NorthQ Giant Ghost 700W

Datum objave 07.09.2007 - Denis Arunović

Uvod i pakiranje

Rast potrošnje računala, u prvom redu onih koja rabe strastveni ljubitelji igara, motivirao je mnoge proizvođače napajanja da predstave modele čija deklarirana snaga debelo prelazi uobičajene vrijednosti od 300 do 500 vata. NorthQ, danska tvrtka koja se bavi proizvodnjom računalnih komponenti, poslala nam je jedno takvo napajanje. NorthQ Giant Ghost 700W bi potencijalnom korisniku trebalo ponuditi dovoljno snage za napajanje najzahtjevnijih komponenti, tihi rad te atraktivan izgled.

NorthQ by Datapoint je tvrtka bazirana u Danskoj, a koja se bavi dizajniranjem, proizvodnjom i prodajom PC-a i računane opreme kao što su napajanja, hladnjaci i alarmni sistemi te video i TV oprema. Sjedište tvrtke je u Danskoj, no NorthQ također ima predstavništva u drugim europskim državama kao i u SAD-u.


NorthQ Giant Ghost 700W

Ghost pripada NorthQ-ovoj seriji napajanja Giant koja se sastoji od modela Basic Power, Charger, Thunder, Remote, Ghost, Connector i Reactor. Najslabiji model Basic Power ima snagu od uobičajenih 400W dok najsnažniji primjerak iz serije, Reactor, može isporučiti čak 1000 vata. Giant Ghost sa svojih 700 vata spada u gornji razred NorthQ-ovih napajanja, a namijenjen je gejmerima koji traže snažno napajanje koje uz performanse nudi nisku buku i dobar izgled.

Spartansko pakiranje nije nas oduševilo

"Veliki duh" glavom i bradom

Kao i većina napajanja, Giant Ghost se isporučuje u jednostavnoj kartonskoj kutiji. Unutar kutije nalazi se samo napajanje, zaštičeno u vrećicu s mjehurićima. Kabeli napajanja podvezani su s žičicama. To je u principu sve što se može reći o pakiranju ovog napajanja. Naime, osim samog napajanja u kutiji nema ničeg što nas ni najmanje ne veseli. Uobičajeno je da s napajanjem dolaze barem priručnik za uporabu i kabel za spajanje napajanja na gradsku mrežu. Izostanak priručnika je još koliko toliko prihvatljiv, no izostanak kabela znači da korisnik mora koristiti stari kabel, ali kupiti novi kabel ako stari kabel nema.

Specifikacije i opis

Prema naljepnici na šasiji napajanja vidimo da Giant Ghost 700W nosi oznaku NQ-4775-700. UL broj je ispisan vrlo sitno, no uz malo truda može se vidjeti da je riječ o broju E181356 iza kojeg se krije SHENZHEN CHI YUAN INDUSTRIAL CO LTD, jedan od najvećih kineskih proizvođača napajanja. Niste valjda mislili da Danci sami doma prave napajanja? :) Malo smo prošvrljali mrežom svih mreža u potrazi za informacijama o dotičnoj kineskoj firmi, a zaustavili smo se vrlo brzo, na badcaps.net forumu. Na ovom se forumu jedan član raspitivao oko spomenute firme, a odgovorio mu je nitko drugi do Jon Gerow aka JonnyGURU, jedan od najrenomiranijih recenzenata napajanja. Kako Jon kaže ovdje, napajanja spomenute kineske firme su prilično solidna, pogotovo u odnosu na domaću konkurenciju. Ipak, spominje da sva napajanja koja dolaze iz njihovih tvornica imaju deklariranu snagu za 100W višu od one koju su sposobna isporučivati komponentama u kontinuitetu. Dakle vrlo je lako moguće da naš Ghost zapravo ima snagu od 600, a ne 700 vata.

Što se ostalnih oznaka tiče, napajanje ima RoHS certifikat, dakle korištenje žive, olova i kadmija pri izradi je smanjeno na minimum (manje od 0.1%). Premda na etiketi napajanja to ne piše, Giant Ghost također ima aktivni PFC sklop. Kad je riječ o maksimalnoj struji koje je napajanje sposobno pružiti komponentama, situacija nije najbolja. +3.3V vod podržava maksimalno 24 ampera što je ok sasvim ok. Maksimalna vrijednost struje na +5V vodu je 30 ampera što je također ok. Dolazimo do 12-voltnih vodova kojih je ukupno četiri, a na svakom je maksimalna struja od 16 ampera što je prilično niska vrijednost. Naime, ako bacite pogled ovdje, vidjet ćete da Seasonicovo napajanje s nominalnom snagom od 550 vata na svakom od svoja četiri 12-voltna raila ima maksimalnu struju od 18 ampera. Premda nigdje, niti na NortQ-ovoj web stranici, niti na kutiji napajanja, nismo vidjeli da Giant Ghost ima certifikat za korištenje na CrossFire ili SLI konfiguracijama, firma u opisu napajanja tvrdi da je ono idealan izbor za upogonjivanje SLI ili CrossFire konfiguracija.

