • Senzori : svjetla / udaljenosti / senzor ubrzanja / čitač otiska prsta
  • Boje : zelena (šuma) i bijela (snijeg)
  • Ostalo: plastična konstrukcija / Gorilla Glass 5 sprijeda
  • Cijena : od 2.000,00 kn do 3.399,00 kn
  • Ustupio: Nokia Hrvatska

Dizajna i kvaliteta izrade

Nokia X10, kao i nedavno testirani Nokia X20 model, ima jasno prisutnu polikarbonatnu strukturu kućišta s IP52 zaštitom od prskanja. Zaobljenim rubovima i stopljenim okvirom podsjeća na nekadašnje modele Lumia 600 serije. Zahvaljujući završnoj mat obradi, šumsko zelenoj boji koja ovisno o svjetlu poprima plave ili crne tonove, neće biti lako vidjeti ružne otiske prstiju.

nokia_X10_ (slika 1)

Gumb za glasnoću, uključivanje/isključivanje sa skenerom za otisak prsta su s desne strane.  Potonji je lako dostupan čak i ljevacima s kažiprstom. Dovoljan je dodir i uređaj je otključan.

nokia_X10_ (slika 2)

Na lijevom profilu je gumb za aktiviranje Google asistenta – mnogima beskorisnog. Može se onemogućiti, ali se po tko zna koji puta pitamo zašto HMD Global nije omogućio da se može programirati pa da bude svestraniji? Odmah iznad ovog gumba je utor za SIM i microSD karticu ili dva SIM-a.

nokia_X10_ (slika 3)

Jedan mikrofon postavljen je na vrh telefona. Ovdje lijepo vidimo zakrivljenost rubova uređaja i način na koji se stražnji poklopac stapa sa šasijom.

nokia_X10_ (slika 4)

USB Type C priključak (podržano je i povezivanje u USB OTG načinu rada), 3,5 mm jack za slušalice i zvučnik nalaze se na dnu. Zvuk ima visoku glasnoću, ne i izvrsnu kvalitetu što u ovom rasponu cijene nije drama. Žičane ili bežične (Bluetooth 5.0, aptX, aptX HD i aptX Adaptive tehnologija) slušalice donose ipak nešto bolju kvalitetu zvuka.

nokia_X10_ (slika 5)

Na stražnjoj strani dočekuje nas okrugli modul od četiri Zeiss certificirane kamere a lijevo od izbočine je LED bljeskalica. Sviđa nam se kako Nokia ovdje s položajem Zeiss znaka sugreira landscape fotografiju.

nokia_X10_ (slika 6)

Nokijin logo skriva mjesto NFC čipa koji podržava Google Pay i druge povezane funkcije, dok su na dnu uobičajene informacije o proizvodu koje možda iz estetskih razloga i nisu trebale biti tu.

nokia_X10_ (slika 7)

Staklo ekrana (2,5D)  ima Corning Gorilla Glass 3 sloj  i  unaprijed  zalijepljenu foliju za  zaštitu. Tako smo sigurni od oštećenja koja vrebaju nepažljivom upotrebom.

nokia_X10_ (slika 8)

Okviri su deblji, osobito donji s uklopljenim logotipom Nokije. Malo retro stila koji će se nekim starim Nokijinim kupcima svidjeti.

nokia_X10_ (slika 9)

Slušalica za pozive (zvučnik) je između zaslona i okvira, a senzori svjetline i udaljenosti nalaze se na vrhu. Prednja kamera je u gornjem srednjem položaju zaslona. Neke aplikacije prepoznaju dio usjeka i izbjegavaju zauzeti taj prostor, ali može doći i do nedosljednosti između jednog i drugog ruba. Ova kamera omogućava još jedan biometrijski stil otključavanja –   prepoznavanjem lica.