NorthQ Giant Ghost 700W
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da
6pin PCI-E
2
Molex
6 (tri po kabelu)
Floppy
2 (jedan po kabelu)
SATA
6 (tri po kabelu)
PFC
Active
Snaga
700 W
+3.3V
24 A
+5V
30 A
+12V1
16 A
+12V2
16 A
+12V3
16 A
+12V4
16 A
UL part number
E181356
Cijena
980 kn
Jamstvo
3 godine


Konfiguracija kabela na Ghostu nije baš dobra, pogotovo ako imamo na umu snagu napajanja prema specifikacijama. Napajanje nudi dva PCIe konektora, odvojena na zasebne railove, što je ok za starije generacije grafičkih kartica ili slabije modele DX10 kompatibilnih kartica, no nije dovoljno ako korisnik želi koristiti CrossFire polje Radeona HD 2900 XT ili recimo dvije GeForce 8800 GTX ili Ultra kartice u SLI polju. Dakako, s adapterima je moguće iskoristiti slobodne molex konektore kako bi kartice dobile dovoljno "soka", no to su improvizacije. Što se tiče samih molex konektora, na napajanju ih je ukupno šest, a podijeljeni su na dva kabela. Na svakom od ovih kabela je i po jedan konektor za napajanje floppy pogona. Ruku na srce, molex konektori na modernih računalima nisu previše iskorišteni, tako da nije problem što ih je relativno malo, no to bi moglo zasmetati korisnicima koji i imaju više diskova i optičkih pogona s IDE sučeljem.

Što se tiče konektora za napajanje matične ploče, riješeni su vrlo spartanski. 24-pinski ATX konektor nije moguće razlomiti na dva dijela kako bi ga mogli koristiti i matičnoj ploči koja ima 20-pinski ATX konektor. Gotovo sve ploče danas koriste 24-pinski konektor, tako da ovo nije tragedije, ali svejedno nije lijepo ovako nešto vidjeti na high-end napajanju. S dodatnim 12-voltnim konektorom je ista priča - napajanje ima samo 8-pinski EPS konektor, no ovaj konektor nije moguće razlomiti kako bi ga iskoristili na matičnoj ploči koja ima samo standardni 4-pinski konektor. Jasno je da će jako malo korisnika rabiti ovakvo napajanje na staroj matičnoj ploči, no svejedno je lijepo imati fleksibilnost.

Kućište Giant Ghosta ne ističe se posebno u odnosu na ostala high-end napajanja koja smo imali prilike isprobati. Donjim dijelom napajanja dominira prozirni 120-milimetarski ventilator zašičen s crnom mrežicom. Prozirni ventilator omogućava nam da vidimo malo bolje u unutrašnjoj napajanja koja izgleda dosta uredno. Stražnja strana napajanja perforirana je kako bi ovdje mogao izlaziti zrak koji uvlači ventilator. Način perforacije je standardan za skuplja napajanja, u obliku pčelinjih saća. Sada dolazimo do određenih problema. Naime, napajanje nema prekidač za uključivanje i isključivanje dovoda el. struje, a nema niti oznake kakvu struju napajanje prima. Ako se vratimo par koraka nazad do etikete napajanja, vidimo da je ulaz specificiran na 230V, 50Hz, 6A. Jedna od glavnih značajki napajanja s aktivnim PFC sklopom je to što ulazni napon može jako varirati, pa je takvo napajanje primjerice moguće koristiti bez problema u Hrvatskoj gdje je napon gradske mreže 230V ili u SAD-u gdje je napon gradske mreže 110V. Sve u svemu, na kraju nismo sigurni u potpunosti da Ghost ima aktivni PFC sklop što u nije baš pozitivno.

Kao što je moguće vidjeti na fotkama, prozirni ventilator ugrađen u NortQ-ovo napajanje osvijetljen je bijelim ledicama. Ovo je dobrodošla promjena u odnosu na plave ledice koje svi koriste, pa Giant Ghost kupi pozitivne bodove na račun izgleda.