Zaslon

Zaslon IPS matrice ima duljinu dijagonale 6,67 inča, i rezoluciju 1.080 x 2.400 piksela. Fizičke dimenzije zaslona su 69,52 × 154.5 milimetara, omjer stranica ili slike je 20:9, gustoća je 395 piksela po kvadratnom inču i frekvencija osvježavanja samo 60 Hz.

nokia_X10_ (slika 10)

Ovaj zaslon nema visoku maksimalnu svjetlinu (450 cd/m²), no široki kutovi gledanja su prihvatljivi. Reprodukcija boja je umjerena prema zadanim postavkama.

nokia_X10_ (slika 11)

S okomitim prikazom, ujednačenost crnog polja je dobra. Ne nude se posebne mogućnosti podešavanja prikaza osim na toplije ili hladnije boje.

nokia_X10_ (slika 12)

Najveća zamjerka su sjene u zaobljenim kutevima i oko prednje kamere. Ali, ciljanoj skupini to vjerojatno neće smetati ili biti primjetno.

Značajke SoC-a i mjerenje učinkovitosti

Nokia X10 za srce ima Snapdragon 480 mobilnu platformu proizvedenu postupkom od 8 nm. Specifikacijama može parirati Qualcomm serijama 6 do 7. CPU ima dvije jezgre Kryo 460  na 2.0 GHz i šest identičnih Kryo 460 na 1.8 GHz. Radi u kombinaciji s grafičkim procesorom Adreno 619, s 4 ili 6 GB LPDDR4x dvokanalne radne memorije na 1833 MHz  te  64/128  GB UFS 2.1. interne podatkovne memorije.

Aplikacije se učitavaju relativno glatko, izvedba svakidašnjih zadataka je odlična (pregledavanje društvenih mreža ili  surfanje webom itd.). Usporavanje se primijeti  samo ako su otvorene mnoge aplikacije unatoč 6 GB RAM -a, ali ništa pretjerano.

Eksperimentirajući sa zahtjevnim igrama, Nokia X10 omogućava stabilnu i glatku igru PUBG Mobile na oko 40 sličica u sekundi i pametni telefon ne pretvara u usijanu tavu kada dugo zaglavite u gamingu.

Telefonski dio i komunikacija

Glas sugovornika u dinamici je  jasan i prilično glasan. Vibracijski motor srednje je snage.

nokia_X10_ (slika 13)

Svojim Snapdragon X51 modemom koji je dio SoC-a, pametni telefon podržava postojeće 5G  mreže. Teoretski postiže brzine preuzimanja do 2,5 Gbps u 5G mrežama i 800 Mbps u LTE mrežama, a brzine prijenosa 660 Mbps u 5G mrežama i 210 Mbps u 4G mrežama.

Tu su i bežični adapteri Wi-Fi 802.11 ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot i  Bluetooth 5.0. Prisutnost NFC modula omogućuje korištenje beskontaktnog plaćanja putem Google Paya ili bilo koje druge slične usluge.

Navigacijski modul radi s GPS-om (s A-GPS-om), s Glonassom, kineskim Beidouom i europskim Galileom. Prvi sateliti brzo se otkrivaju čak i pri hladnom startu. Točnost pozicioniranja nije problem. Ugrađen je FM radio i diktafon dobre osjetljivosti, pogodan za snimanje na predavanjima i seminarima.

Baterija – izdržljivost i punjenje

Baterija kapaciteta 4.470 mAh (16,99 Wh , 3,8 V) normalno može premostiti dan bez napora ili uz umjerenu upotrebu najmanje dva dana. Za vašu referencu stream YouTube video zapisa na WiFi mreži od sat vremena iskoristit će 12 -14 posto energije u bateriji, slušanje glazbe s bežičnim Bluetooth slušalicama 2 posto, a snimanje kamerom za sunčana dana od 10 minuta na maksimalnoj svjetlini zaslona 5 posto baterije. Potrošnja energije u stanju pripravnosti je zanemariva. Aplikaciji PC Mark za provođenje testa trajanja baterije s 50% svjetline trebalo je 16 sati i 37 minuta da kapacitet padne sa 100% na 20%.

Baterija se potpuno napuni za otprilike 1 sat i 50 minuta s punjačem od 18 vata (9V/2A) što je potpuno isto kao i prethodno testirana Nokia X20.  Ovdje bi  HDM Global mogao nešto naučiti od Xiaomija ili njegovih podbrendova.  Za punjač se morate sami pobrinuti jer ga je Nokia ostavila izvan prodajnog pakiranja.