Testni sistem i performanse



Test sistem :: Hardware
Platforme

Gigabyte P35-DQ6

Procesor(i)

Intel Core 2 X6800 @ 2.93 GHz

Memorija

2 x 1 GB OCZ Platinum PC2-8500 + 2x 512 MB Corsair PC2-6400C4

Grafička kartica

2x AMD/ATI Radeon HD 2900 XT

Muzička kartica CL Audigy Player
Mrežna kartica USRobotics Wireless MAXg PCI
SATA Kontroler

Intel ICH9R

Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 160 GB SATA

Maxtor DiamondMax 10 250 GB SATA

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Za mjerenje performansi NorthQ-ovog napajanja rabili smo vrlo sličnu konfiguraciju kao i kad smo testirali Seasonicovo napajanje. Doduše, korištena je modernija matična ploča (Intel P35 čipset), a kako bi adekvatno opteretili napajanje, napravili smo i testiranje s dvije Radeon HD 2900 XT kartice spojene u CrossFire polje. Što se tiče testiranja s CrossFireom treba napomenuti da smo iz konfiguracije morali izbaciti CL-ovu PCI zvučnu karticu jer je drugi Radeon zakrio PCI utor u koji je prije bila instalirana.

Na računalo je instaliran Windows Vista Ultimate zajedno s odgovarajućim driverima te dvije aplikacija s kojima smo opteretili sistem - 3DMark06 s kojim smo opteretili grafički sistem računala te Stress Prime 2004 Orthos Edition s kojim smo opteretili procesor i memoriju. Glavna ideja je bila istovremeno opteretiti komponente koje troše najviše energije u računalu te pomoću unimetra izmjeriti stabilnost i ponašanje 12-voltnog i 5-voltnog voda napajanja. Idealno bi bilo mjeriti i 3,3-voltni vod, no za mjerenje napona na ovom vodu nije tako lako izvesti budući da se koristi isključivo za napajanje matične ploče (ATX konektor) i SATA uređaja. ATX konektoru nismo mogli pristupiti zato što je priključen na ploču, a kontakti na SATA konektorima nisu dovoljno veliki da bi im mogli pristupiti sa sondama unimetra.

Naponi

+5V Idle
Coolermaster RealPower 550W
5,09
  
Seasonic S12Energy+550
5,01
  
NorthQ Ghost 700W
5,1
  
NorthQ Ghost 700W CF
5,13
  
0 1 2 3 4 55,
25
 
+5V Load
Coolermaster RealPower 550W
5,13
  
Seasonic S12Energy+550
5,01
  
NorthQ Ghost 700W
5,12
  
NorthQ Ghost 700W CF
5,16
  
0 1 2 3 4 55,
25
 
+12V Idle
Coolermaster RealPower 550W
12,08
  
Seasonic S12Energy+550
12,08
  
NorthQ Ghost 700W
12,19
  
NorthQ Ghost 700W CF
12,1
  
0 2 4 6 8101212
,6
 
+12V Load
Coolermaster RealPower 550W
11,92
  
Seasonic S12Energy+550
12,08
  
NorthQ Ghost 700W
12,1
  
NorthQ Ghost 700W CF
11,9
  
0 2 4 6 8101212
,6
 

U idealnom slučaju napajanje bi na 5-voltnom vodu trebalo imati napon od 5 volta odnosno napon od 12 volta na 12-voltnom vodu. Realne brojke su dakako drugačije, no prema ATX specifikaciji devijacija u odnosu na nominalne vrijednosti ne bi smjela biti veća od 5%. Kad je riječ o 5-voltnom vodu, to znači da njegov napon u praksi ne bi smio biti manji od 4.75 volti odnosno viši od 5.25 volti. Napon 12-voltnog voda ne bi pak smio biti manji od 11.4 volta odnosno viši od 12.6 volta. Što su izmjerene vrijednosti bliže nominalnima, to je napajanje bolje.

Vrijednosti napona koje Giant Ghost održava na 5-voltnom vodu su u normalnim granicama, no u odnosu na ostala napajanja koja smo testirali, vidljivo je napon također nešto viši od željene vrijednosti. Također je jasno vidljivo da "duh" ne uspijeva održati jednake vrijednosti napona kad se opterećenje na svim vodovima poveća što je bilo i za očekivati (isto radi naš Coolermaster). S prelaskom na 12-voltni napon, situacija se dosta mijenja. Dok računalo nije opterećeno napon je prilično visok, no i dalje debelo u okviru ATX specifikacije. Kada se pak opterećenje poveća, postaje nam jasno zašto je napon pri niskom opterećenju tako visok - kako bi se kompenzirao pad napona do kojeg dolazi prilikom većeg opterećenja. Pri maksimalnom opterećenju s jednom Radeon HD 2900 XT grafičkom karticom, vrijednost napona na 12-voltnom vodu iznosi 12.1 volta, a s dodavanjem još jedne kartice spušta se na 11.9 volta. Niti jedna od ovih vrijednosti nije problematična, no cijeloj priči treba dodati još dvije karakteristike - ripple i iznos ukupnog opterećenja. Kad je riječ o rippleu (oscilacija napona), situacija je daleko od idealne jer je napon dosta "plesao" tijekom mjerenja (0.1 do 0.2 volta). Komponentama dakako odgovara što stabilniji napon tako da ovo NorthQ-ovom napajanju ne ide u prilog. Druga stvar koju treba imati na umu pri tumačenju podataka iz mjerenja je to da je pri maksimalnom opterećenju (CrossFire varijanta) napajanje iz gradske mreže vuklo nešto malo više od 400 vata što je pak osjetno niže u odnosu na dediciranu nominalnu snagu napajanja od 700W.

Na kraju recimo nešto i o buci koju pri radu proizvodi Giant Ghost. Shodno imenu, proizvođač u opisu napajanja kaže da je vrlo tiho te da pri radu generira buku od 10 do 20 decibela. Ove vrijednosti nažalost ne možemo znanstveno potvrditi ili opovrgnuti, ali možemo vam reći naš subjektivni dojam buke koju je napajanje generiralo tijekom testiranja. Giant Ghost je tijekom testa zaista potvrdio svoje ime budući da je čak i pod maksimalnim opterećenjem bio izuzetno tih što je vrlo pohvalno.

Zaključak / Conclusion

NorthQ Giant Ghost 700W pokazao se kao solidno napajanje koje je za uloženi novac (preporučena cijena napajanja je oko 980 kn) nudi nisku razinu buke, atraktivan izgled i prihvatljive performanse. Premda je napajanje bez problema pogonilo našu CrossFire konfiguraciju, Giant Ghost prema našim mjerenjima u praksi nije toliko snažan kao što to tvrde njegove specifikacije. Paralelno s povećanjem opterećenja izmjerili smo osjetan pad napona na 12-voltnom railu - s 12.19V koliko smo izmjerili na neopterećenoj konfiguraciji s jednom Radeon HD 2900 XT karticom, na 11.9V koliko smo izmjerili na opterećenoj CrossFire konfiguraciji s dvije Radeon HD 2900 XT kartice. Obzirom da je pod punim opterećenjem CrossFire konfiguracija iz gradske mreže trošila nešto više od 400W, lako je pretpostaviti da bi s daljnjim povećanjem opterećenja u okviu teoretskih specifikacija napajanja, napon pao do neprihvaljtivih vrijednosti. Osim strmog pada pada napona obzirom na opterećenje, pri mjerenju smo primjetili i osjetan ripple odnosno oscilaciju u vrijednosti napona, posebice pod opterećenjem.

Treba spomenuti da nismo uspjeli ustanoviti da li Giant Ghost ima aktivni ili pasivni PFC sklop. Prema specifikacijama dostunim na službenoj web stranici proizvođača, napajanje ima aktivni PFC sklop, no na samom napajanju to nigdje nije naznačeno. Uz to, na etiketi sa specifikacijama jasno piše da napajanje prihvaća ulazni napon od 230V dok napajanja s aktivnim PFC sklopom prihvaćaju osjetno širi raspon ulaznog napona (od 110 do 240 volta).

Considering its price (about 135 € including VAT) and specifications, NorthQ Giant Ghost 700W is a solid PSU which main characteristics are great look, low operating noise and decent performance. Altough this PSU had no problems with running our CrossFire test rig, according to our measurement, Ghost is not so powerful as its specifications suggest. In parallel with load increase we measured pretty big drops of voltage on 12V rail - from 12.19V on idle with only one Radeon HD 2900 XT graphics card, to 11.9V on load with two Radeon HD 2900 XT cards in CrossFire. Considering the fact that our CrossFire testing rig drew about 400W from the power outlet, its easy to assume that increasing the load within borders of PSU specifications would result in unacceptable voltage values on 12V rail. Apart from steep drop of voltage in regards to load, we also measured noticeable ripple, that is oscillations of voltage, especially when PSU was under high load.

One more thing we have to mention is that we couldn't determine whether Giant Ghost has active or passive PFC circuit. According to specifications available on NorthQ official website, PSU has active PFC circuit. Strangely, same circuit is not mentioned anywhere on PSU itself. In addition to that, declared input voltage is 230V while PSUs with active PFC usually have this value declared in range from 110V to 240V.